აფხაზურ არმიაში ქართველი მამაკაცების იძულებით გაწვევა გრძელდება
აფხაზურ არმიაში ქართველი მამაკაცების გაწვევამ ბოლო ორი წლის განმავლობაში მასიური ხასიათი მიიღო. წინააღმდეგობის გაწევის მიუხედავად, ქართველები ოჩამჩირისა და სოხუმის სამხედრო ნაწილებში მაინც ხვდებიან. დე ფაქტო მთავრობის შეიარაღებული ძალების რიგებში ამჟამად 52 მამაკაცი მსახურობს. ეს ის ადამიანები არიან, რომლებიც აფხაზმა ბოევიკებმა გაზაფხულზე, გალის რაიონის დაბალი ზონის სოფლებიდან იძულებით,   იარაღის გამოყენების მუქარით წაიყვანეს.
რამდენიმე დღეში, საშემოდგომო გაწვევის შემდეგ, მათი რიცხვი კიდევ უფრო გაიზრდება. 15 ნოემბერს სოხუმში გამართულ შეხვედრაზე დე ფაქტო მთავრობის პრეზიდენტი, სერგეი ბაღაფში შეიარაღებული ძალების რეფორმირების აუცილებლობაზეც საუბრობდა და გალის მოსახლეობის მისამართით მუქარანარევ განცხადებებსაც არ იშურებდა. „გალის იმ მკვიდრმა, რომელმაც ქართულ არმიაში იმსახურა, საქართველოში უნდა იცხოვროს და არა აფხაზეთში დაბრუნდეს. თუ ისინი აფხაზეთის მაცხოვრებლად ან მოქალაქეებად თვლიან თავს, მაშინ ამ ქვეყნის კანონები უნდა დაიცვან“.
აფხაზურ არმიაში ქართველი ბიჭების გაწვევას აფხაზი ძალოვანები თითქმის ერთი მეთოდით აღწევენ. ეს ღონისძიება ძალდატანებით ხორციელდება, საკუთარი ნებით იქ არავინ მიდის. გაწვევის პროცესის დაწყებამდე სოფელში აფხაზი ბოევიკები კბილებამდე შეიარაღებული შედიან. ამ დროს მთელი სოფელი ალყაშია, იკეტება შარა-გზები, წვევამდელებს სახლში უვარდებიან, ლოგინებიდან მძინარეს ყრიან, შემდეგ კი „სპეცპრიომნიკებში“ მიჰყავთ. გარკვეული პერიოდის შემდეგ ოჩამჩირისა და სოხუმის მიმართულებით სამხედრო ნაწილებში გადაჰყავთ. ისინი, ძირითადად, საპატრულო_საგუშაგო პოსტებზე მსახურობენ, სამხედრო ტექნიკასა და სამხედრო საიდუმლოების შემცველ ობიექტებს მათ არავინ აკარებს, ქართველების განკარგულებაში არც ერთი სახეობის საბრძოლო იარაღი არ არის. უიარაღო ქართველები აფხაზურ არმიაში წელიწადნახევრიდან ორ წლამდე რჩებიან, თუმცა, მცირე ნაწილი გაქცევასა და მიმალვასაც ახერხებს.
გალის რაიონის სოფლებიდან: წარჩედან, ოქუმიდან, ღუმურიში და ჩხორთოლიდან აფხაზურ არმიაში გაწვევა გასულ წელს დაიწყო. მიმდინარე წელს კი, იძულებითი გაწვევები განახლებაში, ფიჩორში, ნაბაკევსა და ოტობაიაში განხორციელდა. წვევამდელთა შორის 35 წლამდე ასაკის ის მამაკაცებიც არიან, რომლებიც ადრე დემობილიზებული იყვნენ, როგორც საქართველოს, ასევე რუსეთისა და პოსტსაბჭოური ქვეყნის სხვადასხვა არმიებიდან. არიან ისეთი ქართველებიც, რომლებიც გაწვევაზე თავის არიდებას გარკვეული საფასურის გადახდის შემდეგ ახერხებენ. ეს თანხა  სოფლებში განსხვავებულია და 500 აშშ-დან 200 აშშ. დოლარამდე მერყეობს, თუმცა ეს დროებითი გამოსავალია და სავალდებულო სამსახურიდან გათავისუფლებას არ ითვალისწინებს.
