პროკურატურა უპრეცედენტო საპროცესო შეთანხმებაზე მიდის
„ნუ მისცემთ საშუალებას მკვლელებს თავისუფლად იპარპაშონ და კვლავ ჩაიდინონ ახალი მკვლელობები. 10 დამნაშავე ჯერ კიდევ გარეთ დადის და ფულის მეშვეობით ცდილობენ სამართალდამცავი ორგანოებისათვის ხელმიუწვდომელნი გახდნენ. მე იძულებული გავხდები პროკურატურის წინ დავჯდე და გამოვაცხადო უვადო შიმშილობა, რათა ქვეყანამ დაინახოს რისი გამკეთებლები არიან დღეს პროკურატურის თანამშრომლები. იმედს ვიტოვებ თქვენი გონივრული ჩარევის შემდეგ ეს ასე არ მოხდება“, - ასე მიმართავს ორი წლის წინ თბილისში მოკლული თემურ წურწუმიას მეუღლე გულნარა ზეინკლიშვილი საქართველოს გენერალურ პროკურორს, საქართველოს პრეზიდენტს, პარლამენტის თავმჯდომარეს, სახალხო დამცველსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს.
29 ოქტომბერს შესაძლოა, თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის კოლეგიაში ქალაქ თბილისის პროკურატურასა და დამამძიმებელ გარემოებაში განზრახ მკვლელობაში ბრალდებულის გიორგი დგებუაძეს შორის უპრეცედენტო საპროცესო შეთანხმება დამტკიცდეს. როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ადვოკატი ნინო ანდრიაშვილი აცხადებს, ეს იქნება შეთანხმება, რომელსაც ქართულ სინამდვილეში ანალოგი არ მოეძებნება: „პროკურატურა ისეთ დანაშაულებზეც კი არ მიდის საპროცესო შეთანხმებაზე, როგორიც არის ქურდობა და ხულიგნობა. გარდა ამისა, შემიძლია მოვიყვანო ერთი საინტერესო ფაქტი, როდესაც დანაშაული მკვლელობის ბრალდებით პასუხისგებაში მიცემული პირის მიერ არ იყო ჩადენილი, აღნიშნულის თაობაზე კარგად იცოდა თავად პროკურატურამაც, მაგრამ პროკურორმა განმიცხადა, რომ რეალური დამნაშავე მიმალვაში იმყოფებოდა და თუ მის დაკავებაში დავეხმარებოდი, მაშინ ჩვენი დაცვის ქვეშ მყოფ პირს გაუშვებდნენ. აღნიშნულ საქმეზე საპროცესო შეთანხმება არ შედგა და უდანაშაულო ადამიანს სასამართლომ მსჯავრი დასდო და 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.“
საქმე ეხება გახმაურებულ მკვლელობას, რომელმაც ორი წლის წინ მთელი თბილისი შეძრა. 2005 წლის 15 ოქტომბერს საქართველოს ტელევიზიის მოპირდაპირე მხარეს კოსტავას #67-ში, არასრულწლოვანი ბიჭების 12-კაციანი ჯგუფი ინტერნეტ კაფეში შეიჭრა. ერთ-ერთმა მათგანმა ყელი გამოჭრა ინტერნეტ კაფის მეპატრონეს თემურ წურწუმიას. ასევე მძიმედ  დაიჭრა მისი შვილი ლევან წურწუმია.
„ჩემი ვაჟის დაჭრისათვის და განზრახ მკვლელობის მცდელობისათვის ვიტალი ხარაძე დააკავეს და 13 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. თუმცა, მეუღლის მკვლელის, გიორგი დგებუაძის დაპატიმრება სამართალდამცავებმა მთელი ორი წლის განმავლობაში „ვერ მოახერხეს“. ამასობაში ის თავისუფლად დაპარპაშებდა თბილისის ქუჩებში, ცოლიც კი მოიყვანა, თუმცა, სამართალდამცავებმა მას „ვერაფრით მიაგნეს“. ის 2007 წლის 9 მარტს დააკავეს. მისი ბრალდების საქმე თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიაში გადაიგზავნა. საქმემ ორი მოსამართლე გამოიცვალა, საქმის განხილვას მოსამართლე ვაჟა ფუხაშვილი უაზრო და აბსურდული მიზეზების გამო აჭიანურებდა. საქმის გაჭიანურებაში მას მხარს პროკურორი ნინო ჟღენტიც უბამდა“, - აცხადებს გულნარა ზეინკლიშვილი.
გულნარა ზეინკლიშვილი თქმით, სხდომაზე მოწმეთა არგამოცხადების გამო პროცესი ბევრჯერ გადაიდო. მართალია მოწმეთა პროცესზე იძულებით მოყვანის შესახებაც დაისვა საკითხი, მაგრამ მისივე თქმით, ესეც ფორმალურად: „იძულებით მოყვანასაც არ დაადგა საშველი. ამ პერიოდში ბრალდებულის მხარე ზეწოლას ახორციელებდა მოწმეებზე, რათა ისინი არ გამოცხადებულიყვნენ პროცესზე და საფუძველი შეექმნათ ბრალდებულისათვის, რომ პროკურატურა საპროცესო შეთანხმებაზე წასულიყო“.
როგორც ჩანს ბრალდებულის მხარემ მიზანს მიაღწია: 17 ოქტომბერს დაგეგმილი სასამართლო პროცესი სწორედ იმ მიზეზით გადაიდო, რომ სასამართლომ მხარეებს 29 ოქტომბრამდე ვადა მისცა, რათა მათ შორის საპროცესო შეთანხმება გაფორმდეს.
