გამოძიების ჩაკეტილი წრე ზესტაფონის პოლიციაში
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს დახმარებისათვის ზესტაფონის რაიონის სოფელ მეორე სვირში მცხოვრებმა ნონა დოგრაშვილმა მიმართა, რომლის მეუღლე როსტომ ხიდაშელი 2006 წლის 2 ივლისს, სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულების დროს ზესტაფონის რკინიგზაზე დაიღუპა. მომხდარი ფაქტიდან ერთ წელზე მეტი გავიდა. გამოძიება კი, ჯერაც არ დასრულებულა. შესაბამისად, დღემდე არ შემდგარა სასამართლო პროცესი.
როსტომ ხიდაშელი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი – დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის ტრანსპორტის ობიექტების დაცვის სამმართველოს ზესტაფონის დაცვის სამსახურის პოლიციელი იყო. მის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით ზესტაფონის რაიონულ პოლიციაში იმავე დღეს სისხლის სამართლის საქმე აღიძრა. არსებობს შსს გენერალური ინსპექციის 2007 წლის 20 თებერვლის დასკვნა, რომელშიც 2006 წლის 2 ივლისს მომხდარი ფაქტი და უახლოეს დღეებში განვითარებული მოვლენებია აღწერილი:
„2006 წლის 2 ივლისს 22:35 საათზე ზესტაფონის რკინიგზის სადგურის #5 ლიანდაგში სატვირთო მატარებელი # 2018 38 ვაგონის შემადგენლობით შევიდა. ვაგონებზე არსებული ლუქების შემოწმების მიზნით ის ჩაყენებულ იქნა #5 ლიანდაგში. აღნიშნულის შემდეგ 22:50 საათზე ზესტაფონის რკინიგზის სადგურის პარკის მორიგის ტარიელ შარვაძის მიერ #5 ლიანდაგზე გამორთულ იქნა საკონტაქტო ქსელი, რაც დაფიქსირებულ იქნა სპეციალურ ჟურნალში. აღნიშნულის შემდეგ როსტომ ხიდაშელი ვაგონების შესამოწმებლად წავიდა. ნავთობპროდუქტების ვაგონზე ასვლის დროს ის მაღალი ძაბვის ქვეშ აღმოჩნდა და შემთხვევის ადგილზე გარდაიცვალა.
მომხდარ ფაქტზე ზესტაფონის რაიონის შს განყოფილებაში დაიწყო წინასწარი გამოძიება სისხლის სამართლის # 5206204 საქმეზე, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 170-ე მუხლის მე-2 ნაწილით. იმის დასადგენად, თუ ზესტაფონის რკინიგზის სადგურის რომელი სამსახურის და კერძოდ ვის მიერ იქნა დარღვეული შრომის დაცვის წესები, საქმეზე 2006 წლის 8 ივლისს დაინიშნა ტექნიკური ექსპერტიზა. საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს 2006 წლის 27 ოქტომბრის # 3042/15 დასკვნის თანახმად, სადგურში მატარებლის შემადგენლობა #5 ლიანდაგზე ჩადგა გასათიში საკონტაქტო ხაზის მიღმა სხვა საკონტაქტო ხაზის მოქმედების ქვეშ მყოფ ზონაში. #5 ლიანდაგში ჩაყენებული # 2018 მატარებლისთვის თვალყური უნდა ედევნებინათ და გაეკონტროლებინათ, რამდენად სწორად იქნა იგი ჩაყენებული ლიანდაგში, რამდენად წესების დაცვით მოხდა ამავე ლიანდაგში სასექციო ხაზის გამორთვა. აღნიშნული დასკვნის თანახმად, უსაფრთხოებისა და შრომის დაცვის წესების დარღვევისათვის პასუხისმგებლობა უნდა დაეკისროთ ელმავლის მემანქანესა და მის თანაშემწეს, ასევე სადგურის მორიგესა და პარკის მორიგეს. ამდენად, პოლიციის უფროს სერჟანტ როსტომ ხიდაშელის მხრიდან შრომის დაცვის წესების დარღვევა არ დადასტურდა.“
მართალია, აღნიშნული დასკვნა დაიდო, მაგრამ მარჩენალის გარეშე დარჩენილი ოჯახისათვის რეალური დახმარება არავის აღმოუჩენია. მეტიც, გამოძიების მიმდინარეობის შესახებ გარდაცვლილის მეუღლეს, ნონა დოგრაშვილს დღემდე ბუნდოვნად და გაურკვევლად პასუხობენ ზესტაფონის რაიონის პოლიციისა და პროკურატურის წარმომადგენლები. ნონა დოგრაშვილის თქმით, ის და მისი მული, იზო ხიდაშელი უხეშად გაისტუმრა ზესტაფონის რკინიგზის სადგურის უფროსმა ვალერი ჩაჩუამ, რომელთანაც დაზარალებულები მათთვის სიტყვიერად მიცემული პირობის შესრულების თხოვნით მივიდნენ. ეს პირობა კი, მარჩენალდაკარგული ოჯახისათვის დახმარების აღმოჩენას და მისი მცირეწლოვანი შვილისთვის პენსიის დანიშვნას შეეხებოდა.
