„კონსერვატორების“ სენაკელი ლიდერი, მზია გადელია ხელისუფლებას დევნასა და შანტაჟში ადანაშაულებს
კონსერვატიული პარტიის სენაკის ორგანიზაციის თავმჯდომარე, მზია გადელია მის მიმართ დევნასა და შანტაჟში რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგებელს, გურამ მისაბიშვილსა და საკრებულოს თავმჯდომარეს, ბესიკ ნარმანიას ადანაშაულებს. „კონსერვატორების“ ლიდერის განცხადებით, მას შემდეგ, რაც ხელისუფლებამ მისი მოსყიდვა ვერ მოახერხა, ჯერ მისივე ვაჟის, ხოლო შემდეგ თავად  მზია გადელიას დაპატიმრება შეძლო. აკაკი გადელია სასჯელს ზუგდიდის #4 საპყრობილეში იხდის, მზია გადელია კი პატიმრობიდან ადმინისტრაციული სასჯელის, 400 ლარის გადახდის შემდეგ გაათავისუფლეს. ჩვიდმეტწლიანი ოპოზიციონერობისა და დევნის მიუხედავად, პარტიის ლიდერი შვილის თავისუფლების სანაცვლოდ პარტიის დატოვებისა და ბრძოლის შეწყვეტას არ აპირებს.
მზია გადელია ერთადერთი ვაჟის, აკაკის დაპატიმრებას მის პოლიტიკურ საქმიანობას უკავშირებს და ამბობს, რომ ხელისუფლებამ მასზე ზეწოლის განსახორციელებლად მისივე შვილი გამოიყენა. მიუხედავად ამისა, ოპოზიციური პარტიის ლიდერი უკან დახევას არ აპირებს. ის დარწმუნებულია, რომ მას ვერ გატეხენ.
აკაკი (ხვიჩა) გადელია სენაკის პოლიციის თანამშრომლებმა 7 ნოემბერს, საკუთარ სახლში დააკავეს და ნარკოტიკული ნივთიერება, მარიხუანას მოხმარების ბრალდებით წინასწარი პატიმრობის საკანში მოათავსეს. პოლიციელებმა მას 0,06 გრამი ნარკოტიკი აღმოუჩინეს. მზია გადელია: "7 ნოემბერს, თბილისში გაერთიანებული ოპოზიციის მიტინგზე გამოსვლიდან ზუსტად ნახევარ საათში პოლიცია ჩემს ბინაში შეიჭრა და შვილი დამიპატიმრა. იგი თურმე გაჰყვიროდა, ნუ მიდებთ ნარკოტიკსო, მაგრამ მაინც გაუძეძგეს შარვლის ჯიბეები. ის არ იყო ნარკოტიკების მომხმარებელი, ვერც ზემოქმედების ქვეშ იქნებოდა, ამიტომაც გასაღება რომ არ დაებრალებინათ, აღიარა, თითქოს ზემოქმედების ქვეშ იყო. თბილისში, რიყეზე დაწყებული დარბევის დროს შევიტყვე აკაკის დაკავების შესახებ და თავქუდმოგლეჯილი გამოვქანდი სენაკისაკენ..."
წინასწარი პატიმრობის იზოლატორში 8 ნოემბრის დილას მისულ მზია გადელიას შვილის ნაცვამი ტანსაცმელი გადასცეს, რომელსაც ნაფეხურები და სისხლის კვალი ჯერ კიდევ ემჩნეოდა. დედამ შვილის სამოსი საგანგებოდ დაკეცა, ჩანთაში ჩაალაგა და თბილისში, პარლამენტის თავმჯდომარესთან გააგზავნა. როგორც მზია გადელია ამბობს, ნინო ბურჯანაძე, თუნდაც როგორც დედა, უნდა დაფიქრდეს იმაზე, თუ როგორ ეპყრობიან მის ქვეყანაში შვილებს და რა შეიძლება მოჰყვეს ძალადბას საკუთარი ხალხის წინააღმდეგ. თუმცა გადელია არ არის დარწმუნებული იმაში, რომ გზავნილი ადრესატამდე ნამდვილად მივა.
10 ნოემბერს, მზია გადელია სენაკის პოლიციის თანამშრომლებმა მაშინ დააკავეს, როცა მას შვილთან ამანათი შეჰქონდა. მზია გადელია: "წინასწარი პატიმრობის საკანში ჩემი შვილის მზერა შევნიშნე, გამხნევება ვცადე და ვუთხარი, რომ ნუ შეშინდებოდა. მივხვდი, რომ არ ესმოდა და ჩემს სიტყვებს მიმიკით არჩევდა. მივხვდი, რომ ის სასტიკად იყო ნაცემი და სმენა დაქვეითებული ჰქონდა. მაშინვე ავნერვიულდი, შევკივლე, ეს რა ხდება, რა დამართეთ ჩემს შვილს-მეთქი... მიმოვიხედე და ჩემს ირგვლივ უკვე 14-მდე შეიარაღებული პოლიციელი იდგა. ჩამავლეს ხელები, წამართვეს პიჯაკი და ხელჩანთა. პირდაპირ საკანში მივყავდით, გზადაგზა გავყვიროდი და ვაფრთხილებდი, შვილის მსგავსად ჩემს ნივთებშიც ნარკოტიკები არ ჩაეყარათ..."
