ტრაგედიისთვის, რომელიც მსხვერპლით დასრულდა, არავინ დაისჯება?!
უსაფრთხოების წესების დარღვევით მიმდინარე მშენებლობამ, ცოტა ხნის წინ, გურჯაანში, სამი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა. თამაზ ყავალაშვილი, ვასიკო აბესაძე და არასრულწლოვანი იმედა სისაური ნანგრევების ქვეშ მოჰყვნენ. ისინი ავიაკომპანია „ჯორჯიან ეარვეისის“ ყოფილი პარტნიორის ზურაბ ფერიშვილის დავალებით, მისივე საცხოვრებელი სახლის ეზოში ღვინის მარანს აშენებდნენ. მომხდართან დაკავშირებით შს გურჯაანის სამმართველოში სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა, თუმცა, იმ მიზეზით, რომ დაზარალებულებს მშენებარე ობიექტის მფლობელთან პრეტენზიები არ აქვთ, გამოძიება შესაძლოა შეწყდეს.
ტრაგიკული შემთხვევა გურჯაანის რაიონის სოფელ ველისციხეში 2007 წლის 28 მაისს მოხდა. ზურაბ ფერიშვილის საცხოვრებელი სახლის ეზოში, ღვინის მარნის ასაშენებლად საჭირო საძირკველის გაჭრისას, მეზობლის სახლის კედელი ჩამოინგრა. ნანგრევების ქვეშ ოთხი ადამიანი მოჰყვა. სამი გარდაიცვალა, ერთი კი გადარჩა. თვითმხილველთა თქმით, შემთხვევის დროს ადგილზე იმყოფებოდა თავად ზურაბ ფერიშვილი. „იგი უშუალოდ ხელმძღვანელობდა სამშენებლო სამუშაოების მიმდინარეობას და მითითებებსაც თავად აძლევდა მუშებს. საკუთარი სახლის ეზოში ღვინის სარდაფის მშენებლობა ერთი წელია რაც დაიწყო. ფერიშვილი აქაურობას მას შემდეგ გაეცალა, რაც კედელი ჩამოინგრა,“ - განაცხადა ერთ-ერთმა თვითმხილველმა.
ფერიშვილის მეზობელი ნინო აბესაძე, რომლის სახლის კედელიც ჩამოინგრა, ამბობს, რომ უკანონო მშნებლობის შეწყვეტისა და მოსალოდნელი საფრთხის შესახებ, მათ მეზობელი რამდენჯერმე გააფრთხილეს, თუმცა, ამაოდ.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მშენებლობისა და არქიტექტურის სამსახურის ინფორმაციით, ფერიშვილის საცხოვრებელი სახლის ეზოში მიმდინარე მშენებლობა აბსოლუტურად უკანონო იყო. „აღნიშნული ობიექტის მშენებლობის შესახებ, ჩვენთვის მას შემდეგ გახდა ცნობილი, რაც კედელი ჩამოინგრა და ხალხი დაიღუპა. ობიექტის ფართი იმდენად დიდია, რომ მისი მშენებლობა კონკრეტულ ადგილას დაუშვებელია. უსაფრთხოების არანაირი ზომები დაცული არ არის. არ არსებობს არც პროექტი, არც გეოლოგიური დასკვნა და არც მშენებლობის ნებართვა. უკანონო მშენებლობის თაობაზე ჩვენთვის პრეტენზიითაც არავის მოუმართავს,“ - აღნიშნავს არქიტექტურის სამსახურის მთავარი სპეციალისტი ლალი ხაჩიშვილი.
სოფელ ველისციხის მაცხოვრებლები კი ამბობენ, რომ მშენებლობის შესახებ ცნობილი იყო მუნიციპალიტეტის გამგეობის ტერიტორიული წარმომადგენლებისთვის და ადგილობრივი ხელისუფლებისთვისაც, რასაც გამგებელი რამაზ ქერეჭაშვილი კატეგორიულად უარყოფს.
„მშენებლობის თაობაზე გამგეობისთვის არავის მოუმართავს. მე ნამდვილად არაფერი ვიცოდი და თუ ვინმემ რამე იცოდა და დამალა, ვერ გეტყვით. ვესაუბრე სოფელ ველისციხის ხელმძღვანელსაც, რომელმაც ასევე მითხრა, რომ მშენებლობასთან დაკავშირებით არაფერი იცოდა. მოხდა უბედური შემთხვევა, რაც იმ პირთა პასუხისმგებლობის საკითხს დააყენებს, ვინც აქ მშენებლობა დაგეგმა. ეს ადამიანები კანონის მთელი სიმკაცრით დაისჯებიან,“ - აღნიშნა რამაზ ქერეჭაშვილმა.
