სუნთქვის მწვავე უკმარისობა თუ სამსახურეობრივი გულგრილობა
„ალკოჰოლური ინტოქსიკაციის შედეგად გამოწვეული სუნთქვის მწვავე უკმარისობა“, - 25 ოქტომბერს ნუცუბიძის ფერდობზე გარდაცვლილი პაატა პავლიაშვილის საქმესთან დაკავშირებით, 21 ნოემბერს პროკურატურამ გამოაქვეყნა დასკვნა. პროკურატურა გარდაცვალების მიზეზად ჰაერის უკმარისობას ასახელებს. ამასთან, დასკვნაში ვკითხულობთ, რომ გარდაცვლილის ორგანიზმში ნარკოტიკული ან ფსიქოტროპული ნივთიერების კვალი არ აღმოჩნდა.
„დასკვნის თანახმად, პირის გარდაცვალების მიზეზია ალკოჰოლური ინტოქსიკაციის შედეგად გამოწვეული სუნთქვის მწვავე უკმარისობა. გარდაცვლილს სხეულზე რაიმე სახის დაზიანებები არ აღენიშნება, გარდა სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადის მიერ განხორციელებული მანიპულაციისა. პ.პ. - ს ორგანიზმში ნარკოტიკული ან ფსიქოტროპული ნივთიერების კვალი არ აღმოჩნდა. პარალელურ რეჟიმში კვლავ მიმიდნარეობს საგამოძიებო მოქმედებები, რომელთა ამოწურვის შემდეგ, პროკურატურა საზოგადოებას მიაწვდის დეტალურ ინფორმაციას“, - განაცხადეს პროკურატურაში.
32 წლის პაატა პავლიაშვილი ნუცუბიძის ფერდობზე, მე-4 მიკრო რაიონში, ადმინისტრაციული წესით დაკავებისას,  დაიღუპა. საქმე აღიძრა სისხლის სამართლის კოდექსის 116-ე მუხლით, რაც სიცოცხლის გაუფრთხილებლობით მოსპობას გულისხმობს. თუმცა ოჯახი და მათი ადვოკატი, საიას იურისტი , ლევან ვეფხვაძე, საქმის გადაკვალიფიცირებას ითხოვენ. მათი მოთხოვნაა, გამოძიება სამსახურეობრივი გულგრილობის მუხლით გაგრძელდეს.
შინაგან საქმეთა სამიანისტრომ 25 ოქტომბერს გაავრცელა განცხადება, სადაც განმარტა მოქალაქის გარდაცვალებისას განვითარებული მოვლენები.
"მიმდინარე წლის 25 ოქტომბერს, საღამოს, თბილისში, ნუცუბიძის ფერდობზე, მოქალაქეებმა მეზობლური კონფლიქტის ფაქტზე საპატრულო პოლიცია გამოიძახეს. შემთხვევის ადგილზე მისულმა პატრულ-ინსპექტორებმა კონფლიქტი განმუხტეს და კანონით გათვალისწინებული საგამოძიებო მოქმედებების განხორციელება დაიწყეს, რა დროსაც მათთან, სავარაუდოდ, არაფხიზელ მდგომარებაში მყოფი ახალგაზრდა მამაკაცი მივიდა. იგი განსაკუთრებული აგრესიით გამოირჩეოდა და შეურაცხყოფას აყენებდა მოქალაქეს, რომელმაც საპატრულო პოლიცია გამოიძახა, ასევე, გარშემო მყოფ პირებსა და საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს. პატრულ-ინსპექტორებმა მამაკაცს არაერთგზის მოუწოდეს წესრიგისა და კანონის დაცვისკენ, თუმცა იგი არ დაემორჩილა პოლიციის კანონიერ მოთხოვნას და კიდევ უფრო აგრესიული გახდა. აღნიშნული პირის, კანონის მოთხოვნათა შესაბამისად, ადმინისტრაციული წესით დაკავების დროს, იგი უეცრად შეუძლოდ გახდა და ადგილზე გარდაიცვალა“, - ვკითხულობთ შსს-ს განცხადებაში.
