რეზერვისტებს პრეზიდენტობის კანდიდატთან შეხვედრას აიძულებენ
საპრეზიდენტო პროგრამა "პატრიოტის" მონაწილეების შემდეგ, მიხეილ სააკაშვილთან შეხვედრა რეზერვისტებსაც მოსთხოვეს. ამ მიზნით მათ გასულ კვირას, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების სამხედრო განყოფილებებიდან სპეციალური უწყებები დაუგზავნეს. წერილში მითითებულია, რომ 11 დეკემბერი დილის 10 საათისთვის გურჯაანის სპორტულ სტადიონზე გამოუცხადებლობის შემთხვევაში ისინი 500 ლარით დაჯარიმდებიან ან დაუმორჩილებლობისათვის თავისუფლებას აღუკვეთენ.
გავრცელებული ინფორმაციით, "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" საპრეზიდენტო კანდიდატი მიხეილ სააკაშვილი კახეთის რეგიონს 11 დეკემბერს უნდა ესტუმროს. მოსახლეობასთან მისი შეხვედრა გურჯაანის სპორტულ სტადიონზეა დაგეგმილი. 11 დეკემბრისთვის სწორედ ამ ადგილზე დაიბარეს რეგიონში მცხოვრები რეზერვისტები. როგორც ჩვენთან საუბარში ერთ-ერთმა მათგანმა აღნიშნა, უწყების ჩაბარებისას ის ზეპირადაც გააფრთხილეს, რომ მისი დანიშნულ დროს და ადგილზე გამოცხადება სავალდებულოა. "უწყება რაიონის გამგეობის სამხედრო განყოფილების წარმომადგენელმა ჩამაბარა. მისი თანდასწრებით წავიკითხე და ვკითხე, რატომ გვიბარებდნენ. მითხრა, რომ სამშაბათს გურჯაანში მიხეილ სააკაშვილი ჩამოდის და მას უნდა დავხვდეთო. ყოფილ პრეზიდენტთან შეხვედრამდე კი თელავში ასვლაც უნდა მოვასწროთ, სადაც ახალ სამხედრო ფორმებს გადმოგვცემენ ჩასაცმელად"- ამბობს 25 წლის მამაკაცი.
კიდევ ერთი რეზერვისტის თქმით, უწყებაში მითითებულ დროს მას არ სცალია, მაგრამ მიუხედავად ამისა, იძულებულია გურჯაანის სპორტულ სტადიონზე გამოცხადდეს. "რომ არ მივიდე, გვწერენ, 500 ლარით დაგაჯარიმებთო, ან შესაძლოა, დაუმორჩილებლობის და სამხედრო დისციპლინის დარღვევის მიზეზით დაგვაპატიმრონ კიდეც. ვერ გეტყვით რა შინაარსის კონტრაქტი იყო, მაგრამ ზუსტად მახსოვს, რომ გასულ წელს როცა რეზერვისტთა ბატალიონში კურსების გავლა დავასრულე, ხელი მოგვაწერინეს. აღმოჩნდა, რომ უწყებაში მითითებული დავალების შესრულების პასუხისმგებლობა სწორედ მაშინ ამიღია"- აღნიშნავს რეზერვისტის კურსდამთავრებული.
ჩვენ ამ ინფორმაციის გადამოწმება გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სამხედრო განყოფილების უფროსთან ვცადეთ. ზურაბ ანანიაშვილი ადასტურებს, რომ რეზერვში ჩარიცხულმა ახალგაზრდებმა უწყებები ნამდვილად მიიღეს, ოღონდ რატომ, მისთვის უცნობია. "ჩვენს სამსახურს ევალება წვევამდელების გაწვევა. ამ კონკრეტულ ფაქტთან შეხება არ გვაქვს. შესაძლოა, ჩვენმა წარმომადგენლებმა, რომლებიც სოფლებს კურირებენ, ბატალიონს დახმარება გაუწიეს"- აცხადებს ანანიაშვილი.
