შშმ პირებს საბანკო სექტორში მომსახურების მიღებისას პრობლემები ექმნებათ
ქალაქ გორის ქუჩებში შშმ პირ სოსო ქუმელაშვილს გადაადგილებისას არაერთი სირთულე ხვდება. 27 ივნისს ქუმელაშვილმა ბარიერები გაიარა და პრეზენტაციას დაესწრო, სადაც შშმ პირთა უფლებრივ მდგომარეობაზე სახალხო დამცველის 2016 წლის სპეციალური ანგარიშის წარდგენა ამავე აპარატის შშმ პირთა უფლებების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ირინა ობოლაძემ გააკეთა.
სახალხო დამცველის სპეციალური ანგარიშის მიხედვით, შშმ პირებისთვის დამოუკიდებელი ცხოვრების ხელშეწყობა ვერ ხდება, რაც მათ საზოგადოებისგან იზოლაციას უწყობს ხელს. ანგარიშში დიდი ადგილი ეთმობა როგორც ინფრასტრუქტურის, ასევე ტრანსპორტის, ფიზიკური გარემოს და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრობლემას. ომბუდსმენი მიიჩნევს, რომ წლების განმავლობაში არსებული გამოწვევების მხრივ მკვეთრი გაუმჯობესება არც ერთი მიმართულებით არ მომხდარა. მთავარი პრობლემების ჩამონათვალში კვლავ მოხდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის დამოუკიდებელი ცხოვრების გარანტიების არარსებობა, დასაქმებასთან დაკავშირებული პრობლემები. 2016 წელს საჯარო სექტორში მხოლოდ 52 შშმ პირი იყო დასაქმებული, ხოლო კერძო სექტორში 32, ეს რიცხვიც კი სახალხო დამცველის განცხადებით მეტყველებს, რომ, რეალურად, ამ კუთხით სერიოზული პრობლემაა ქვეყანაში.
,,ანგარიშში სრულად იყო ის პრობლემები ასახული, რასაც ვაწყდებით ქუჩაში გამოსვლისთანავე, რადგან დამოუკიდებლად გადაადგილება გვიჭირს, რაც შენობების ადაპტირებასთან არის დაკავშირებული. გარემოს ადაპტაციის კუთხით უმნიშვნელოდ არის შეცვლილი მდგომარეობა”, - აღნიშნა სოსო ქუმელაშვილმა.
შეხვედრას შშმ პირები, არასამთავრობო სექტორისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. დავით გურგენიძე, რომელიც უსინათლოა, სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენელს იმ პრობლემაზე ესაუბრა, რასაც საბანკო სექტორთან ურთიერთობისას აწყდება.
,,როდესაც გვინდა, კრედიტის აღება, ან რამის ყიდვა განვადებით, ყოველთვის ვაწყდებით პრობლემას საბანკო სექტორთან ურთიერთობისას, რადგან მე მხედველობითი დამწერლობა არ ვიცი. ისინი მოითხოვენ მეურვეს ან პირს, რომელსაც მინდობილობა ექნება და კარგი იქნება თუ შშმ პირებისთვის საჭირო სერვისები დაინერგება საბანკო სექტორში",  - განაცხადა დავით გურგენიძემ.
სახალხო დამცველის აპარატის შშმ პირთა უფლებების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის ირინა ობოლაძის განცხადებით, მდგომარეობა უნდა გამოსწორდეს და სახელმწიფომ მოაგვაროს ის პრობლემები, რომელსაც შშმ პირები ხვდებიან.
,,იყო საუბარი იმ პრობლემებზე, რომელიც მწვავედ დგას ადგილზე. კერძოდ, ეს არის სოციალური საკითხები, ხელმისაწვდომობა და განსაკუთრებით ის საკითხი, რომელიც მათი მხრიდან იქნა დაყენებული, საბანკო სექტორთან არსებულ ბარიერებს ეხება, კონკრეტულად, ,,ლიბერთი ბანკს".  ჩვენ მოვინიშნეთ ყველა ეს საკითხი და მის მოსაგვარებლად გავაგრძელებთ თანამშრომლობას", - განაცხადა ირინა ობოლაძემ.
შშმ პირების მდგომარეობის შესახებ მომზადებულ სპეციალურ ანგარიშს თან ახლავს სახალხო დამცველს რეკომენდაციები სხვადასხვა უწყების მისამართით. ძირითადი რეკომენდაციები შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, ასევე განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროებს ეკუთვნის.

Persons with Disabilities Face Problems When They Apply to Banks for Employment
Soso Kumelashvili, the disabled person, faces many problems when moving in Gori streets. On June 27, Kumelashvili overcame the barriers and attended the presentation of the Public Defender’s Special Report on the Rights of the People with Disabilities in 2016. The report was presented by Irina Oboladze, representative of the Department on the Issues of Persons with Disabilities at the Public Defender’s Office of Georgia.
In accordance to the special report of the Public Defender, nothing is done to promote independent life for the persons with disabilities that is further encouraged by their isolation from the society. Big part of the report is dedicated to the problems about infrastructure, transport, physical environment and access to information. The Ombudsman believes they have not observed notable development in relation with the main challenges of this segment. Lack of guarantees to ensure independent life for disabled persons is still among most problematic issues, as well as problems in employment. In 2016, only 52 disabled persons were employed in the public sector and 32 in the private companies. The Public Defender states the statistics demonstrate that there is serious problem in this direction in our country.
“The Report reviewed all the problems, which we encounter in the street, because we are unable to move independently due to non-adapted buildings. The situation in this regard was slightly improved,” Soso Kumelashvili said.
The persons with disabilities, representatives of nongovernmental and local governmental organizations attended the presentation. Davit Gurgenidze, who is blind, informed the representative of the PDO about the problem, which he encounters when applying to the banks.
“When we need to take a loan or buy something for credit, we usually face problems during the communication with banks because I cannot read documents. They usually ask for guardian or a person, who will have a power of attorney to sign the contracts on my behalf. It would be good if the banks had established the services necessary for the disabled persons,” Davit Gurgenidze said.
Head of the PDO Department on the Issues of Persons with Disabilities Irina Oboladze said the situation should be improved and the state shall resolve the problems of the people with disabilities.
“We have discussed the problems of the disabled people in this municipality. Namely, these refer to social issues, accessibility to different services, in particular to bank services. They mentioned the case of Liberty Bank. We have made notes about all problems the people raised here, and we will continue to work in this regard,” Irina Oboladze said.
The Special Report includes the recommendations of the Public Defender of Georgia to different state institutions. Main recommendations are sent to the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare, and to the Ministry of Education and Science.