ორი შემაკავებელი ორდერი ძალადობის მსხვერპლი ქალისთვის - საშიში პრეცედენტი
„მოძალადეები ურთიერთობის დასაწყისში, ალბათ,  არასოდეს ავლენენ ძალადობრივ ხასიათს. ერთ წელზე ცოტა მეტ ხანს ვიცნობდი ჩემს მომავალ ქმარს, ვიდრე ცოლად გავყვებოდი და არასოდეს გამოუვლენია ძალადობრივი დამოკიდებულებები. ცოლად რომ გავყვევი, რადიკალურად სხვა შეხედულებები და ხასიათი აღმოაჩნდა, რასაც ნელ-ნელა ავლენდა. მისთვის მითქვამს კიდეც, კარგად შენიღბულხარ-მეთქი“, - აცხადებს ძალადობის მსხვერპლი, დეა გოშხეთელიანი.
22 წლის დეა გოშხეთელიანი ოჯახში ძალადობის მსხვერპლია. ქმრის მიტოვება მხოლოდ ორწლიანი თანაცხოვრების შემდეგ შეძლო, თუმცა დაშორების შემდეგ იგი კვლავ გახდა ძალადობის მსხვერპლი (მეუღლესთან რეგისტრირებულ ქორწინებაში არ ყოფილა, მხოლოდ ჯვარი ჰქონდათ დაწერილი). დაშორებიდან 7 თვის შემდეგ დეას ყოფილმა მეუღლემ, გიგა ბაკურაძემ დეა და მამამისი საკუთარ სახლში სცემა. ბაკურაძე დააკავეს, თუმცა ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ იგი გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლა. გოშხეთელიანი არ გამორიცხავს, რომ სასამართლოს გადაწყვეტილება ყოფილი მამამთილის გავლენებს უკავშირდებოდეს. გოჩა ბაკურაძე ამ დროისთვის ხონის ფსიქიატრიული საავადმყოფოს დირექტორია, მანამდე კი, როგორც გოშხეთელიანი ამბობს, ქუთაისის პოლიციის უფროსი იყო.
სასამართლოს გადაწყვეტილების გამო, ძალადობის მსხვერპლი კვლავ შიშით აგრძელებდა ცხოვრებას, რადგან მას ეშინოდა, რომ მოძალადე ქმარი კვლავ ფიზიკურად გაუსწორდებოდა მას. ამიტომ გადაწყვიტა ფაქტის შესახებ საჯაროდ, სოციალური ქსელითა თუ მედიის საშუალებით, საზოგადოებისთვის მოეყოლა. ძალადობის მსხვერპლმა ქალმა, დეა გოშხეთელიანმა სოციალურ ქსელში, პირად გვერდზე განათავსა ფოტოები, სადაც, შეუიარაღებელი თვალითაც, კი ადვილად შესამჩნევია სახეზე არსებული სისხლნაჟღენთები.
დაქორწინებიდან 3-4 თვის შემდეგ ყოფილმა მეუღლემ პირველად იძალადა მასზე. მაშინ დეა ორსულად იყო. დეას თქმით, კამათის მიზეზი უმნიშვნელო იყო და არ ახსოვს: „მკლავებში ხელი მომიჭირა და კედელს მიმანარცხა, ერთი კვირა მეტყობოდა მკლავებზე სისხლნაჟღენთები.“
დეა გოშხეთელიანი ერთადერთი ქალი არ არის საქართველოში, რომელზეც ორსულობის დროს იძალადეს. გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ქალთა მიმართ ძალადობის შესახებ ახალი ეროვნული კვლევის მიხედვით, იმ ქალების 2%-მა, რომელიც ოდესმე ყოფილა ორსულად, განაცხადა, რომ განუცდია ფიზიკური ძალადობა მინიმუმ ერთი ორსულობის დროს. საქართველოს მასშტაბით, ეს მაჩვენებელი, დაახლოებით, 15 000 ქალს უდრის.
UNWOMEN-ის დოკუმენტის მიხედვით, მათგან 37%-მა განაცხადა, რომ ორსულობის დროს მუცელში ჩაარტყეს მუშტი ან წიხლი. იმ ქალების 64%, რომელმაც ორსულობის დროს ცემის შესახებ განაცხადა, ამბობს, რომ ცემა იყო ძალადობის მიმდინარე ციკლის ნაწილი, რომელსაც ერთი და იგივე პირი ახორციელებდა. უფრო მეტიც, 6%-მა განაცხადა, რომ ძალადობა ორსულობის დროს გამწვავდა.
დეა გოშხეთელიანი მეორე ორსულობის დროს ფსიქოლოგიური ძალადობის მსხვერპლი გახდა, რაც მძიმე შედეგით დასრულდა, ორსულობა შეწყდა.
