კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი ინგრევა
„ჩვენი სიცოცხლე  საფრთხის ქვეშ არის და არამარტო - ჩვენი. ეს შენობა ქუჩაში ნებისმიერი გამვლელისთვისაც საფრთხეს წარმოადგენს“, - გვიყვება ისნის ქუჩა №2-ში მცხოვრები ნანა სარაშვილი. თბილისში, ისნის ქუჩა №2-ში მდებარე საცხოვრებელი სახლი კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლია. იგი 1885 წელსაა აშენებული. შენობა ავარიულ მდგომარეობაშია და ყოველდღიურად ინგრევა: სახურავიდან ჩამოდის წყალი, არსებობს აივნებისა და კედლების ჩამოშლის საშიშროება. სახლი ექვემდებარება სასწრაფო დემონტაჟს, რის შემდეგაც იგი პირვანდელი სახით უნდა აღდგეს.
„არცერთი ხელისუფლების დროს არავინ არ დაგვხმარებია. საბჭოთა პერიოდიდან დაწყებული სახურავიც კი არ გაუკეთებიათ. თუ ეს ძეგლი დღემდე მოვიტანეთ, მესაკუთრეები ვაკეთებდით ყველაფერს. როგორც ამხანაგობის თავმჯდომარემ, 2014 წელს გავაკეთე გამაგრების პროექტი, მერიის თანადაფინანსების პროგრამის საფუძველზე. ამ დროს აღმოვაჩინე, რომ ჩვენი სახლი არის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი. ამის შემდეგ ავიღეთ ნებართვა კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოდან, მაგრამ თანხები იყო საკმაოდ სოლიდური და გამგეობამ დაფინანსება ვერ შეძლო. ამის შემდეგ გვთხრეს, რომ თბილისის განვითარების ფონდისთვის მიგვეკითხა. მივმართე ფონდს და ბატონ ლაშა აბაშიძეს, რომელიც ამ ფონდის საქმიანობას კურირებდა. ბატონი ლაშა მობრძანდა ადგილზე, დაათვალიერა ჩვენი სახლი. მან თქვა, რომ ამ სახლის გამაგრება შეუძლებელი იყო“, - აღნიშნა ამხანაგობის თავმჯდომარემ, ნანა სარაშვილმა.
ნანა სარაშვილის თქმით, თბილისის განვითარების ფონდმა, სახლის პროექტირებასთან დაკავშირებით, კონკურსი გამოაცხადა. 2016 წელს კონკურსში გამარჯვებულმა კომპანიამ შპს „იკორთა 2007“-მა ახალი პროექტი გააკეთა. პროექტის მიხედვით, სახლი უნდა დაინგრეს და პირვანდელი სახით აღდგეს. სარაშვილის თქმით, მშენებლობა 2017 წელს უნდა დაწყებულიყო, თუმცა მერიას მშენებლობისთვის თანხები არ გაუთვალისწინებია. სამუშაოებისთვის თანხები არც 2018 წლის ბიუჯეტშია გამოყოფილი.
არსებულ პრობლემასთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა ცენტრს სამართლებრივი დახმარებისათვის მიმართა ნანა სარაშვილმა. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, დიმიტრი ნოზაძის განცხადებით, ცენტრმა რამდენჯერმე მიმართა ქალაქ თბილისის მერიას, პრობლემის შესახებ ინფორმირებულია  თბილისის განვითარების ფონდი და ისნის მუნიციპალიტეტის გამგეობა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია დაცული იყოს ისნის ქუჩა №2-ში მდებარე სახლის მცხოვრებთა სიცოცხლის უფლება. ამასთანავე, ორგანიზაციას მიაჩნია, რომ არ უნდა განადგურდეს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი და მისი დემონტაჟი და შემდგომი რეაბილიტაცია უნდა განხორციელდეს კანონით დადგენილი წესით, კულტურული მემკვიდრეობის სააგენტოსთან შეთანხმებული პროექტით“, - აცხადებს დიმიტრი ნოზაძე.
თბილისის განვითარების ფონდის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, კულტურულ მემკვიდრეობის ძეგლთა რანჟირებული სიით, ისნის ქუჩა №2-ში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს მინიჭებული აქვს 70 ქულა, რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ სახლი სასწრაფოდ დემონტაჟს და ახლიდან პირვანდელი სახით აღდგენას საჭიროებს.
თბილისის განვითარების ფონდში აცხადებენ, რომ აღნიშნული მისამართი დაკავშირებულია გვერდზე მდგომ 3 შენობასთან, ამიტომ საჭიროა დიდი თანხა, არა მარტო ისნის №2-ში მდებარე შენობის, არამედ, რამდენიმე შენობის რეაბილიტაციისთვის. როგორც ფონდში აღნიშნავენ, დაპროექტება დაუყოვნებლივ სამუშაოების დაწყებას არ ნიშნავს. ფონდში აცხადებენ, რომ ისნის #2-ში მდებარე შენობა ყურადღების მიღმა არ დარჩება.
„ისნის ქუჩაზე მდებარე შენობის მდგომარეობა ასახავს იმ გამოწვევებსა და პრობლემებს, რაც, ზოგადად, დამახასიათებელია ძველი თბილისის ნაწილისთვის“, - აცხადებს ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, ალეკო ცქიტიშვილი.
