თელავის საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ანგარიშსწორება მერობის კანდიდატის მიმართ
თელავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე გიორგი კალმახელიძემ თელავის მერობის კანდიდატს ლეიბორისტული პარტიიდან ნიკოლოზ ვარდოშვილს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა და მის დაჯარიმებას ითხოვს 500 ლარით. კალმახელიძე ვარდოშვილს საარჩევნო კომისიის მუშაობაში ხელშეშლას ედავება.
2017 წლის 7 სექტემბერს ნიკოლოზ ვარდოშვილი თელავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის ოფისში რამდენიმე თანაპარტიელთან და ჟურნალისტებთან ერთად მივიდა. ვარდოშვილმა ჟურნალისტებს უთხრა, რომ საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე მის მიმართ აგრესიას იჩენს და არ პასუხობს თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებულ ტექნიკურ საკითხებზე.
„ამას აქვს თავისი მიზეზი. ვიდრე ის საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარედ დაინიშნებოდა, თელავის საკრებულოს აპარატში მუშაობდა, სადაც მე მას არაერთხელ მივეცი შენიშვნა (ვარდოშვილი საკრებულოს წევრია. ავტ), რადგან არ ასრულებდა დაკისრებულ მოვალეობებს და ამის გამო კონფლიქტი გვქონდა. ახლა ფიქრობს, რომ მისი დრო მოვიდა. დღეს მოსული ვიყავი საოლქოში და მქონდა კითხვა, რომ მას შემდეგ, რაც თელავს თვითმმართველი ქალაქის სტატუსი წაართვეს, არვიცი როგორ უნდა ჩავწერო ფორმაში, ქალაქი უნდა ჩავწერო, თვითმმართველი თემი უნდა ჩავწერო თუ რა, არადა მერობის კანდიდატად უნდა დავრეგისტრირდე. მოვედი ამის საკითხავად. მდივანმაც და კომისიის წევრებმაც თავმჯდომარეზე მიმითითეს. მივედი მასთან. მან მოითხოვა, რომ მისი კაბინეტი დამეტოვა. ის არ პასუხობს ჩემს კითხვებს“, - აღნიშნა ვარდოშვილმა, რის შემდეგაც გიორგი კალმახელიძის სამუშაო ოთახში ჟურნალისტებთან ერთად შევიდა და კითხვაზე პასუხის გაცემა მოსთხოვა.
თელავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ვარდოშვილის კითხვებს არც ამჯერად უპასუხა, მას და მასთან ერთად მისულ პირებს შენობის დატოვება მოსთხოვა და იმ მოტივით, რომ კომისიის წევრებს მუშაობაში ხელს უშლიდნენ, პოლიცია გამოიძახა.
დაახლოებით 5 წუთში, ვარდოშვილმაც, მისმა თანმხლებმა რამდენიმე პირმა და ჟურნალისტებმაც კომისიის შენობა საკუთარი ნებით დატოვეს. კალმახელიძემ მედიასთან ინტერვიუში დაადასტურა ისიც, რომ საკრებულოში მუშაობის პერიოდში ვარდოშვილთან რამდენჯერმე დაპირისპირება ჰქონდა.
„არაერთი შემთხვევა იყო, რომ მიზანმიმართულად ახდენს ჩემს დისკრედიტაციას, რაც გულისხმობს ჩემი სახელგამტეხი ინფორმაციის გავრცელებას და პროცესის იმ მიმართულებით წაყვანას, რომ თითქოს მე მას გარკვეულ ინფორმაციას არ ვაძლევ, კონსულტაციებს არ ვეწევი. მეტსაც გეტყვით, რომ აღნიშნული მოქალაქე, დღეს, აქ ყოფნის დროს შეეცადა შანტაჟს, დამუქრებას და გარკვეულ ცილისწამებას, რომ აქ ყოფნის შემთხვევაში თუ მისთვის სასურველი ფორმით არ წარიმართებოდა დიალოგი, ჩაატარებდა ბრიფინს, რაღაც შეხვედრებს და უზრუნველყოფდა იმას, რომ ჩემი დისკრედიტაცია მომხდარიყო“, - განაცხადა გიორგი კალმახელიძემ.