პაატა პავლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით საზოგადოებაში ბევრი კითხვა გაჩნდა. 29 ოქტომბერს პროკურატურამ განცხადება გაავრცელა. როგორც პროკურატურა განმარტავს, პატრულ-ინსპექტორის სამხრე კამერას დაფიქსირებული არ აქვს ინცინდენტი და პავლიაშვილის დაკავების პროცესი.
"პროკურატურაში გამოკითხვისას, პატრულ-ინსპექტორმა განმარტა, რომ ის, სამხრე კამერით უწყვეტად იწერდა კონფლიქტის მონაწილე პირებთან გასაუბრებას, რის შემდგომაც სამხრე კამერა გამორთო და ჩართო მხოლოდ პავლიაშვილის ადმინისტრაციული წესით დაკავებისა და მისი შეუძლოდ გახდომის შემდგომ. მეორე პატრულ-ინსპექტორის განმარტებით, მისი სამსახურეობრივი სამხრე კამერა შემთხვევის ადგილზე ყოფნის დროს განმუხტული იყო და ინახებოდა, დამუხტვის მიზნით, ავტომანქანაში, ხსენებულ კამერაზე არ არის ინცინდენტის ამსახველი ვიდეოჩანაწერი", - ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.
საქმესთან დაკავშირებით, კითხვები გააჩინა ლევან სამხარაულის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს მიერ ნუცუბიძის ფერდობზე გარდაცვლილი, პაატა პავლიაშვილის ცხედრის სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის რუსთავის განყოფილებაში გადასვენების ფაქტმაც. სამხარაულის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ცხედრის რუსთავში გადაყვანის მიზეზებთან დაკავშირებით განმარტებების გაკეთება მოუხდა.
„ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს სასამართლო-სამედიცინო დეპარტამენტში (თბილისი) მომუშავე პერსონალის უსაფრთხოების და სტანდარტების დაცვის მიზნით, პერიოდულად ხორციელდება ტექნიკური ხასიათის სარემონტო-სარეაბილიტაციო სამუშაოები. მათ შორის, სატვირთო ლიფტის პროფილაქტიკური-სარემონტო სამუშაოები. ა.წ. 19 ოქტომბერს, უმოკლეს ვადაში სატვირთო ლიფტზე გადაუდებელი სამუშაოების ჩატარების მიზნით, 2 დღით ლიფტის გაჩერების მოთხოვნით, ბიუროს მომართა კონტრაქტორმა კომპანიამ - შპს „საქართველოს ლიფტების კომპანია“. სწორედ ამიტომ, ა.წ. აღნიშნულ პერიოდში გარდაცვლილი 6 პირიდან, მათ შორის ნუცუბიძის ფერდობზე გარდაცვლილი ახალგაზრდა მამაკაცის, პაატა პავლიაშვილის ცხედრის რუსთავის სასამართლო-სამედიცინო ექსპერტიზის განყოფილებაში შეყვანამდე უკვე შეყვანილი იყო 4 გარდაცვლილი პირი და მის შემდგომ ამავე განყოფილებაში შეყვანილ იქნა 2 გარდაცვლილის ცხედარი“, - განმარტეს ლევან სამხარაულის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში.
