სახელმწიფო ენის არმცოდნე სკოლის დირექტორად ინიშნება
ახალქალაქის მეორე რუსულ საჯარო სკოლაში დირექტორის დანიშვნას ცხარე კამათი და დაპირისპირება მოჰყვა. დირექტორის ადგილი რაიონის დეპუტატის მეუღლეს - ტესტირებაზე ჩაჭრილ კანდიდატს ხვდა წილად.
,,ძალა აღმართს ხნავს,  რადგან ფული არ გვაქვს და რადგან ჩვენი მეუღლეები თანამდებობის პირები არ არიან, შეუძლიათ ყველაფერი გვაკადრონ?“ - ეს ფრაზა გაისმოდა 21 აგვისტოს ახალქალაქში რუსული საჯარო სკოლის ეზოში თავმოყრილი პედაგოგების მხრიდან. ისინი განათლების მინისტრის კახა ლომაიას გადაწყვეტილებას აპროტესტებდნენ, რომლის მიხედვითაც პარლამენტარ ენძელ მკოიანის მეუღლე კარინა ნახატაკიანი მეორე რუსული საჯარო სკოლის დირექტორად დაინიშნა.
მეორე რუსულ საჯარო სკოლაში ოთხი დირექტორობის კანდიდატი იყო წარდგენილი. მარინე ჩუმარიანი, კარინა ნახატაკიანი, სოსო თეთვაძე და ეკა თათეშვილი. ეკა თათეშვილი იმ ოც პროცენტიან კანდიდატებს შორის მოხვდა, რომლებსაც სკოლის არჩევის საშუალება ჰქონდა, მაგრამ საბჭოს წევრების მხარდაჭერა ვერ მოიპოვა, სოსო თეთვაძემ კი სამეურვეო საბჭოს წევრებისაგან ექვსი ხმა მიიღო. ჩუმარიანი და ნახატაკიანი კი დირექტორობის კანდიდატობიდან  ერთი და იგივე მიზეზის გამო გამოირიცხნენ - ისინი სახელმწიფო ენას ვერ ფლობდნენ.
სკოლის პედ - კოლექტივი აცხადებს, რომ კარინა ნახატაკიანი ქართულ ენას ვერ ფლობს  და სწორედ ამის გამო მან ტესტირება ვერ გაიარა.
,,მეც ვიყავი ტესტირებაზე და სახელმწიფო ენის არცოდნის გამო ჩავიჭერი. ჩემთან ერთად იმავე გამოცდაზე ჩაიჭრა ახლანდელი სკოლის დირექტორიც. გუშინ საღამოს კი გავიგე, რომ მინისტრის ბრძანების მიხედვით ჩაჭრილი კანდიდატი სკოლის დირექტორად არის დანიშნული,“ - აღშფოთებით საუბრობს დირექტორობის კანდიდატი მარინე ჩუმარიანი.
სამეურვეო საბჭოს წევრები აცხადებენ, რომ მათ სასურველი კანდიდატი ჰყავთ, რომელიც სკოლაში ლოტოტრონის საშუალებით მოხვდა, თუმცა, დეპუტატის მეუღლის მხრიდან დაშინებებისა და ზეწოლის გამო, სამეურვეო საბჭოს წევრებმა სოსო თეთვაძეს ხმა ვერ მისცეს.
,,ჩვენ გვყავს კანდიდატი სოსო თეთვაძე, ძალიან კარგი პიროვნება. ქალბატონი ნახატაკიანი დადიაოდა და  აშინებდა სამეურვეო საბჭოს წევრებს ხმა არ მიეცათ ქართველისთვის. ქართველის ადგილი ჩვენს სკოლაში არ არისო, ამბობდა ნახატაკიანი. ის პირადად  ჩემთან მოვიდა, შეურახცხყოფა მომაყენა და დამემუქრა. რა თქმა უნდა, არ შემშინებია, მაგრამ სხვებს ეშინიათ და ხმას ვერ იღებენ, რადგან შვილები და ქმრები ჰყავთ დასაქმებულები, ამიტომაც  პროვოკაციას წამოეგნენ და სოსო თეთვაძეს ხმა არ მისცეს“, - აცხადებს პედაგოგი, სამეურვეო საბჭოს წევრი ანაიდა ასატურიანი.
რადგან სამეურვეო საბჭოს მიერ ჩატარებული არჩევნების შედეგად გამარჯვებული ვერ გამოვლინდა და ხმები ექვსი - ექვსის წინააღმდეგ თანაბრად გადანაწილდა და გარდა ამისა, არჩევნების მსვლელობისას დარღვევებიც დაფიქსირდა, სამეურვეო საბჭომ საჩივრით გენერალურ ინსპექციას მიმართა. ოფიციალურ პასუხს პედაგოგები 27 აგვისტომდე ელოდნენ, თუმცა, მოვლენები სხვაგვარად განვითარდა და გენერალური ინსპექციის პასუხს განათლების სამინისტრომ დაასწრო.