გაზაფხულზე, სამხედრო კომისარიატის წარმომადგენელთან 1 500 ლარის გადახდის შემდეგ ფიჩორელი ალექსი სიჭინავა თავს მშვიდად გრძნობდა, მაგრამ აფხაზი ძალოვნები მას დილის 5 საათზე შინ დაადგნენ. სიჭინავამ გაქცევა სცადა და სახლის მეორე სართულიდან გადახტა. შედეგად მან მძიმე ტრავმული დაზიანებები მიიღო და მკურნალობის კურსი ზუგდიდის ცენტრალურ საავადმყოფოში გაიარა. ორი თვის შემდეგ ფიჩორში დაბრუნებული ალექსი სიჭინავა შეიარაღებულმა აფხაზებმა ხელში ჩაიგდეს და ოჩამჩირის სამხედრო ნაწილში გაამწესეს.
აფხაზურ არმიაში 2006 წელს 30-მდე ქართველი გაიწვიეს. წელს კი მათი რიცხვი 52 გახდა. თუ არ ჩავთვლით იმასაც, რომ ეს მონაცემები არასრულია და მასში გალის რაიონული ცენტრი არ არის მითითებული.
ოტობაიელმა გია მიქაიამ აფხაზურ არმიაში 2 წელი დაჰყო და 4 თვის წინ დაბრუნდა. როგორც სხვა დანარჩენი, არმიაში ისიც ძალის გამოყენებით გაიწვიეს: „2005 წლის შემოდგომაზე, ოქუმში, ჩემს დედულეთში ვიყავი. დილის 6 საათზე ოთახში 8 ნიღბიანი აფხაზი შემოვიდა. ყოველგვარი ახსნა-განმარტებების გარეშე მე და ჩემი ბიძაშვილი სახლიდან გაგვიყვანეს. გალის „სპეცპრიომნიკში“ იმავე დღეს აღმოვჩნდით. იქ კიდევ 7 ქართველი წვევამდელი დაგვხვდა. ოჯახის წევრები სამი დღის განმავლობაში გვეძებდნენ. დედას ნერვიულობის ფონზე ინსულტი განუვითარდა... „სპეცპრიომნიკში“ მე, ჩემი ბიძაშვილი და ძმები ბულისკირიები დავრჩით. დანარჩენებმა ფული გადაიხადეს და გაათავისუფლეს. გალიდან სოხუმის სამხედრო კომისარიატში აღმოვჩნდით. აფხაზმა სამხედრო პირებმა, როდესაც გაიგეს, რომ ღერძზე აზიდვაში გინესის რეკორდის დასამყარებლად ვიბრძოდი, ჩემს მიმართ დამოკიდებულება შეცვალეს და გარიგებაზე წამოვიდნენ. სამხედრო სამსახურიდან გათავისუფლებას იმ შემთხვევაში დამპირდნენ, თუ რუსეთის მოქალაქეობას მივიღებდი და ამ ქვეყნის სახელით ვიასპარეზებდი, სოლიდურ დაფინანსებასაც მპირდებოდნენ. მე უარი ვუთხარი. როცა გაიგეს პროფესიით იურისტი ვიყავი, მთავარ სამხედრო შტაბში ხელშეკრულებით დარჩენა შემომთავაზეს. ამაზეც უარი განვუცხადე და საბოლოოდ მაიაკის სამხედრო ნაწილში, მესაზღვრეებთან გადამისროლეს. იქ ექვსი თვე ვიმსახურე. ერთ-ერთ საგუშაგოზე უიარაღოდ ვიდექი. შემდეგ საბერიოში აფხაზურ ბლოკპოსტზე, ორი თვის შემდეგ კი გალის შტაბში გადამიყვანეს“.
