სამასამდე ადამიანი, რომელიც სამშენებლო კომპანიებმა სიღნაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოების შესასრულებლად დაიქირავეს, ხელფასს ითხოვს. ამ მოთხოვნით, ისინი, რაიონული გამგეობის შენობის წინ, ბოლო ერთი თვეა ყოველდღე იკრიბებიან. სამშენებლო კომპანია „ნიუ სითმა“ მუშებს ერთი თვის ხელფასი მხოლოდ მას შემდეგ გადაუხადა, რაც უკმაყოფილო ხალხმა დახმარებისათვის ჟურნალისტებს მოგვმართა. კომპანია „თბილისს“ კი დავალიანება ამ დრომდე არ გაუცია.
სიღნაღის რეაბილიტაციისათვის სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მილიონობით ლარი დაიხარჯა, თუმცა ზუსტად რამდენი, ამის შესახებ ინფორმაცია, არაერთი მოთხოვნის მიუხედავად, ჩვენთვის დღემდე ხელმიუწვდომელია. საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის და დღევანდელი პრეზიდენტობის კანდიდატის მიხეილ სააკაშვილის მიერ, სხვადასხვა დროს გაკეთებულ განცხადებებს თუ დავეყრდნობით, ქალაქის რეაბილიტაციისათვის 15 მილიონამდე ლარია გახარჯული. სინამდვილეში, როგორც რეაბილიტაციაზე მომუშავე პირები ამბობენ, ეს ციფრი გაცილებით დიდია, თუმცა მთელი თანხა სარეაბილიტაციო სამუშაოებს არ მოხმარებია.
მიხეილ სააკაშვილი სიღნაღში, თავის ერთ-ერთ გამოსვლაში მიუთითებდა, რომ რეაბილიტირებული სიღნაღი, ევროპული დონის ქალაქია და რომ მისი ინიციატივით და გადაწყვეტილებით, ასეთივე ქალაქი უნდა გახდეს იმერეთის რეგიონული ცენტრი, ქუთაისი. ამ მოტივით სამშენებლო კომპანიებმა სიღნაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოები შეაჩერეს და ქუთაისს მიაშურეს. გაურკვეველ ვითარებაში აღმოჩნდა კომპანიების მიერ დასაქმებული მუშახელი. ასობით ადამიანს რამდენიმე თვის ხელფასი მიუღებელი აქვს. როგორც მუშებმა ჩვენთან საუბარში აღნიშნეს, ხელფასის მიღების თხოვნით ისინი რამდენჯერმე დაუკავშირდნენ დამსაქმებლებს, მაგრამ მათგან პასუხი ვერ მიიღეს.
„მთელი ერთი თვის მანძილზე ტელეფონით ვურეკავდით და ვთხოვდით, ეთქვათ, როდის მოგვცემდნენ მიუღებელ ხელფასებს. კომპანიების წარმომადგენლები პასუხს ვერ გვცემდნენ. მოგვიანებით კი ტელეფონს საერთოდ აღარ პასუხობდნენ. ხელფასების მიღების მოთხოვნით რამდენიმე კვირაა ყოველდღე სიღნაღის რაიონის გამგეობის შენობის წინ ვიკრიბებით და დახმარებას ვითხოვთ, მაგრამ უშედეგოდ. არც რაიონის გამგებელი და არც სხვა თანამდებობის პირები ყურადღებას არ გვაქცევენ“, - ამბობს იოსებ ძულიაშვილი.
კიდევ ერთი მუშის, მალხაზ სოფრომაძის თქმით, ხელფასის მისაღებად ისინი კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციასაც დაუკავშირდნენ. „სიღნაღის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს კახეთის გუბერნატორის მოადგილე დავით ცისკარიშვილი და თვითონ გუბერნატორი გია ნაცვლიშვილი კურირებდნენ. ამიტომ, სამშენებლო კომპანიები ხელფასებს რომ არ გვაძლევენ, კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციასაც დავუკავშირდით, სადაც არ მოგვისმინეს. ხსენებული თანამდებობის პირების ტელეფონის ნომრები კი საერთოდ არ მოგვცეს.
ბოლო დღეებში ძალიან აცივდა. სახლში ბავშვები გვყვავს, რომლებიც გათბობის გარეშე არიან დარჩენილები. ჩვენს კუთვნილ ხელფასს ვითხოვთ. მოგვცენ, რომ ოჯახებს მივხედოთ. სხვა შემთხვევაში დაშლას არ ვაპირებთ. მართალია, სამშენებლო კომპანიების ადგილობრივი წარმომადგენლობების ოფისები დაკეტილია და იქ არავინ არის, მაგრამ თბილისში ჩავალთ და ხელფასებს იქ მოვითხოვთ. პროტესტის ყველა ფორმას გამოვიყენებთ“, - აცხადებენ მუშები.
