შეწყალების მექანიზმის გასაუმჯობესებლად კონსულტაციები მიმდინარეობს
16 აპრილიდან შეწყალების კომისიამ დროებით შეწყვიტა იმ  მსჯავრდებულთა განცხადებების განხილვა,  რომლებიც ოჯახში ძალადობის ბრალდებით არიან გასამართლებული. აღნიშნული გადაწყვეტილება პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა ბარნოვის ქუჩაზე მომხდარი მკვლელობის შემდეგ მიიღო. საქმე ისაა, რომ 25 წლის გოგოს მკვლელობაში ბრალდებული ვეფხვია ბაქრაძე, შემთხვევამდე რამდენიმე თვით ადრე, პრეზიდენტმა შეიწყალა. ბაქრაძე წარსულში სწორედ ოჯახში ძალადობის ბრალდებით იყო ნასამართლევი.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით პრეზიდენტმა მედიასთან განუცხადა, რომ მზად არის დაინტერესებულ მხარეებთან კონსულტაციები დაიწყოს. პრეზიდენტმა განმარტა, თუ რის საფუძველზე გაუნახევრდა სასჯელი ვეფხია ბაქრაძეს. მისი თქმით, რომც არ მომხდარიყო ბაქრაძის შეწყალება, ის ამ დროისთვის მაინც იქნებოდა თავისუფალი, რადგან სასჯელის ვადას რამდენიმე თვის წინ სრულად მოიხდიდა.
„საზოგადოებას გაუჩნდა კითხვები სრულიად ლეგიტიმურად... 2014 წლის აგვისტოში მსჯავრდებულმა ჩაიდინა ძალადობის აქტი მეუღლის მიმართ, მაგრამ მაშინ ეს ადამიანი არ იყო დაპატიმრებული და მხოლოდ ოთხთვენახევრის შემდეგ, დეკემბერში ჩადენილი ავარიის გამო, დააპატიმრეს და შემდეგ ორივე დანაშაულზე მიესაჯა სასჯელი. მან ერთხელ მიმართა კომისიას და მისი თხოვნა არ დაკმაყოფილდა. მეორე მიმართვისას კომისიაში შესული იყო რამდენიმე მნიშვნელოვანი საბუთი, რომელთაგანაც აღსანიშნავია სასჯელაღსრულების ცნობა, ფსიქოლოგის დადებითი დასკვნა, სამართლებრივი რეჟიმის განყოფილების დადებითი დასკვნა და სამედიცინო ცნობა, რომელშიც არ არის მითითებული რაიმე სულიერი აშლილობის თაობაზე. თან ერთვოდა მსჯავრდებულის აღიარება და იმ ფაქტის აღწერა, რომ იგი ოთხი შვილის მამა იყო. აქვე დავამატებ, რომ თან ერთვოდა ამ თხოვნას ოჯახის გამოხატული სურვილი ბრალდებულის გათავისუფლების თაობაზე და ეს ერთადერთი დეტალია, რომელშიც მეტ კონკრეტიკას ვერ მოგაწოდებთ, პიროვნული ხასიათიდან გამომდინარე. მაშინ კომისიამ მე მომმართა, სწორედ ამ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, სრულად ამ ადამიანის გათავისუფლების შესახებ. ეს ჩვენთვის განსაკუთრებული შემთხვევა იყო, რომელშიც ყველა ინფორმაცია გაგაცანით, მე გავანახევრე მხოლოდ სასჯელი“, - განაცხადა პრეზიდენტმა, გიორგი მარგველაშვილმა 16 აპრილს მედიასთან საუბრისას.
ვეფხია ბაქრაძის შეწყალების საკითხთან დაკავშირებით განმარტებები შეწყალების საკითხთა კომისიის თავმჯდომარემ, ზვიად ქორიძემაც გააკეთა. ქორიძის თქმით, ვეფხია ბაქრაძეს დადებითად ახასიათებდა როგორც ფსიქოლოგი, ასევე სამედიცინო პერსონალი.