აფხაზური არმიიდან დემობილიზებული გია მიქაია დღეს ამბობს, რომ აფხაზი სამხედროები განსაკუთრებულ აგრესიას ქართველი ჯარისკაცების მიმართ არ იჩენდნენ, მაგრამ ცინიზმს და შეურაცხმყოფელ სიტყვებს უხვად აყრიდნენ. სამხედრო ნაწილებში „დედოვშინა“ და ქურდული გარჩევები ძალადობის შეუცვლელი ფორმაა. ხშირ შემთხვევაში იქ დამკვიდრებული რეჟიმის მსხვერპლი ქართველები არიან, თუმცა აფხაზი და სომეხი ეროვნების ჯარისკაცებიც არანაკლებ ზარალდებიან. ხშირია ქართველი ჯარისკაცების დაღუპვის ფაქტი, მაგრამ დეფაქტო მთავრობა მას უბედური შემთხვევის კვალიფიკაციას აძლევს. გია მიქაია: „ჭუბურხინჯელი ბაჩი ჭედია გაურკვეველ ვითარებაში გარდაიცვალა. აფხაზური მხარის მტკიცებით უბედური შემთხვევა მაშინ მოხდა, როდესაც ქართველი ჯარისკაცი ჯავშანტექნიკაში ჯდებოდა. ამ დროს თითქოს ლუქი მოულოდნელად დაიხურა და ახალგაზრდა ბიჭის სხეული ორად გახლიჩა“.
აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის გალის წარმომადგენლობაში ქართველების აფხაზურ არმიაში გაწვევას დეფაქტო ხელისუფლების მხრიდან განხორციელებულ ერთგვარ ტერორად, ძალის დემონსტრირებად აფასებენ. თორნიკე კილანავა - გალის მიმართულების კოორდინატორი: „ეს ერთგვარი ბეგარაც არის. ამავე დროს აფხაზი სამხედროებისათვის იგი რუსული კაპიტალის ამოქაჩვის საუკეთესო საშუალებაა. ეს მოსაზრება ლოგიკურია იმითაც, რომ ქართველი ჯარისკაცები მინიმალურად საპასუხისმგებლო პოსტებზე მსახურობენ, არა აქვთ ურთიერთობა არც საავიაციო და არც საკომუნიკაციო აპარატურასთან, მათ განკარგულებაში არ არის არც ერთი სახის საბრძოლო მასალა“.
რამდენიმე დღის წინ ოჩამჩირის საზღვაო პორტში განლაგებული სატანკო ნაწილი რუსმა სამხედროებმა დაიკავეს და აფხაზური შენაერთებისაგან მთლიანად გაათავისუფლეს. მათი დიდი ნაწილი დეფაქტო მთავრობის შ.ს.ს. განკარგულებაში, დრანდისა და გუდაუთის ციხის დაცვაში გადაიყვანეს, ხოლო ქართველი ჯარისკაცები ტერიტორიიდან გაყარეს, თუმცა რეალურად გაქცევის იმიტაცია მოაწყვეს.
15 ნოემბერს სოხუმში გამართულ შეხვედრაზე დე ფაქტო მთავრობის პრეზიდენტი, სერგეი ბაღაფში და სამხედრო კომისარი, ვახტანგ ცუგბა აფხაზურ შეიარაღებულ ძალებში გაწვევასთან დაკავშირებით არსებულ პრობლემებზე, რეფორმირების აუცილებლობაზე საუბრობდნენ. სერგეი ბაღაფში დაუშვებლად მიიჩნევს ისეთ ვითარებას, როცა გალის რაიონში მცხოვრები ქართულ არმიაში მსახურობს. „თუ ისინი აფხაზეთის მაცხოვრებლებად ან მოქალაქეებად თვლიან თავს, მაშინ ამ ქვეყნის კანონები უნდა დაიცვან“.
