გორის სკოლებს აფხაზეთისა და სამაჩაბლოს ბრძოლებში გმირულად დაღუპული გმირების სახელები მასიურად ჩამოერთვა. ამის პარალელურად, საჯარო სკოლებად გარდაქმნილ სკოლებს აკრძალული აქვთ განმეორებით იმავე გმირების სახელწოდების მინიჭება. ,,სკოლას შეიძლება მიენიჭოს მხოლოდ სამშობლოს დაცვის საქმეში თვალსაჩინო წვლილის მქონე ეროვნული ან საერთაშორისო მასშტაბით აღიარებული საერო ან სასულიერო პირის (შემდგომში გამოჩენილი ადამიანი) სახელი, რომლის გარდაცვალების დღიდან გასულია სულ მცირე 20 წელი." - წერია განათლების მინისტრის კახა ლომაიას 2007 წლის 16 მარტის ბრძანებაში.
მაგალითად, გორის მე-2-ე საჯარო სკოლა და მისი დირექცია, სამეურვეო საბჭოს ჩათვლით, იძულებულია სკოლისთვის სახელის შეცვლაზე იფიქროს. აღნიშნული სკოლა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის ბრძოლაში 1993 წელს აფხაზეთში გმირულად დაღუპული მებრძოლის, ამავე სკოლის კურსდამთავრებულის ზაზა გამგებლის სახელწოდებას 1997 წლიდან ატარებს.
აღნიშნული ინფორმაცია ,,ადამიანის უფლებათა ცენტრს" ზაზა გამგებლის მშობლებმა შეატყობინეს. გივი და ლია გამგებლებისთვის ეს ინფორმაცია მას შემდეგ გახდა ცნობილი, როდესაც საშუალო სკოლები კერძო სამართლის იურიდიულ პირად ჩამოყალიბდა და სკოლებს ,,საჯარო" ეწოდა. შესაბამისად, სკოლის კარებზე ჩამოკიდებული აბრა, სადაც განათლების სამინისტროსთან ერთად ,,გორის ზაზა გამგებლის სახელობის მე-2 საშუალო სკოლა" იყო აღნიშნული, ჩამოხსნეს..
სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგე ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, რომ ასეთი ცვლილება სკოლაში მართლაც იგეგმება. თუ რატომ, ამას სასწავლო ნაწილის გამგე თავდაპირველად ასე განმარტავდა:
,,ზაზა გამგებელმა მე-2 საჯარო სკოლაში ისწავლა მხოლოდ დამამთავრებელ X-XI კლასებში. ძირითადი 1-9 კლასი ზაზა გამგებელმა მე-9 სკოლაში დაამთავრა. ამავე დროს სხვა გმირებიც არიან, რომლებმაც ჩვენს სკოლაში სრული კურსი დაამთავრეს. სწორედ იმ გმირების მშობლების ინტერესსაც ვითვალისწინებთ, რომლებსაც შეიძლება მართლაც აქვთ პრეტენზია - რაღა მაინც და მაინც ზაზა გამგებლის სახელობის უნდა იყოს მეორე სკოლა და არა ჩვენი შვილისო. მეც მიმაჩნია, რომ საკითხი ძალიან ფრთხილ მიდგომას საჭიროებს. მიუხედავად ამისა, ჩვენ საბოლოო გადაწყვეტილება არ მიგვიღია. ამას უახლოეს ხანებში სამეურვეო საბჭო გადაწყვეტს. როგორც კი სამეურვეო საბჭო აღნიშნული საკითხის განხილვას დაიწყებს, აუცილებლად შეგატყობინებთ“ - გვითხრა მეორე სკოლის სასწავლო ნაწილის გამგემ.
როგორც ზაზას მშობლები იხსენებენ, მათ საკმაოდ უხეშად შეხვდა სკოლის ამჟამინდელი დირექტორი და მისი მხრიდან ამ საკითხის ცინიკურ დამოკიდებულებაზე ამახვილებენ ყურადღებას.
,,ჩვენთვის ძალიან მტკივნეულია ეს საკითხი, მით უმეტეს ის ფორმა, რომელსაც აღნიშნული სკოლის დირექცია იყენებს. ყველაფერს რომ თავი დავანებოთ, ოჯახი ხომ უნდა ჩააყენონ საქმის კურსში და სხვისგან შემთხვევით არ უნდა ვიგებდეთ ამ ამბავს. ვიყავით კიდეც სკოლის დირექტორთან და აღშფოთებულები ვართ იმ დამოკიდებულებით, რა დამოკიდებულებაც სკოლის დირექტორს გააჩნია. ჩვენთვის საკმაოდ რთულია ამაზე საუბარი" - გვითხრეს ზაზას მშობლებმა.
