რით დაეხმარნენ ლაგოდეხის მერი და მაჟორიტარი უკიდურესად გაჭირვებულ ოჯახს
1 ბოთლი ზეთი, 2 კილოგრამი მაკარონი, ამდენივე წიწიბურა და ბრინჯი, სარეცხი საშუალება და ასანთი - სულ ეს არის ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მერის ჯონდო მდივნიშვილისა და მაჟორიტარი დეპუტატის გურამ მაჭარაშვილის მიერ, სოფელ ჰერეთისკარში მცხოვრები 7 წლის საბა ბერიძისთვის და მისი მშობლებისთვის გაწეული დახმარება.
23 თებერვალს, ტელეკომპანია „ობიექტივმა“ გაავრცელა სიუჟეტი, სადაც ბავშვი ტირის, ამბობს, რომ მშიერია და დახმარებას ითხოვს.
„რეგინფო“ 24 თებერვალს, შაბათს, დილითვე დაუკავშირდა ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის მერს ჯონდო მდივნიშვილს იმის გასარკვევად, მერიამ ოჯახს ერთჯერადი დახმარება მაინც თუ გაუწია. მერმა განმარტა, რომ სოფელში თავის წარმომადგენელს საკითხის შესწავლა დაავალა და რადგან არასამუშაო დღეები იყო, ინფორმაცია ორშაბათს ექნებოდა. მოგვიანებით მერი ბერიძეების მდგომარეობას მაჟორიტართან ერთად ადგილზე გაეცნო და ოჯახს დაახლოებით 30-40 ლარის პროდუქტები და პირველადი მოხმარების ნივთები გადასცეს.
ბერიძეების ოჯახი ლაგოდეხის სოფელ ჰერეთისკარში 1989 წლიდან ცხოვრობს. სტიქიური მოვლენების გამო ისინი აჭარიდან, ხულოს რაიონიდან გადმოასახლეს. ირაკლი და ანეტა ბერიძეებს ერთი შვილი ჰყავთ, 7 წლის საბა.
სახლი, სადაც სამსულიანი ოჯახი ცხოვრობს, დაზიანებულია. ოთახებში მხოლოდ რამდენიმე ძველი საწოლი, მაგიდა, სკამი და ერთი ძველი ტელევიზორი დგას. ეზოში ფიცრული ბოსელია აშენებული. ბერიძეებს ერთი ძროხა ჰყავთ. სახლის გვერდით მდებარე ნაკვეთის მხოლოდ ნაწილია დამუშავებული, ცოტა ხახვი, ნიორი და კარტოფილი აქვთ დათესილი.
ანეტა ბერიძე ამბობს, რომ სოციალურ დახმარებას 4 წლის განმავლობაში იღებდნენ, ბოლოს ყოველთვიურად 157 ლარის ოდენობით, თუმცა 2017 წლის მარტში შეუწყვიტეს. „ძროხა გყავსო, ბოსელი გაქვსო, მიწა გაქვსო და მაღალი ქულა მომცეს. რაიონშიც ჩავედი და თბილისშიც, მაგრამ არ გეკუთვნისო. ერთი წლის შემდეგ შეგიძლია განმეორებით მოგვმართოო. მარტო ბავშვს აძლევდნენ 10 ლარიან დახმარებას და კვირაში ერთხელ მიდოდა მანქანა და მიჰყავდათ დღის ცენტრში“, - აღნიშნავს ანეტა ბერიძე.
ვიდრე დახმარებას იღებდნენ და შეწყვეტის შემდეგაც, ირაკლი და ანეტა თანასოფლელებს ფიზიკურად ეხმარებიან სასოფლო - სამეურნეო საქმეებში - მცენარეების დარგვა, ბოსტნეულის მოკრეფა, გადარჩევა, საქონლის მწყემსვა, შეშის დაჩეხვა და ა.შ. სამუშაოდ კვირაში ერთხელ ან ორჯერ ეძახიან, დღიური ანაზღაურება კი 20-25 ლარია. ჯანმრთელობას ირაკლიც უჩივის, ამიტომ მძიმე სამუშაოების შესრულება არ შეუძლია. ჰერეთისკარში ცხოვრების პერიოდში სამჯერ დაავადდა მალარიით. ჰერეთისკარი მდინარე ალაზნის მარცხენა მხარეს მდებარეობს. წლების განმავლობაში ჭიაურის ტყე დატბორილი იყო, ტყეში მალარიის გადამტანი კოღო გავრცელდა, რის გამოც ლაგოდეხის რაიონში მალარიის ბევრი შემთხვევაა აღრიცხული.
დღიურ სამუშაოებზე მთელი თვის განმავლობაში ირაკლიმ და ანეტამ 150 ლარი თუ მოაგროვეს, საბასთვის მედიკამენტებს ყიდულობენ.