გარდაცვლილის ოჯახი მიიჩნევს, რომ აღნიშნული საქმის გამოძიების გაჭიანურების მიზეზი, გამოძიების მხრიდან დამნაშავე პირთათვის ხელის დაფარება და მათი ბრალის შემსუბუქებაა.
„იმ უბედურების დღეებში ჩვენთან რკინიგზის სადგურისა და როსტომის სამსახურის ხელმძღვანელები მოვიდნენ და გვთხოვეს, ოღონდ საქმეს ნუ გაამწვავებთ და ჩვენგან ყველანაირ დახმარებას მიიღებთ, ბავშვსაც პენსია დაენიშნებაო. გასაგებია, რომ როსტომი განზრახ არავის მოუკლავს და უბედური შემთხვევა მოხდა. ჩემს ქმარს მე არავინ გამიცოცხლებდა, შვილი კი ყოველგვარი სახსარის გარეშე მრჩებოდა. ამიტომაც დავთანხმდით და დაველოდეთ, მაგრამ ეს ლოდინი უკვე წელიწადზე მეტია გრძელდება. მათ მიერ მოცემული პირობა კი ქარს გაყოლილი სიტყვები აღმოჩნდა. სინამდვილეში, მათ დრო მოიგეს და საქმე ისე შეკერეს, როგორც თვითონ სურდათ. ახლა არც ის გამიკვირდება, დამნაშავედ ჩემი ქმარი გამოაცხადონ, იმიტომ, რომ ის პასუხს ვეღარ გასცემს. მაგრამ ღმერთის მაინც არ ეშინიათ? ერთადერთ ობოლ შვილს ულუკმაპუროდ რომ მიტოვებენ?“ - აცხადებს „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას გარდაცვლილის მეუღლე ნონა დოგრაშვილი.
ზესტაფონის რაიონული პოლიციის გამომძიებელი გელა წითელაშვილი, რომელიც აღნიშნულ საქმეს იძიებს, მიიჩნევს, რომ საქმის გამოძიების გაჭიანურების მიზეზი მისი სირთულე და სპეციფიურობაა:
„ორჯერ დაინიშნა ექსპერტიზა და საკმაოდ მომცველი მასალა დაგვჭირდა სხვადასხვა ინსტანციებიდან, რომ მიგვეღო ინფორმაცია იმასთან დაკავშირებით, თუ რა მოხდა ფაქტიურად და ინსტრუქციით რა იყო გათვალისწინებული,“ - აცხადებს გელა წითელაშვილი.
თუმცა, ინფორმაციას იმის შესახებ, აღიძრა თუ არა, ან აღიძვრება თუ არა საქმე უახლოეს მომავალში რომელიმე კონკრეტული პირის მიმართ, სამსახურებრივი გულგრილობის გამო, გამომძიებელი კონფიდენციალურს უწოდებს და ამასთან დაკავშირებით კომენტარს არ აკეთებს.
