FIDH-ის და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ერთობლივი მიმართვა საქართველოს ხელისუფლებას
FIDH-ის და ადამიანის უფლებათა ცენტრის ერთობლივი მიმართვა საქართველოს ხელისუფლებას სასტიკი და ღირსების შემლახველი მოპყრობის ფაქტებისა და მათი არასათანადო გამოძიების შესახებ.
საქართველოს ხელისუფლებისადმი გაგზავნილ ერთობლივ წერილში ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH) და მისი წევრი ორგანიზაცია საქართველოში ადამიანის უფლებათა ცენტრი, გამოხატავენ შეშფოთებას დაკავების ადგილებში სასტიკი და ღირსების შემლახავი მოპყრობის ფაქტების მზარდი რაოდენობის გამო საქართველოში.
ბ-ნო  პრემიერ მინისტრო,
ბ-ნო შინაგან საქმეთა მინისტრო,
ბ-ნო მთავარო პროკურორო,
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციას (FIDH)  მისმა წევრმა ორგანიზაციამ - ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიაწოდა ინფორმაცია საქართველოში დაკავების ადგილებში სასტიკი და ღირსების შემლახავი მოპყრობის ფაქტების მზარდი რაოდენობის შესახებ.
საქართველოს სახალხო დამცველის 2016 წლის საპარლამენტო ანგარიშის მიხედვით, სახალხო დამცველის ოფისში შესული 35 საქმიდან დღემდე არც ერთზე დასჯილა დამნაშავე და არც ერთ დაზარალებულს არ მიუღია მსხვერპლის სტატუსი. 5 საქმეზე კი გამოძიება შეწყდა დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო. ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ შესწავლილ სხვა საქმეებში გამოძიება ან არ დაწყებულა ან არაგონივრული ვადით ჭიანურდება. ბოლო მონაცემებით, სავარაუდო სასტიკი მოპყრობის ფაქტები 60-მდე გაიზარდა. ქვემოთ თქვენ იხილავთ ინფორმაციას სასტიკი მოპყრობის ერთ-ერთ ბოლო ფაქტზე, სადაც დაზარალებულია ს.მ. და რომელიც საჭიროებს თქვენს განსაკუთრებულ ყურადღებას.  მსხვერპლის უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, მისი სახელი ანონიმურად დავტოვეთ და თქვენი მოთხოვნის შემთხვევაში ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოგაწვდით სრულ ინფორმაციას.
ჩვენი ორგანიზაციები გამოხატავენ უკიდურესს შეშფოთებას შინაგან საქმეთა მინისტრის მიერ სახალხო დამცველის მისამართით გაკეთებული განცხადების გამო, როდესაც მან ს.მ. საქმეზე განცხადება გააკეთა. გვსურს, შეგახსენოთ, რომ სწორედ ესაა სახალხო დამცველის ოფისის როლი - როგორც ეს აღიარებულია დემოკრატიულ სისტემაში - რეაგირება მოახდინოს ყველა ცუდი ზედამხედველობისა და ნებისმიერი მოქალაქის უფლების დარღვევის ფაქტზე.
აქედან გამომდინარე, გვსურს, თქვენი ყურადღება მივაპყროთ ვაკე-საბურთალოს პოლიციის # 5 განყოფილების ყოფილი უფროსის ლაშა კვირკვაიას მხრიდან ადვოკატ გიორგი მდინარაძის მიმართ განხორციელებული ფიზიკური ძალადობის ფაქტზე. 2017 წლის 23 ოქტომბერს თბილისის საქალაქო სასამართლომ კვირკვაია დამნაშავედ ცნო უფლებამოსილების გადაჭარბებაში სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის I ნაწილით და დააკისრა 10 000-ლარიანი ჯარიმა.
