სამლარიანი კასეტის ქურდობაში ბრალდებულს 7 წლიანი პატიმრობა ემუქრება
წალინჯიხის რაიონში მცხოვრები ნიკა ფიფია პატომრობაში სამლარიანი კასეტის ქურდობისთვის მოხვდა.  ფიფიას ადვოკატი ხვიჩა ხევსურიანი ამბობს, რომ ბრალდება უსაფუძვლოა და დაკავებულის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვს.
ფიფია სიხლის სამართლის პასუხისგებაში საქართველოს სსკ მე-19,177-ე მუხლის III ნაწილის “ა” ქვეპუნქტითაა მიცემული. საქმეზე ჩატარებული წინასწარი გამოძიების თანახმად, ფიფიაზე წაყენებული ბრალდებით დგინდება, თითქოს 2007 წლის 10 ივნისს ნასვამ მდგომარეობაში მყოფმა ნიკა ფიფიამ და თ. ციკოლიამ სახანძრო დაცვის უფროსის ავტომობილიდან მაგნიტოფონის ქურდობა განიძრახეს. სახანძრო დაცვის შენობაში მცხოვრებმა მიმოზა გახოკიძემ ახალგაზრდები შეამჩნია, რის შემდეგაც მათ მიმალვა სცადეს. მოგვიანებით ისინი პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს. პირადი ჩხრეკის საფუძველზე თემურ ციკოლიასგან ერთი აუდიო კასეტა ამოიღეს.
ადვოკატის თქმით, ნიკა ფიფიას მიმართ წაყენებული ბრალდება უსაფუძვლოა. დარღვეულია მთელი რიგი საგამოძიებო პროცესუალური ნორმები და საქმე მხოლოდ ბრალდების მხარის ვარაუდზეა აგებული.
„ფიფია მძიმე ავადმყოფია, რასაც ის ფაქტი ადასტურებს, რომ მისი სამდღიანი დაკავების პერიოდში, მას სამედიცინო დახმრება რამდენჯერმე დასჭირდა. ექიმის მიერ ჟურნალში ჩაწერილ იქნა, რომ ფიფია ჰაერის უკმარისობას უჩივის, აქვს მოხრჩობის შეგრძნება-ანამნეზი და ალერგიული რინიტი, ასევე აწუხებს თირკმლების ტკივილები. ამასთანავე ფიფია თავს დამნაშავედ არ სცნობს, რადგან ის დანაშაულის ჩადენის პერიოდში არ იმყოფებოდა ციკოლიასთან ერთად და არ იცოდა მომხდარის შესახებ, რასაც თვითონ ციკოლიაც ადასტურებს,” - ამბობს ადვოკატი ხვიჩა ხევსურიანი.
მისივე თქმით, ჩადენილი დანაშაულისგან მიყენებული ზიანი 3 ლარს წარმოადგენს. რაც ბრალის წაყენებისათვის მტკიცე საფუძველს არ წარმოადგენს. ადვოკატის განცხადებით, ფიფიას მიმართ წაყენებული ბრალდება საქართველოს სსკ მე-19, 177-ე მუხლის II ნაწილის „ა” ქვეპუნქტით უსაფუძვლო, ხოლო დაპატიმრება კი უკანონოა. რის საფუძველზეც, ის მოითხოვს შეწყდეს სისხლის სამართლის საქმე და სისხლისსამართლებრივი დევნა ფიფიას მიმართ და დაუყოვნებლივ გათავისუფლდეს პატიმრობიდან.
ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის ზუგდიდის ოფისის კოორდინატორი, იურისტი ზაზა ქვაცაბაია განმარტავს, რომ ფიფია უკანონო პატიმრობაში იმყოფება: „ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით,  აშკარაა, რომ ნიკა ფიფიას მიმართ წარდგენილი ბრალდება შეთითხნილი და ყოველგვარ მტკიცებულებებს მოკლებულია,” - ამბობს ზაზა ქვაცაბაია.

Nika Fifia, a resident of the Tsalenjikha District. was imprisoned for having stolen a cassette which costs three lari. Khvicha Khevsuriani, the lawyer for the accused, said that the accusation is groundless and demands to release the detainee immediately.
Fifia is charged under the Georgian Criminal Codde, Article 19,177, Section III “a”. According to the preliminary investigation, on June 10 2007 drunk Nika Fifia and T. Tsikolia attempted to steal a tape-recorder from the car of the head of the Fire Fighting Service (FFS}. Mimoza Gakhokidze, who lives in the building of the FFS, noticed the boys were stealing the recorder. Later, policemen arrested them. As a result of the search, they found a cassette on Temur Tsikolia.
The lawyer said that the accusation against Fifia is groundless. Procedural norms are violated during the investigation and the case is established on the assumptions of the prosecutor.
“Fifia has serious health problems and several medical assistances carried out during the three-day-detention can prove the fact. The doctor recorded that Fifia has breathing problems. He is short of breath and has allergic rinit. He also has problem with kidneys. Above all these, Fifia does not plead himself guilty because he was not with Tsikolia when committing the crime. He had no information about the incidents and Tsikolia confirms Fifia’s statement too,” said Khevsuriani.
The lawyer claims that the damage resulted from the crime amounted to three lari and it      cannot serve as a valid prove for accusation. The lawyer added that the charge under the Georgian Criminal Code, Article 19, 177, Section II “a” is groundless and the imprisonment is groundless. Consequently, he demands to drop the criminal case and prosecution on Fifia and immediately release him from imprisonment.
Lawyer Zaza Kvatsabia, coordinator for the Human Rights Center’s Zugdidi office defines that Fifia is in arbitrary detention. “Based on the above-mentioned circumstances, it is obvious that the accusations against Nika Fifia are fraudulent and lacks all evidences,” said Kvatsabia.