„მომხდარი შემთხვევა არის სამწუხარო დადასტურება იმ პრობლემების, რომლებზეც ბოლო წლებში აქტიურად საუბრობს არასამთავრობო სექტორი. ეს ტრაგიკული შემთხვევა კიდევ ერთხელ აყენებს დღის წესრიგში პოლიციის სისტემური რეფორმის საჭიროებას, რომელმაც უნდა შექმნას რეალურად ხალხის სამსახურში მდგომი სამართალდამცავი უწყება, რომლის მიმართაც საზოგადოებას ექნება მაღალი ნდობა და თანამშრომლობის სურვილი. ამავდროულად, საჭიროა შეიქმნას ეფექტური სამართლებრივი მექანიზმი, რომელიც უპასუხებს სამართალდამცავების დაუსჯელობის პრობლემას“, - ვკითხულობთ არასამთავრობო ორგანიზაციათა ერთობლივ განცხადებაში, რომელსაც ხელს 7 არასამთავრობო ორგანიზაცია აწერს.
მესამე სექტორი აქცენტს ვიდეო ჩანაწერის არარსებობაზე აკეთებს. მათი განცხადებით, აღნიშნულ ეპიზოდზე ვიდეო-ჩანაწერების არარსებობა კიდევ უფრო ამძაფრებს საზოგადოებაში ამ საქმეზე არსებულ კითხვებს, განსაკუთრებით იმ ფონზე, როდესაც შს სამინისტროში მოქმედი შიდა ინსტრუქციითა და ეთიკის კოდექსით, პატრულის თანამშრომელი ვალდებულია, აწარმოებდეს ვიდეო-გადაღებას.
„სამხრე ვიდეო კამერების ჩანაწერები მნიშვნელოვანი და ხშირ შემთხვევაში ერთ-ერთი მთავარი მტკიცებულებაა იმის დასადგენად, ჰქონდა თუ არა პოლიციის მხრიდან უფლებამოსილების გადამეტებას, თუ სხვა ტიპის დარღვევას ადგილი. შესბამისად, ასეთი ჩანაწერი შესაძლოა, გამოყენებული იყოს მოქალაქის მხრიდან საკუთარი უდანაშაულობის სამტკიცებლად, ან პირიქით, სამართალდამცავის მიერ, საკუთარი ქმედების მართლზომიერების დასასაბუთებლად. ამ საქმემ კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ პოლიციისა და მოქალაქის კომუნიკაციის სათანადო დოკუმენტირება არის პრობლემა, რაც როგორც წესი მოქალაქის ინტერესების საზიანოდ მოქმედებს. ვიდეოგადაღება ცხადია არ არის და არც უნდა იყოს პოლიციელის გადაწყვეტილებაზე დამოკიდებული და მნიშვნელოვანია, რომ ყველა საპოლიციო თუ საგამოძიებო მოქმედება უწყვეტ რეჟიმში ფიქსირდებოდეს სამხრე ვიდეო-კამერით“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
პაატა პავლიაშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით, კანონმდებლები შინაგან საქმეთა მინისტრის დაბარებას ითხოვდნენ პარლამენტში, რათა არსებული კითხვებზე პასუხები მოესმინათ. შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის პარლამენტში ვიზიტი იგეგმებოდა, თუმცა, იგი მიმდინარე თვეში გიორგი გახარიამ შეცვალა. გახარია შს მინისტრის მოვალეობის შესრულებას 14 ნოემბერს შეუდგა. საზოგადოება კი, კვლავ ელის კითხვებზე პასუხს, რომელიც გამოძიებამ უნდა გასცეს.

Respiratory Failure or Professional Negligence
“Respiratory failure caused by alcoholic intoxication,” on November 21, the Prosecutor’s Office of Georgia published the conclusion into the death case of Paata Pavliashvili, who deceased during the detention in Nutsubidze Plateau on October 25, this year. The prosecutor’s office claims the man died as a result of respiratory failure. The expertise conclusion also states that narcotic or psychotropic substances were not found in his body.
“According to the conclusion, the person died of respiratory failure caused by alcoholic intoxication. There are no traces of injury on his body except the marks from medical manipulations carried out by the emergency medical team. There were no narcotic or psychotropic substances in P.P’s body. Investigative activities are underway and after they are over, the prosecutor’s office will provide the society with detailed information,” the prosecutor’s office stated.
