დაუსაბუთებელი უარი - აზერბაიჯანის მოქალაქეს, მცირეწლოვან შვილთან ერთად, საქართველოში არ უშვებენ
„ცოლ-შვილი უკვე ექვსი თვეა, არ მინახავს. ოჯახი ინგრევა. არ ვიცი, როგორ მოვიქცე, ოჯახს ვკარგავ. საქართველოში დატანჯული დავდივარ. ცოლ-შვილი აზერბაიჯანშია, მე - აქ. საქართველოში არ გამახარეს. სამართალი არ არის?!“ - გვიყვება ეთნიკურად აზერბაიჯანელი ლატიფ კოპჩიევი, რომლის მეუღლესა და შვილს, აინურ აღაიევსა და მაჰმად კოპჩიევს, საქართველოში არ უშვებენ.
ლატიფ კოპჩიევი საქართველოში დაიბადა, იგი საქართველოს მოქალაქეა, მისი მეუღლე კი - აზერბაიჯანის. ისინი საქართველოში 2015 წელს დაქორწინდნენ. საქართველოში, მეუღლესთან ერთად, დაახლოებით, ერთი წელი ცხოვრობდა.
„ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში მე და ჩემი მეუღლე თურქეთშიც ვიყავით წასულები და აზერბაიჯანშიც. პრობლემები არ შეგვქმნია. ბავშვი თურქეთში 2017 წელს დაიბადა. თურქეთში ტურისტული ვიზით რამდენიმე თვის განმავლობაში ვცხოვრობდით. შემდეგ თურქეთიდან დეპორტი გამიკეთეს ისე, რომ მიზეზი არ აუხსნიათ. ერთი კვირის განმავლობაში დამაკავეს, არაფერი ამიხსნეს. ბავშვისთვის საქართველოს მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტის გაკეთება მინდოდა და საქართველოს საკონსულოში მივედი. საქმე ისაა, რომ საბუთის გარეშე თურქეთის საავადმყოფო ბავშვს არ იღებს. ამიტომ იძულებული ვიყავი, რომ საბუთებისთვის საკონსულოში მივსულიყავი. რამდენიმე დღეში კი პოლიციამ სახლში მომაკითხა და მითხრა, რომ საქართველოში დავბრუნებულიყავი. მეუღლე, შვილთან ერთად, თურქეთში დარჩა“, - ამბობს ლატიფ კოპჩიევი.
მას შემდეგ, რაც ლატიფ კოპჩიევს თურქეთიდან საქართველოში დაბრუნება აიძულეს, მისი მეუღლე აზერბაიჯანში დაბრუნდა. 2017 წლის დეკემბერში კი, აინურ აღაიევი და მისი მცირეწლოვანი შვილი საქართველოში არ შემოუშვეს.
მიზეზის დადგენის მიზნით, ლატიფ კოპჩიევმა მიმართა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს. შსს-მ კოპჩიევს წერილობით აცნობა, რომ მის მეუღლეს საქართველოს  სახელმწიფო  საზღვრის კვეთაზე უარი ეთქვა „უცხოელთა და მოქალაქეობის არმქონე პირთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ“  საქართველოს კანონის მე-11 მუხლის პირველი პუნქტის „ი“ ქვეპუნქტის საფუძველზე. აღნიშნული მუხლი განმარტავს, რომ უცხოელს საქართველოს  ვიზის გაცემაზე ან საქართველოში შემოსვლაზე უარი შეიძლება, ეთქვას საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ სხვა  შემთხვევებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტის, დიმიტრი ნოზაძის განცხადებით, სამინსიტრომ არ დაასაბუთა, რას გულისხმობს „კანონმდებლობით  გათვალისწინებული სხვა შემთხვევა“. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მიმართა სახალხო დამცველსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს. „ჩვენ მოვითხოვთ, გადმოგვცენ ახსნა-განმარტება ამ საკითხთან დაკავშირებით“, - ამბობს იურისტი.
