გამსახურდიასა და ნათელაშვილს ვერ პოულობენ
7 ნოემბრის აქციის შემდეგ უგზოუკვლოდ გაქრა ოპოზიციის რამდენიმე ლიდერი. კოკო გამსახურდიასა და შალვა ნათელაშვილის ადგილსამყოფელი დღემდე არავინ იცის. როგორც ,,რესპუბლიკელების” ერთ-ერთმა ლიდერმა დავით უსუფაშვილმა განაცხადა, დარბევის შემდეგ ყველა მეტ-ნაკლებად მოწამლული იყო. ,,რესპუბლიკელები” ამჟამად თავს კარგად გრძნობენ და სამომავლო ქმედებებთან დაკავშირებით კონსულტაციებს მართავენ. გაცილებით გაურკვეველი ვითარებაა სხვებთან დაკავშირებით.
დავით უსუფაშვილი: ,,ჩემი ინფორმაციით, უცნობია კოკო გამსახურდიასა და პარტია ,,თავისუფლების” კიდევ ორი წევრის ადგილსამყოფელი. არ ვიცით დაპატიმრებულები არიან თუ არა ისინი. ასევე ლეიბორისტური პარტიის წევრის კახა ძაგანიასგან შევიტყვეთ, რომ გუშინ ხელისუფლება შალვა ნათელაშვილს ეძებდა. უცნობია კოკა გუნცაძის ადგილმდებარეობაც”.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი” თავადაც შეეცადა კოკო გამსახურდიას ნათესავებს დაკავშირებოდა. გაირკვა, რომ ვერც ერთი მათგანი 7 ნოემბრის შემდეგ მასთან კავშირზე ვერ გადის და არ იციან სად იმყოფება.
ნათია თოიძე, პოლიტიკური მოძრაობა ,,თავისუფლების” პრეს-მდივანი: ,,კოკო გამსახურდია ბოლოს აქციის დაშლის შემდეგ ნახეს, როდესაც ის თავის თანამოაზრეებთან დავით ბარდაველიძესა (მოძრაობის აღმასრულებელი მდივანი) და კახა მიქაიასთან ერთად სამების ტაძრისკენ მიემართებოდა. ეს დაახლოებით ექვსიდან შვიდ საათამდე მოხდა. ცოტა ხანში ბარდაველიძეს დავუკავშირდი. მან მითხრა, რომ ისინი ოფისში ამოსვლას აპირებდნენ, მაგრამ რომ დაგვიანეს, დაახლოებით 8 საათისათვის ხელახლა გადავურეკე და ტელეფონები სამივეს გათიშული ჰქონდათ. მას შემდეგ ვერცერთ მათგანს ვერ მივაგენით. ისიც ვერ გავიგეთ, ცოცხლები არიან თუ მკვდრები. ოჯახის წევრებმაც არაფერი იციან. დღეს დახმარებისათვის სახალხო დამცველის მოადგილეს გიგა გიორგაძეს მივმართეთ”.
დაკარგულია შალვა ნათელაშვილიც. ლეიბორისტური პარტიის პრეს-ცენტრის ხელმძღვანელი ქეთი დოლიძე მას ვერაფრით უკავშირდება. ასევე ვერ პოულობენ მას ოჯახის წევრებიც.
ქეთი დოლიძე: ,,წუხელ შუაღამისას ჩვენს ოფისში შემოიჭრნენ ნიღბიანი პირები, რომლებმაც გატეხეს შალვა ნათელაშვილის კაბინეტის კარი და გადაქექეს მთელი დოკუმენტები. გარდა ამისა, პარალელურად ნიღბიანები შეიჭრნენ მის საცხოვრებელ სახლში, საიდანაც ასევე საბუთები წაიღეს. იგივე განმეორდა ბაზალეთში აგარაკზეც. უკანასკნელად ბატონი შალვა გუშინ საღამოს დაახლოებით ცხრა საათისთვის მე ვნახე, როდესაც ის ოფისიდან გადიოდა”.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი” შსს ადმინისტრაციული სამსახურის უფროსს შოთა ხიზანიშვილს დაუკავშირდა. მისი განცხადებით, ოპოზიციის დაკარგული ლიდერების შესახებ სამინისტროს არანარი ინფორმაცია არ გააჩნია. ხიზანიშვილმა ასევე უარყო ვარაუდი, რომ ისინი შეიძლება დაკავებულნი იყვნენ. გარდა ამისა, ის არ ფლობს ინფორმაციას, თუ ვინ შეიჭრა ლეიბორისტური პარტიის ოფისში და მისი ლიდერის სახლში.
