დეპორტირებული ლოკიანების ოჯახი ისევ რუსეთში წასვლაზე ფიქრობს
რუსეთიდან დეპორტირებული ადამიანების საქართველოში დაბრუნების დღიდან ერთი წელი გავიდა. დეპორტაცია მოსკოვში მცხოვრებ ლოკიანების ოჯახსაც შეეხო, რომლებიც ახლა მშობლიურ ქალაქ ახალციხეში ცხოვრობენ.
2006 წლის სექტემბრის ბოლო კვირას საქართველო-რუსეთს შორის დაძაბულობამ  პიკს მიაღწია. მატულობდა დეპორტირებული ადამიანების რაოდენობა. პოლიცია იჭერდა და აპატიმრებდა ქუჩაში შემხვედრ ნებისმიერ ქართველს. რუსეთის მხრიდან განხორციელებულ ქსენოფობიურ დევნას რამდენიმე ქართველის სიცოცხლეც შეეწირა. დეპორტაციის მსხვერპლი აღმოჩნდა ჟუჟუნა და ნოდარ ლოკიანების ოჯახიც.
ლოკიანების ოჯახი საქართველოში 2006 წლის ოქტომბერში დაბრუნდა.
ისინი ვაჟიშვილ ანტონთან ერთად ათი წლის განმავლობაში მოსკოვში, მიტინას რაიონში ცხოვრობდნენ, სადაც, მათი თქმით, ბევრი ქართველი იყო.
ჟუჟუნა ლოკიანი კაფეში მზარეულად მუშაობდა, მეუღლე და ვაჟიშვილი კი -ავტოსერვისში. ისინი საკმაოდ სოლიდურ ანაზღაურებას იღებდნენ და საქართველოში დარჩენილ ოჯახის წევრებსაც არსებობისთვის საჭირო თანხას უგზავნიდნენ.
ჟუჟუნა ლოკიანი იხსენებს, რომ მათთვის მოულოდნელობა იყო სიტუაციის რადიკალური შეცვლა: ,,ერთი თვე ვიმალებოდით. მეზობელი გვპატრონობდა და საჭმელს გვიზიდავდა. უფასო თვითმფრინავს ველოდებოდით. საშველი რომ აღარ დაადგა, მოვიძიეთ თანხა და ერევანში გადმოვფრინდით“.
ამჟამად ჟუჟუნა ლოკიანი ახალციხის ერთ-ერთ კაფეში კვლავ მზარეულად მუშაობს. მისი სამუშაო დღე დილის ცხრა საათიდან იწყება და საღამოს ათ საათამდე გრძელდება. ანაზღაურება არც თუ სახარბიელოა - დღეში ხუთი ლარი. მისი მეუღლე ტაქსის მძღოლად მუშაბს და, როგორც თვითონ ამბობს, საარსებო კაპიკებს იღებს.
„სააკაშვილი რომ ამბობდა, ჩამოდით ხალხო, დაგაკმაყოფილებთო, ეს არის დაკმაყოფილება?“ - კითხულობს ჟუჟუნა ლოკიანი.
ლოკიანების ვაჟი ანტონი მოსკოვში, რუსი მეუღლის ოჯახში დარჩა. როგორც მშობლები ამბობენ, დღეისათვის მას საფრთხე აღარ ემუქრება.
დახმარების თხოვნით ლოკიანების ოჯახს არავისთვის მიუმართავს. „არც კი ვიცოდით, სად უნდა მივსულიყავით“, - ამბობენ დეპორტირებულები.
სამსახური ან ორგანიზაცია, რომელიც დეპორტირებულებზე რაიმე სახის ინფორმაციას ან თუნდაც სტატისტიკურ მონაცემებს ფლობდეს, ახალციხეში არ აღმოჩნდა. ახალციხის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში ამ ფაქტს პრობლემად არ აღიქვამენ. საკრებულოს თავმჯდომარე კი ამბობს, რომ ამ საკითხით არ დაინტერესებულა.
2007 წლის 26 მარტს საქართველოს იუსტიციის სამინისტრომ სტრასბურგში, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში რუსეთის ფედერაციის წინააღმდეგ სარჩელი წარადგინა, რომელსაც სწორედ დეპორტირებულების უფლებების უხეში დარღვევა ედებოდა საფუძვლად. საქართველოს მთავრობა ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოს სთხოვდა, რუსეთს მატერიალური და მორალური ზიანის ანაზღაურება დაკისრებოდა. ეს ყველაფერი დეპორტირებულებს აიმედებდა, რომ სახელმწიფო მათ დახმარების ხელს გაუწვდიდა.
ლოკიანების ოჯახი უფლებაშელახულად თავს ახლა უკვე საკუთარ სამშობლოში გრძნობს. რუსეთში ერთთვიანი მალვა და შიში მათი ცხოვრების ყველაზე მძიმე პერიოდია, მაგრამ ისინი კვლავ რუსეთში დბრუნებაზე ფიქრობენ.
„ჩვენ ვარსებობთ. ამას ცხოვრება არ ჰქვია. დაბრუნება გვინდა, აქ ასე ვერ ვიცხოვრებთ“, - ამბობს ჟუჟუნა ლოკიანი.

Deported Lokianis Family Dreams of Traveling to Russia Again
One year has passed since Georgians were deported from Russia. The Lokianis family was among them, now living in their hometown of Akhaltsikhe.
Tension between Georgia and Russia had reached the ultimate level in late September 2006. The number of people deported from Russia was increasing and police were detaining and arresting Georigans in the streets. Several Georgian citizens died as a result of Russian xenophobia. Zhuzhuna and Nodar Lokianis’s family were victims of this deportation.
They returned to Georgia in October of 2006. They had lived in the Mitina District of Moscow for ten years with their son Anton. Many other Georgians lived in this neighborhood as well.
Zhuzhuna Lokiani worked as a cook in a café while her husband and son worked at an auto-service station. They earned quite a lot of money and assisted other members of their family in Georgia.
Mrs. Zhuzhuna recalled that they did not expect the situation to change so dramatically. “We were hiding for a month. Our neighbor was taking care of us and brought food to us. We were waiting for a free plane. Finally, having lost all hope, we flew to Yerevan.”
Nowadays, Zhuzhuna Lokiani works as a cook in one of the café in Akhaltsikhe. Her working day starts at 9:00 AM and lasts until 10:00 PM. Her salary is too small, amounting to only five lari a day. Her husband is a taxi-driver and earns some money to live on.
“Saakashvili promised us employment when we arrived in Georgia. Does he think that he has employed us?” Zhuzhuna asks.
Their son, Anton, remained in Moscow with his wife’s family. His parents say their son is not in danger now.
The family of Lokianis has not sought help from any organization. “We did not know whom to seek out,” they said.
No organization in Akhaltsikhe has statistics on deportees. Officials from the Akhaltsikhe Municipality do not consider deportation to be a problem. The chairman of the Municipality stated that he was not concerned with the issue yet.
On March 26, 2007, the Georgian Ministry of Justice brought a suit against the Russian Federation in the European Court of Human Rights. The basis for the suit was Russia’s blatant violation of the deportees’ rights. The Georgian government urged the European Court to require the Russian side to reimburse victims for both moral and material damage. The deportees hoped that the Georgian state would assist them.
The Lokianis now consider their rights in their homeland to have been violated. Although their experience of living in fear and under threat for one month in Russia was a terrible experience for them, they dream of returning to Russia again.
“We are trying to live on. It is not a normal life. We want to go back to Russia. We cannot live on here in similar conditions,’ said Zhuzhuna.