რაც შეეხება შს სამინისტროს გენერალური ინსპექციის დასკვნას, რომელიც დაზარალებული მხარისათვის ხელმისაწვდომ, ფაქტიურად ერთადერთ დოკუმენტს წარმოადგენს, მასთან დაკავშირებით გელა წითელაშვილი აცხადებს: „გენერალური ინსპექციის დასკვნა არ წარმოადგენს ჩვენთვის სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებისას უტყუარ მტკიცებულებას, ვინმეს მიმართ პასუხისმგებლობის საკითხი რომ დავაყენოთ.“
იმ მცირე კომენტარებიდან, რომლებიც „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გელა წითელაშვილისაგან მიიღო, ცხადი ხდება, რომ გამოძიება და სავარაუდოდ, ე.წ. „დაინტერესებული მხარე“ საქმეში მთავარ „დამნაშავედ“ ზესტაფონის რკინიგზის სადგურის დამპროექტებლებს მოიაზრებს(?!) ოღონდ, როგორც ჩანს, გამომძიებელი და სადგურის უფროსი აღნიშნული სადგურის დაპროექტების თარიღზე ჯერაც ვერ შეთანხმებულან. გამომძიებელმა ჩვენთან საუბრისას აღნიშნა, რომ სადგური 1933 წელს დაპროექტდა და შეცდომაც სწორედ იქედან იღებს სათავეს, სადგურის უფროსი ვალერი ჩაჩუა კი განმარტავს, რომ „აღნიშნული სამსახური 1995 წლიდან მოყოლებული ასე ფუნქციონირებს.“
მთავარი პრობლემა, რომელმაც სავარაუდოდ აღნიშნული უბედური შემთხვევა განაპირობა #5 ლიანდაგზე (ამ კონკრეტულ შემთხვევამდე) შუქნიშნებისა და ე.წ. სასექციო გამომრთველის განლაგების ადგილი იყო. 2006 წლის 2 ივლისამდე, ანუ, ამ უბედურ შემთხვევამდე, სასექციო გამომრთველი შუქნიშნებს შიგნით იყო განლაგებული, ამიტომაც, მართალია, მატარებელი შუქნიშნებს შიგნით ჩადგა და ეს პარკის მორიგემაც დაადასტურა, მაგრამ მისი ვაგონ-ნახევარი იმ სასექციო გამომრთველის გარეთ აღმოჩნდა, რომელსაც აღნიშნულ ლიანდაგზე დენი უნდა გამოერთო. მანამდე ეს, როგორც ჩანს, ყოველთვის ასე ხდებოდა. უბრალოდ, ერთ მშვენიერ დღეს „კოკამ წყალი აღარ მოიტანა“ და სავალალო შედეგიც დადგა. ამის შემდეგ სასწრაფოდ მოხდა აღნიშნული ადგილის რეკონსტრუქცია და ამჟამად სასექციო გამთიშველი უკვე შუქნიშნებს გარეთ არის მოთავსებული და შუქნიშნებს შიგნით ჩაყენებულ შემადგენლობაზე იმ ტიპის სამუშაოს შესრულება, რომელსაც როსტომ ხიდაშელი აკეთებდა, საშიში აღარ არის. მაგრამ საკითხი, ვინ იყო ამაში დამნაშავე და რატომ არ აგო მან პასუხი მომხდარზე, დღემდე გაურკვეველია. მიზეზი კი, გამომძიებელ გელა წითელაშვილის განმარტებით თურმე „ლოგიკურია“: „სანამ არ შეიკრიბება საკმარისი მასალები იმისათვის, რომ დადგინდეს კონკრეტული პირის  ან კონკრეტულ პირთა დანაშაულებრივი ქმედება ან უმოქმედობა, გამოძიება ვერ დასრულდება. დაზუსტებით ვერ გეტყვით, მაგრამ ზოგადად, ამ ეტაპზე საქმის ძიება ამ თვის ბოლომდე უნდა მორჩეს. ძალიან ბევრი ხალხია დაკითხული, მასალაც საკმაოდ დევს. როცა ეს ყველაფერი საკმარისი იქნება, კონკრეტული პირის ბრალეულობაც მაშინ დადგება. როცა საქმეს თქვენც გაეცნობით, დარწმუნდებით, რა მუშაობა ჩავატარეთ“,- ამბობს წითელაშვილი.
მართალია, გამომძიებელი აცხადებს, რომ დაკითხვები თითქმის დამთავრებული აქვს და უამრავი მასალა შეაგროვა, მაგრამ სინამდვილეში, როგორც ჩანს, ეს ასე არ არის. ამის მტკიცების საფუძველს, მომხდარი ამბის ერთ-ერთ უშუალო მოწმესთან, როსტომ ხიდაშელის ყოფილ თანამშრომელთან რევაზ ხუსკივაძესთან საუბარი  გვაძლევს. იგი „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას აცხადებს, რომ მას შემდეგ, რაც შემთხვევის ღამეს რამდენიმე შეკითხვა დაუსვეს, გამომძიებელს ის აღარ დაუბარებია და არც დაუკითხავს. სამაგიეროდ, გამომძიებელი წითელაშვილი აცხადებს, რომ მოწმეები (მათ შორის ხუსკივაძე) არაერთგზის დაკითხა.
