ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება ადვოკატ გიორგი მდინარაძის ცემის საქმეზე გამოტანილ განაჩენთან დაკავშირებით
23 ოქტომბერი, 2017
დღეს თბილისის საქალქო სასამართლომ ადვოკატ გიორგი მდინარაძის ცემაზე ბრალდებულ ლაშა კვირკვაიას სასჯელის სახედ  მხოლოდ 10 000 ლარიანი ჯარიმის გადახდა დააკისრა.
სასამართლომ ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მეხუთე განყოფილების ყოფილი უფროსი დამნაშავედ მხოლოდ უფლებამოსილების გადამეტებაში ცნო და გაამართლა ძალადობის განხორციელების ნაწილში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი შეშფოთებულია თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლის ლილი მსხილაძის გადაწყვეტილებით, რითაც მან ფაქტობრივად გაამართლა ადვოკატზე ძალადობა პოლიციის განყოფილებაში და პოლიციის თანამშრომლები ძალადობისკენ წაახალისა.
მოსამართლემ არ გაიზიარა გიორგი მდინარაძის ჩვენება, რომ ლაშა კვირკვაია პირადად მონაწილეობდა მის ცემასა და არაადამიანურ მოპყრობაში, რაც ექსპერტიზით არის გამყარებული. საპირისპიროდ, მოსამართლემ გაიზიარა სასამართლო პროცესზე პოლიციის თანამშრომლების მიერ მიცემული არსებითად ცრუ ჩვენებები, რითაც ისინი ცდილობდნენ, სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისგან ეხსნათ ბრალდებული ლაშა კვირკვაია.
ვაკე-საბურთალოს პოლიციის მეხუთე განყოფილების ყოფილი უფროსი, ლაშა კვირკვაია, სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტების ბრალდებით,  2015 წლის ნოემბერში დააკავეს. 2015 წლის 29 დეკემბერს სასამართლომ 10 000-ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ პატიმრობიდან გაათავისუფლა. თბილისის საქალაქო სასამართლოს დღევანდელი განაჩენით, ბრალდებულს სასჯელად სწორედ ამ 10 000 ლარის გადახდა დაეკისრა.

Statement of Human Rights Center Concerning the Judgment into the Case of Physical Assault on Lawyer Giorgi Mdinaradze
October 23, 2017
Today, the Tbilisi City Court passed verdict into the case of physical assault on the lawyer Giorgi Mdinaradze and imposed only the fine of GEL 10 000 on the accused Lasha Kvirkvaia.
The Court found the former head of the Vake-Saburtalo district police unit guilty only in the abuse of power and acquitted him in the charge about violence.
Human Rights Center is alarmed with the decision of the Judge Lili Mskhiladze of the Tbilisi City Court, who in fact justified the violence against the advocate in the police office and encouraged the police officers to continue violence.
The judge did not consider the statement of Giorgi Mdinaradze, who claimed that Lasha Kvirkvaia personally participated in his beating and inhuman treatment and it was verified by the expertise conclusion. Just the opposite, the judge trusted the fake testimonies of the police officers at the trial, where they tried to protect Lasha Kvirkvaia from criminal liability.
Former head of the Vake-Saburtalo police office # 5 Lasha Kvirkvaia was arrested for the abuse of professional power in November 2015. On December 29, 2015 the court released him under the bail of GEL 10 000. Based on the today’s verdict, the Tbilisi City Court ordered the payment of the same 10 000 GEL as a preventive measure.