„შეწყალების პროცედურა პირველად 2015 წლის ივლისის კომისიაზე იხილებოდა. მაშინ შეწყალების კომისიამ უარყოფითი დასკვნა გასცა პრეზიდენტთან. რაც შეეხება 2016 წლის ოქტომბერს, ამ დროს კომისიამ მიაწოდა დადებითი რეკომენდაცია, კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, იმ მონაცემების გათვალისწინებით, რაც გვქონდა ჩვენ. პრეზიდენტმა სასჯელი ვეფხია ბაქრაძეს მაშინ გაუნახევრა. წელიწადი და ორი თვე იყო დარჩენილი სასჯელის ამოწურვამდე, 2017 წლის 28 დეკემბერს უნდა დაეტოვებინა მას დაწესებულება, მაგრამ შეწყალების მექანიზმის გამოყენებით მან საპატიმრო დაწესებულება დატოვა 2017 წლის 25 მაისს“, - აღნიშნა ზვიად ქორიძემ.
ზვიად ქორიძის განცხადებით, აღნიშნული ფაქტის შემდეგ ბაქრაძემ 6-ჯერ მიმართა პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლების კომისიას, თუმცა მან ექვსჯერვე უარი მიიღო.
„სამინისტროს წარმომადგენლის მხრიდან მოვისმინეთ, რომ ისინი ეყრდნობოდნენ უარყოფით დახასიათებას. მაშინ გვიჩნდება კითხვა, რომ თუ უარყოფითად ხასიათდება ეს მსჯავრდებული ბოლო ექვსი თვის განმავლობაში, რვა თვით ადრე რატომ ხასიათდებოდა ასე დადებითად და რატომ მოგვივიდა ჩვენ ასეთი დასკვნა სასჯელაღსრულების და პრობაციის სამინისტროდან? რა, ეს განგებ გააკეთეს?", - აღნიშნა ზვიად ქორიძემ.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსის, ალექსანდრე დარახველიძის თქმით კი, პრეზიდენტის შეწყალების კომისიასა და ე.წ. „უდოს კომისიაში“ იდენტური ტიპის დახასიათებები იგზავნება.
„რაიმე ტიპის დადებით ან უარყოფით ტიპის დახასიათებაზე საუბარი, ჩემი აზრით, არასწორია, ვინაიდან მითითება ან მინიშნება იმაზეც კი, რომ დაწესებულება უწევდა რეკომენდაციას შეწყალებასთან დაკავშირებით ან გათავისუფლებასთან დაკავშირებით, ვერ დავადასტურებ. დანაშაულის ხასიათი, რომელიც მას ჰქონდა ჩადენილი და სხვა დანაშაული, რომელიც მას ჰქონდა ჩადენილი, ასევე დაწესებულებაში გამოვლენილი ქცევა... კი გასაგებია, რომ ის დასჯილი არ იყო, მაგრამ არც წახალისება არ ყოფილა, ასევე, დაზარალებულთან დამოკიდებულება. ამაზე დაყრდნობით მივიჩნიეთ, რომ მსჯავრდებულის პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლება საერთოდ არ იყო მიზანშეწონილი“, - განაცხადა ალექსანდრე დარახველიძემ.
უმრავლესობის დეპუტატები პრეზიდენტის განცხადების შემდეგ მას უპასუხისმგებლობაში ადანაშაულებენ. დეპუტატ ვანო ზარდიაშვილის თქმით, ნებისმიერ ცივილიზებულ ქვეყანაში პრეზიდენტი ასეთი შეცდომის მერე გადადგებოდა. „ჩვენ ვიხილეთ უპასუხისმგებლო განცხადებები, სადაც ის ყველასკენ იშვერს ხელს ოღონდ თვითონ არ აიღოს პასუხისმგებლობა, ჩვენ ვიხილეთ პრეზიდენტის მერ წარგზავნილი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრი, რომელიც შეეცადა საბჭოში ჩემი მეუღლის ხსენებით პრეზიდენტის არაკვალიფიციური და სუბიექტური შეწყალებები "გაეპრავებინა". ნებისმიერ ცივილიზებულ ქვეყანაში პრეზიდენტი ასეთი შეცდომის შემდეგ გადადგებოდა", - განაცხადა ვანო ზარდიაშვილმა.
