ზუგდიდში გააერთიანებული ოპოზიციის მიტინგი ხელისუფლებამ ვერ ჩაშალა - 2 ნოემბრის გენერალური რეპეტიცია შედგა
ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდულმა ორგანიზაციამ მომიტინგეთა წინააღმდეგ ძალადობა გამოიყენა
გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგი ხელისუფლებამ ვერ ჩაშალა. თუმცა, მის წინააღმდეგ აქამდე ნაცადი მეთოდი წარმატებით გამოიყენა. სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო ადმინისტრაციის შენობასთან გამართულ საპროტესტო მიტინგზე ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდა ლიდერების თავდასხმებს იქ შეკრებილი მოსახლეობა თავად იგერიებდა და ოპოზიციის ლიდერებთან მიახლოების საშუალებას არ აძლევდა.
განსაკუთრებული აქტიურობით კობა რიგვავა გამოირჩეოდა, რომელიც შამგონის ცნობილი ინციდენტის დროს აფხაზებმა გაიტაცეს და გათავისუფლების შემდეგ საქართველოს პრეზიდენტმა ღირსების ორდენით დააჯილდოვა. დაძაბულ ვითარებას შ.ს.ს. სხვადასხვა სტრუქტურები თითქოს აკონტროლებდნენ. პოლიციის სამმართველოებისა და პატრულის თანამშრომლებმა აქციაზე დამკვირვებლის ფუნქცია უფრო შეასრულეს. მიტინგის დასრულების შემდეგ სამართალდამცველებმა სოსო რობაქიძე, პარლამენტარ ბიძინა გუჯაბიძის მეუღლე, მაკა სახურია და „თანასწორობის ინსტიტუტის“ ლიდერი, ლაშა ჩხარტიშვილი დააკავეს. ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდულმა ფრთამ კი კონსერვატორები ბიძინა გუჯაბიძე და ბეჟან გუნავა სასტიკად სცემა.
გაერთიანებული ოპოზიციის ავტოკოლონა სამეგრელოს რეგიონის ტერიტორიას დღის პირველი საათისათვის მიუახლოვდა. ოპოზიციის ლიდერები რაიონის მოსახლეობას გზადაგზა ხვდებოდნენ და ზუგდიდში ჩასვლისაკენ მოუწოდებდნენ. აბაშაში განსაკუთრებული პატივით პოლიტიკური მოძრაობა „თავისუფლების“ ლიდერი -  კონსტანტინე გამსახურდია მიიღეს. ხალხი მას ხელზე ამბორით ხვდებოდა და შველას სთხოვდა. მოსახლეობა ხელისუფლების მხრიდან მათზე განხორციელებულ ზეწოლაზე და დაშინების ფაქტებზე საუბრობდა. აბაშაში, ისევე როგორც სამეგრელოს სხვა რაიონებში, ავტოტრანსპორტით გადაადგილება მძღოლებს აეკრძალათ. მათ მართვის მოწმობები 2 დღით ადრე ჩამოართვეს და ძალოვანი სტრუქტურებისაგან მკაცრი გაფრთხილებები მიიღეს.
იმ შემთხვევაში, თუ ისინი ხალხს ზუგდიდში დაგეგმილ მიტინგზე ჩაიყვანდნენ, დაკავებით ემუქრებოდნენ. გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერებს სენაკში 3 000 მხარდამჭერი დახვდა. სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიების  ლიდერების მხრიდან მიმართვის შემდეგ ავტოკოლონამ გეზი ჩხოროწყუს რაიონისაკენ აიღო. ხელისუფლებამ ოპოზიციის დახვედრაზე დილიდანვე იზრუნა და ცენტრალური ბაზრის დაკეტვით ხალხის სიმრავლის პრობლემა გადაწყვიტა. წალენჯიხის რაიონში ჩასულ ოპოზიციის ლიდერებს კი ადგილობრივმა ხელისუფლებამ ხმაურიანი შეხვედრა მოუწყო. მუნიციპალიტეტის შენობასთან მათ გამოჩენას შუშების მსხვრევა მოჰყვა. ოპოზიციის წარმომადგენლები აცხადებდნენ, რომ ადგილობრივმა ხელისუფლებამ გამგეობის შენობის დარბევის იმიტაცია თავადვე მოაწყო და ფანჯრის მინების მსხვრევა შიგნიდან დაიწყო. გამგეობის თანამშრომლებმა კი ინციდენტის გადაბრალება მომხვდურებზე სცადეს. მათი განმარტებებით, კონსტანტინე გამსახურდია, კობა დავითაშვილი და ჯონდი ბაღათურია შუშებს საკუთარი ხელებით ამსხვრევდნენ, რის შედეგადაც რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გია მებონიამ და მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარემ, გია ხარჩილავამ სხეულის მსუბუქი დაზიანებები მიიღეს.