„ორსულობის დროს  ჰაიმორიტი დამემართა, იმდენად ცუდად ვიყავი, რომ  ბავშვის მოსავლელად ჩემი და მოდიოდა. ჩემმა ქმარმა კი მორიგი ჩხუბი იმის გამო დამიწყო, თუ რატომ არ დავახვედრე პერანგი გაუთოებული. საწოლში მწოლიარე ორსულ ავადმყოფს საბანი გადამაძრო და მიყვიროდა - გაეთრიე ჩემი სახლიდანო. დედაჩემსაც დაურეკა, ჩამოდით, წაიყვანეთ თქვენი შვილი, ფანჯრიდან გადავყრი ყველა მის ნივთსო. ჩემი შუათანა დაც ესწრებოდა ამ ყველაფერს. მშობლები იმ ღამესვე ჩამოვიდნენ და წამიყვანეს ქუთაისში. აღმოჩნდა, რომ ერთდროულად მქონდა ჰაიმორიტი, ფრონტიტი, სამწვერა და კეფის ნერვის ანთებები. ამ ყველაფერს ზედ ნერვიულობა დაერთო და ნაყოფმა განვითარება შეწყვიტა, ორსულობა შეწყდა",- განაცხადა დეა გოშხეთელიანმა humanrights.ge -სთან საუბრისას.
ძალადობის მსხვერპლ დეა გოშხეთელიანს, ნაყოფის დაკარგვის შემდეგ, ყოფილმა მეუღლემ მშობლებთან მიაკითხა და ბოდიში მოუხადა.
„ჩემმა ქმარმა ქუთაისში ჩამომაკითხა. ბოდიშებით და ხვეწნა-მუდარით მოვიდა - სახლში შემომიშვით, მაშინ შემეშალა და მამის ზეგავლენის ქვეშ ვიყავიო. მშობლების პირად პრობლემებს ასახელებდა მიზეზად. მუხლებზე დაჩოქილსაც კი უტირია და პატიება უთხოვია. დავიჯერე, რომ მძიმე პერიოდი ჰქონდა, შემეცოდა და შევურიგდი. ერთი თვე გაგრძელდა, შედარებით, მშვიდი ცხოვრება. ერთ თვეში ისევ დაიწყო საკუთარი აგრესიული ქმედებების გამოვლინება“, - აღნიშნავს გოშხეთელიანი, რომელიც ყოფილი ქმრის მხრიდან ძალადობას მშვიდად აღარ ხვდებოდა და ღია წინააღმდეგობას უწევდა.
დეას თქმით, მის ყოფილ მეუღლეს მიაჩნდა, რომ ქალს სიტყვა არ ეთქმის და სამზარეულოს გარეთ არ უნდა გავიდეს იგი. გოშხეთელიანი ყოფილ მეუღლეს 2017 წლის 25 ივნისს დაშორდა, რა დროსაც მან ცემა.
„გამოვიძახე საპატრულო პოლიცია, რომელმაც, შემაკავებელი ორდერის გამოწერის შემთხვევაში, ბავშვის საცხოვრებელი ადგილის განსაზღვრასთან დაკავშირებული რისკების შესახებ გამაფრთხილა, ამიტომ იმ დღეს შეადგინეს ოქმი ოჯახურ კონფლიქტზე. თუმცა, მომდევნო დღეს, ძალადობის (ამჯერად ფსიქოლოგიური) გამო, მაინც მომიწია საპატრულოს გამოძახება, რომელთაც მოძალადეს შემაკავებელი ორდერი გამოუწერეს.  მეორე შემაკავებელი ორდერი 2018 წლის 3 იანვარს გამოიწერა, როდესაც ჩემს კუთვნილ სახლში მომივარდა და გვცემა მე და მამაჩემი. 8 იანვარს მან შემაკავებელი ორდერის პირობები დაარღვია, თუმცა სააპელაციო სასამართლომ მტკიცებულებების არასაკმარისობის გამო ეს დარღვევად არ მიიჩნია.
ზაფხულში, შემაკავებელი ორდერის არსებობის პერიოდშიც, არაერთხელ დაარღვია ორდერით გათვალისწინებული პირობები, ამის მოწმეები ჩემი მეგობრები არიან, რომელთა თანდასწრებითაც მლანძღავდა და მაქსიმალურად ცდილობდა,   კონფლიქტში ჩავერთე, თუმცა მისთვის ერთი სიტყვაც არ მითქვამს (შემაკავებელი ორდერის არსებობის ფარგლებში, მეც მაქვს ვალდებულებები, არ შევიდე მასთან კონფლიქტში, ამიტომ ვითვალისწინებდი კანონის მოთხოვნებს), თუმცა სამართალდამცავებისთვის არ მიმიმართავს ისევ და ისევ ჩემი შვილის გამო, მისით მანიპულირებდა. ბავშვი მოიტაცა, 4 საპატრულო ოქმი არსებობს, თუ როგორ მანიპულირებდა ბავშვით და სწორედ ეს ფაქტორი მაშინებდა, რომ მიმემართა ისევ სამართალდამცავებისთვის (უარესად არ გამეღიზიანებინა)“, - აღნიშნა დეა გოშხეთელიანმა humanrights.ge -სთან საუბრისას.