რაც შეეხება თავად სამუშაოს, რომელსაც ზესტაფონის რკინიგზის სადგურზე პოლიციელები იმ საბედისწერო დღეს ასრულებდნენ, ხუსკივაძე შემდეგნაირად აღწერს: „პარკის მორიგე დენს რომ თიშავდა, ის ამოწმებდა თუ არა, არ ვიცით, მაგრამ ჩვენ გვეძახდა, რომ დენი გათიშულია და მუშაობა შეგვეძლო. ჩვენც არაფრის გვეშინოდა, ხაზი იყო იქ თუ არა, აღარ ვფიქრობდით. შევდიოდით და ვმუშაობდით.“
თუმცა, მაინც რა მოხდა იმ მომენტში, ეს იქ მყოფთათვისაც გაურკვეველია. ხუსკივაძემ მომხდარის შესახებ გვიამბო:
„იმ ადგილიდან 50 მეტრში ვიდექი და პარკში ვმორიგეობდი. ყვირილი შემომესმა, როსტომო და დავინახე, რომ როსტომი ვაგონის სახურავზე ეგდო. არც დავფიქრებულვარ, ისე ავედი და მხოლოდ ერთი პატარა განაკაწრი შევნიშნე სახეზე. ვიფიქრე, ფეხი დაუცურდა, დაეცა და თავი დაარტყა-მეთქი. მხოლოდ გათიშული მეგონა. ჩვეულებრივად ჩამოვიყვანეთ ძირს, მივიყვანეთ საავადმყოფოში და მკვდარიაო გვითხრეს. ქუთაისში, მორგში რომ ჩავიყვანეთ იქ შეგვატყობინეს, დენმა დაარტყაო“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის ტრანსპორტის ობიექტების დაცვის სამმართველოს ზესტაფონის დაცვის სამსახურის მუშაობის სპეციფიკით დაინტერესდა. ზესტაფონში სტუმრობის დროს სამსახურის უფროსი გელა მესხი ადგილზე არ იმყოფებოდა. მას შემდეგ, რაც უბედური შემთხვევის მომსწრე პოლიციელს ხუსკივაძეს გავესაუბრეთ, გადავწყვიტეთ რამდენიმე შეკითხვა იმ დროს ადგილზე მყოფი პასუხისმგებელი პირისთვის, ოცმეთაურისთვისაც დაგვესვა. მაგრამ მან, შეიტყო რა ხიდაშელის გარდაცვალების ფაქტით ვინტერესდებოდით, შეკითხვის დასმას არც დაელოდა,  ისე გაიქცა და სიტყვიერი შეურაცხყოფაც მოგვაყენა. თანაც თავის ხელქვეითებსაც მკაცრად აუკრძალა ჩვენთან საუბარი. აღნიშნულმა პიროვნებამ არც თავისი გვარი გაგვიმხილა. თუმცა, მოგვიანებით დავადგინეთ, რომ იგი ოცმეთაური ნოდარ დოლაკიძე იყო. რა გახდა ამ ადამიანის ასეთი გაუგონარი აგრესიის მიზეზი, ჩვენთვის ბოლომდე გაურკვეველი დარჩა.
ამის შემდეგ „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ზესტაფონის რკინიგზის სადგურის უფროსს ვალერი ჩაჩუას შეხვდა. მან ჩვენს შეკითხვებს საკმაოდ დაბნეულად უპასუხა:
ვალერი ჩაჩუა: მე როგორც სპეციალისტი, ვფიქრობ, რომ ეს შემთხვევა ყველას დაუდევრობით მოხდა.
ჟურნალისტი: ყველაში ვის გულისხმობთ?
ვ.ჩ.: კონკრეტულად როგორ დავადო ადამიანს ხელი? არ ვიცი, ვინ არის დამნაშავე, მაგრამ 1995 წლიდან ასე მუშაობდა ეს სამსახური. აქ, როგორც ვფიქრობ, ალბათ დამპროექტებლებსაც მიუძღვის ბრალი. ანალოგიურად, თავად გარდაცვლილი პოლიციელიც დამნაშავეა.
ჟ: ევალებოდა თუ არა მას შეემოწმებინა გამორთული იყო თუ არა დენი?
ვ.ჩ.: უნდა ცოდნოდა.
ჟ: უნდა ცოდნოდა, მაგრამ ჩვენ როგორც გვითხრეს, მათ პარკის მორიგე სიტყვიერად აფრთხილებდა, რომ დენი გამორთულია და ისინიც ამის შემდეგ ადიოდნენ ვაგონებზე.
ვ.ჩ.: ვალდებული იყო, რომ სამუშაოზე დაეშვა...
ჟ: ვერ გავიგე?
ვ.ჩ: ჯერ ხაზი უნდა გამოერთო და მერე სამუშაოზე უნდა დაეშვა.
ჟ: მერე ვინ იყო ის, ვისაც ხაზი უნდა გამოერთო და ეს ადამიანი სამუშაოზე დაეშვა? თვითონ თავის თავს ხომ არ დაუშვებდა?