საპატრულო პოლიციის თანამშროლებმა გამოკითხვის ოქმი შეადგინეს და ტერიტორია დატოვეს.
8 სექტემბერს, თელავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ ნიკოლოზ ვარდოშვილს ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი შეუდგინა. ოქმის მიხედვით, „7 სექტემბერს, მის სამუშაო ოთახში თათბირის დროს უნებართვოდ შეიჭრა ნიკოლოზ ვარდოშვილი რამდენიმე უცნობ მოქალაქესთან ერთად და აღნიშნული ქმედებით მან განახორციელა კომისიის საქმიანობაში ჩარევა, რის გამოც გაძევებულ იქნა ოლქის შენობიდან“. კალმახელიძე საარჩევნო კოდექსის 91 პრიმა მუხლზე აპელირებს, რომელიც საარჩევნო კომისიის ფუნქციებსა და საქმიანობაში ჩარევას გულისხმობს და პასუხისმგებლობის სახით შესაბამისი პირის, 500 ლარით დაჯარიმებას ითვალისწინებს.
უწყვეტი ვიდეომასალიდან, რომელიც 7 სექტემბერს, თელავის საოლქო-საარჩევნო კომისიის ოფისში ნიკოლოზ ვარდოშვილის და მისი რამდენიმე მხარდამჭერის, ასევე ჟურნალისტების მისვლას ასახავს, არსად ჩანს, რომ რომელიმე პირი კომისიის შენობაში ან კალმახელიძის სამუშაო ოთახში შეიჭრა და ვინმეს მუშაობაში ხელი შეუშალა. პირიქით, ნიკოლოზ ვარდოშვილი კალმახელიძის სამუშაო ოთახში შესვლამდე კარზე აკაკუნებს და ოთახში ისე შედის, ხმაურის გარეშე და მას მიმართავს: „თქვენ სხვა გზა არ დამიტოვეთ და კითხვებზე პასუხის მისაღებად მედიასთან ერთად მოვედი“.
გიორგი კალმახელიძის განმარტებით, მის სამუშაო ოთახში ვარდოშვილის და მისი თანმხლები პირების „შეჭრისას“, ის, ოლქის იურისტი და მდივანი საარჩევნო საკითხებზე თათბირობდნენ: „ის შემოიჭრა საარჩევნო კომისიაში, ჩემს კაბინეტში ისე, რომ არანაირი თანხმობა და შეთანხმება არ ყოფილა. უნდა ეკითხა, გვქონდა თუ არა ჩვენ დრო. ჩვენ ვიყავით თათბირის რეჟიმში, რაც გულისხმობს კომისიის მუშაობის ხელის შეშლას, წესრიგის დარღვევას“.
კითხვაზე, რაში გამოიხატა ხელშეშლა ნიკოლოზ ვარდოშვილის მხრიდან, საოლქო-საარჩევნო კომისიის იურისტმა გულო დილავერიძემ „რეგინფოსთან“ განმარტა: „ვარდოშვილი თავმჯდომარის ოთახში შემოიჭრა უნებართვოდ. ის ხმაურობდა, ყვიროდა და ხელი შეუშალა კომისიას, რომ საქმიანობა გაგრძელებულიყო.
- რას ნიშნავს შემოიჭრა?
- რას ნიშნავს როცა უნებართვოდ შედიხარ ოთახში, არ აკაკუნებ და თავმჯდომარეს აყენებ შეურაცხყოფას.
- რაში გამოიხატა შეურაცხყოფის მიყენება, რა თქვა, რა ქნა?