შემაკავებელი ორდერის გამოწერა ქალის, ძალადობის მსხვერპლის, ნება-სურვილზე იყო დამოკიდებული, თუმცა მთავრობის მიერ დამტკიცებული კანონპროექტის თანახმად, პოლიციელს ოჯახში ძალადობრივ დანაშაულზე შემაკავებელი ორდერის გამოცემის ვალდებულება იმ შემთხვევაშიც ექნება, თუ ეს მსხვერპლის ნება არ იქნება. ცვლილებას „ქალთა მიმართ ძალადობის ან/და ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების“ შესახებ კანონპროექტი ითვალისწინებს, რომელიც 6 მარტს, მთავრობის სხდომაზე დაამტკიცეს პარლამენტისთვის წარსადგენად.
„ძალადობრივ დანაშაულებზე პოლიციელს აღარ ექნება უფლებამოსილება, რომ მსხვერპლის ნების მიხედვით გამოსცეს ან არ გამოსცეს შემაკავებელი ორდერი, რადგან ხშირად ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი არის ფსიქოლოგიურად მძიმე მდგომარეობაში. ყოფილა შემთხვევები, როდესაც მსხვერპლი ითხოვს შემაკავებელი ორდერის გამოცემას და შემდეგ იცვლის აზრს და ამბობს, რომ შემაკავებელი ორდერი აღარ სჭირდება. შესაბამისად, პოლიციელს ძალადობრივ დანაშაულებზე და შემთხვევებზე ექნება შემაკავებელი ორდერის ყველა შემთხვევაში გამოცემის უფლებაც და ვალდებულებაც”, - აღნიშნა თეა წულუკიანმა მედიასთან საუბრისას.
დეა გოშხეთელიანის მიმართ ეფექტური ღონისძიებების გატარების მიზნით, სახალხო დამცველმა 9 იანვარს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს მთავარ პორკურორს მიმართა. სახალხო დამცველმა მოუწოდა სამართალდამცავ უწყებებს, გაითვალისწინონ ქვეყანაში  ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის კუთხით არსებული მძიმე მდგომარეობა, საფუძვლიანად გააანალიზონ ის საფრთხეები, რაც, შესაძლოა, მსხვერპლს და მისი ოჯახის წევრებს ემუქრებოდეს და უზრუნველყონ დაცვის ეფექტური ღონისძიებების გატარება.
„საქართველოს სახალხო დამცველის მიმართვას საფუძვლად უდევს პრაქტიკა, რომლის მიხედვითაც, პარტნიორებს ან ყოფილ პარტნიორებს შორის ძალადობა ფემიციდის მაღალი რისკის შემცველია. ამასთან, ქვეყანაში ფემიციდის მაღალი რაოდენობა კვლავ ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შემთხვევებზე მონიტორინგისა და რისკის შეფასების სისტემის არარსებობასთან არის დაკავშირებული. შედეგად, ხშირია ოჯახში ძალადობის შედეგად ქალთა მკვლელობის, მკვლელობის მცდელობის, თვითმკვლელობამდე მიყვანისა და ჯანმრთელობის დაზიანების საქმეები, სადაც, სამართალდამცავი უწყება დანაშაულის ფაქტამდე ინფორმირებული იყო ოჯახში არსებული შესაძლო ძალადობის შესახებ, თუმცა მსხვერპლის დაცვა და დახმარება ვერ მოხერხდა", - აღნიშნულია ომბუდსმენის განცხადებაში.
12 იანვარს, საქალაქო სასამართლოსგან განსხვავებით, სააპელაციო სასამართლომ გაითვალისწინა პროკურორის არგუმენტები. ახალი დანაშაულის ჩადენისა და მოწმეებზე ზემოქმედების საფრთხის არსებობის გათვალისწინებით, დეას ყოფილ ქმარს წინასწარი პატიმრობა შეეფარდა.
გარდა იმისა, რომ ყოფილი მეუღლე დეას ფიზიკურად უსწორდებოდა და აყენებდა სიტყვიერ შეურაცხყოფას, იგი ცდილობდა, ძალდატანებით მიეცა დეასთვის უცნობი წამლები.
„შევსწრებივარ ფაქტს, როცა მამამისმა (გოჩა ბაკურაძემ) ხონის ფსიქიატრიული საავადმყოფოდან გამოუგზავნა რაღაც წამალი, რომელიც ქაღალდებში იყო საგულდაგულოდ გახვეული და გააფრთხილა - ეს არავის აჩვენო, ურეცეპტოდ არ გაიცემაო. ჰქონდა მცდელობა, რომ ძალდატანებით ჩემთვის დაელევინებინა უცნობი წამლები. გარდა ამისა, მას სახლში ჰქონდა იარაღები, მათ შორის საკუთარი ხელით გაკეთებული უწვრილესი დანა, რომელიც, მისი თქმით, იწვევს შინაგან სისხლდენასა და სწრაფ ლეტალურ შედეგს“, - აღნიშნა გოშხეთელიანმა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის ინფორმაციით, ამოღებულია ყველა იარაღი, რომელიც დეა გოშხეთელიანის ყოფილ ქმარს გააჩნდა. ნათია მეზვრიშვილის განცხადებით, სამართალდამცავებმა შესაძლებლობის მაქსიმუმი გააკეთეს.