კობა დავითაშვილი, რომლის შესახებაც ამ დრომდე უამრავი ჭორი ვრცელდებოდა, საბოლოოდ თბილისში გამოჩნდა და პრესკონფერენციაც გამართა. დავითაშვილის თქმით, მას ელიავას ბაზრობაზე შვიდი კაცი დაესხა თავს, სასტიკად სცემეს და გორის საავადმყოფოშიც თავადვე მიიყვანეს”. ნაცემები არიან ძმები გაჩეჩილაძეებიც, მათ ფიზიკურად ჯერ კიდევ მიტინგზე გაუსწორდნენ.
მობილური ტელეფონი გამორთული აქვს კონსერვატორული პარტიის ლიდერს ზვიად ძიძიგურს. პარტიის აპარატის უფროსი ლელა მიქავა ამბობს, რომ ძიძიგურთან დაკავშირება მან თავადაც ვერ შეძლო, თუმცა იმ ინფორმაციის მიხედვით, რომლიც ბოლოს ჰქონდათ, ის კარგად უნდა იყოს.
რაც შეეხება, პარტია ,,საქართველოს გზას”, მისი პრეს-მდევნის სოფო ჯაჯანაშვილის განცხადებით, ახლა პარტიის თითქმის ყველა წევრს ტელეფონი გამოთიშული აქვს და მათი მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია არ არსებობს. უშუალოდ პარტიის ხელმძღვანელი სალომე ზურაბიშვილი კი თავს კარგად გრძნობს. პარტიის ლიდერების გადაწყვეტილებით, ისინი 15 დღის განმავლობაში მოქმედებას წყვეტენ.

Gamsakhurdia and Natelashvili Disappeared
Several opposition leaders disappeared since the November 7 demonstrations. Nobody knows the location of Koko Gamssakhurdia and Shalva Natelashvili.
Davit Usufashvili, leader of the Republic Party, stated that everybody was poisoned after dispersal. Members of his party feel better and are discussing the future plans of their activities. As for the members of other parties, their situation is much vaguer.
Davit Usufashvili: “I do not have information about the location of Gamsakhurdia and two more members of his political party “Tavisupleba.” I do not know whether they are detained or not. We learned from Kakha Dzagania, a member of the Labor Party, that Shalva Natelashvili was sought after by the government yesterday. We do not know where Koko Guntsadze is.”
The Human Rights Center tried to get in touch with the relatives of Gamsakhurdia and found out that one of his relatives cannot get through to his mobile phone since November 7. Nobody knows where he is.
Natia Toidze, press secretary of the Political Movement “Tavisupleba”, said: “Koko Gamsakhurdia was last seen during the dispersal when he was going towards the Sameba cathedral together with his ideological ally Davit Bardavelidze and others. It was 7:00 pm yesterday. Soon I called Bardavelidze and he said they were coming to the office, but as they were late I called them back at about 8:00 pm and their mobile phones were unavailable. Since that time we have not found any of them; we do not know whether they are alive or not. Their family members do not know anything either. Today we appealed to Giga Giorgadze, deputy Public Defender, for help.”
Shalva Natelashvili has already disappeared. Keti Dolidze, spokeswoman of the Labor Party, cannot get in touch with their leader at all. Family members cannot find him either.
Keti Dolidze: “Masked people rushed into our office late last night, broke the door of Natelashvili and searched all his documents. They also broke into his house and seized some documents from there. The same happened in his holiday house in Bazaleti. I last saw Mr. Shalva at about 9:00 pm last night when he left our office.”
The Human Rights Center got in touch with Shota Khizanishvili, head of the Administrative Office within the Ministry of Internal Affairs. He said the Ministry did not have any information about missing politicians. Khizanishvili categorically denied that those people are detained. In addition, he does not know who broke into the office of the Labor Party and the house of its leader.
Koba Davitashvili, about whom various rumors were spread in the city, appeared in Tbilisi at last and held a press conference. He said that seven people attacked him in Eliava Bazar; he was severely beaten and then taken to Gori Hospital.” The brothers Gachechiladzes were also beaten at the demonstration.
The mobile phone of Zviad Dzidziguri, the leader of the Conservative Party, is switched off. The spokeswoman of his party, Lela Mikava, said that she could not get in touch with Dzidziguri either. However, she hoped that based on her information, the politician is well.
As for the political party “Sakartvelos Gza”, the spokeswoman Sofo Jajanashvili said that almost all members of their party have their mobile phones switched off. The leader of the party, Salome Zurabishvili, feels well. The board of the party suspended their activities for fifteen days.