ოპოზიციის ლიდერები და მათი მომხრეები წალენჯიხიდან ზუგდიდისაკენ დღის 5 საათისთვის დაიძრნენ. ამ დროისათვის ქალაქის ცენტრალურ ნაწილში ხალხის სიმრავლე უკვე შეინიშნებოდა. პოლიტიკური მოძრაობა „თავისუფლების“ ოფისი ერთგვარ ტრიბუნად იქცა, რომლის აივნიდან მოსახლეობას პოლიტსაბჭოს წევრი კახა მიქაია და რაიონული ორგანიზაციის წევრი თენგიზ გერგედავა მიმართავდა. მას ,,ანასწორობის ინსტიტუტის“ ლიდერები ჯაბა ჯიშკარიანი და ლევან გოგიჩაიშვილი ენაცვლებოდნენ. კინოთეატრ „ატრიუმთან“, იმ ადგილზე, სადაც გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგი და დოკუმენტური ფილმის „პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას მკვლელობის“ ჩვენება იყო დაგეგმილი, მოსახლეობა დილიდან იკრიბებოდა, თუმცა, ამ ტერიტორიაზე შეკრება ხელისუფლების  გადაწყვეტილებით შეუძლებელი გახდა. კინოთეატრ „ატრიუმის“ ტერიტორიაზე ბეტონის ფილები 2 დღით ადრე აყარეს და ქვის გორები დააყენეს. ოპოზიციის ადგილობრივმა ლიდერებმა მიტინგის დაწყება ილია ჭავჭავაძის ძეგლთან გადაწყვიტეს, სადაც ექვსის ნახევრისათვის მათ გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერები შეუერთდნენ.
ხელისუფლებამ დაპირისპირების პროვოცირება სწორედ ილია ჭავჭავაძის სკვერიდან დაიწყო და სამხარეო ადმინისტრაციის შენობამდე, მიტინგის ჩატარების საბოლოო ადგილამდე ინტენსიურად გააგრძელა. ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდული ორგანიზაციის სამიზნე თავიდანვე გოგა ხაინდრავა და პარლამენტარი ბეჟან გუნავა გახდნენ. ოპოზიციის აბსოლუტურად ყველა ლიდერი დაცვის თანხლებითა და კორდონის საშუალებით გაჰყავდათ. პარალელურად, ძალოვანი სტრუქტურები ვითარებაზე კონტროლს ახორციელებდნენ. მობილიზებული იყო დიდი რაოდენობით საპატრულო პოლიციის ჯგუფები, რომლებიც ფოთისა და სენაკის ავტოტრასებიდან მოხსნეს და სამოქმედოდ ზუგდიდში გაამწესეს. ოპოზიციის მხარდამჭერებს ქალაქის ხეივანთან ხელისუფლების მომხრე რამდენიმე პირი შეეგება, რომლებსაც მიხეილ სააკაშვილის ფოტოები ხელში ეჭირათ. ხანდაზმულმა ქალბატონმა ერთ-ერთს საქართველოს პრეზიდენტის სურათი ხელიდან ააგლიჯა და ალიყურიც უთავაზა. ინციდენტიც ამით ამოიწურა, ხოლო სააკაშვილის გამოსახულებიანი პლაკეტები შემდეგ არავის უნახავს.