„დეა გოშხეთელიანის მიმართ განხორციელებული ოჯახური ძალადობის საქმეზე, სამართალდამცავმა ორგანოებმა შესაძლებლობების მაქსიმუმი გააკეთეს. ჩვენ ამოვიღეთ, ჩხრეკის შედეგად, ყველა იარაღი, რომელიც ბრალდებულს გააჩნდა. გამოვეცით შემაკავებელი ორდერი, რითაც უზრუნველვყავით დაზარალებულის უსაფრთხოება. გამოვეცით მეორე შემაკავებელი ორდერი, რითაც ავუკრძალეთ ბრალდებულს იარაღის გამოყენება და ასევე შევადგინეთ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი, ბრალდებულის მხრიდან შემაკავებელი ორდერის დარღვევის ფაქტზე. როგორც მოგეხსენებათ, დაწყებულია მის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა. პროკურატურამ  პატიმრობის გამოყენების საკითხი გაასაჩივრა სააპელაციო სასამართლოში და, ფაქტობრივად, სამართალდამცავი ორგანოების კოორდინირებული მუშაობის შედეგად, დღეს მოძალადე პატიმრობაშია. ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლა არის შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტი და სამომავლოდაც, თითოეულ ასეთ ძალადობის ფაქტზე ჩვენ ვიქნებით ისეთივე ეფექტურები, როგორც ამ კონკრეტულ შემთხვევაში ვიყავით იმისთვის, რომ უზრუნველვყოთ თითოეული დაზარალებულის, თითოეული მსხვერპლის უსაფრთხოება", - განაცხადა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ.
პროკურატურის ინფორმაციით, გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 126-ე მუხლის პირველი ნაწილითა და 126-ე პრიმა მუხლის მეორე ნაწილის "ბ" ქვეპუნქტით დაიწყო, რაც გულისხმობს ოჯახში ძალადობას - ცემას ან სხვაგვარ ძალადობას, რამაც დაზარალებულის ფიზიკური ტკივილი გამოიწვია, ასევე, ოჯახში ძალადობას არასრულწლოვნის თანდასწრებით, მისივე ოჯახის წევრის მიმართ.
იმის გამო, რომ მცირეწლოვანი ბავშვი მამის მხრიდან დედაზე ძალადობის ფაქტის შემსწრე იყო, მასთან მუშაობს ფსიქოლოგი.
„ბავშს შიშები ჰქონდა, გვერდიდან არ მიშორებდა და ეგონა, თუ ერთად არ ვიქნებოდით, ვინმე ჩემს თავს წაართმევდა. ძალადობის ფაქტების შემდეგ ბავშვი ტირილით იღვიძებდა და როცა მიხვდებოდა, რომ მასთან ვიყავი, შემდეგ მშვიდდებოდა. ბავშვთან მუშაობს ფსიქოლოგი, რომელიც დასკვნასაც მოამზადებს“, - აღნიშნა ძალადობის მსხვერპლმა humanrights.ge-სთან საუბრისას.
6 თებერვალს ქუთაისის პოლიციამ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალის, დეა გოშხეთელიანის, წინააღმდეგ შემაკავებელი ორდერი გამოსცა. აღნიშნულის შესახებ ინფორმაცია საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ გაავრცელა.
საია-ს ცნობით, შემაკავებელი ორდერის გამოცემის მიზეზად პოლიცია გოშხეთელიანის მიერ სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტებს ასახელებს, რომელიც ქმრის მიერ ძალადობის მსხვერპლი ქალის ყოფილმა მამამთილმა ფსიქოლოგიურ ძალადობად შეაფასა. საია-ს ინფორმაციით, ძალადობის მტკიცებულებად პოლიციამ ის სტატუსი გამოიყენა, სადაც დეა წერდა, რომ წლების მანძილზე ყოფილი ქმრის ოჯახის მხრიდან ძალადობას განიცდიდა. სტატუსი ქუთაისის პოლიციამ ყოფილი მამამთილის მიმართ ფსიქოლოგიური ძალადობის ფორმად მიიჩნია. საია-მ ორდერი ქუთაისის საქალაქო სასამართლოში გაასაჩივრა, თუმცა მოსამართლემ იგი ძალაში დატოვა.
საია მიიჩნევს, რომ გოშხეთელიანის მიმართ „პოლიცია და სასამართლო დაუსაბუთებელ, კანონთან შეუსაბამო და ხელახალი ვიქტიმიზაციის საფრთხის შემცველ გადაწყვეტილებას იღებენ". მათივე განცხადებით, ნაცვლად იმისა, რომ სახელმწიფომ ქალს შესთავაზოს ძალადობისგან თავდაცვის ეფექტური მექანიზმები, ის თავად მსხვერპლის მიმართ იყენებს რეპრესიულ ღონისძიებებს. საია-ს განცხადებით, სამართალდამცავებისთვის მიმართვა ქალის მდგომარეობას აუარესებს და მას აიძულებს, უარი თქვას სახელმწიფოში არსებული ძალადობისგან დაცვის მექანიზმების გამოყენებაზე.