ვ.ჩ.: ჩვენი ხალხი მაგას არ უშვებდა. ინსტრუქციაში რაც არის დაწერილი, ჩვენ პროკურორსაც და გამომძიებელსაც მივაწოდეთ. ისინი იკვლევენ ეკუთვნოდა თუ არა ამ კაცს, ასულიყო ზევით და დაეთვალიერებინა ვაგონი. ჩვენ როგორც ვიცით, თვითონ არ უნდა ყოფილიყო იქ, ვინაიდან, თვითონ პოლიციის დასკვნაში წერია, რომ ორი მეტრით უნდა იყოს დაცილებული საკონტაქტო ქსელიდან. უნდა შესულიყო კიბეზე და შეეხედა და თვითონ ვაგონის სახურავზე არ უნდა ასულიყო. ასე უწერიათ ინსტრუქციაში.
ჟ: ასე უწერიათ ინსტრუქციაში და მერე ვინმე ამას არ აკონტროლებდა?
ვ.ჩ.: ამაზე თვითონ პოლიციას უნდა მიეღო გადაწყვეტილება. ეს კაცი სიმაღლეზე მუშაობდა, უნდა ჰქონოდა სპეციალური ნებართვა.
ჟ: მაგრამ, ეს ხომ არ იყო მისი პირველი ასვლა აღნიშნულ სამუშაოზე - ვაგონის სახურავზე?
ვ.ჩ.: რა თქმა უნდა, მე არ მინდა რაღაც მკაცრად ვთქვა და ვინმეს რამე დავაბრალო. ჩვენც ყველაფერზე დავხუჭეთ თვალი, რაც კი შეიძლებოდა, ვინაიდან ჩირქი არ მოსცხებოდა დაღუპულს და პენსია მიეღო.
ჟ: მაინც რომ არ მიუღია ეს პენსია?
ვ.ჩ.: როგორ არა, ერთჯერადი დახმარება მიიღეს და დამატებით მის შვილს 38 ლარიანი პენსია დაუნიშნეს.
ჟ: ქუჩაშიც რომ წაიქცეს ადამიანი და მოკვდეს, მის შვილსაც დაუნიშნავენ ობლობის 38 ლარს. რაც შეეხება მოვალეობის შესრულების მომენტში დაღუპულს, რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, მამის ხელფასის ოდენობის პენსია ეკუთვნის.
ვ.ჩ.: კი მაგრამ, მე როგორც ვიცი, კანონი შეიცვალაო და ამიტომ მოხდა ასე.
ჟ: როგორც თქვენ ამბობთ, დაღუპულისათვის ცნობილი იყო, რომ იქ მაღალი ძაბვა გადიოდა. როგორ ფიქრობთ, ის შევიდოდა იმ ადგილზე, სადაც საფრთხე ემუქრებოდა? მისი ქმედებიდან გამოდის, რომ არ იცოდა. ფაქტია, რომ არ იცოდა.
ვ.ჩ.: არ იცოდა, მაგრამ მე ვიცი, რომ იცოდა. მე კიდევ არ მინდა, რომ დაღუპულზე ვთქვა რამე და ვიღაცას რაღაცა დავაბრალო, მაგრამ არის ხალხი, რომელსაც შეუძლია თქვას, რომ იცოდა.
ჟ: ვინ არის ეს ხალხი, მოწმეები?
ვ.ჩ.: მაგას პროკურატურა გაარკვევს.
ჟ: რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, თქვენ ბოლოს უხეშადაც მოიშორეთ გარდაცვლილის ქვრივი...
ვ.ჩ.: როგორ გეკადრებათ. მე ვიცი, შეიძლება ყველაფერი თქვან მათ. შემოვიდნენ აქ. მე ქალს შეურაცხყოფას არ მივაყენებ, მაგრამ მისი ძმა სისტემატურად მემუქრება, ოჯახს დაგიწიოკებო. ვუთხარი, თუ ჩემი ბრალეულობა გამოიკვეთება, ავდგები და წავალ სამსახურიდან. სასამართლო როცა მიიღებს გადაწყვეტილებას, ვისი ბრალეულობაც იქნება, მერე გაარჩევს ჩვენი დეპარტამენტი. ჩვენ გვინდა, რომ ოჯახს ყველანაირად დავეხმაროთ. პირადად მე ოჯახში მივედი და ვუთხარი, ვიღაც-ვიღაცის ბრალეულობები იკვეთება, მაგრამ არავის არ უნდოდა ადამიანის სიკვდილი და რაც საშუალება გვაქვს დაგეხმარებით და მართლაც მივეხმარეთ, მაგრამ მერე ვიღაცამ გაახელა, იქ „ლევი“ ვაგონები ყოფილა მიბმულიო. მე რომ მკვლელი ვყოფილიყავი, იმ ოჯახში მივიდოდი? მივედი და ვუთხარი, მოგეხმარებით-მეთქი და კიდევ მივეხმარებით, რაც საშუალება გვექნება. თუ ჩემი ბრალეულობა დამტკიცდება, ვწერ განცხადებას და მივდივარ სამსახურიდან.