- გაქვთ ვიდეომასალა და შეგიძლიათ ნახოთ. სასამართლო გამოიკვლევს ამ ყველაფერს და თქვენი ჩარევა საჭირო არ არის“.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თელავის ოფისის ხელმძღვანელი, იურისტი მარეხ მგალობლიშვილი, რომელიც დამკვირვებლად არის რეგისტრირებული, ამბობს, რომ ის მასალა, რაც ჟურნალისტების მიერ არის გადაღებული, არ ადასტურებს არც ნიკა ვარდოშვილის მიერ შევარდნის და არც კომისიის მუშაობაში ხელშეშლის ფაქტებს.
„თელავის საოლქო-საარჩევნო კომისია გამოირჩევა თავისი ნეგატიური და არაობიექტური დამოკიდებულებით სხვადასხვა საარჩევნო სუბიექტების და მათ შორის, დამკვირვებლების მიმართ. ორჯერ გამოაძევა ჩვენი დამკვირვებლები დაუსაბუთებლად.
დამოუკიდებელმა კანდიდატებმა, რომლებიც გადიოდნენ რეგისტრაციის პროცედურებს, დაადასტურეს, რომ როდესაც სამართლებრივი კონსულტაციისა და გარკვეული დახმარებისთვის მიმართეს საოლქო კომისიას, მიიღეს პასუხი, რომ ისინი არ იყვნენ ვალდებულები აღნიშნული დახმარება გაეწიათ და გამოირჩეოდნენ არაკორექტული ქცევით. თავმჯდომარეს ახასიათებს ასეთი არაკორექტული დამოკიდებულება“.
მარეხ მგალობლიშვილი ყურადღებას ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმის აღწერილობით ნაწილზეც ამახვილებს, სადაც ხაზგასმულია, რომ ნიკოლოზ ვარდოშვილი კომისიის თავმჯდომარის სამუშაო ოთახში უცნობ პირებთან ერთად შეიჭრა: „იქ იყვნენ ცენტრალური და ადგილობრივი მედიის წარმომადგენლები. არ ყოფილან უცნობი პირები“.
რაც შეეხება აღნიშნულ მუხლს, რომელიც იმ პირთა 500 ლარით დაჯარიმებას ითვალისწინებს, ვისზეც კომისია მიიჩნევს, რომ მათ ფუნქციებში ჩაერია, მარეხ მგალობლიშვილს მიაჩნია, რომ ეს მუხლი ბევრი რისკის მატარებელია და შესაძლოა, დამკვირვებლების წინააღმდეგ აქტიურად გამოიყენონ.
„ეს არის ახალი დანამატი საარჩევნო კოდექსში. თუ კომისია რომელიმე ქმედებას მიიჩნევს ჩარევად, სამართალდარღვევის ოქმის შედგენა შეუძლია როგორც საარჩევნო სუბიექტების, ასევე დამკვირვებლების და მედიის წარმომადგენლების მიმართ. ეს მუხლი საკმაოდ რისკიანია განსაკუთრებით მათ მიმართ, ვინც სადამკვირვებლო საქმიანობას ვახორციელებთ“.
ნიკოლოზ ვარდოშვილის მიმართ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმს თელავის რაიონული სასამართლო განიხილავს.

Revenge of the Telavi DEC Chairman against the Mayor Candidate
Chairperson of the Telavi District Election Commission [DEC] Giorgi Kalmakhelidze lodged administrative complaint against Nikoloz Vardoshvili, Telavi mayor candidate from the Labor Party and requests to impose 500 GEL fine on him. Kalmakhelidze blames Vardoshvili in interference in the work of the DEC.
On September 7, 2017 Nikoloz Vardoshvili arrived in the office of the Telavi DEC together with several members of his political party and journalists. Vardoshvili told journalists that the DEC chairperson was aggressive towards him and did not respond his questions about technical issues related with the local self-government elections.