„სასამართლომ შექმნა სარისკო და მსხვერპლის ინტერესების საწინააღმდეგო პრეცედენტი, რომლითაც მსხვერპლს გაუმართლებლად შეუზღუდა საჯარო სივრცეში გადატანილ ძალადობრივ ფაქტებზე საუბარი და მოსაზრებების დაფიქსირება. აღნიშნული გადაწყვეტილებით მოხდა მსხვერპლის მოძალადედ მიჩნევა, რაც ძალადობის მსხვერპლ ქალებს სახელმწიფოსგან უგზავნის მესიჯს, რომ არ უნდა ისაუბრონ მათ მიერ გამოვლილ ძალადობის ფაქტებზე, ვინაიდან აღნიშნული შესაძლოა, მათ წინააღმდეგ შემზღუდველი ღონისძიებების გამოყენების საფუძველი გახდეს.
მიუხედავად ორდერის დაუსაბუთებლობისა, დეა მას დაემორჩილა და, სოციალური ქსელების მეშვეობით, ყოფილი ოჯახის წევრების მიმართ 6 თებერვლის შემდგომ განცხადება აღარ გაუვრცელებია. თუმცა, 2018 წლის 17 თებერვალს, ყოფილმა დედამთილმა და მულმა ასევე მიმართეს პოლიციას შემაკავებელი ორდერის გამოცემის მოთხოვნით, რათა დეა გოშხეთელიანს შეეწყვიტა მათი შეურაცხმყოფელი სტატუსების გავრცელება სოციალური ქსელის საშუალებით. პოლიციამ ამჯერადაც დააკმაყოფილა უსაფუძვლო მოთხოვნა და დეა გოშხეთელიანს აუკრძალა სოციალურ ქსელში დედამთილისა და მულის მიმართ შეურაცხმყოფელი სტატუსების გავრცელება (იმის მიუხედავად, რომ დეას 6 თებერვლის შემდგომ აღარ გაუვრცელებია მიმართვა)“, - ნათქვამია საია-ს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
ორგანიზაციის განცხადებით, დეა გოშხეთელიანის საქმეზე განვითარებული მოვლენები აჩვენებს, რომ როგორც პოლიცია, ისე სასამართლო შემაკავებელ ორდერს მსხვერპლის ინტერესების საწინააღმდეგოდ იყენებს. ორდერის მიზანია არა კონკრეტული პირებისათვის საჯარო სივრცეში გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა და განცხადებების გავრცელების უპირობო აკრძალვა, არამედ მოძალადისა და მსხვერპლის სწორად იდენტიფიცირება და რეალური, იმწუთიერი და სამომავლო ძალადობისაგან მსხვერპლის დაცვა.
20 თებერვალს დეა გოშხეთელიანის „ფეისბუკ-პოსტის“ გამო, ყოფილი მამათილის განცხადების საფუძველზე, გამოცემული შემაკავებელი ორდერი ქუთაისის სააპელაციო სასამართლომ გააუქმა. თუმცა, დღემდე ძალაშია მეორე შემაკავებელი ორდერი, რომელიც დედამთილისა და მულის მიმართვის საფუძველზე გამოიცა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) კანონის უზენაესობის მიმართულების ხელმძღვანელი, გიორგი ბერაია ნეტგაზეთთან საუბარში აცხადებს, რომ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალის, დეა გოშხეთელიანის წინააღმდეგ შემაკავებელი ორდერის გამოცემა და სასამართლოს გადაწყვეტილებით დამტკიცება გამოხატვის თავისუფლების კონტექსტში საკმაოდ საშიში პრეცედენტი იყო, რომელიც ჩამოაყალიბა, ერთი მხრივ, პოლიციამ და შემდგომში, უკვე პირველი ინსტანციის სასამართლომ, როდესაც პირს მოსთხოვეს ფეისბუკ აქტივობის შეზღუდვა.
დეა გოშხეთელიანის თქმით, მის მიმართ შემაკავებელი ორდერის გამოცემა იყო აბსურდი, რადგან არანაირი საფუძველი არ არსებობდა ამისთვის: „ამით მე შემეზღუდა სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება. ასევე,  ძალადობის მსხვერპლ ქალებს გაუჩნდებოდათ შიში, რომ ესაუბრათ ღიად ძალადობის ფაქტებზე, რაც კიდევ უფრო გაზრდიდა ძალადობის მსხვერპლთა სტატისტიკას.“
ძალადობის მსხვერპლ დეა გოშხეთელიანის თქმით, ყოფილი ქმრის ახლობლებმა შექმნეს ყალბი „ფეისბუკ-გვერდები“ და სხვადასხვა გზით ცდილობენ, დეას დამცირებას: „მლანძღავენ, მაგინებენ, ამართლებენ მოძალადის ქცევას იმ მოტივით, რომ მე ეს დავიმსახურე.“
ოჯახში ძალადობის მსხვერპლის თქმით, ძალადობასთან საბრძოლველად ყველაზე ეფექტური მექანიზმი არის ამის შესახებ ღიად საუბარი.