რამდენად კანონიერად მიმდინარეობს გამოძიება და რა შემთხვევაში დაირღვა დაზარალებულის უფლებამონაცვლის უფლებები, ამასთან დაკავშირებით „ადამაინის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ნიკო კანკავა განმარტავს: „სანამ საქმის მასალებს სრულყოფილად გავეცნობოდე, შემიძლია ვთქვა, რომ გარდაცვლილი როსტომ ხიდაშელის მამა საშა ხიდაშელი საქმეში ცნობილია დაზარალებულად და არა დაზარალებულის უფლებამონაცვლედ, როგორც ამას მსგავს შემთხვევაში სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 68-ე მუხლის მეორე ნაწილი ითვალისწინებს. მარტო ამის საფუძველზეც შეიძლება დავასკვნათ, რომ გამოძიება ელემენტარული შეცდომითაა დაწყებული. ესეც არ იყოს, საქმეზე ორი ექსპერტიზა დაინიშნა და დაზარალებულის უფლებამონაცვლე არც მათი დანიშვნის შესახებ დადგენილებას გაცნობია, არც ექსპერტიზის შედეგებს, რითაც ასევე აშკარად დაირღვა მისი უფლებები. საქმეში ადვოკატად ჩემი ჩართვის შემდეგ ყველა ამ და სხვა კანონდარღვევაზე მოვახდენთ რეაგირებას და იმედი მაქვს, გამოძიების დასრულებისა და სასამართლო პროცესის შემდეგ, დაზარალებულის ოჯახისთვის სასურველი შედეგი დადგება“.
მას შემდეგ, რაც „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აღნიშნული საქმით დაინტერესდა, ზესტაფონის რაიონული პოლიციის გამომძიებელი გელა წითელაშვილი  დაგვპირდა, რომ გამოძიება ოქტომბრის ბოლომდე უსათუოდ დასრულდება. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ იმედს იტოვებს, რომ გამოძიების ჩაკეტილი წრე ბოლოსდაბოლოს გაიხსნება და შესაბამისად, გაირკვევა, წელიწადნახევრის მანძილზე დაგროვილი, არცთუ მცირე მასალის მიუხედავად, რატომ გაჭიანურდა საქმის მოკვლევა და ვისი ბრალეულობის დაფარვას შეეცადა ზესტაფონის პოლიცია.

Deadlock of Investigation in Zestafoni Police Department
Nona Dograshvili, a resident of the village of Meore Sviri in the Zestafoni District, appealed to the Human Rights Center for help. She said that her husband, Rostom Khidasheli, died on July 2 2006 at the Zestaponi railway line in the performance of his work as a security officer. More than one year has passed since the accident, but the investigation still has not been finished. Consequently, a court hearing on the case has not yet been held.
Rostom Khidasheli was a policeman of the Zestafoni Security Department within the Security Police for Transport Facilities, which is a Public Legal Entity within the Ministry of Internal Affairs. A criminal investigation on his death was launched at the Zestafoni District Police Department on same day. There is a report from the General Inspection dated February 20, 2007 that describes the events that occurred soon after the accident.
“At 10:35 PM on July 2, 2006, freight train # 2018 38 entered railway line # 5 of the Zestafoni Railway Station. In order to examine the locks on the carriages, the train was led to the line # 5. Thus, at 10: 50 PM Tariel Sharvadze, on duty at the depot, switched off the contact to that line and recorded this in a special journal. Afterwards, Rostom Khidasheli went to check the carriages. Having climbed on the carriage he got electrocuted and died instantly.
A preliminary investigation into the case was launched by the Zestafoni Police Department under article 170, paragraph II of the Georgian Criminal Code. The case was given # 520624. The day at which the technical inquiry into the death would start was set on July 8 2006. The inquiry would investigate who had breached the regulations at the Zestafoni Railway Station. According to conclusion # 3042/15 of the National Expertise Bureau for the Court within the Georgian Ministry of Justice, dated by October 27 2006, the train stopped on line # 5, but not in the zone for which electricity was switched off. Train # 2018 was to be carefully watched and controlled and it was to be checked whether the train was led to the line correctly and whether the section line was really switched off. According to the investigation, the engineer and his assistant, as well as the station and depot personnel on-duty that night shall be charged for the accident. Consequently, Rostom Khidasheli is not considered to be responsible for the breaches of the regulations.