„არის უამრავი ძეგლი, რომელიც არის კატასტროფულ მდგომარეობაში. ამ ძეგლების მდგომარეობა საფრთხეს უქმნის აქ მცხოვრებლებს. აუცილებელია, სასწრაფოდ განხორციელდეს ის პროექტები, რაც უკვე დაგეგმილია. ადამიანები, რომლებიც აქ ცხოვრობენ, ყოველდღიურად საფრთხის ქვეშ არიან. ეს არის უფლებების დარღვევა, რადგან შეიძლება, მოხდეს უბედური შემთხვევა, შესაბამისად, ჩვენ მოვითხოვთ, რომ პროექტი, რომელიც თბილისის განვითარების ფონდის მიერ არის შემუშავებული და დამტკიცებულია, რაც ამ შენობის დაშლას და პირვანდელი სახით აღდგენას ითვალისწინებს, განხორციელდეს დროულად. ასევე, მნიშვნელოვანია, სამუშაოებზე ზედამხედველობა გასწიოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სააგენტომ. ეს არის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი როგორც შენობაში მცხოვრები მოქალაქეებისთვის, ისე თბილისისთვის. რათა შენარჩუნებული იყოს, ერთი მხრივ, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლი და, მეორე მხრივ, დაცული იყოს მოქალაქეთა უფლებები“, - აცხადებს ალეკო ცქიტიშვილი.
სანამ სახელმწიფო რესურს გამონახავს, აღნიშნული სახლის აღსადგენად, ისნის №2-ში მცხოვრები 6 ოჯახი სახლის დანგრევის საფრთხის მოლოდინში ცხოვრობს.

Monument of culture heritage is collapsing
“Our life is under danger and not only our lives. This building creates threats for all passers-by,” resident of Isani Street # 2 Nana Sarishvili said. The residential building in Isani street # 2, Tbilisi is monument of culture heritage. It was constructed in 1885; the building is damaged and is ruining every day: water is leaking from the roof, there is threat that balcony and walls will fall down. The house shall be immediately dismantled and restored to the original design.
“Nobody ever assisted us under any authorities. They have not even repaired roof since the Soviet Union. The inhabitants were taking care of this building until now. As the chairperson of the building fellowship, in 2014 I implemented the reinforcement project based on the City Hall’s co-funding program. At that period I discovered that our building had status of culture heritage. Afterwards, I received permission from the National Agency for Reservation of Culture Heritage but the rehabilitation of the building was very expensive and the municipal administration could not help us. I appealed the Fund and Mr. Lasha Abashidze, who was head of the fund. He arrived on the place, examined the house and said it was impossible to rehabilitate the building,” Nana Sarashvili, chairperson of the fellowship said.
Nana Sarashvili said the Tbilisi Development Fund announced competition for the rehabilitation of the house. In 2016, the winner company Ltd Ikorta 2007 created a new project. According to the new project, the house shall be dismantled and restored to original design. Sarashvili said, the construction was due to start in 2017 but the City Hall did not envisage the respective funds in the budget. Neither 2018 budget have respective funds.
Nana Sarashvili applied to Human Rights Center for legal aid. HRC lawyer Dimitri Nozadze said the Center several times petitioned the Tbilisi City Hall; the Tbilisi Development Fund and the Isani municipality administration are also informed about the problem.
“Human Rights Center believes it is important to defend the right to life of the inhabitants of the Isani Street # 2. At the same time, the organization believes that the monument of cultural heritage must not be destroyed and its dismantling and further rehabilitation shall be conducted in accordance to the law, based on the project approved by the National Agency for Cultural Heritage Reservation of Georgia,” Dimitri Nozadze said.
In accordance to the survey carried out by the Tbilisi Development Fund, the cultural heritage monument in Isani Street # 2 has received 70 points in the rating of the cultural heritage monuments. It means the building must be immediately dismantled and restored to its original design.
Tbilisi Development Fund states this building is linked with the other three buildings located next to it. Consequently, it is necessary to allocate huge funds to renovate not only the residential building in Isani # 2 but several other buildings next to it. As the representatives of the Fund state, creating the project does not mean that the buildings will be immediately renovated. They said the building in Isani street #2 will not be left without attention.
“The state of the building in Isani street demonstrate those challenges and problems, which are very much common in the part of Old Tbilisi,” executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili said.
“There are a lot of monuments in alarming conditions. They create threats to inhabitants. It is important to implement the planned projects immediately. People, who live in those buildings, live under the threat every day. It is violation of their rights, because tragedy may happen any moment. Consequently, we request to immediately implement the project, which was worked out and approved by the Tbilisi Development Fund, which aims to dismantle and restore this building to its old architect design. Also, it is important that the National Agency for Cultural Heritage Reservation of Georgia monitored implementation of the project. It is urgently important for the inhabitants of the building and for the city in general to maintain the culture heritage and to defend rights of the citizens,” Aleko Tskitishvili said.
Until the state finds the financial resources for the restoration of the house, 6 families living in Isani street # 2 are living under the threat of being caught under ruins.