დე ფაქტო ხელისუფლების შეიარაღებული ძალების გააქტიურებას დღეს სოხუმის მახლობლად, თავდაცვის სამინისტროს „წებელდას“ პოლიგონზე დაწყებულ სამხედრო წვრთნებსაც უკავშირებენ. ამ პოლიგონზე მესამე სამთომსროლელი ბატალიონის პირად შემადგენლობასთან სამხედრო სროლების ეტაპი მიმდინარეობს.
პარალელურად, გალის რაიონში დე ფაქტო პრეზიდენტის პირადი წარმომადგენელი, რუსლან ქიშმარია ავრცელებს განცხადებას იმის შესახებ, რომ საქართველოს ხელისუფლება დესტაბილიზაციის შესაქმნელად ყოფილი ტერორისტული ფორმირებების „თეთრი ლეგიონისა“ და „ტყის ძმების“ გამოყენებას გეგმავს. ქიშმარიას თქმით სენაკისა და წალენჯიხის რაიონებში მობილიზებული რეზერვისტების რიგში იმ ბანდფორმირებების წევრები არიან, რომლებიც აფხაზეთის ტერიტორიაზე ადრე ტერორისტულ აქტებს ახორციელებდნენ. „საქართველოს ხელისუფლება მიისწრაფვის ქართულ - აფხაზური კონფლიქტის ზონაში სიტუაცია ხელოვნურად დაძაბოს და შეიარაღებულ დაპირისპირებამდე მიიყვანოს იმისათვის, რომ საშინაო პოლიტიკური პრობლემები გადაწყვიტოს“.
დღეს ბაღაფშის პირადი წარმომადგენელი საქართველოს მხრიდან უახლოეს დღეებში დაგეგმილი შეიარაღებული პროვოკაციების სერიის განხორციელებაზეც საუბრობს და ხიდების აფეთქების, მოსახლეობის შეიარაღებული ძარცვის შემთხვევაში მთელს პასუხისმგებლობას საქართვოლოს მთავრობას აკისრებს.

In the next few days, when autumn recruitment will finish, their number will be increased. At a meeting in Sokhumi on November 15, Sergei Bagapsh, the president of the de facto governemnt, spoke about the necessity of reforming the armed forces and he was threatening the Gali population. “A Gali dweller who has served in the Georgian army should live in Georgia and must not return to Abkhazia. But if they consider themselves Abkhazian citizens they have to abide by Abkhazian laws.”
Abkhazian law enforcement officials manage to recruit Georgian citizens with a specific method – they use violence because no one is willing to go there. During the recruitment, heavily armed Abkhazian soldiers enter the villages to recruit the boys. The whole village is in under siege and the roads are blocked. These soldiers run into homes, force young men to get up from their beds and take them to the so-called “specpriomniks” (special units for freshmen). After a certain period the military units are moved to Sokhumi and Ochamchire districts. Basically, they are serving at patrolling posts and do not have any connection to the military equipment or with confidential military information. Georgians are prohibited to carry any military weapon. Unarmed Georgians serve in the Abkhazian army for a minimum of 12 and a maximum of 24 months. However, some of them manage to escape from the army and go into hiding.
The recruitment process started in the villages of Tsarche, Okumi, Gumurishi and Chkhortoli in the Gali District last year. This year the compulsory recruitment was executed in the villages of Ganakhleba, Pichori, Nabakevi and Otobaia. Among the recruits were men of 35 who were released from military service from the Georgia and Russian armies, as well as from the armies of other soviet republics. Some Georgians manage to avoid the recruitment after paying a sum of money. The price differs in every village and it is ranges between $200 and $500, but it only offers a temporary solution and it does not guarantee a complete release from the compulsory military service.
Having paid 1 500 lari, Aleksi Sichinava did not worry about recruitment in spring, but Abkhazian law enforcers visited him at home at 5 a.m. Sichinava tried to escape and jumped from the second floor. Consequently he was badly injured and was taken to Zugdidi Central Hospital to receive medical treatment. Two months later Sichinava was arrested by Abkhazian law enforcers and was sent to the Ochamchire military unit.
In 2006 approximately 30 Georgians were recruited for the Abkhazian army. This year their number has increased to 52. This data is not complete and it does not include the regional centre of Gali.