მათივე ინფორმაციით, სიღნაღში მხოლოდ გარე ფასადები და სახურავებია რეაბილიტირებული, ისიც უხარისხოდ და თანაც მხოლოდ ცენტრალურ ქუჩებზე. ადგილობრივი მოსახლეობის განცხადებების გარდა, ქალაქის ცენტრში მდებარე რამდენიმე შენობის დათვალიერების შემდეგ, ამაში თავადაც დავრწმუნდით.
სამშენებლო კომპანია „თბილისთან“ დაკავშირების არაერთი მცდელობა უშედეგო აღმოჩნდა. ვერც ის დავადგინეთ, ორასზე მეტ მუშას კომპანიისაგან რა ოდენობის თანხა აქვს მისაღები. კომპანიის ხელმძღვანელს მალხაზ ზიბზიბაძეს მობილური ტელეფონი მუდმივად გამორთული აქვს.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობის და კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან საუბრისას კი მხოლოდ ის გავარკვიეთ, რომ სამშენებლო კომპანია „ნიუ სითი“, „თბილისის“ „შვილობილი“ კომპანიაა.
აღსანიშნავია, რომ მას შემდეგ, რაც ამ პრობლემით ჟურნალისტები დავინტერესდით, კომპანია „ნიუ - სითის“ წარმომადგენლებმა ასამდე მუშას ხელფასის ნაწილი გადაუხადეს. დანარჩენები კი გაწეული შრომის ანაზღაურებას აქამდე ელიან.

Nearly three hundred people who were hired for the restoration of Sighnaghi demand their wages. They have been gathering in front of the district administrative building everyday this month and demand their wages. Construction company “New City” paid their one-month wages after the people appealed to journalists for help. Another construction company, “Tbilisi”, has not paid them yet.
Millions of lari were allotted from the state budget for the restoration of Sighnaghi. However, despite many petitions information about the exact amount of the apportioned money has not been sent to us yet. The former President of Georgia and current presidential candidate Mikheil Saakashvili made statements on various occasions that nearly 15 million lari was spent on the restoration. The people who personally took part in the restoration works say that much more money was spent in reality. It should also be pointed out that the whole sum was not only spent on the restoration works.
Saakashvili mentioned in one of his speeches in the city that a restored Sighnaghi is a European city and according to his initiative Kutaisi, the regional center of the Imereti Region, should be restored too. Thus, construction companies rushed to Kutaisi and stopped their works in Sighnaghi. The workers employed by those companies found themselves in an awkward situation; hundreds of people have not received their salaries for several months. The workers said in their conversation with the Human Rights Center that they had appealed to the employers for several times in vain.
“I was calling them and urging them to tell us the exact date of the distribution of our wages. Representatives of the companies could not answer us. Later, they did not answer our calls at all. We have been gathering in front of the Sighnaghi administrative building for several weeks and demand our wages; but in vain. Neither the governor nor other officials have paid any attention to us,” said Ioseb Dzuliashvili.
One more employee, Malkhaz Sofromadze, said that they have applied to the Kakheti regional Administration regarding the salaries. “Gubernator Gia Natsvlishvili and deputy Gubernator Davit Tsiskarishvili monitored the restoration works personally. Thus, we applied to them because of our problem. Nobody paid attention to us. We were not given telephone numbers of the abovementioned officials.
It has been too cold recently. We have children and we cannot heat our houses in this cold. We demand the wages we earned. We need that money to support our families. If they do not satisfy our demands we will not give up protesting. Although the local offices of the construction companies are closed and nobody is there, we will go to Tbilisi and demand our wages there. We will use all forms of protest,” claimed the workers.
The employees said that only the facades and roofs were repaired in Sighnaghi. The quality of the implemented work was low and only the buildings in the central streets were reconstructed. The Human Rights Center got confirmation about this information after having visited several buildings in the city center.
Several attempts to get in touch with construction company “Tbilisi” failed. The Center could not find out what was the total amount of money the employees had to receive from the company. Malkhaz Zibzibadze, the head of the company, permanently has his mobile phone turned off.
While speaking with the representatives of the Sighnaghi Municipality and Kakheti regional Administrations, the Center found out that construction company “Tbilisi” is an umbrella organization of “New City”.
It is worth to mention that since journalists got interested in the situation the representatives of “New City” Company paid the wages of nearly one hundred workers, but others are still waiting for their wages.