მიტინგზე არ გამოჩენილან შავოსანი დედები, რომლის შესახებაც ინფორმაცია ზუგდიდში დილიდანვე ვრცელდებოდა. ამ ინფორმაციის თანახმად, შავოსან დედებს გარკვეული თანხა გადაუხადეს, შავი ტანსაცმელიც შეუძინეს, გამოსაყენებელი ტექსტიც შეურჩიეს და ქალაქის შესასვლელის ორ ნაწილში გადაისროლეს. ამგვარი ღონისძიება ზუგდიდელმა პარლამენტარმა გრიგოლ ქობალიამ დაგეგმა, რომლის მითითებითაც გარემოვაჭრე ქალები „ვარდების რევოლუციამდე“ და მის შემდეგაც აქტიურად მოქმედებდნენ. სოფელ ცაიშსა და ოდიშთან მობილიზებული ჯგუფები ორგანიზატორებმა ზუგდიდში ჯერ კიდევ მიტინგის დაწყებამდე გადმოიყვანეს და „სპეცოპერაცია“ გადადეს. სამაგიეროდ, არც თუ ისე სუსტი სქესის წარმომადგენლები ძლიერით შეცვალეს და მიტინგის მონაწილეებთან დაპირისპირება რამდენჯერმე სცადეს. ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდა ლიდერები სიტყვით გამომსვლელი ოპოზიციის ლიდერებისაკენ თავდაუზოგავად მიიწევდნენ, თუმცა მათი მცდელობები უშედეგოდ სრულდებოდა. ნაც. მოძრაობის აქტივისტებმა იერიშის მიტანა და ოპოზიციის წევრებთან მიახლოება ზურგიდან სცადეს. ახალგაზრდებმა ოპოზიციასთან ანგარიშსწორება იმ სამშენებლო მასალით, რკინის კონსტრუქციებით სცადეს, რომელიც სამხარეო ადმინისტრაციის შენობის სარემონტო სამუშაოებისათვის იყო განკუთვნილი, თუმცა, ამ შემთხვევაში, დაძაბული სიტუაციის განმუხტვა პოლიციის ჯგუფებმა მოახერხეს.
პოლიციამ ინციდენტის აღკვეთა კი მოახერხა, მაგრამ „ხალხის“ პარტიის ლიდერმა, კობა დავითაშვილმა ლაყე კვერცხების აცდენა ვერ შეძლო. ოპოზიციის ლიდერების მისამართით გაქანებულმა ბატის კვერცხებმა მორიგი დაპირისპირება სწორედ ამ დროს გამოიწვია. მიტინგი, კორდონის საშუალებით, პირველმა კობა დავითაშვილმა დატოვა, მას ირაკლი მელაშვილი და კახა შარტავა მიჰყვა, მოგვიანებით, გოგა ხაინდრავა გამოეყო მომიტინგეებს. ყველაზე ბოლოს კი მიტინგი კონსტანტინე გამსახურდიამ დატოვა. ბოლო შეფასებებიც მან გააკეთა:
„აღფრთოვანებული ვარ ამ მიტინგით, ზუგდიდელების სულისკვეთებით. გენერალური რეპეტიცია 2 ნოემბრისათვის, ფაქტობრივად, შედგა. აქ დღეს შიშის ნავსი გატყდა. სამეგრელო არ არის სააკაშვილის, გოროზიების, ახალაიების და ქობალიების საჯირითო ნაკრძალი“.
მიტინგის დასრულების შემდეგ ცემას ვერც „თანასწორობის ინსტიტუტის“ ლიდერი გოგა ხაინდრავა გადაურჩა. უცნობმა პირმა ავტომანქანის საჭესთან მჯდომ ხაინდრავას სახეში მუშტი ჩაარტყა და გაქცევა მოახერხა. ამ დროს, მასთან ერთად „თანასწორობის ინსტიტუტის“ სხვა ლიდერები, ჯაბა ჯიშკარიანი და ლევან გოგიჩაიშვილი იმყოფებოდნენ. გაქცეულს შარვლის მარცხენა ჯიბეში საბრძოლო იარაღი ედო.