„ჩვენი კატეგორიული მოთხოვნაა, არ გაუფორმდეს დგებუაძეს საპროცესო შეთანხმება. სამწუხაროდ, ვფიქრობ, რომ პროკურატურა მაინც წავა ამ გარიგებაზე, რადგან 2007 წლის მაისიდან მოყოლებული დღემდე მიზანმიმართულად ხდება  საქმის გაჭიანურება, დასუსტება და იმ კონდიციამდე მიყვანა, რომ საპროცესო შეთანხმება გაფორმდეს“, - აცხადებს დაზარალებულის ადვოკატი ავთანდილ საყვარელიძე.
„დგებუაძეებმა ახლობელი მომიგზავნეს და როგორც დაზარალებულსა და სამოქალაქო მოსარჩელის ავტორს 10 000 ლარი შემომთავაზეს და თან ისიც შემომითვალეს, რომ თუ ამასაც არ ავიღებ, მთლად მშრალზე დამტოვებენ. ისინი უკვე წინასწარ ზეიმობენ გამარჯვებას. საპროცესო შეთანხმების გამო, უსუსურ  და გამოუვალ მდგომარეობაში ვრჩები, რადგანაც კანონი საპროცესო შეთანხმების შესახებ აღარ მაძლევს მათზე რაიმე ზემოქმედების უფლებას. მე არსად გამიგია, რომ პროკურატურა მკვლელებს ურიგდებოდეს საპროცესო შეთანხმებაზე, რათა ისინი ვადაზე ადრე გამოვიდნენ გარეთ, რომ მომავალში ახალი მკვლელობები ჩაიდინონ. ჩემი შვილს დღემდე კოშმარები აწუხებს. მისი ფსიქიკა და ჯანმრთელობა საფრთხის ქვეშ დგას. ამ საქმეს ბოლომდე მივყვები, არავის შევარჩენ ჩემი ქმრის სიკვდილს“, - აცხადებს ზეინკლიშვილი.

The Prosecutor’s Office is Going to Make an Unprecedented Plea Bargain
“Do not allow the murderers to walk free and commit other murders. Ten criminals are still free and try to bribe law enforcement agencies in order not be to put on trial. I will be forced to sit in front of the prosecutor’s office and go on a hunger strike in order for the state to see what the officials of the prosecutor’s office can do. I hope this can be avoided because of your intervention”, - says Gulnara Zeinklishvili, wife of Temur Tsurtsumia who was killed in Tbilisi two years ago, to the general prosecutor, the president of Georgia, the chairperson of parliament, the public defender and NGOs.
On 29 October, an unprecedented plea bargain may be made between Giorgi Dgebuadze, accused of committing an awful murder, and the Prosecutor’s Office of the Criminal Board of Tbilisi Municipal Court. According to Human Rights Centre’s lawyer Nino Andriashvili it will be a plea bargain which does not have a precedent in Georgia: “The Prosecutor’s Office is making plea bargains on cases involving theft and hooliganism. Besides, interestingly the murder has not been committed by the person accused of the crime. And it was known to Prosecutor’s Office as well. The real criminal was in hiding and we had to help them to arrest the real criminal, because only then they would release the person I was representing. On the above-mentioned case a plea bargain was not made because the defendant plead guilty and was sentenced to 11 years imprisonment.”
This case touches upon a very famous murder which has disturbed whole Tbilisi. On October 15, 2005 in front of Georgian television, at Kostava Street 67, a group of about 12 under age boys invaded an internet café. One of the boys sliced the throat of the owner of the internet café, Temur Tsurtsumia, and wounded his son Levan Tsurtsumia.
“For wounding my son and attempting to purposely kill him, Vitali Kharadze has been arrested and sentenced to the 13 years imprisonment. But law enforcement has not been able to arrest the killer of my husband, Giorgi Dgebuadze, for two whole years. Meanwhile the murderer was freely walking the streets of Tbilisi and he even married, but law enforcement did not take any action. He was arrested on March 9, 2007 and his case was sent to the Board of Criminal Cases of Tbilisi Civil Court. Already two judges have been replaced in the case. Judge Vazha Pukhashvili postponed the court proceedings on senseless and absurd grounds. Prosecutor Nino Zhgenti supported the judge as well,”-declares Gulnara Zeinklishvili.
As Gulnara Zeinklishvili told us, the trial was postponed several times because of the absence of witnesses. The court has decided to force the witnesses to come to the proceedings but this was only a formality: “They were unable to deliver the witnesses, meanwhile the defense was influencing the witnesses and ordered them not to attend the trial. By acting in this way they tried to broker a plea bargain with the Prosecutor’s Office.”
It is obvious that the defense achieved their goal: On October 17 the trial was postponed for the purpose of drafting a plea bargain between the parties within the given period; until October 29.
“We categorically refuse to make a plea bargain with Dgebuadze, but I think that the Prosecutor’s Office will make a plea bargain with Dgebuadze because from May 2007 onwards they have been purposely delaying the case.”-announces the plaintiff’s lawyer, Avtandil Sakvarelidze.
“Dgebuadze’s family sent a close friend of mine to bribe me and the lawyer for the defense offered me GEL 10,000 and added that if I do not accept it I will not receive anything at all. They are already celebrating their victory. So I am unable to do anything against the plea bargain as the law does not give me any right to influence on those brokering the plea bargain I have never heard of a case before where a Prosecutor’s Office makes a plea bargain with murderers. These people are allowed to leave jail early and may commit similar crimes. My son suffers from nightmares. His mental and physical health is at risk. I will see this case through. I am not going to forgive anybody for my husband’s death,”-states Zeinklishvili.