საბას ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემები აქვს. გაჭირვების გამო ბავშვთა ნევროპათოლოგთან და ეპილეპტოლოგთან მიყვანა და ზუსტი დიაგნოსტირებაც ვერ მოახერხეს. ბავშვს ჩივილების მიხედვით სოფლის ექიმის დანიშნულებით მკურნალობენ. 5 დღეა, რაც საბა წამლების გარეშეა დარჩენილი.
დედის თქმით, დაახლოებით 3 თვის წინ, ზამთარში, როცა ფული ვერ იშოვეს და ბავშვი ერთი კვირა წამლების გარეშე დარჩა, ავად გახდა. სასწრაფო სამედიცინო დახმარების ბრიგადამ საბა ადგილობრივ სამედიცინო ცენტრში გადაიყვანა, იქიდან კი ჯანმრთელობის გართულებული მდგომარეობის გამო პირდაპირ თბილისში გაგზავნეს. მდგომარეობის დასტაბილურების შემდეგ საბა კლინიკიდან გამოწერეს ისე, რომ მისთვის არც შესაბამისი კვლევები ჩაუტარებიათ დიაგნოზის დასასმელად და არც მკურნალობა დაუნიშნავთ.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელის ტატა გამყრელიძის განმარტებით, ბერიძეების ოჯახის სარეიტინგო ქულა ცოტათი აღემატება 65 ათასს, რომლის ზემოთაც სოციალური დახმარება აღარ ინიშნება.
სააგენტოში მზად არიან, რომ თუ ბერიძეები ბავშვის ჯანმრთელობასთან დაკავშირებით სამედიცინო დოკუმენტაციას წარადგენენ, ოჯახის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა ახლიდან გადაამოწმონ.

How Lagodekhi mayor and single mandate MP assisted the impoverished family
1 bottle of oil, two kilos of macaron, 2 kilos of buckwheat and rice, washing powder and match – the Lagodekhi municipality mayor Jondo Mdivnishvili and MP Guram Matcharashvili assisted seven-year-old Saba Beridze and his parents with the listed products in Heretiskari village.
In the morning of February 24, Reginfo contacted the Lagodekhi municipality mayor Jondo Mdivnishvili to find out whether the municipality administration had assisted the family. The mayor clarified that he had asked his attorney in the village to study the situation in the family and as it was weekend, he would know the final answer on Monday. Later, the mayor arrived in the village together with the MP to find out the situation of the family and brought products of 30-40 GEL to them.
The Beridzes have lived in Heretiskari village since 1989. They were resettled from the Khulo municipality of the Adjara Autonomous Republic as a result natural disaster. Irakli and Aneta Beridzes have a son, 7 years-old Saba.
The house, where the family lives in, is damaged. There are several old beds, a table, a chair and old TV-set in the rooms. There is wooden cattle-shed in the yard. The Beridzes have one cow. Only one part of the plot is cultivated next to the house; they have seeded vegetables there.
Aneta Beridze said they used to get social aid during 4 years – 157 GEL per month but in March 2017 they lost this benefit. “They said we have a cow and a cattle-shed, a plot and deserved high points. I went to the municipal administration, I went to Tbilisi too but all in one. They said I can apply for repeated evaluation in one year. They were giving 10 GEL aid to the child and a car was coming and taking him to the day center once a week,” Aneta Beridze said.
Irakli and Aneta help their neighbors in the village with agricultural plots, pasturing, chopping the firewood, and more. They are called to work once or twice a week and the daily reimbursement is 20-25 GEL. Irakli has health problems and cannot do hard work. While their living in Heretiskari he got malaria three times. The village is located on the left embankment of the Alazani River. For years the Tchiauri forest was flooded and malaria mosquitos were spread; for that reason many cases of malaria were observed in Lagodekhi municipality.
If with daily works Irakli and Aneta gather 150 GEL per month they buy medicines for the son.
Saba has health problems. Because of poverty the parents could not take him to neuropathologist and epyleptologist to get correct diagnosis. They are treating the child according to the prescription of the village doctor. Saba has not taken medicines for 5 days.
The mother said, about 3 months ago, in winter, when they could not buy medicines and the child was left without medicines for a week, he got sick. The ambulance took Saba to local medical center and due to worsened health conditions the child was directly sent to Tbilisi. After the situation got better Saba was dismissed from the medical center without relevant medical analysis and prescription.
Head of the public relations service of the Social Agency Tata Gamkrelidze clarified that the Beridzes have received more than 65 000 points and they lost social assistance.
The agency is ready to re-examine the social-economic conditions of the family if they provide the agency with the medical documentation on their son.