ტრაგედიის დროს შემთხვევის ადგილზე მისულმა პრეზიდენტის კახეთის მხარის სახელმიწიფო რწმუნებულმა გია ნაცვლიშვილმა განაცხადა, რომ მომხდარს აუცილებლად მოჰყვებოდა მკაცრი რეაგირება. „არასპეციალისტიც მიხვდება, რომ აქ მშენებლობა დაუშვებელია. ეს დანაშაულია და აუცილებლად დაისჯება. არ შეიძლება მშენებლობა ასე ბრმად აწარმოა, ვისიც არ უნდა იყოს იგი,“ - აღშფოთება ვერ დამალა მაშინ გუბერნატორმა.
სამუშაოების წარმოებისას უსაფრთხოების წესების დარღვევის ფაქტზე, რამაც ადამიანების სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია, შს გურჯაანის სამმართველოში სისხლის სამართლის საქმე კი აღიძრა, მაგრამ ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, ძიება შესაძლოა შეწყდეს. „სისხლის სამართლის საქმე აღძრულია სსკ-ის 240-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, რაც ისჯება თავისუფლების შეზღუდვით ვადით ხუთ წლამდე ან თავისუფლების აღკვეთით იმავე ვადით. გამოძიებას შს გურჯაანის სამმართველოს გამომძიებელი ზურაბ ქუმელაშვილი აწარმოებს. უკვე ჩატარებულია საგამოძიებო მოქმედებები. ძიების დასრულების შემდეგ განვსაზღვრავთ, როგორ ვიმოქმედოთ. რაც შეეხება უკანონო მშენებლობაზე არასრულწლოვანის მუშაობას, ამას სისხლის სამართლის კოდექსი არ ითვალისწინებს,“ - ამბობს გურჯაანის რაიონული პროკურორის მოადგილე ზურაბ ბიკაშვილი. სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებაზე ზედამხედველობას სწორედ გურჯაანის რაიონული პროკურატურა აწარმოებს.
მოწმეთა ჩვენებების მიხედვით, ღვინის მარანი ფერიშვილის უშუალო დავალებით და მითითებებით შენდებოდა, ანუ მშენებლობას არ აწარმოებდა რომელიმე სამშენებლო კომპანია ან მშენებელთა ჯგუფი. მათივე თქმით, მუშებიც უშუალოდ ფერიშვილის მიერ იყვნენ დაქირავებულნი. „16 წლის იმედა სისაურს სკოლა ახალი დამთავრებული ჰქონდა. მშენებლობაზე მუშაობა იმიტომ დაიწყო, რომ გამოსაშვები საღამოსთვის საჭირო ტანსაცმლის შესაძენად თანხა სჭირდებოდა. მის მსგავსად აქ სხვადასხვა დროს სხვა ბავშვებიც მუშაობდნენ. ერთადერთი გადარჩენილი - ვასიკო აბესაძეც 17 წლის იყო. მამამისმა ჰკრა ხელი და გადაარჩინა,“ - აღნიშნეს ფერიშვილის მეზობლებმა, თუმცა ვინაობის საჯაროდ გამხელა არცერთ მათგანს არ სურს.
იურისტის განმარტებით, ფიზიკური პირის შრომითი ქმედუნარიანობა 16 წლის ასაკიდან წარმოიშობა, თუმცა, აკრძალულია არასრულწლოვანის დასაქმება ისეთ მძიმე სამუშაოზე, რომელიც ზიანს აყენებს მის გონებრივ და ფიზიკურ განვითარებას.
„ამ კონკრეტულ შემთხვევაში, სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობაზე რომ აღარაფერი ვთქვათ, დამქირავებლის მიერ უხეშად იყო დარღვეული შრომის კანონთა კოდექსი, მიუხედავად იმისა, რომ შრომითი ურთიერთობა არაოფიციალური იყო. არ შეიძლება არასრულწლოვანის დასაქმება მავნე და საშიშპირობებიანი სამუშაოების შესასრულებლად, თუნდაც კანონიერი წარმომადგენლის თანხმობის არსებობის შემთხვევაში. შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული სხვა საკითხები, რომლებსაც არ აწესრიგებს შრომის კანონთა კოდექსი ან სხვა სპეციალური კანონი, რეგულირდება საქართველოს სამოქალაქო კოდექსის ნორმებით, რომლის თანახმადაც გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს, თუ ისინი დაზარალებულებად არიან ცნობილნი, უფლება აქვთ დაიწყონ სამოქალაქო დავა და მოითხოვონ ზიანის ანაზღაურება,“ - აღნიშნავს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ადვოკატი ლია ხუროშვილი.
როგორც ჩვენთან საუბარში გარდაცვლილის ახლობლებმა განაცხადეს, ისინი ჩივილს არ აპირებენ. გავრცელებული ინფორმაციით, ზურაბ ფერიშვილმა მათ ფინანსური დახმარება გაუწია.
თავად ზურაბ ფერიშვილს მომხდართან დაკავშირებით არანაირი კომენტარის გაკეთება არ სურს.