ამ ინციდენტის შემდეგ დაპირისპირების მორიგმა ტალღამ ზვიად გამსახურდიას ძეგლთან გადაინაცვლა. ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდა ლიდერებმა გზა ჩაკეტეს და ავტომანქანებში გოგა ხაინდრავას ძებნა დაიწყეს. უშედეგო ძებნის შემდეგ ხელისუფლების აქტივისტებმა გაშლილი დროშა იმ ავტომანქანიდან გადმოათრიეს, რომელსაც სოსო რობაქიძე მართავდა და სადაც პარლამენტარი ბიძინა გუჯაბიძე, მისი მეუღლე მაკა სახურია და „თანასწორობის ინსტიტუტის“ წევრი, ლაშა ჩხარტიშვილი ისხდნენ. გადაცმული პოლიციელები და ნაცმოძრაობის ლიდერები კონსერვატიული პარტიის ახალგაზრდა წევრებს ქუჩის სავალ ნაწილზე თავს დაესხნენ და ცემა დაუწყეს. სწორედ ამ დროს სცადა ბიძინა გუჯაბიძემ ახალგაზრდა თანაპარტიელების დაცვა და დაპირისპირებულ ხროვას შეერია. ამ ინციდენტის დროს სხეულის დაზიანებები ბიძინა გუჯაბიძესთან ერთად სოსო რობაქიძემაც მიიღო, ხოლო ლაშა ჩხარტიშვილი და მაკა სახურია პოლიციის თანამშრომლებმა დააკავეს. ისინი ზუგდიდის პოლიციის სამართველოში გადაიყვანეს.
მაკა სახურია:„5 ახალგაზრდა მამაკაცი მომვარდა და ძალის გამოყენებით მანქანაში ჩამტენეს. ზურგში მირტყამდნენ, უხეშად მექცეოდნენ. თავდაპირველად ახსნა-განმარტების მიცემა მომთხოვეს, თუმცა შემდეგ მაღალჩინოსნებთან ხანგრძლივი კონსულტაციების შემდეგ, ჩემი თავიდან მოშორება გადაწყვიტეს. კვლავ მანქანაში ჩამსვეს და ბენზინგასამართ სადგურ „ვისოლთან“ ჩამომსვეს“.
ღამის 9 საათისათვის კი რაიონის გამგობის შენობასთან ნაციონალური მოძრაობის ახალგაზრდული წევრები პარლამენტარ ბეჟან გუნავას თავს მოულოდნელად მაშინ დაესხნენ, როდესაც იგი ბიძინა გუჯაბიძესთან, მაკა სახურიასთან, სოსო რობაქიძესა და ლაშა ჩხარტიშვილთან ერთად მომხდარ ფაქტებთან დაკავშირებით ტელე „იმედისა“ და რადიო „იმედის“ ჟურნალისტებს კომენტარს აძლევდა. 30-მდე ახალგაზრდა ბეჟან გუნავას უმოწყალოდ სცემდა.  იგი ჯერ მიწაზე დაანარცხეს, ხოლო შემდეგ წიხლებს სახეში ურტყამდნენ. პარლამენტარმა გაქცევა სცადა, თუმცა ნაციონალური მოძრაობის აქტივისტები, კობა რიგვავა, გოგა ღურწკაია, გელა თოლორაია, ირაკლი თორდია და გიორგი სამუშია მას ფეხდაფეხ მისდევდნენ. გუნავამ სუპერმარკეტში შეღწევა მოახერხა, მაგრამ მის ცემას იქაც განაგრძობდნენ.
შემთხვევის ადგილზე საპატრულო პოლიციის ჯგუფი და უბნის ინსპექტორები მხოლოდ ერთი საათის დაგვიანებით გამოჩნდნენ, თუმცა ამ შემთხვევაშიც თავდამსხმელების მიმართ არანაირი რეაგირება არ მოუხდენიათ და არც მათი დაკავება უცდია ვინმეს. სუპერმარკეტში საათნახევრიანი ტყვეობის შემდეგ ბეჟან გუნავა სამხარეო პოლიციის მთავარი სამმართველოს უფროსმა, თენგიზ გუნავამ და ზუგდიდის პოლიციის სამმართველოს უფროსმა კობა ნარსიამ გაათავისუფლა. სახედასისხლიანებული პარლამენტარი სოსო რობაქიძის ავტომანქანაში ჩასვეს. ნაციონალური მოძრაობის ერთ-ერთმა წევრმა გუნავას ცემა კიდევ ერთხელ სცადა, მუშტები თავში ურტყა, თუმცა პოლიციის მაღალჩინოსნებს არც ის ახალგაზრდა დაუკავებიათ.