სენაკის წინასწარი პატიმრობის იზოლატორში ხუთსაათიანი დაკავების შემდეგ „კონსერვატორების“ ლიდერი რაიონული სასამართლოს შენობაში გადაიყვანეს. მას ბრალი პოლიციის მიმართ დაუმორჩილებლობაში დასდეს. პროკურორი, მზია გადელიას დასჯას ადმინისტრაციული სამართალთარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის გათვალისწინებით, ერთთვიანი პატიმრობის შეფარდებას ითხოვდა, თუმცა მოსამართლე მერაბ ჭანტურიას გადაწყვეტილებით ბრალდებულს ჯარიმის სახით 400 ლარის გადახდა დააკისრეს და დარბაზიდან გაათავისუფლეს. მზია გადელია თავს დამნაშავედ არ ცნობდა. "მე პოლიციის თანამშრომლებისათვის არანაირი შეურაცხყოფა არ მიმიყენებია და არც წინააღმდეგობა გამიწევია. ის, რომ თითქოს პოლიციელს, ბესიკ გოროზიანს ტანსაცმელი შემოვახიე -  სრული სიცრუეა. ეს პროვოცირებული იყო და დამკვეთის გეგმამ შესანიშნავად იმუშავა..."
შვილის დაკავებიდან ზუსტად ერთი თვე გავიდა, მაგრამ დედას იგი ჯერ არ უნახავს. მზია გადელიამ სენაკის რაიონულ სასამართლოში 5 დეკემბერს დანიშნული მისი ვაჟის პროცესის შესახებ სრულიად შემთხვევით გაიგო. ადვოკატის ჩარევის შემდეგ საქმის განხილვა 12 დეკემბრამდე გადაიდო.
მზია გადელია ეროვნულ მოძრაობაში 1989 წლიდან აქტიურობდა. იგი 9 აპრილის მონაწილეც იყო და ზვიად გამსახურდიას მხარდამჭერ მიტინგზე განსაკუთრებულ აქტივობას იჩენდა. გამსახურდიას სხვა მომხრეებთან ერთად ის "მხედრიონის" შეიარაღებული ფორმირების მხრიდან დევნას მუდმივად განიცდიდა. სენაკში ერთ-ერთი დაპირისპირების დროს მხედრიონის მიერ ნასროლი ტყვიის შედეგად მზია გადელიას ხელის მარჯვენა მტევანი დაუზიანდა და დაინვალიდდა. "მხედრიონის" სამეგრელოში თარეშის დროს იგი პატიმრობაში თუ ტყვეობაში ოთხჯერ მოხვდა. მზია გადელია სამეგრელოში ბოლო დროს გამართულ გაერთიანებულ ოპოზიციის მიტინგებზეც აქტიურობდა. 28 ოქტომბერს ზუგდიდის მიტინგზე ნაცმოძრაობის წევრებმა მას კვერცხი ესროლეს და მარცხენა თვალი დაუზიანეს.
"ხელისუფლებას სურს წინასაპრეზიდენტო  კამპანიის პერიოდში გამაჩუმოს, დამაუძლუროს და გამტეხოს. ჩემი სულის გატეხვა არც ისე იოლია... გურამ მისაბიშვილისა და ბესიკ ნარმანიას გარეშე სენაკში ფოთოლიც კი არ ვარდება ხიდან. მათ კისერზე იყოს...", - აცხადებს მზია გადელია.
სენაკის რაიონის მუნიციპალიტეტის გამგებელი, გურამ მისაბიშვილი კონსერვატორების ლიდერის მიმართ რაიმე სახის ზეწოლას, შანტაჟს ან დევნას კატეგორიულად უარყოფს. "მე მას დიდი ხანია ვიცნობ. ვარწმუნებ მზია გადელიას, რომ მის მიმართ დევნის სურვილი სენაკში არავის გააჩნია და მისი ეჭვები უსაფუძვლოა. რაც შეეხება მის ვაჟს -  მე პოლიციისა და პროკურატურის ფუნქციებში ვერც და არც ჩავერევი. სამართალდამცავები მის ბრალეულობასა თუ უდანაშაულობას თავად გაარკვევენ".
მზია გადელიას მიმართ დევნის ფაქტს გამორიცხავს ასევე სენაკის რაიონის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე, ბესიკ ნარმანია. "მე მასთან დაპირისპირებაც კი არასოდეს მქონია. მზია გადელია ვერაფერში დამადანაშაულებს, იგი ჩემი შვილის ნათლობაზეც კი იყო მოწვეული. ყველაფერი მის სინდისზე იყოს!"
მიუხედავად ყველაფრისა, მზია გადელია ფარ-ხმალის დაყრას არ აპირებს და მოახლოებული საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის მზადებას, ლევან გაჩეჩილაძის  მხარდამჭერთა ხმების დასაცავად ბრძოლას განაგრძობს.