,,ბიულეტინი დანიშნული იყო, ბეჭედი მოპარული და სკოლიდან გატანილი. ბევრი დარღვევა დაფიქსირდა. საჩივრის შეტანის შემდეგ, გენერალურ ინსპექციაში განგვიცხადეს, რომ ყველაფერს გაარკვევდნენ. პასუხი გენერალური ინსპექციიდან ჯერ არ მოსულა. მაგრამ დირექტორი უკვე დანიშნეს. საინტერესოა, ეს როგორ მოხდა“?  - კითხულობს მეორე რუსული საჯარო სკოლის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი  იზაბელა კაზარიანი.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი მაია ჩანქსელიანი მომხდარ ფაქტზე ასეთ კომენტარს აკეთებს: ,,დირექტორების არჩევამდე, დირექტორი მოვალეობის შემსრულებლად ინიშნება და ეს პროცესი კანონთან შესაბამისობაში ხორციელდება. თუ ვინმეს ამასთან დაკავშირებით პრეტენზია აქვს, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს წერილობით უნდა მიმართოს“.
ახალქალაქის რესურს - ცენტრის ხელმძღვანელი ნარცის კარაპეტიანი აცხადებს, რომ დარვევებს ადგილი არ ჰქონია და მიაჩნია, რომ ახლადდანიშნული დირექტორი შესაფერისი კანდიდატია.
წამოყენებულ ბრალდებებს უარყოფს კარინა ნახატაკიანი: ,,არავითარ დაშინებებს და მუქარებს ჩემი მხრიდან ადგილი არ ჰქონია, ეს ტყუილია. მინისტრის გადაწყვეტილებაზე კი ვერაფერს გეტყვით“, - აცხადებს ის.
მეორე რუსული საჯარო სკოლის  პედაგოგები აცხადებენ, რომ ახლადდანიშნულ დირექტორს გასაღებსა და ბეჭედს არ გადასცემენ და სიმართლის დასამტკიცებლად პრეზიდენტთან ჩავლენ.
ბეჭედი და გასაღები, როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, ახალქალაქის პოლიციის უფროსთან სამველ პეტროსიანთან ინახება, თუმცა, მან ამის შესახებ კომენტარის გაკეთებისაგან თავი შეიკავა.

Newly Appointed Director in Akhalkalaki does not Know the State Language
Appointing the new director in Russian Public School #2 in Akhalkalaki caused confrontation and hot dispute. A wife of the regional deputy, who failed the tests, is appointed on the post of director.
“Because we have no money and our husbands are not officials, they can do with us anything”, - declare teachers of the school. They protest the decision of the Minister of Education, Kakha Lomaia. According to this decision, Karina Nakhatakian, wife of MP Endzel Mkoian is appointed on the position of director in Russian Public School #2.
There were four candidates nominated for the position: Marine Chumarian, Karina Nakhatakian, Soso Tetvadze and Eka Tateishvili.
Eka Tateishvili managed to overcome 20 percent barrier, which gave her a chance to choose the school. Though, she could not gain support from the members of the tutorial council. As for Soso Tetvadze, he got six votes from the members of the tutorial council. Chumarian and Nakhatikian did not know the state language and that is why, they could not hold that post.
“I also do not know the Georgian language and that is why, I failed the tests. Present director also failed those tests. Though, yesterday, we discovered that, according to the order of the Minister of Education, failed candidate will hold the post of director”, - declares Marine Chumariani.
Members of the tutorial council announce that they have desired candidate Soso Tetvadze, though, present director intimidated them and that is why, they could not vote for Tetvadze.
“He is a very good person. Mrs. Nakhatakian intimated the members of the tutorial council not to vote for Mr. Tetvadze. She was saying that there was no place for Georgian in that school. She visited me and threatened. Of course, I am not afraid. But others are afraid, because their husbands and children are employed. That’s why they keep silence. And they did not vote for Tetvadze”, - declares Anaida Asaturiani, teacher and the member of the tutorial council.
There were a lot of violations during the elections and that is why, tutorial council appealed to the general inspection. The answer had to be on August 27, though, the answer from the ministry of Education passed away of the answer from the general inspection.
“Bulletin was marked, stamp was stolen. Elections have been held with a lot of violations. Representatives of the general inspection declared, that they will clear up everything. There is no answer from the inspection, though director is appointed. It is interesting, how did they manage to do this”? – asks teachers.
Maia Chankseliani, a chief of the public relations’ of the Ministry of Education: “Before the elections of the director, he/she is appointed as the performer of director’s duty and this process is implemented under law. If somebody has pretensions, they can appeal to the Ministry of Education in the written form.”
Nartsis Karapetian, a chief of the Akhalkalaki recourse-centre declares that there were no violations during elections and newly appointed director is a good candidate.
Karina Nakhatakain denies all the accusations: “All the accusations are false. As for the decision of the Minister of Education, I cannot tell anything”, - she declares.
Teachers of the school announce that they will not give a key and a stamp to their new director. And to prove their right, they will appeal to the President.
As we found out, the key and the stamp are kept with Samvel Petrosian, a chief of Akhalkalaki Police office, though he did not comment on the issue.