„არ ვფიქრობ, რომ პრეზიდენტის შეწყალება ამ შემთხვევაში იყო გამართლებული“, - ასე გამოეხმაურა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნათია მეზვრიშვილი პრეზიდენტის მიერ 25 წლის ქალის მოვლელობაში ბრალდებულ ვეფხია ბაქრაძის შეწყალების საკითხს. მისი თქმით, შსს-ს მკაცრი პოლიტიკა განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულთან მიმართებაში ვერ აღსრულდება, თუ ყველა უწყება და მათ შორის პრეზიდენტი, არ გაატარებს მკაცრ პოლიტიკას ასეთ დანაშაულთან.
„ამ ადამიანს წარსულში ბრალი ედებოდა ოჯახში ძალადობისთვის. მან მაშინ ჯანმრთელობის მძიმე დაზიანება მიაყენა მეუღლეს, რომლის შვილის მკვლელობაშიც ახლა ბრალი ედება. არ ვფიქრობ, რომ პრეზიდენტის შეწყალება ამ შემთხვევაში იყო გამართლებული. ზოგადად, მიდგომა შინაგან საქმეთა სამინისტროსი ამ კატეგორიის დანაშაულთან დაკავშირებუთ არის საკმაოდ მკაცრი. ვერ მოხდება ჩვენი მკაცრი პოლიტიკის აღსრულება პრაქტიკაში და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ეფექტურად დაცვა, თუ ყველა უწყება და მათ შორის პრეზიდენტი არ გაატარებს მკაცრ პოლიტიკას მძიმე და განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულებთან მიმართებით”, -
განაცხადა ნათია მეზვრიშვილმა მედიასთან საუბრისას.
საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი, თამარ ჩუგოშვილი მიუთითებს, რომ ძალადობრივ დანაშაულთან დაკავშირებით კიდევ უფრო განსაკუთრებით ყურადღებით უნდა იყოს პრეზიდენტი და მისი ადმინისტრაცია: „ახლა თუ შეწყვეტს და შეაჩერებს, ეს კონკრეტულ მსხვერპლსა და კონკრეტულ ადამიანს სიცოცხლეს ვერ დაუბრუნებს“.
19 აპრილს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრი კახა კახიშვილი საქართველოს პრეზიდენტს გიორგი მარგველაშვილს და შეწყალების კომისიის წევრებს შეხვდა. შეხვედრაზე მსჯავრდებულთა შეწყალების მექანიზმთან და შეწყალების კომისიის მუშაობასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს. ცნობილი გახდა, რომ სასჯელაღსრულების სამინისტროსა და პრეზიდენტის ადმინისტრაციას შორის საერთო სამუშაო ჯგუფი შეიქმნება, რომელიც ყველა იმ ტექნიკურ დეტალზე იმუშავებს, რომელიც უწყებებს შორის კომუნიკაციისა და შეწყალების პროცესს გააუმჯობესებს. ასევე აღინიშნა, რომ შეწყალების კომისია გაფართოვდება და მის მუშაობაში სასჯელაღსრულების სამინისტროს წარმომადგენელი ჩაერთვება.
სტატია მომზადდა პროექტის "სასამართლო მონიტორინგი ქალებისთვის" ფარგლებში, რომელსაც ადამიანის უფლებათა ცენტრი ახორციელებს ბულგარეთის განვითარების ფონდთან ერთად. სტატიაში მოცემული ინფორმაცია შესაძლოა, არ გამოხატავდეს დონორის პოზიციას, შესაბამისად, იგი არ არის პასუხისმგებელი გამოქვეყნებული სტატიის შინაარსზე.

Consultations are going on to improve pardon mechanism
From April 16, the Pardon Commission temporarily stopped consideration of the prisoners’ applications, who were convicted for domestic violence. President Giorgi Margvelashvili made the decision after the murder fact in Barnovi street, Tbilisi. Vepkhvia Bakradze, suspect in the murder of 25-years-old girl, was pardoned by the President several months ago. In the past, Bakradze was convicted for domestic violence.