„როდესაც საქმე ძალადობას ეხება, ის სცილდება ოჯახის ფარგლებს და ხდება სახელწმიფოს საქმე. საუბარი არსებული ძალადობის შესახებ ყველაზე ეფექტური დაცვის გარანტია. რაც უფრო მეტ ადამიანს მიაწვდენ ხმას, მით უფრო დაცული ხდები. რაც შეეხება უარყოფით კომენტარებს, ეს არ არის გასაკვირი, რადგან საზოგადოების ჯანსაღ ნაწილთან ერთად, არსებობს მისი არაჯანსაღი ნაწილიც, რომელიც არაადეკვატურად აფასებს სიტუაციას, ამიტომ, ვფიქრობ, ამას ყურადღება ნაკლებად უნდა მივაქციოთ“, - აცხადებს დეა humanrights.ge-სთან.
საქართველოში ქალებისა და კაცებისთვის ქალთა მიმართ ძალადობა დიდწილად კვლავ მისაღებია: ქალების თითქმის ერთ მეოთხედს (22%) და კაცების ერთ მესამედს (31%) მიაჩნია, რომ ცოლის ცემა გარკვეულ გარემოებებში გამართლებულია. უფრო მეტიც, ქალების თითქმის ერთი მეოთხედი (23%) და კაცების თითქმის ნახევარი (42%) მიიჩნევს, რომ ცოლი ქმარს მაშინაც კი უნდა დაემორჩილოს, თუ ის მას არ ეთანხმება. აღნიშნული კვლევა გაეროს ქალთა ორგანზაციამ, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა და ევროკავშირმა ერთობლივად ჩაატარეს. კვლევის შედეგად, 2009 წლის შემდეგ ქალთა მიმართ ძალადობის გავრცელებისა და ამ პრობლემის მიმართ მოსახლეობის დამოკიდებულებების შესახებ ეროვნული მასშტაბის სარწმუნო მონაცემების მოპოვება პირველად მოხდა.
მიუხედავად საზოგადოების ნაწილის მსგავსი დამოკიდებულებისა, ძალადობის მსხვერპლი დეა გოშხეთელიანი ძალადობის მსხვერპლ სხვა ქალებს ურჩევს, არ გაჩუმდნენ და ისაუბრონ ძალადობის ფაქტების შესახებ, რათა უფრო დაცულები იყვნენ.
სტატია მომზადდა პროექტის „ქალთა მიმართ ძალადობის პრევენციის ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია აშშ-ის საელჩოს მიერ დემოკრატიის კომისიის მცირე გრანტების პროგრამის ფარგლებში. სტატიაში გამოთქმული თვალსაზრისი ავტორისეულია და შეიძლება არ ასახავდეს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის მოსაზრებას.

Two restraining orders against the victim of domestic violence – dangerous precedent
“In the beginning of relationship, harassers may not demonstrate their character. I had known my future husband more than one year before the marriage and he never harassed me. When I married him, I discovered that he had drastically different opinions and character, and everything was revealed eventually. I even told him that he had covered his real nature very well,” the victim of the violence Dea Goshkheteliani said.
22-years-old Dea Goshkheteliani is a victim of domestic violence. She left the husband only two years after the marriage but became subject of his violence even after the divorce (they had not officially registered their marriage in the Public Registry; they had only church wedding). 7 months after the divorce, the former husband Giga Bakuradze beat Dea and her father in their house. Bakuradze was arrested but Kutaisi City Court released him under the bail. Goshkheteliani does not exclude possibility that the court judgment was passed under influence of her former father-in-law - Gocha Bakuradze, who is the director of Khoni Psychiatric Hospital; before that he was head of the Kutaisi police department.
Because of the court judgment, the victim of violence continued life in fear as she was afraid that the harasser will again abuse her. To prevent that she decided to tell her story to the society via social network and media. Dea Goshkheteliani published her photos on her personal facebook page, where it is clearly seen that she had bruises on the face.
First time, the former husband physically assaulted her 3-4 months after the marriage. Dea was pregnant. She said they had a conflict about minor issue and does not remember it. “He grabbed me in the shoulders and pushed me against the wall; I had bruises on the arms for a week.”
Dea Goshkheteliani is not the only woman in Georgia, who became victim of physical harassment while pregnancy. In accordance to the National Study on Violence against Women in Georgia by the UN Women, 2 per cent of women who had ever been pregnant reported being physically abused during at least one pregnancy. In Georgia, this could account for approximately 15,000 women in the country.
According to the UNWOMEN Study, among those women, 37 per cent reported being punched or kicked in the abdomen while pregnant. Of the women who reported being beaten during pregnancy, 64 per cent said that they had been beaten by the same person before the pregnancy as part of an ongoing pattern of abuse. Moreover, 6 per cent of women reported that the violence became worse during pregnancy.
Dea Goshkheteliani became subject of psychological harassment during the second pregnancy, which ended with grave result  - the pregnancy stopped.