დაზარალებულების მხრიდან პრეტენზიების არ არსებობის გამო კი შესაძლოა სისხლის სამართლის საქმეზე ძიება შეწყდეს, რასაც პირად საუბარში, არც პროკურატურაში უარყოფენ. აღსანიშნავია, რომ გამოძიებას დღემდე ეჭვმიტანილი არ ჰყავს.

Will Nobody Be Punished for the Tragedy Which Ended With Death?!
Three people died in Gurjaani on the construction which was carried out through violating security norms. Tamaz Kavlashvili, Vasiko Abesadze and juvenile Imeda Sisiauri died under ruins. They were building a wine-cellar in the yard of Zurab Ferishvili, former partner of the Air Company “Georgian Airways”. Regarding the accident, criminal case was launched at the Internal Ministry’s Gurjaani Office; however, victims do not bring suit against the employer and the investigation might be dropped.
The tragedy happened on May 28 2007 near the village of Velistsikhe in Gurjaani district. When wine-cellar was being built in the yard of Zurab Ferishvili’s house, the wall of the neighbor’s house was pulled down. Four men were caught under the ruins. Three of them died and one survived. The witnesses say that Ferishvili was there during the accident. “He was observing the construction process and was giving directions to the workers.  He has been building a wine-cellar in his yard for a year already. He left the place when the wall pulled down,” said one of the witnesses.
Nino Abesadze, a neighbor of Ferishvili, whose wall was pulled down, said that they had warned their neighbor to stop illegal construction several times. They also warned him against the danger.
According to the Construction and Architect Department within the Gurjaani Municipality, the construction in Ferishvili’s yard was illegal. “We learned about the construction when the wall pulled down and people died as a result. The building was so large that it could not have been built on the area. No security measures were taken during the construction; there was neither project, nor ecological conclusion nor permission on construction. Nobody has applied to us regarding the illegal construction,” said Lali Khachishvili, a specialist-in-chief for the Architect Department.
Although residents of the village of Velistsikhe claim that territorial representatives of the Municipality and local authority had information about the construction, district governor, Ramaz Kerechashvili categorically denies it.
“Nobody has applied to the Municipality regarding the construction. I really did not know anything. I cannot claim if any official had information about it and kept it in secret. I had conversation with the head of the village administration and he also confirmed that had no information about the construction. It was an accident and those people, who were responsible for the building, will be punished. Those people who gave permission on construction will be severely punished,” said Kerechashvili.
Gia Natsvlishvili, President’s Representative to Kakheti Region, visited the scene of tragedy and stated that criminals would be severely punished. “Even a dilettante could guess that it was impossible to build something here. It is a crime and any person, who carried out illegal construction here, will be severely punished,” the gubernator could not help his astonishment.
Internal Ministry’s Gurjaani Department launched criminal case on the. However, according to our information, the investigation might be dropped. “The criminal case was launched under the Georgian Criminal Code Article 240, Section II which envisages the restriction of freedom for five years or imprisonment for the same term. Zurab Kumelashvili, an investigator of the Internal Ministry’s Gurjaani Department was in charge of the investigation. We will make final decisions after the investigation finishes. As for the using juvenile labor on the construction, it is not envisaged by the criminal code,” said Zurab Bikashvili, Gurjaani Deputy Prosecutor. Gurjaani district Prosecutor’s Office monitors the investigation on the accident.
According to the testimonies of witnesses, the wine-cellar was being built under Ferishvili’s directives. Thus, the construction was not being carried out by any building company or group of qualified builders. Ferishvili had hired the workers. “Sixteen-year-old Imeda Sisauri had just left the school. He started working on construction to earn money to buy clothes for school farewell party. Some other children worked here like him. The fourth person, who survived, Vasiko Abesadze, is seventeen years old too. His father pushed him away and he survived,” said neighbors of Ferishvili who want to stay anonymous.
Lawyers define that sixteen-year-old juvenile can start work; however, s/he cannot be employed at hard work which might damage his mental or physical development.
“In this particular case, the employer had blatantly violated Labor Code as well as Criminal Code though labor deal was not official. Juvenile cannot be employed at dangerous work even though a legal representative agrees with it. Other questions, related to the labor deal, which are not regulated by Labor Code or some other special law, are envisaged udner the Georgian Civil Code. According to the latter, family members of the dead people, if they are found victims, can launch civil argument and demand reimbursement for the damage,” said Lia Khuroshvili, lawyer for the Human Rights Center.
Relatives of the dead people said that they are not going to appeal to the police. According to the spread information, Zurab Fersivhili has financially supported them.
Zurab Ferishvili does not want to make any comments on the situation.
Criminal investigation might be dropped because of victim side does not bring suit and the fact is not denied at the Prosecutor’s Office in private talks. It must be pointed out that the investigation does not have any suspect so far.