The president told media that he is ready to start consultations with interested parties with regard to this case. He clarified the grounds based on which sentence of Vepkhvia Bakradze was half-reduced. He said even if he had not pardoned Bakradze, he would have been already free as his full imprisonment term was due to expire several months ago.
“The society had absolutely legitimate questions… In August 2014 the convicted person beat his wife but was not imprisoned for that; only four and half months later, in December 2014, he was arrested for car-crash. Finally he was sentenced for both crimes. When he first petitioned the commission, it was rejected. In his second petition, the commission received several significant documents, among them were the notification from the penitentiary department, positive evaluation from psychologist, positive conclusion from the regime unit and medical notification, which did not state that he had nervous breakdown. Apart to that, the petition was enclosed with the confession statement from the applicant, stating that he was a father of four children. In addition to that, the petition was enclosed with the request letter from the family to free him and here we cannot provide you with additional details. Then the Commission addressed me, based on this information, with the request to pardon him. It was particular case when we considered all information and half-reduced his sentence,” President Giorgi Margvelashvili told media on April 16.
The chairperson of the Pardon Commission Zviad Koridze also made clarifications over Vepkhia Bakradze’s case and said that both psychologist and medical personnel of the penitentiary establishment positively characterized him.
“The pardon procedure [over his case] was first discussed in the frame of the July 2015 commission. At that time, the Pardon Commission issued negative conclusion. As for the October 2016 commission, it delivered positive recommendation, considering the documents which the commission received. President half-reduced prison term for Vepkhia Bakradze. He had one year and two months left before expiration of his term and had to leave prison on December 28, 2017. Based on the pardon decision, he left prison on May 25, 2017,” Zviad Koridze said.
According to the chairperson of the pardon commission, after this particular case, Bakradze petitioned the pardon commission for early release six times but he was refused each time.
“We heard the representative of the Ministry saying that they relied on the negative evaluations. Now we wonder, if the prisoner was negatively characterized for the past six months, why they sent us his positive testimonial eight months before and why did we receive similar conclusion from the Ministry of Corrections? Did they do it on purpose?” Zviad Koridze noted.
Head of the legal department of the Ministry of Corrections Aleksandre Darakhvelidze said the President’s pardon commission and the early-release commission of the Ministry received equal testimonials.
“It is not correct to speak about negative or positive assessments because I cannot confirm that the penitentiary establishment was recommending either pardon or early-release over his case. The crime, which he had committed as well as other crimes, his conduct in the facility… yes it is true that he was not punished but was not supported either. Considering that, we concluded that it was not reasonable to early-release him,” Aleksandre Darakhvelidze said.
The MPs from the parliamentary majority blame the president in irresponsibility after his statements. MP Vano Zardiashvili said in any civilized state the president would resign after similar mistake. “We heard irresponsible statements, when he blamed others in everything except himself. We saw the member of the High Council of Justice nominated by the President, who tried to justify low-qualified and subjective pardon decisions of the president by slamming my wife. In any civilized state the President would resign after similar mistake,” Vano Zardiashvili said.
“I do not think that President’s pardon was right decision,” deputy minister of interior Natia Mezvrishvili reacted to the pardon case of Vepkhvia Bakradze. She said, the strict policy of the MIA will not be implemented in relation with particularly grave crimes unless all institutions, including the president, implement strict policy over similar crimes.
“In the past this person was charged for domestic violence. He had injured his wife, whose daughter he killed now. I do not think that the president’s pardon was right decision. In general, the MIA has quite strict approach to similar crimes. We cannot implement our policy and effectively defend public safety unless all institutions, including the President, implements strict policy towards grave and particularly grave crimes,” Natia Mezvrishvili told media.
Tamar Chugoshvili of the Parliamentary Majority stated that the President and his administration shall be more careful with violence crimes. “If he stops and suspends the process now, it will not save and revive concrete victim.”
On April 19, the Minister of Corrections Kakha Kakhishvili met the President Giorgi Margvelashvili and the Pardon Commission members. They discussed the issues related with the pardon mechanism and the work of the commission. Reportedly, joint working group of the Ministry and the President’s Administration will be set up, which will work on all technical details, which will improve communication between the institutions as well as the pardon process itself. It was noted that representative of the Ministry of Corrections will also join the Pardon Commission.