“During pregnancy I had haimoritis and felt so bad that my sister used to take care of my child. My husband started arguing me why I had not ironed a shirt for him. He started shouting at me – pregnant sick girl lying in the bed – get out of my house. He even called my mother and demanded her to take me away and threatened with throwing all my belongings out of the window. My sister also witnessed this conflict. My parents came on the same day and took me to Kutaisi. Later we discovered that I had several health problems together; in addition to that I had nervous stress and finally the pregnancy stopped,” Dea Goshkheteliani told humanrights.ge.
After losing the second child, the former husband visited Dea Goshkheteliani at her parents’ home and apologized.
“My husband arrived in Kutaisi. He apologized and urged us to let him in. He said his father was guilty in our incident. He was blaming his parents in everything. He even cried on his knees and urged to forgive him. I trusted him that he had hard time and reconciled. We lived peacefully for another one month and afterwards he again started treating me aggresively,” Goshkheteliani said and added that afterwards she started resisting her harasser husband during conflicts.
Dea said, her former husband believed that the woman must not say a word in the family and she must not leave kitchen. Goshkheteliani divorced her husband on June 25, 2017 after a next physical assault.
“I called patrol police, and officer warned me about the risks in terms of determination of the residential place of the child if I asked for restraining orders; on that ground they drew up a protocol on family conflict. However, next day, I had to call police again because of psychological harassment and they issued restraining order on my former husband. The second restrining order was issued on January 3, 2018, when he attacked me in my house and beat me and my father. On January 8 he breached the requirements of the restrining order but the Appeal Court did not consider it to be a violation claiming that there were enough evidence to prove that.
In summer, in the period of the restraining order, the former husband several times breached the order, and my friends also witnessed it – he was scolding me in their presence and tried to provoke me. But I did not respond to him (in accordance to the restraining order I also have obligation not to start conflict with the harasser and respected the law requirements), but I did not call police because of my child; he was manipulating with the child. He kidnapped my child; there are 4 patrol protocols about it and this factor scared me – I did not want to irritate him even more,” Dea Goshkheteliani told humanrights.ge.
Police issued restraining order against harasser upon the request of the woman, victim of the violence, but in accordance to the government-approved draft law, a police officer shall issue the retraining order even if the victim refuses it. The amendment is envisaged in the draft law “on Combating Violence against Women and/or Domestic Violence, Defense and Support of Violence Victims” which was approved by the Government of Georgia on March 6 and submitted to the Parliament.
“A police officer will no longer have authority to issue restraining order against harasser in accordance to the will of the victim because the victim is in grave psychological conditions during domestic violence. There were cases when the victim requested the restraining order and then changed her mind and requested to cancel it. Consequently, the police officer will now be obliged to issue restraining order in all instances of domestic violence,” Minister of Justice Thea Tsulukiani told media.
In order to use effective measures with regard to Dea Goshkheteliani’s case, on January 9, 2018 the Public Defender of Georgia appealed the Ministry of Internal Affairs and Chief Prosecutor’s Office of Georgia.  She called on the law enforcement bodies to consider the grave situation of domestic violence and violence against women in the country, thoroughly analyze the threats facing victims and their family members, and take effective measures to protect them.
“The appeal of the Public Defender is based on the practice, according to which, violence between partners or former partners contains high risk of femicide. In addition, high level of femicide in the country is still related to the absence of monitoring of cases of domestic violence and violence against women and risk assessment system. As a result, there are frequent cases of murder or attempted murder of women, damages to their health or cases of pushing them to commit suicide as a result of domestic violence, when the law enforcement agencies had been informed of alleged domestic violence before the crimes were committed, but they failed to protect and help the victims,” the statement of the Public Defender reads.
On January 12, unlike the City Court, the Appeal Court accepted the arguments of the prosecutor and considering the threat of new crime and influence on witnesses, the judge sentenced the former husband of Dea Goshkheteliani to preliminary imprisonment.
In addition to the physical and verbal harassment, the former husband was demanding Dea to drink unknown medicines.
“I wintessed a fact when his father (Gocha Bakuradze) sent him some medicines from the Khoni psychiatric hospital, which were wrapped in papers; he warned him not to show the medicine to anybody because it was prohibited to sell them without doctor’s prescription. The husband was demanding me to drink those medicines. Besides that, he had guns at home, including handmade knife, which, as he told me, causes internal blooding and lethal result,” Goshkheteliani said.
According to the statement of the Deputy Minsiter of Interior, all arms were withdrawn from the house of Dea Goshkheteliani’s husband. Natia Mezvrishvili said the law enforcement officers worked hard in this case.
“In the case of domestic violence against Dea Goshkheteliani, the law enforcement bodies did their best. As a result of search, we withdrew all guns which the accused person possessed. We issued restraining order to secure the victim. We issued the second restraining order to prohibit the accused person to use gun and also issued a protocol on administration offence about the violation of restraining order by the accused person. Reportedly, criminal charge was imposed on him. The prosecutor’s office appealed the issue of imprisonment term at the appeal court and in fact, as a result of coordinated work of the law enforcement bodies, today the harasser is in custody. The fight against domestic violence is one of the key priorities of the MIA and in future, we will be as effective towards similar facts as we were in this concrete case in order to ensure security of each victim,” the Deputy Minister of Interior said.