Although the above-mentioned investigation was conducted, the family, who is left without a bread-winner, has received any assistance. The widow, Nona Dograshvili, receives vague answers to her questions from the District Police Department and the Prosecutor’s Office. Valeri Chachua, the head of Zestafoni Railway Station, was very rude in answering the questions of the widow and her sister-in-law, Izo Khidasheli. The women demanded Chachua to live up to his promise. He had promised the family to assign them a pension for the children as well as some other assistance.
The family of the Rostom Khidasheli considers that the reason for the prolonged investigation is that investigators want to protect the criminals.
“Soon after the accident, the board of the railway station came to visit and promised to assist us in everything if we did not start an investigation into the case; they promised to grant pensions to our children. We understand that Rostom was not killed with premeditation. So I accepted their proposal, because we had no income and we started to wait for their financial assistance. However, more than one year has passed and nobody has granted us any financial help. In fact, they made us keep silent and arranged the situation at the police station in their favor. Now I will not be surprised if they declare that my husband is guilty because he incapable of defending himself. However, are not they afraid of the God? They have left my only child hungry,” said Nona Dograshvili in her conversation with the Human Rights Center.
Gela Tsitelashvili, investigator for the Zestafoni District Police Station, who is in charge of the case, considers that the real reason of the prolonged investigation is its complicated and special character.
“We carried out the investigation twice and demanded many materials from various bodies in order to receive the exact information of what happened,” said Tsitelashvili.
However, the investigator could not make comments on whether a specific person would be investigated, only because the police are indifferent about the outcomes. He said that information is confidential.
Gela Tsitelashvili stated that the only results of the investigation the family has received are the conclusions of the General Inspection. “The conclusions of the General Inspection are not valid evidence in the criminal case and we cannot charge a person on the grounds of those conclusions.”
Based on a few comments made by the investigator, the Human Rights Center has concluded that according to the investigation the only person responsible for the accident is the person who designed Zestafoni Railway Station (?!); however it seems that the investigator and the head of the station cannot agree on the date the station was designed. The investigator claimed that the railway station was designed in 1933 and the mistake originates from that time; but Valeri Chachua, the head of the station, claims that “the station has operated in this way since 1995.”
The main problem which caused the accident on line # 5 was the location of the traffic lights and so-called section switches. Before July 2, 2006 the switches were installed inside traffic lights and the train stopped between the traffic lights. The person on duty at the rime also confirmed this. Despite this fact, half of the carriage stopped outside of the switched off section of line # 5. The situation has been this way for a long time and has remained until finally the mistake resulted in this accident. After the accident, the line was reconstructed the switches were installed outside the traffic lights. Consequently, it is no longer dangerous to work on the train between traffic lines. However, the person responsible for the flaw in the design of the railway line, is still unknown. According to the investigator there is a logical explanation for this: “Until enough materials are gathered to prove the guilt of a specific person or group of people, we will not be able to give exact answers. But generally, I can tell you that the investigation will end around the end of this month. Many people were interrogated and we have a large amount of case materials. When we have enough documents and find the person who is guilty for the accident, we will let you know how we will proceed with the case,” said Tsitelashvili.
Although the investigator claimed that they have finished interrogations and gathered a large amount of materials, he is not sure about his conclusions. Former colleague and friend of the late Rostom Khidasheli, Revaz Khuskivadze, said in his conversation with the Human Rights Center that the investigator has not questioned him since his initial interrogation on the night of the accident. However, the investigator claims that he has questioned Khuskivadze several times.
Khuskivadze describes the situation at the railway station on the night of the accident as follows: “When the electricity on the line was switched off by the on-duty person at the depot, we did not know whether he checked it before or afterwards. But he called us to tell us he had switched the electricity off and we could start working. Thus we were not afraid to work there and never suspected that the electricity was on.”
The employees of the railway station cannot explain how everything happened. Khuskivadze said that:
“I was standing fifty meters away from the place of the accident. I was on duty in the depot. I heard people shouting and saying Rostom was lying on the roof of the carriage. I climbed up on the roof and noticed a small scratch on his face. I though he had slipped and fallen down. I thought he was simply unconscious. We carried him down on the ground and took him to the hospital. There they told us he was dead. In Kutaisi we were told that he was electrocuted.”