ლატიფ კოპჩიევის თქმით, მას არც აზერბაიჯანში უშვებენ: „აზერბაიჯანში მივდიოდი ხოლმე ჩვეულებრივ, პრობლემა არ მქონია. ბოლო პერიოდში, როდესაც თურქეთიდან „დამადეპორტეს“ და არც საქართველოში შემოუშვეს ჩემი ცოლ-შვილი, ორჯერ ვცადე აზერბაიჯანში შესვლა, მაგრამ არ შემიშვეს. იქ მხოლოდ სიტყვიერად გვიხსნიან, მეუბნებიან, რომ „სტოპი“ მაქვს, თუმცა რა არის ეს „სტოპი“, არ ამბობენ“, - აცხადებს კოპჩიევი.
ლატიფ კოპჩიევისთვის მისი ცოლ-შვილის საქართველოში არშემოშვების მიზეზი ისეთივე გაურკვეველია, როგორც თავად კოპჩიევის აზერბაიჯანში არშეშვების მიზეზი. იგი განმარტავს, რომ არც აზერბაიჯანში და არც საქართველოში მას კანონი არ დაურღვევია. ასევე, არ დაურღვევია კანონი მის მეუღლესა და მის მცირეწლოვან შვილს. შესაბამისად, მისთვის მნიშვნელოვანია, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსგან გაიგოს, რა იგულისხმება „საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ სხვა  შემთხვევებში“.

Unsubstantiated refusal to Azerbaijani citizen to enter Georgian territory together with her underage child
February 21, 2018
“I have not seen my wife and child for six months already; my family is falling apart. I do not know how to act – I am losing the family. I am in trouble in Georgia. My family is in Azerbaijan and I am here. They create problems for me in Georgia. Is there no justice?!” ethnic Azerbaijani Latif Kopchiev told humanrights.ge, whose wife Ainur Agayev and his son Mahmad Kopchiev are not allowed to arrive in Georgia.
Latif Kopchief was born in Georgia; he is citizen of Georgia; his wife is citizen of Azerbaijan. They got married in Georgia in 2015. They lived together in Georgia during one year.
“For the past few years we lived in Turkey and Azerbaijan; we never had problems of traveling. Our child was born in Turkey in 2017. We lived in Turkey based on tourist visa for a few months. Then I was deported from Turkey without explaining the reason. I was detained for one week; they did not explain anything. I wanted to obtain Georgian citizenship for the child and arrived at the Georgian consulate in Turkey. The issue is that Turkish hospitals do not accept children without documents. So, I had to arrive at the consulate. Several days later the police came to my home and demanded me to return to Georgia. My wife and child stayed in Turkey,” Latif Kopchiev said.
After his arrival in Georgia, his wife went to Azerbaijan. In December 2017, Ainur Agayev and their underage child were not allowed to enter Georgian territory.
In order to estimate the reason, Kopchiev applied to the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The MIA wrote to him that his wife was denied to cross the Georgian state border in accordance to the Article 11 Paragraph I – “I” of the Law of Georgia on the Legal Status of Aliens and Stateless Persons in Georgia, which states an alien may be refused a Georgian visa or entry into Georgia in other cases provided by the legislation of Georgia.
Lawyer of Human Rights Center Dimitri Nozadze said the MIA did not clarify what is meant under “the other cases provided by the legislation.” Human Rights Center addressed the Public Defender of Georgia and MIA; the latter shall provide us with detailed explanation of their decision,” the lawyer said.
Latif Kopchiev said he is not allowed to travel to Azerbaijan either. “I used to travel to Azerbaijan without any problems. Recently, after I was deported from Turkey and my family was denied to enter Georgia, I tried to travel to Azerbaijan twice but they did not allow me to go there. They just verbally explained that I have “stop” but nobody clarifies what it means,” Kopchiev said.
The reason of denying his family to arrive in Georgia is as unclear for Kopchiev as the reason of not allowing him to travel to Azerbaijan. He said neither in Azerbaijan nor in Georgia he has violated the law. Neither his family committed any crimes. Consequently it is important for him to hear from the Georgian MIA what is meant under the “other cases provided by the Georgian legislation.”