თურმე სკოლის დირექტორს საბუთების მოძებნაც ,,გასჭირვებია“ თუ ,,დაზარებია“, რათა მშობლებისთვის აეხსნა სკოლის სახელწოდების შეცვლის სამართლიანობა. ჩვენ ხელთ გვაქვს ადგილობრივი მერიის 1997 წლის განკარგულება, სადაც გორის მე-2 სკოლისთვის ზაზა გამგებლის სახელის მინიჭებაზეა საუბარი.
ჯერ კიდევ 1997 წლის 28 ნოემბერს გორის მერიის კოლეგიამ მერის დავით ქობლიანიძის თავმჯდომარეობით მიიღო #228 განკარგულება, სადაც აღნიშნულია: ,,გორის მერიის კოლეგია ითვალისწინებს რა მერიასთან შექმნილ ქალაქის ქუჩებისა და მოედნების, კულტურულ-საგანმანათლებლო დაწესებულებებისათვის სახელწოდებების მიკუთვნების გამოჩენილ პირთა და საზოგადო მოღვაწეთა უკვდავყოფის წინადადებათა შემმუშავებელი ექსპერტ-კომისიის გორის #2 საშუალო სკოლის პედაგოგიური კოლექტივისა და განათლების განყოფილების აზრს, შეისწავლა და შემოდის წინადებებით გორის #2 საშუალო სკოლისათვის ამავე სკოლის კურსდამთავრებულის, საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისათვის და დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლაში გმირულად დაღუპული მებრძოლის, ზაზა გივის ძე გამგებლის სახელის მინიჭების თაობაზე. გორის მერიის კოლეგიამ გადაწყვიტა: გორის #2 საშუალო სკოლას მიენიჭოს საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის ბრძოლაში გმირულად დაღუპული მებრძოლის, ამავე სკოლის კურსდამთავრებულის ზაზა გივის ძე გამგებლის სახელი."
გორის მუნიციპალიტეტის აპარატში გვითხრეს, რომ სკოლასთან დაკავშირებულ საკითხებს ადგილობრივი თვითმმართველობა არ იხილავს. გადაგვისამართეს განათლების სამინისტროსთან არსებულ რესურს-ცენტრში. გორის რესურს-ცენტრის უფროსმა გიორგი სოსიაშვილმა ჩვენგან გაიგო აღნიშნული ინფორმაცია. ,,ეს ამბავი თქვენგან მესმის. შევისწავლი სიტუაციას" - გვითხრა მან.
ცოტა ხანში მე-2 სკოლის ადმინისტრაცია გვიკავშირდება და გვთხოვს დავესწროთ სამეურვეო საბჭოს სხდომას, რომელიც სპეციალურად აღნიშნული საკითხის მოსაგვარებლად შეიკრიბა. სამეურვეო საბჭოს თითქმის ყველა წარმომადგენელს ჰქონდა ერთადერთი პოზიცია, რომ ისინი საკმაოდ უხერხულ მდგომარეობაში ჩავარდნენ, რადგან განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2007 წლის 16 მარტის ბრძანება მათ სკოლისთვის ზაზა გამგებლის სახელის მინიჭებას უკრძალავს.
ზაზა გამგებელი გმირულად 1993 წლის 27 ივლისს სოფელ შრომასთან დაიღუპა. მას მინიჭებული აქვს ვახტანგ გორგასლის მე-3 ხარისხის ორდენი. მისი გარდაცვალებიდან ჯერ მხოლოდ 14 წელია გასული. ასე რომ,  თუ განათლების მინისტრმა ბრძანებაში ცვლილებები არ შეიტანა, 2013 წლამდე სკოლებს არა აქვთ უფლება აღნიშნულ პერიოდში დაღუპული გმირების სახელების მინიჭების საკითხი განიხილოს.
ბრძანების მიხედვით, სკოლისათვის სახელის მინიჭების შესახებ განაცხადის წარდგენის უფლება აქვთ მოსწავლეთა თვითმმართველობას, სკოლის დირექციას, სკოლის სამეურვეო საბჭოს, შესაბამის ადგილობრივ თვითმმართველობის ორგანოს, პედაგოგიურ საბჭოს, იმ თვითმმართვე ერთეულში მკვიდრს, რომელშიც მდებარეობს სკოლა.