თავდაცვის სამინისტროს თელავის რეზერვისტთა ბატალიონის უფროსმა თემურ შაქარაშვილმა მის მოადგილესთან, ირაკლი ვანიშვილთან გადაგვამისამართა. "11 დეკემბერს რეზერვისტები ნამდვილად გვყვავს დაძახილი. დაგეგმილი გვაქვს მათი თელავში წაყვანა. ახალი ფორმის დარიგება და შემდეგ გურჯაანში დაბრუნება. ეს პროცესი არ არის დაკავშირებული მიხეილ სააკაშვილის ვიზიტთან. ისიც კი არ ვიცოდი, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატი კახეთში ჩამოსვლას აპირებდა"- განაცხადა ვანიშვილმა. ჩვენს შეკითხვაზე, რეზერვისტების გამოძახებას თუ არაფერი საერთო არ აქვს სააკაშვილის სტუმრობასთან, მაშინ რატომ ურიგებენ მაინცდამაინც პრეზიდენტობის კანდიდატის რეგიონში ვიზიტის დღეს რეზერვისტებს ახალ სამხედრო ფორმას, ვანიშვილმა გვიპასუხა, რომ ეს უბრალო დამთხვევაა.
უნდა აღინიშნოს, რომ სულ ცოტა ხნის წინ, პრეზიდენტის თანამდებობიდან გადადგომამდე მიხეილ სააკაშვილი ყვარელს სტუმრობდა. რაიონში მის ჩასვლამდე, მუნიციპალიტეტების გამგებლებმა, საკრებულოს თავმჯდომარეებმა და ნაციონალური მოძრაობის ადგილობრივი ორგანიზაციების ლიდერებმა კახეთის სხვადასხვა რაიონიდან, იქ, პატრიოტთა ბანაკების მონაწილეებით სავსე ათობით ავტობუსი ჩაიყვანეს. ეს შეხვედრა მართლაც ხალხმრავალი იყო. სააკაშვილი მაშინ ამაყობდა, რომ მის პოლიტიკას მხარს მთელი კახეთის მოსახლეობა უჭერს, რომელიც მისივე თქმით, მაშინ იქ იდგა.

Reservists Are Forced to Meet Presidential Candidate
After former President Mikheil Saakashvili met participants of the presidentially-funded Patrioti program, reservists are now required to meet with Saakashvili. Reservists have received a special summons from their local municipality military units last week. The letter stated that unless the soldiers attended the meeting in the Gurjaani sporting grounds on December 11th, they face a fine of 500 lari and an official charge of resistance.
According to reports, Mikheil Saakashvili, Presidential candidate with the “United National Movement,” intends to visit the Gurjaani district on December 11th. He will meet with locals at the sporting grounds. Reservists from the region have already been invited to attend the meeting. In a conversation with the Human Rights Center, one reservist recounted that he was verbally warned to arrive at the sporting grounds on time. “Representatives of the district military unit delivered a letter of invitation to me personally,” said a twenty-five-year-old man who wished to remain anonymous. “I read it and asked the messenger why they were inviting us. He answered that Saakashvili was arriving in Gurjaani on Tuesday and that we had to meet him. Before that, we are to go to Telavi to receive new military uniforms.”
Another reservist said that he is busy at the time Saakashvili intends to meet with them but is obliged to be on the Gurjaani sporting grounds. “Unless I go,” the man says, “they will fine me 500 lari or put me in prison for resistance and breach of military discipline. I cannot remember the exact context of the contract but I remember exactly that last year when I finished my courses at the reservist unit I signed a contract. It seems I took on a responsibility to obey all orders by signing that document.”
The Human Rights Center contacted the Military Department of the Municipality and got in touch with the head of the department to verify reports of the letters being sent to reservists. Zurab Ananiashvili confirms that reservists received the notes but he does not know the exact reason for it. “Our department recruits the soldiers,” Ananiashvili said, “We have no connection with this concrete act. Our representatives who supervise the villages simply assisted the unit,” said Ananiahsivli.
Temur Shakarashvili, the head of the Telavi Reservist Unit within the Defense Ministry, directed journalist inquiries to Irakli Vanishvili, his deputy. “On December 11th, we have invited the reservists. We intend to take them to Telavi where we will give them new uniforms and this event is not connected with Mikheil Saakashvili’s visit. I did not know that he was arriving in Kakheti,” said Vanishvili. The Human Rights Center asked why new uniforms were being given out on the day a presidential candidate was arriving in Kakheti if this event was not connected to Saakashvili’s visit. Vanishvili explained it was a simple coincidence.
A short time before Saakashvili resigned from the Presidency, he visited Kvareli, a town in the Kakheti region. The Governors, the Chairmen of the District Municipalities and leaders of local offices of the National Movement led dozens of buses with Patriot Camp participants from various Districts in the Kakheti region. Many people attended the meeting. Saakashvili was proud and stated that the whole of Kakheti supported his policies. He believed that the whole region was attending the meeting.