აღნიშნული განაჩენით დასტურდება პოლიციელების მხრიდან სასტიკი და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების ზრდის შესახებ ზემოთხსენებული შეშფოთება. ეს საქმე კიდევ ერთი დადასტურებაა, რომ პროკურატურა არასწორ კვალიფიკაციას ანიჭებს გადაჭარბებული ძალის გამოყენების ფაქტებს და დამნაშავეები ისჯებიან „ძალაუფლების გადამეტების“ მუხლით, რაც ჩქმალავს პოლიციელების მიერ ჩადენილ ძალადობის ფაქტებს და ბრალეულობას უხსნის მათ. ამას გარდა, ადვოკატები, რომელთა ხელშეუხებლობა კანონით არის დაცული, თავად ხდებიან ფიზიკური თავდასხმის მსხვერპლი პროფესიული საქმიანობის განხორციელებისას, რაც წარმოაჩენს ამ პრობლემის მასშტაბს სხვა რიგით მოქალაქეებთან მიმართებაში.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის და ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-3 მუხლის თანახმად, წამება, არაადამიანური და ღირსების შემლახველი მოპყრობა აბსოლუტურად აკრძალული ქმედებებია, რომლის მიმართაც სახელმწიფოს პოზიტიური და ნეგატიური ვალდებულებები გააჩნია. ამდენად, სახელმწიფო ვალდებულია, არა მარტო აღკვეთოს წამების, არაადამიანური და ღირსების შემლახავი მოპყრობის ფატები, არამედ მიუკერძოებლად და ეფექტიანად გამოიძიოს თითოეული ფაქტი.
ჩვენი ორგანიზაციები მოუწოდებენ შინაგან საქმეთა მინისტრს, უზრუნველყოს აქამდე ჩადენილი დანაშაულების სწრაფი და ეფექტიანი გამოძიება და უზრუნველყოს ეფექტიანი გამოძიება მომავალშიც.
ჩვენი ორგანიზაციები, ასევე, მოგიწოდებთ შეიქმნას დამოუკიდებელი საგამოძიებო ორგანო, რომელიც გამოიძიებს არაადამიანური და ღისების შემლახველ ფაქტებს. აქედან გამომდინარე, მადლობელი ვიქნებით თუ შეძლებთ, შეხვდეთ ჩვენი წევრი ორგანიზაციის წარმომადგენლებს აღნიშნულ საკითხებზე სასაუბროდ. ეს შეხვედრა საშუალებას მოგვცემს, განვიხილოთ სასტიკი მოპყრობის ყველაზე საგანგაშო ფაქტები იმ საკითხების განსახილველად, რაც აღნიშნულ წერილში არაა წარმოდგენილი.
პატივისცემით
დიმიტრის ქრისტოპულოსი
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაციის (FIDH) პრეზიდენტი
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი
დანართი: ს.მ.-ს საქმის აღწერა
მიმდინარე  წლის 22  სექტემბერს, მოქალაქე ს.მ აღიარებითი ჩვენების მიღების მიზნით პოლიციაში აწამეს. ს.მ-ზე პოლიციაში მიყვანისთანავე დაიწყო ზეწოლა, რათა ეღიარებინა დანაშაული, რომელიც მას არ ჩაუდენია. კერძოდ, პოლიციელები სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფით, აიძულებდნენ ხელი მოეწერა მათ მიერვე წინასწარ შედგენილ აღიარებით ჩვენებაზე. დაკავებულმა აღიარებაზე უარი განაცხადა და მოითხოვა ადვოკატი, რაც არ დაკმაყოფილდა. მას, ასევე, არ მიეცა დარეკვის უფლება. სასამართლო სხდომაზე პროკურორმა ნახა ნაცემი და ნაწამები ბრალდებული, რომელსაც ვიზუალურად მკვეთრად ჰქონდა გამოხატული დაზიანების ნიშნები. მითითებულ არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე გამოძიება ჭიანურდება, ს.მ-ს არ აქვს მინიჭებული დაზარალებულის სტატუსი. ს.მ.-ს ინტერესებს იცავს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ადვოკატი.
უფრო მეტიც, ნაცვლად იმისა, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს არასათანადო მოპყრობის ფაქტის გამოძიება დაეწყო, მან შეურაცხმყოფელი სიტყვებით მოიხსენია სახალხო დამცველის ინსტიტუტი  და მას ,,კრიმინალების გამპრავებელი კანტორა“ უწოდა.