ასევე საჭიროა გამოჩენილი ადამიანის ოჯახის წევრის წერილობითი თანხმობა.
ინიციატივა რეგისტრირდება სკოლის დირექტორთან. რეგისტრაციიდან 3 დღის ვადაში დირექტორი ვალდებულია ინიციატივა გადასცეს სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარეს და უზრუნველყოს ინიციატივის საჯაროდ გამოქვეყნება.
თუ სამეურვეო საბჭო სახელის მინიჭებას მიზანშეწონილად ჩათვლის, შემდგომში ამ ინიციატივას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ შექმნილი საკონსულტაციო საბჭო განიხილავს. საკონსულტაციო საბჭოს წინადადების საფუძველზე კი საბოლოო გადაწყვეტილებას მინისტრი იღებს.

For example, administrators at Gori Public School # 2 and the Tutorial Council are obliged to find a new title for their school. Since 1997 they honorably bore the name of Zaza Gamgebeli, a former student who was killed in 1993 during the Abkhazian War.
Zaza Gamgebeli’s parents informed the Human Rights Center about the situation the school faces. Givi and Lia Gamgebeli learned about the change after they discovered that all secondary schools were to be registered as legal entities and called “Public School”. Consequently, the plaque on the school’s front door that read “Gori Zaza Gamgebeli Secondary School # 2,” has been removed.
The head of school administration stated that similar changes were planned in their facility. The changes were explained as being an issue of fairness. “Zaza Gamgebeli took only his final forms at this school,” the head of school administration said. “He finished compulsory grades one to nine forms at Secondary School # 9. There are also several other heroes who studied at our school. We must also take into consideration their parents’ complaints because they might be offended that we have not also named the school for their sons. I think that the issue should be carefully considered. Regardless, we have not made our final decision. The Tutorial Council will make a decision on this issue soon. When we begin discussion of this issue, we will let you know.”
Zaza’s parents recall that current director of the school was very rude when meeting with them and approached the issue too cynically.
“The situation is too painful for us,” Zaza’s parents said. “The worst thing is the manner in which the administration has treated the issue. The family should have been informed of the change and we should not have heard about it by chance from strangers. We met the director of the school and were astonished with his attitude about the situation. It is difficult to speak about it.”
The director of the school could not find or was too lazy to find the appropriate documents to prove the legality of the decision. The Human Rights Center has the original 1997 Gori City Hall resolution renaming Gori Secondary School # 2 with Zaza Gamgebeli’s name.
On November 28th,1997, Gori City Hall and Mayor Davit Koblianidze enacted resolution # 228, stating: “Gori City Hall hereby satisfies the request of the  Gori Secondary School # 2 administration and district Education Department, based on the decision of a commission of experts to grant the names of celebrities and public figures to streets, squares, cultural and educational facilities in order to keep these people in memory. Secondary School # 2 is granted the name of Zaza Gamgebeli, a hero who died in the Abkhazian War while defending the homeland. Zaza Gamgebeli studied at that school.”
Representatives of the Gori Municipality stated that the local government does not discus school-related issues. They instead directed the HRIDC to the Resource Center of the Ministry of Education. The head of the center, Giorgi Sosiashvili, learned about the situation from us. “I have heard about it from you first. I will look into it,” he said.
Soon after, the Public School # 2 administration contacted the Human Rights Center and invited the HRIDC to attend a meeting of the Tutorial Council where the school name issue was to be discussed. Almost every member of the Tutorial Council felt awkward about the situation, as the the Minister of Education and Science’s resolution prohibited them from granting the school with the name of Zaza Gamgebeli again.
Gamgebeli died heroically on July 27th, 1993, close to the village of Shroma. He was decorated with the third degree award of the King Vakhtang Gorgasali. Fourteen years have passed since his death. Unless the new Minister of Education, Maia Miminoshvili, makes an amendment to the previous minister’s resolution, public schools do not have right to discuss the issue until 2013.
According to the resolution, only the student government, the school board, Tutorial Councils, a corresponding self-governmental body, teacher’s council or a resident of the district will be able to apply to the Ministry regarding the case.
In addition to that, the family of the person in question must sign a letter of agreement.
The initiative is registered with the school director. Three days after the registration the director must sent the initiative to the Chairman of the Tutorial Council and publicly announce the initiative.
If the Tutorial Board approves of the initiative, it will be sent on to the Ministry of Education and Science where a consulting council will discuss the case. Based on the decision of this Consulting Council, the Minister will then sign or decline the resolution.