ის, რომ ექვს თვეში ქუთაისი ევროპული დონის ეროვნული ქალაქი იქნება, დღეს მხოლოდ ხელისუფლებას ახარებს. ხელისუფლებამ გაიხარა მაშინაც, როცა რამდენიმე დღის წინ ქალაქის ცენტრალური ტერიტორია ხარაჩოებითა და სპეციალურად სიღნაღიდან ჩამოტანილი სცენა-ტრიბუნით გადაიხერგა და სრულიად ქუთაისმა საქართველოს პრეზიდენტის მორიგი დაპირებები ისმინა. მოგვიანებით, საგანგებო ზეიმი მორჩა და ხარაჩოებზე შემდგარი ქუთაისი ახალი თავსატეხის წინაშე აღმოჩნდა.
„მოვიდნენ და გვითხრეს, რომ ტერიტორია უნდა დავცალოთ და აქედან გადავიდეთ. ოღონდ სად, არავის უთქვამს. არც მიკვირს, რადგან დღეს ხელისუფლება ხალხზე ყველაზე ნაკლებად, ან საერთოდ არ ფიქრობს. ხარაჩოები ისე ააწყვეს, ჩვენთვის არც უკითხავთ, რას ვფიქრობდით და რას ვაპირებდით. რა თქმა უნდა, არც ფართზე და არც რაიმე შემოთავაზებაზე ჩვენთვის არავის არაფერი უთქვამს. არ ვიცი, სად უნდა წავიდეთ“, - ამბობს ქუთაისის ძველ უბანში, პუშკინის ქუჩაზე განთავსებული მაღაზიის გამყიდველი ლალი მანაგაძე.
სავარაუდოდ, მის ბედს ქუთაისში, პუშკინის, წმინდა ნინოსა და ცისფერყანწელთა ქუჩაზე განთავსებული ბევრი ობიექტი და ოჯახი გაიზიარებს. მათ ამის შესახებ ჯერ კიდევ თვეების წინ ეუწყათ. მაშინ მდინარე რიონის პირზე განლაგებულ რამდენიმე ოჯახს ისიც უთხრეს, აქედან გადაბარგდით და კომპენსაციით დაგაკმაყოფილებთო. კომპენსაციას კი დღეს აღარავინ ახსენებს.
„დაახლოებით აგვისტოს ბოლოს გვითხრეს ამის შესახებ. მის შემდეგ არავინ გამოჩენილა. მაშინ ითქვა, რომ ერთ კვადრატულ მეტრზე 200 დოლარს გადაგვიხდიდნენ. ეს, რა თქმა უნდა, საკმარისი არ არის. როგორც კი გამოჩნდებიან, ვეტყვით ამის შესახებ და ფართს აუცილებლად ქალაქის ცენტრში მოვითხოვთ“, - ამბობს ძველი ქუთაისის მკვიდრი გიორგი ბერიძე.
ქვეყნის ცენტრალურმა ხელისუფლებამ ქუთაისის ისტორიული ნაწილის რეაბილიტაციისთვის 30 მილიონი ლარი გამოყო. აღნიშნული თანხის განკარგვა სპეციალურად „ქუთაისის აღმშენებლობისთვის“ შექმნილ ქალაქის განვითარებისა და რეაბილიტაციის ფონდს დაევალა. თუმცა, თანხა ფონდის ანგარიშზე ჯერ არ გამოჩენილა. სამაგიეროდ, ქუთაისის სამ ცენტრალურ ქუჩაზე უკვე გამოჩნდა სტენდები წარწერით „სარემონტო სამუშაოებს ახორციელებს სამშენებლო კომპანია „თბილისი“. ეს უკანასკნელი უკვე გახდა ქუთათურთა განსჯის საგანი. უკმაყოფილება იმ ფაქტორმა განაპირობა, რომ სამშენებლო კომპანია ადგილზე ვერ მოიძებნა და თბილისიდან მოიწვიეს. ისიც, სცენა-ტრიბუნის მსგავსად, საგანგებოდ სიღნაღიდან გამოამწესეს.
„ქუთაისი იბრუნებს ძველ ბრწყინვალებას“ - ამ დევიზით დამშვენებულმა ბილბორდებმა ქალაქში საზოგადოების არაერთგვაროვანი რეაქცია უკვე გამოიწვია. „შეღებავენ ფასადებს, დააგებენ ქვაფენილს და აივნებიდან, ხალხის თვალის ასახვევად, ფარდაგებს გადმოფენენ. მერედა, ვინ გადმოდგება ამ აივნებზე, მშიერი ხალხი?“ - წინასწარმეტყველებენ ქუთაისელები. ადგილობრივი ხელისუფლება კი, განახლებულ ქალაქში ტურისტთა და ინვესტორთა მოზიდვას გეგმავს. ქალაქ ქუთაისის ისტორიული ნაწილის განვითარებისა და რეაბილიტაციის ფონდის თავმჯდომარე, საკრებულოს წევრი ანდრო ლოსაბერიძის  განმარტებით, აიგება ფეშენებელური სასტუმროები, გაკეთდება რიონის სანაპირო ზოლი, სხვაც მრავალი  და საქართველოს დამოუკიდებლობის დღეს ქუთაისში  იქნება დიდი ფეიერვერკი. 30 მილიონიანი სიღნაღური მოდელის პრეზენტაცია ქვეყნის რიგით მეორე ქალაქში სწორედ ამ დღეს იგეგმება.

“They ordered us to empty this area and move to another, though nobody told us where exactly,” said Lali Managadze, a saleswoman in a shop on Pushkin Street in Old Kutaisi. “I was not surprised with that situation because our government does not care about people. They set up construction projects without asking our opinions about them nor has anyone negotiated the issues of alternative accommodations.”
Many families and offices located on Pushkin Street, St. Nino Street and Tsisperkantselebi Street in Kutaisi will reportedly share the fate of Managadze. Those people were informed about the situation several months ago and several families living near the Rioni River were offered compensation in exchange for leaving their houses. However, there is now no talk of compensation at all.
“At the end of August we were made a similar offer, but since then we have seen no one,” said Giorgi Beridze, a resident of Old Kutaisi. “In August, they spoke of a 200 USD per square meter compensation, which is of course not enough. As soon as they appear again we will tell them our opinion and we will demand alternative flats in the city center.”
The central government has apportioned 30 million lari for the rehabilitation of Kutaisi’s Historical Old Town. The City Development and Rehabilitation Fund, established for the “Reconstruction of Kutaisi” is in charge of all renovation projects. The sum laid out in the budget, however, has not yet been transferred to the Fund. Regardless, stands in three central streets of Kutaisi announce that “renovations” are being undertaken by the Tbilisi Building Company. The latter has already become a topic of discussion between Kutaisi residents. People are dissatisfied that the authority did not use a local building company and instead used one from Tbilisi.
“Kutaisi will gain back its old charm,” stated the billboards in the city, causing various reactions from residents. “They will paint the facades of the buildings, pave the streets and hang rugs from our balconies to show off in front of visitors. But do they think about the hungry people who will stand on those balconies?” Kutaisi residents ask. The local government intends to invite more tourists and investors to the renovated city. Andro Losaberidze, Chairman of the Development and Rehabilitation Fund and a member of the Municipality, stated that fashionable hotels will be built, the embankment of the Rioni River will be reconstructed and that there will be a great fireworks show in Kutaisi on Georgia’s Independence Day (May 26). Kutaisi would be the second city in Georgia (Sighnaghi was the first) where 30 million lari would be spent on renovations and would be presented to the public on Independence Day.