Mzia Gadelia, Leader of the Conservative Party in Senaki, Accuses the Government of Persecution and Blackmail
Mzia Gadelia
Does the detention of Mzia Gadelia’s son have any connection with the presidential ballot?
Mzia Gadelia, chairwoman of the Senaki office of the Conservative Party, accuses Guram Misabishvili, the municipality governor, and Besik Marmania, the Chairman of the Municipality Board, of persecuting and blackmailing her. Gadelia claimed that after the government failed to bribe her, initially her son and then she was detained. Akaki Gadelia serves his term at Zugdidi Prison # 4; Mzia Gadelia herself was released after having paid a 400 lari administrative charge. Despite the seventeen-year-long struggle as an oppositionist and undergone persecution, the leader of the party does not intend to resign in exchange for her son’s freedom.
Mzia Gadelia connects the detention of her only son with her political activities and claims that the authorities used her son as a weapon against her. Despite that, the leader of the opposition party does not intend to give in and she is convinced that governmental officials will not be able to persuade her.
Akaki (Khvicha) Gadelia was arrested on November 7 in his house and was placed in pre-trial detention setting for illegal use of the narcotic substance marihuana. The policemen discovered 0,06 grams of narcotics on him. Mzia Gadelia: “On November 7, thirty minutes after I made a speech at the opposition demonstration in Tbilisi, the police broke into my house and arrested my son. Although he was shouting “don’t plant drugs on me”, the law enforcement officials filled his pockets with marihuana. He does not use drugs, and could not be under narcotic influence, but in order to avoid being charged on drug-dealing my son admitted he was under the influence of marihuana. I learned about Akaki’s detention in Tbilisi when the riot police started to disperse the demonstration in Rike. I immediately rushed to Senaki…”
On November 8, having arrived at the pre-trial detention center, Mzia Gadelia was handed the clothes of her son which still had blood stains and foot prints on them. The mother put the clothes in the bag and sent them to Nino Burdjanadze, the Chairwoman of the Georgian Parliament in Tbilisi. Mzia Gadelia stated that Nino Burdjanadze should have at least shown some concern after seeing the clothes because she is mother; she should realize how our children are treated in Georgia and what can be the result of the violence in the country. However, Gadelia is not sure that the parcel reached the addressee.
On November 10, Mzia Gadelia was detained when she sent a parcel to her son. Mzia Gadelia: “I saw the look of my son in the cell and tried to encourage him. I asked him not to be afraid. I understood that he could not hear me; he could only guess what I was trying to tell him by reading my facial expressions. I realized that policemen had beaten him so severely that my son had his ear damaged. I got so nervous that I started to scream and when I looked around nearly 14 armed policemen were around me. They grabbed me, seized my jacket and bag. They were dragging me to a cell and I was telling them not to plant narcotics in my bag like they did to my son.”
After being detained for five hours in the pre-trial detention center in Senaki, the leader of the regional branch of the Conservative Party was taken to the district court. She was accused of resisting the police. The prosecutor demanded to charge Mzia Gadelia under article 173 of the Administrative Criminal Code and to sentence her to one month imprisonment. However, judge Merab Chanturia decided to fine the accused 400 lari and she was released. Mzia Gadelia did not plead herself guilty. “I did not insult the policemen at all; neither have I resisted them. Their claim that I tore the clothes of the policeman Besik Goroziani, is false. It was provoked and the plan of the one giving this order succeeded.”
Exactly one month has passed since Gadelia’s son was arrested, but she has not seen her son yet. On December 5, Mzia Gadelia accidentally learned her son’s trial date. After a lawyer got involved in the case the proceedings were postponed until December 12.
Mzia Gadelia actively took part in the National Movement since 1989. She was a participant of the April 9 events and was particularly active during the demonstrations supporting the late Georgian president Zviad Gamsakhurdia. She was persecuted by the armed formation “Mkhedrioni”. During one of the upheavals in Senaki she was wounded and she is now permanently disabled on her right hand. During “Mkhedrioni’s” raiding in the Samegrelo Region, Gadelia was arrested or held hostage four times. Mzia Gadelia was also an active participant of the demonstrations organized by the opposition. On October 28, members of the National Movement threw an egg at her which injured her eye during the demonstration in Zugdidi.
“The authorities want to hush me during the election campaign, but it is not that easy to defeat me…Guram Misabishvili and Besik Narmania control everything in Senaki. They should be charged for everything,” said Mzia Gadelia.
Guram Misabishvili categorically denies any kind of oppression, blackmailing or persecution against the leader of Senaki’s Conservative Party.
“I have known her for a long time. I want to convince Mzia Gadelia that nobody intends to persecute her in Senaki and her doubts are baseless. As for her son, I cannot interfere in the activities of the police department and the prosecutor’s office. Law enforcement officials will find out themselves whether he is guilty or not.”
Besik Narmania also excludes the possibility of Mzia Gadelia’s persecution. “I have never opposed her. Mzia Gadelia cannot accuse me of me for anything. I have invited her to my son’s baptism. She should be ashamed of her accusations.”
Despite all this Mzia Gadelia is not giving in and intends to observe the legality of the upcoming presidential elections, in particular she wants to protect the right to vote for Levan Gachechiladze.