The Human Rights Center got interested in the activities of Zestafoni Security Department for the Defense of Transport Facilities. Gela Meskhi, the head of the department, was not in the office when a representative of the Center visited his office. Since our conversation with Khuskivadze, we decided to ask a department’s official several questions. We asked for the head of the unit, but as soon as he heard we wanted to speak about Khidasheli he ran away and insulted us. He warned his employees about speaking with us. That person did not tell us his name, but we later found out his surname; it is Nodar Talakvadze. We could not understand the reason for his anger.
Afterwards, the Human Rights Center met with Valeri Chachua, the head of Zestafoni Railway Station. He looked very confused while he was answering our questions.
Valeri Chachua: “I, as a specialist, think that everybody was responsible for the accident happening.
Journalist: Who do you mean by everybody?
V. CH:  How can I blame a specific person? I do not know who is guilty. The station has operated this way ever since 1995. I think the designers are also to blame. The dead policeman was guilty for the accident too.
J: Was he obligated to check whether the electricity was switched off or not?
V. Ch:  He must have known.
J: He must have known; but as we were informed the person on duty at the depot should have warmed him whether the electricity was cut off or not. Only after being warned he could get on the train.
V. Ch: He was obligated to let him work…
J: I cannot understand what you mean.
V. Ch: Initially the line should have been switched off and then he should have been allowed to work.
J: And who was responsible to switch off the line and allow that man to work there? Khidasheli could not order himself to work there.
V. Ch: Our employees could not order to climb on the train, because it is not in our regulations. We handed our regulations to the prosecutor and the investigator. They are investigating whether that man was responsible for getting on the train and checking whether it was safe to do so. As far as we know, Khidasheli should not have been there himself. The police report states he should have stayed at least two meters away from the electricity wires. He should have climbed up the stairs and looked inside the carriage without getting on the roof of the train. The regulations state the same too.
J: Was there not anybody present who checks whether employees abide by the regulations?
V. Ch: The police department should investigate whether there was a supervisor present. That man worked on a high altitude and he must have had special permission to do so.
J: But it was not the first time he climbed up there.
V. Ch: Of course, I do not want to blame somebody. We did not want to be exclude anybody form our investigation in order not to discredit a person and to grant a pension to somebody ill-deserving.
J: But he did not receive that pension.
V. CH: No, he did receive it. We assisted his family once and assigned a pension of 38 lari for his child.
J: If a person dies in the street, his/her child also receives a pension of 38 lari, every orphan does; so it was not any special financial assistance from you to his family. As far as I know you should have granted his child with a compensation equal to the salary the man received from the station.
V. Ch: I have heard that the law has changed and the child only gets 38 lari.
J: As you have already said, the dead man knew that there was a high voltage running through the wires. Do you think he knew that climbing on the train could put his life in danger? Based on his behavior we can guess that he did not know.
V. Ch: He did know; I know that he did know. I do not want to discredit the dead person and blame somebody else. There are people who can prove that he knew it.
J: Who are those people, witnesses?
V. Ch: The Prosecutor’s Office will find it out.
J: According to our information you have dismissed the widow of the man in a very rude manner…
V. Ch: Of course I did not. I know they can blame me for everything. I will never insult that woman if she comes here; as for her brother, he threatens to attack my family. I promised him I would resign if the court finds me guilty for the accident. We want to assist the family; I personally visited the family and told them that we had found some people who could be blamed for the accident but the fact is that none of them intended to kill that man. I promised to help the family in anyway we could and we have kept our promise. Then somebody bothered the family members of the poor man by telling them there were some unregistered carriages there. If I were a murderer, should I have visited that family? I went there and promised to help them. We will assist them in the future too. If I am found guilty, I promise to resign.
Niko Kankava, a lawyer for the Human Rights Center, explains how the legal investigation was conducted and to what extent the rights of the family members were protected. “Until I investigate the case materials in detail I can only say that the Sasha Khidasheli, father of the dead man, is mentioned in case materials as a victim and not as an heir of the victim (the dead person in this particular case) for the court; similar regulation is envisaged under the Criminal Procedural Code Article 68 paragraph II). Based on those fact we can conclude that the investigation started by mistakes. Besides that, two investigations were carried out on the case and the heir was not informed about the planned investigations as well as their conclusions. Consequently, his rights were violated. After I get involved in the investigation as a lawyer we will draw our attention to those violations. I hope after the investigation is finished, the family will receive a positive decision.”
Since the Human Rights Center got interested in the case, Tsitelashvili promised to finish the investigation at the end of October. The Center hopes that the deadlock of the investigation will finally end and we will find out why the process took so long, even though a lot materials were collected for 16 months. We will also learn who Zestafoni Police station wanted to protect.