“It has concrete reasons. Before he was appointed to the position of the Telavi DEC, he worked in the office of the Telavi City Council, where I several times gave remarks to him (Vardoshvili is the Council member) because he did not implement his duties and we had conflict. Now he thinks it is his time to revenge. Today, I arrived at the DEC office and wanted to find out how I should mention Telavi in the application form for the registration of candidates after they annulled the status of self-governing city of Telavi – shall I write a city or self-governing community, or what? I came here to ask this question. The secretary and the commission members suggested me to go to the chairman. I went to his working room but he demanded me to leave the room; he did not answer my questions,” Vardoshvili said after what he went to Giorgi Kalmakhelidze’s working room together with journalists and demanded him to answer his question.
Telavi DEC chairperson did not answer the questions of the candidate either with the journalists and demanded him and the others to leave the building; he even called the police claiming that the people hindered the work of the commission. About 5 minutes later, Vardoshvili, his team-members and journalists voluntarily left the building. Kalmakhelidze confirmed in his interview with media that he had conflict with Vardoshvili while he worked at the City Council.
“There were several facts when he purposefully tried to discredit me, disseminated degrading information about me and convinced the society that I do not give him requested information. I do not issue consultations. Moreover, this person today tried to blackmail, threaten and slander me; he threatened  me with holding a briefing, which will discredit me, unless I treat him properly,” Kalmakhelidze said.
Patrol police officers drew up a protocol and left the territory.
On September 8, the Telavi DEC chairperson lodged the administrative complaint against Nikoloz Vardoshvili. According to the complaint, “on September 7, Nikoloz Vardoshvili together with several citizens broke into his working room where the commission members had working meeting. With this action, Vardoshvili interfered in the work of the Commission and was expelled from the building.” Kalmakhelidze referred to the Article 911 of the Election Code, which deals with the interference in the functions and work of the election commission, and this action is punished by the fine of 500 GEL.
The video-recording from September 7 incident does not show that any person broke into either the DEC office or Kalmakhelidze’s working room and hindered anybody’s work. Just the opposite, Nikoloz Vardoshvili is knocking on the door to Kalmakhelidze’s working room and enters their without any noise. He asks him: “You left me without choice and I have arrived together with media to get answers to my questions.”
The commission members were asked what they meant in the interference of their work from the side of Vardoshvili and DEC lawyer Gulo Dilaveridze clarified to Reginfo: “Vardoshvili broke into the chairman’s room without permission. He was making noise, shouting and hindered our work.
-What do you mean by breaking into?
-It means when you enter the room without permission – you do not knock on the door and insult the chairman.
-How did he insult the chairman? What did he say, or do?
-You have the video and can watch it. The court will study the case and your interference is not necessary.”
Head of the Georgian Young Lawyer’s Association’s Telavi office Marekhi Mgaloblishvili, who is observer, said the video taken by the journalists does not confirm the allegation about Vardoshvili’s break-into the working room or his interference in the work of the commission.
“Telavi DEC is known for its negative and impartial attitude towards different election subjects and observers. They expelled our observers twice without any clarifications.
Independent candidates, who were going through the registration procedures, confirmed that they had also applied to the Commission for legal consultations and technical assistance but the commission members responded that they were not obliged to assist them; they were incorrect with the candidates. The Chairman is also rude with them.”
Marekhi Mgaloblishvili also spoke about the clarification part of the administrative complaint, which underlines that Nikoloz Vardoshvili broke into the DEC chairman’s working room together with strange people. “Those people were journalists of the central and local media sources.”
As for the particular article of the election code, which envisages 500 GEL fine for the persons, whom the Commission believes have hindered their work, Marekh Mgaloblishvili believes this article contains much more risks and may be actively misused against observers.
“It is a new addition to the Election Code. If the Commission concludes that any action hinders their work, they may lodge complaints against election subjects, observers and media representatives. It is very risky provision particularly for those, who observe the elections.”