Joint letter to the Georgian authorities concerning cruel and humiliating treatment and lack of investigation thereof in Georgia
December 20, 2017
In a joint letter addressed today to the Georgian authorities, FIDH and its member organisation in Georgia, Human Rights Centre (HRIDC), express their concern over a growing number of allegations of cruel and humiliating treatment inflicted in places of detention in Georgia.
Dear Prime Minister,
Dear Minister of Internal Affairs,
Dear Prosecutor General,
FIDH (International Federation for Human Rights) has been alerted by our member organisation in Georgia, Human Rights Centre (HRIDC), of a growing number of allegations of cruel and humiliating treatment inflicted in places of detention in Georgia.
According to a report of the Public Defender of Georgia presented to the Parliament in 2016, among 35 cases referred to the Public Defender, up to date no alleged perpetrator was brought charges and no complainant received a formal victim status. In five cases, the investigation discontinued due to the absence of corpus delicti. In other cases studied by the HRIDC, investigation was either not opened or has been delayed without substantial reason. We have been recently informed that the number of alleged ill-treatment cases as of today has reached 60. Below you will find a description of one of the most recent ill-treatment case S.M. that requires your utmost attention. For the purpose of victim’s protection, his identity is rendered anonymous but available upon request to the Human Rights Centre.
Our organisations would also like to express our utmost concern regarding the statement by the Minister of Interior concerning the work of the Public Defender of Georgia in defence of S.M. We would like to remind that it is namely the role of the office of the Public Defender - as conceived in democratic political systems - to address complaints of maladministration or a violation of rights of any citizen.
By the same token, we would like to draw your attention to the case of physical assault on lawyer Giorgi Mdinaradze by former head of the Vake-Saburtalo district police unit No. 5 Lasha Kvirkvaia4. On 23 October 2017, Tbilisi City Court found Lasha Kvirkvaia guilty under Article 333, part I of the Criminal Code of Georgia on abuse of power and imposed a fine amounting to GEL 10 000.
While the judgment confirms the concerns mentioned above over the rooting of the practice of cruel and degrading treatment by police officers, the case is illustrative of the fact that instances of the use of excessive physical force are not qualified by the prosecution as such but rather as "abuse of power" that conceals the element of violence used by police officers and discharges them thereof. Secondly, the fact that lawyers whose integrity is protected by law find themselves as targets of physical assaults while performing their duty implies the extent of the problem on average citizens.
Our organisations remind that in accordance to the Article 17 of the Constitution of Georgia5 and in accordance to the Article 3 of the European Convention on Human Rights6, torture, inhuman and degrading treatment are absolutely prohibited actions, and the state has positive and negative responsibilities with regard thereto. Thus the state is not only obliged to prevent torture, inhuman and degrading treatment but also to impartially and effectively investigate allegations thereof.
Our organisations thus call on the Ministry of Interior to ensure a prompt and impartial investigation of cases brought to date to the attention of the prosecutors and to ensure efficient investigation of any future complaints.
Our organisations also call for the establishment of an independent mechanism to investigate and prosecute facts of inhuman or degrading treatment. We would therefore appreciate if you could meet representatives of our member organisation for that purpose. A meeting would also allow discussing the most urgent cases of ill-treatment that for the sake of concision were not mentioned in this letter.
Dimitris Christopoulos
President of FIDH
Director of Human Rights Centre (HRIDC)
Annex:
Description of the case of S.M
On 22 September 2017, police officers tortured S.M in the police unit in order to obtain his confession. Upon bringing S.M to the police office, the officers started intimidating him with an aim to force him to self-incriminate a crime he had not committed. Namely, the police officers, through verbal and physical intimidation demanded him to sign a confession statement that has been drafted for him by police officers. The detainee refused to admit the crime and asked for the lawyer, yet police officers did not satisfy the request. During the trial, marks suggesting S.M has been subject to physical violence were clearly visible. S.M is legally represented by Human Rights Centre’s lawyer.
Moreover, instead of opening an investigation into the alleged fact of ill-treatment, the Minister of Internal Affairs responded to the statement of the Public Defenderin an insulting manner calling, calling the latter an “officer who justifies criminals”.