32-years-old Paata Pavliashvili died in the moment of detention in the 4th quarter of the Nutsubidze Plateau. The criminal case was launched under the Article 116 of the Criminal Code of Georgia that is about negligent manslaughter. However, the family and their advocate, lawyer of the Georgian Young Lawyers’ Association Levan Vepkhvadze, request to re-qualify the case. They request to continue the investigation into professional negligence.
On October 25, the MIA disseminated a statement and clarified the developments during the incident.
“On October 25, citizens called for Patrol Police to Nutsubidze Plateau in connection with the conflict between the neighbors. Patrol police inspectors who arrived at the place have dissolved the tension and started investigative activities defined by the law. Patrol inspectors were approached by supposedly drunk person, who behaved aggressively and verbally insulted person who called police, citizens who were present at the scene and patrol police officers as well. Patrol-inspectors repeatedly called on the citizen to maintain law and order, however he did not obey to the legitimate demand of the police and behaved even more aggressively. During the detention procedures of the mentioned person which were carried out in full compliance of the law, he suddenly became indisposed and died at the scene,” the MIA statement reads.
Society has many questions with regard to the death of Paata Pavliashvili. On October 29, the prosecutor’s office disseminated the statement, where they clarified that the surveillance camera of the patrol inspector did not record the incident and Pavliashvili’s detention moment.
“During the interrogation in the prosecutor’s office, the patrol inspector clarified that his surveillance camera recorded his conversation with the incident participants non-stop after what he switched it off and turned on only after Pavliashvili was fined and felt bad. The second patrol inspector said his camera was flat during the incident and had left in the car for charging. This camera has not recorded the incident at all,” the prosecutor’s office stated.
The fact that Paata Pavliashvili’s body was taken to Rustavi unit of the Rustavi Levan Samkharauli Forensic Expertise Bureau for the expertise also raised questions. The Bureau had to make clarifications about it.
„To ensure security and safety standards of the personnel in the Samkharauli National Bureau of Forensic Expertise (Tbilisi), technical rehabilitation-renovation activities are conducted periodically. Among them is rehabilitation activities of the lift. On October 19 this year, the contractor company Ltd Georgian Lifts Company applied the Bureau with the request to stop operation of the lifts for two days to conduct urgent rehabilitation activities in the lifts. Consequently, in the mentioned period 6 deceased persons – including the body of Paata Pavliashvili was taken to Rustavi Forensic Expertise Unit,” Levan Samkharauli National Bureau of Forensic Expertise reported.
“This accident proves the problem which was raised by nongovernmental organizations for the past years. This tragic fact raises the necessity of systemic reform in the police, which shall create the law enforcement institution which serves the people and the society will trust and cooperate. At the same time, it is necessary to create effective legal mechanism which will respond to the problem of impunity of law enforcement officers,” the statement of NGOs reads, which is signed by 7 NGOs.
The third sector pays attention to the absence of video recording. They said this fact raises more questions in the society while the acting internal instruction and the Code of Ethics of the MIA, oblige the patrol inspector to video-record all cases they work with.
“Recordings of the surveillance cameras are significant and often the only evidence to estimate whether the police officers abused their power or other offences were committed. Similar recordings may be used to prove the innocence of a citizen or vice versa, to prove the innocence of the law enforcement officer. This case once again demonstrated that adequate documenting of the communication between the police officer and a citizen is still a problem that as a rule works against the citizen. Video-recording is not and cannot be dependent on the individual decision of the police and it is significant that all police or investigative procedures were recorded by surveillance camera,” the statement reads.
Law-makers invited the Minister of Interior to the Parliament with regard to Paata Pavliashvili’s death fact to hear his answers to their questions. The former Minister of Interior Giorgi Mgebrishvili planned visit in the Parliament of Georgia but on November 14 Giorgi Gvakharia replaced him. The society is still waiting for the answers from the investigation.