According to the Prosecutor’s Office, the investigation was commenced under the Article 126 Part I and Article 1261 Part II – b of the Criminal Code of Georgia, which refer to domestic violence – beating or other violence, which caused physical pain of the victim, also domestic violence in the presence of minor.
As the underage child had witnessed violence facts against her mother from the side of the father, psychologist is working with her.
“The child was afraid; she never left me and was afraid that unless we are together, somebody would take me from her. After the incidents, the child was waking up in tears and when she realized that I was with her, she was getting calm. A psychologist is now working with the child and she will deliver the conclusion soon,” the victim of violence told humanrights.ge.
On February 6, 2018 the Kutaisi police issued restraining order against Dea Goshkheteliani. Georgian Young Lawyers’ Association disseminated information about it.
According to the GYLA, the police stated they issued restraining order against Goshkheteliani because of her post in social network, which was evaluated as psychological harassment by her former father-in-law. Dea wrote that for years she was subject of harassment from the side of her family. The Kutaisi police concluded that it was psychological harassment against the former father-in-law. GYLA appealed the restraining order in the Kutaisi Appeal Court but the judge upheld it.
GYLA believes “police and court are making decisions which contain threats of ungrounded, unlawful and repeated victimization” with regard to Goshkheteliani. They said instead offering effective mechanisms of self-defense to the victim of violence, the state uses repressive measures against the victim. GYLA stated the reporting to the law enforcement officers worsens the conditions of the woman and compels her to reject defense mechanisms offered by the state.
“The court created risky precedent which opposes the interests of the victim, which unlawfully restricts the victim to discuss the violence facts in public space and express her opinion. This decision acknowledged the victim as harasser and by doing that the victim women receive a message from the state that they should not speak about violence facts because it may be used against her.
Regardless groundlessness of the order, Dea obeyed the order and did not make any statements about the former family members in the social network since February 6. However, on February 17, 2018 the former mother-in-law and sister-in-law also applied to the police and requested to issue restraining order against Dea Goshkheteliani, who disseminated insulting information about them in the social network. The police again satisfied this ungrounded request and forbade Dea Goskheteliani to publish insulting status about her former mother-in-law and sister-in-law in the social network (although she had never written anything since February 6),” the GYLA’s statement reads.
According to the organization, the developments about Dea Goshkheteliani reveals that both police and the court use restraining orders against the victim’s interests. The order aims to correctly identify the harasser and victim and to protect the victim from real, immediate and future harassment instead restricting right to free expression in public space and prohibiting public statements.
On February 20, the Kutaisi Appeal Court annulled the restraining order issued against Dea Goshkheteliani because of her facebook post based on the application of her former father-in-law. However the second restraining order issued based on the application of her mother-in-law and sister-in-law is in force.
Head of Rule of Law Program at the IDFI Giorgi Beraiai told Netgazeti that restraining order issued against the victim of domestic violence Dea Goshkheteliani and court judgments about it was very alarming precedent in terms of freedom of expression, which was established by police on the one hand and later supported by the first instance court, when they demanded the person to refrain from facebook activities.
Dea Goshkheteliani said issuing restraining order against her was absurd because there were no grounds for that. “With this they restricted my freedom of expression. At the same time, other victim women of domestic violence get afraid to speak about the violence, which will farther increase the statistics of domestic violence in the country.”
Dea Goshkheteliani said the relatives of her former husband created fake facebook pages and tried to degrade her. “They scold and curse me; they try to justify the action of the harasser claiming that I deserved it.”
According to the victim of the domestic violence, the most effective mechanism to fight against domestic violence is speaking about it publicly.
“When it refers to violence, it goes beyond the family and become issue of the state. Speaking about the violence is the most effective guarantee of defense. The more people hear you, the more protected you are. As for negative comments, it is not strange because together with the healthy part of the society, there is negative part of the society, who inadequately evaluate the situation, so I do not think we should pay attention to their opinions,” Dea told humanrights.ge.
In Georgia violence against women is mostly acceptable for the women and men: almost one quarter of women (22 per cent) and one third of men (31 per cent) believe that wife-beating is justified under certain circumstances. Moreover, almost one quarter of all women (23 per cent) and nearly half of all men (42 per cent) believe that a wife should obey her husband even if she disagrees.
The study was carried out by the UN Woman, GEOSTAT and EU together. This is the first nationwide research initiative on violence against women conducted in Georgia since UNFPA’s 2009 study.
Regardless similar attitude of one part of the society, the victim of domestic violence Dea Goshkheteliani suggests other women, who are victims of violence to speak about the facts of violence to be more protected.
This article was prepared in the frame of the project “Support to the Prevention of Violence against Women in Georgia, which is implemented by Human Rights Center with financial support of the U.S. Embassy Tbilisi under Democracy Commission Small Grants Program. The contents of this article are those of the Human Rights Center and do not necessarily represent the views of the Department of State.