ლაშა ჩხარტიშვილი: „ეს დიქტატურაა და არა ავტორიტარული რეჟიმი, რომელიც ფიზიკური ძალადობის გარდა, საზოგადოების სამართლიან პროტესტს ვერაფრით უპირისპირდება. ეს არის ზღვარგადასული ძალადობა, რომელსაც ხელისუფლება საკუთარი ხალხის მიმართ ახორციელებს. მედიას და ტელეკამერებს ასლან აბაშიძის დროსაც ერიდებოდნენ... მოხდა პოლიტიკური ანგარიშსწორება, რომელიც სააკაშვილმა, მერაბიშვილმა და ახალაიებმა მიზანმიმართულად განახორციელეს“.

Government Failed to Prevent Opposition from Holding a Demonstration in Zugdidi –Dress Rehearsal for November 2
Youth Organization for the National Movement harassed the demonstrators.
Government failed to prevent the united opposition from holding a demonstration. However, representatives of the establishment successfully used appropriate methods to disperse the demonstration. People, gathered in front of the Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Administration Building, tried to avoid the harassment of young leaders of the National Movement and protected the opposition leaders.
Particularly active was Koba Rigvava, who was kidnapped by Abkhazian people during the Shamgoni incident and was subsequently decorated by President Saakashvili with the Award of Dignity. Various structures of the Ministry of Interior Affairs controlled the situation in the area. Policemen acted rather like observers than as peacemakers. After the demonstration, law enforcers detained Soso Robakidze, the wife of MP Bidzina Gujabidze, Maka Sakhuria and the leader of the Egalitarian Institute, Lasha Chkhartishvili. Members of the youth branch of the ruling party severely beat Bidzina Gujabidze and Bezhan Gunava, members of Conservative Party.
The cars of the United Opposition approached the Samegrelo region at 1:00 PM. Opposition leaders met local people on their way to Zugdidi and called upon them to join the demonstration in the city. Konstantine Gamsakhurdia, leader of the political movement, “Tavisupleba” (liberty) was met with particular respect in the Abasha District. People were kissing his hand and begged for help. Residents complained that the government threatened them. Drivers were prohibited to drive in Abasha as well as in other districts of the region. The policemen seized their driver’s licenses several days before and categorically warned them against driving in the towns.
If the drivers would take people to the demonstration in Zugdidi, they would be detained. Nearly 3,000 supporters met opposition leaders in Senaki. Having made several official statements and appeals to people, the cars of the opposition members continued their way to the Chkhorotsku District. The government had taken measures to meet the opposition from the early morning and resolved the problem of gathering people by blocking the central market. Local government arranged a boisterous meeting with the opposition. As soon as the opposition approached the Municipality building, they started to smash window glasses from inside the building to imitate that visitors raided the building. Employees of the administration tried to blame the opposition for the incident. They stated that Konstantine Gamsakhurdia, Koba Davitashvili and Jondi Bagaturia smashed the glasses themselves and consequently Gia Mebonia, District Municipality Governor and Gia Kharchilava, chairman of the Municipality, were injured.
Opposition leaders and their supporters set off for Zugdidi at 5:00 PM. A lot of people had already gathered by that time in the city center. Office of the political movement “Tavisupleba” became a tribune for the demonstration. Kakha Mikaia, a member of the political council and Tengiz Gergedava, member of the regional organization made statements from the balcony. Jaba Jishkariani and Levan Gogichaishvili, members of the Egalitarian Institute replaced them. People started to gather in front of the cinema “Atriumi” to attend the demonstration and see the documentary movie “Assassination of President Zviad Gamsakhurdia”. However, it became impossible to reach the center because of the government. They removed concrete plates from the surrounding territory of the cinema two days before and made mounts of sand in front of it. Local leaders of the opposition tried to hold demonstration in front of the statue to Ilia Chavchavadze where the leaders of the united opposition joined them.
The government started to provoke the demonstrators from the Ilia Chavchavadze Square and they followed demonstrators until regional administration. The targets for the young members of the National Movement were Goga Khaindrava, one of the leaders of the Egalitarian Institute and MP Bezhan Gunava. Almost every opposition leaders were led out of the territory by security guards and between protective cordons. In parallel to it law enforcers were observing the situation. A large amount of policemen from Foti and Senaki motor-way were delivered in the area to guard the situation. Several supporters of the government met the opposition at the city lane who were holding photos of Saakashvili. An elderly woman seized the photo from one of the activist and slapped him in the face. It was last time when people saw a photo of the president on that day.