Gia Mikaia from Otobaia served two years in the Abkhazian Army and returned home 4 months ago. Like many others he also was forced to serve in the army: “In the Autumn of 2005 I was in Okumi. At 4 a.m. eight masked Abkhazians broke into my room. Without any explanation they forced me and my cousin to leave home. We found ourselves in the Gali “specpriomnik” (military unit for freshmen) on the same day. There were also 7 other recruited Georgians. Family members were looking for us for three days and my mother got a stroke as a result of her nervousness. My cousin, the Buliskirias brothers and I stayed in the “specpriomnik” (military unit for freshmen). The others paid money and were released. From Gali we were sent to the Sokhumi Military Commissariat. When Abkhazian law enforcers found out that I was training for a Guinness Record in weightlifting they changed their attitude towards me and tried to sign a deal with me. They promised to discharge me from military service if I took part in the competition in the name of Russia and accept Russian citizenship. They offered me serious financial support. I rejected their proposals. Having learned that I was a lawyer, they offered me to sign a contract with the Main Military Headquarters, but I declined their proposal again and finally I was sent to the Maiaki military unit to serve with border guards. I served there for six months. I was unarmed. Later I was sent to the village of Saberio at the Abkhazian checkpoint and two months later I was moved to the Gali HQ.”
Gia Mikaia, who was released from military service in the Abkhazian army, states that Abkhazian soldiers were not aggressive to Georgian soldiers; though they were making fun of them and insulted them as well. Problems that arise in the military units are generally solved through criminal disputes. In most cases, Georgian soldiers become the victims of the regime; however neither the Abkhaz nor the Armenians enjoy their lives there. Frequently Georgian soldiers are found dead, but the de facto government qualifies these instances as accidents. Gia Mikaia: “Bachi Chedia, a young man from Chuburkhinji, died in unknown circumstances. The Abkhazian side claimed that the incident occurred when the soldier was getting into a tank. At that moment the hatch shut down and cut the body of the young man in two.”
The Abkhazian Legitimate Government’s Representation in Gali considers it to be terrible to recruit Georgian men into the Abkhazian army. Tornike Kilanava, the Gali district coordinator, stated: “It is a kind of levy. It is also a perfect source for Abkhaz soldiers to get their hands on Russian money. The idea is logical because Georgian soldiers serve in less important units. They have no dealings with the navy or communication machinery; they do not have any kind of weapon during their term in the army.”
Several days ago, Russian soldiers occupied the tank unit at the seaside in Ochamchire and sent the Abkhazian soldiers in that area away. Most of them were assigned to the security unit of Drandi and Gudauta prisons under the supervision of the de-facto Ministry of Internal Affairs. As for Georgian soldiers, they were kicked out from Ochamchire, but it looked like they were deserting the army.
On November 15, during a meeting in Sokhumi, the de-facto President, Sergei Bagafsh, and Military Commissioner Vakhtang Tsugba discussed the problems concerning the recruitment of Georgians in the Abkhazian armed forces. Sergei Bagafsh condemned the fact that young people from the Gali district serve in the Georgian army. “If they live in Abkhazia they should abide by our laws.”
The activities of de facto armed forces are connected to the military trainings held in the “Tsebelda” polygon of the Ministry of Defense near Sokhumi. The Third Unit of Mounted Troops is being trained in the area.
Similarly, the personal representative of the de facto president in the Gali district, Ruslan Kishmaria, made a public statement that the Georgian government intends to use “Tetri Legioni” and “Tkis Dzmebi”, former terrorist formations, to destabilize the situation. Kishmaria stated that people who used to commit terrorist acts in Abkhazian territory in the past are now members of reservist units mobilized in the Senaki and Tsalenjikha districts. “The Georgian government is eager to artificially increase tensions in the Georgian-Abkhazian conflict zone to lead us into armed conflict and resolve their domestic political problems.”
Kishmaria mentioned up-coming armed provocations, like exploding bridges and armed robberies, which are planned by the Georgian side and consequently the Georgian government should bare responsibility for the situation, he stated.