“Mothers” in black did not appear at the demonstration though it was announced in Zugdidi in the morning. According to the information, certain amount of money was paid to those women, black clothes were bought for them, a special text was also prepared and they were sent to the city entrance to meet the opposition. MP Grigol Kobalia was author of the scenery who actively manipulated trader women before and after the Rose Revolution too. Organizers mobilized groups from the villages of Tsaishi and Odishi in Zugdidi before the demonstration started and postponed the ‘special operation.” Instead, women were replaced by stronger forces who tried to oppose demonstrators several times. Young leaders of the National Movement were trying to reach opposition leaders; though they failed each time. Afterwards, the young activists tried to attack opposition from the rear and used construction materials and other iron stuff that were in front of the regional administration. However, policemen managed to calm down the situation.
The police managed to prevent the incident but Koba Davitashvili could not avoid eggs thrown at him. Another clash started after opposition leaders were thrown duck eggs at. Davitashvili was the first to leave the demonstration with the help of cordon, Irakli Melashvili and Kakha Shartava followed him and later Goga Khaindrava left the demonstrators who made final estimations of the events.
“I am very pleased with the demonstration and the spirit of Zugdidi residents. A dress-rehearsal for November 2 has succeeded. Today we have defeated the fear. Samegrelo does not belong to Saakashvili, Gorozia, Akhalaias and Kobalias.”
After the demonstration, Khaindrava could not escape the physical assault either. A stranger hit him with a fist when he was sitting in his car and then disappeared. Other leaders of the Egalitarian Institute, Jaba Jishkariani and Levan Gogichaishvili were with him at that moment. They noticed the run-away had a gun in his pocket.
The next wave of controversy moved in front of the statue to Zviad Gamsakhurdia. Young leaders of the National Movement blocked the street and started to look for Khaindrava in the cars. Having not found him, they dragged a flag of the united opposition from the car of Soso Robakidze (father of the murdered Amiran Robakidze) where MP Bidzina Gujabidze, his wife Maka Sakhuria and Lasha Chkhartishvili were also sitting. Policemen in civil clothes and leaders of the national movement attacked young members of the Conservative Party and beat them. At that moment Gujabidze tried to protect young co-thinkers and approached the crowd of people. During the quarrel Gujabidze and Soso Robakidze were injured, as for Lasha Chkhartishvili and Maka Sakhuria, they were detained by the police and then were taken to Zugdidi Police Station. Maka Sakhuria recalls the situation: “Five young men attacked me and pushed me into the car. They were hitting me. Initially they demanded me to give an explanation to them but having consulted the topic with high ranking officials over the phone, they decided to get rid of me. Consequently, they left me close to the petrol station “Wisol”.
At 9:00PM young members of the National Movement attacked MP Bezhan Gunava in front of the administrative building suddenly when he was giving interview to the journalists for the TV Company “Imedi” and Radio “Imedi” together with Bidzina Gujabidze, Maka Sakhuria, Soso Robakidze and Lasha Chkhartishvili. Nearly 30 young people were severely beating Gunava. Initially he was pushed down on the ground and then they started to hit him in the face. The MP tried to escape them but the activists Koba Rigvava, Goga Ghurtskaia, Gela Toloraia, Irakli Tordia and Giorgi Samushia were chasing him. Gunava managed get into the supermarket but they continued to beat him there too.
Patrol police and district attorneys arrived on the scene one hour later; however, they did not try to calm down the situation neither they tried to arrest any of harassers. After ninety-minute-detention in the supermarket, Bezhan Gunava was released by Tengiz Gunava, the head of the Regional Police Main Department and Koba Narsia, Zugdidi Police Department. The bleeding MP was placed in the car of Soso Robakidze. One of the members of the National Movement tried to beat him again and hit fists in the head; but the policemen did not detain him either.
Lasha Chkhartishvili: “It is dictatorship and not an authoritative regime which cannot oppose the fair protest of the society by any methods but physical violence. They have exceeded all limits and the government uses force against its population. During Aslan Abashidze’s regime (former head of Adjara Region Supreme Council who was considered to be dictator in the region) they did not damage the media represetnatives and TV Cameras… It was a political revenge and it was planned by Saakashvili, Merabishvili and Akhalaia.”