„გამოძიება არ არის დაინტერესებული, რომ 7 ნოემბერს დაზარალებულების საქმე ბოლომდე მიიყვანოს“
7 ნოემბრის დარბევის შედეგად დაზარალებული ვახტანგ ინასარიძე და ნიკა დიდიშვილი  დღემდე საავადმყოფოში იმყოფებიან. მათ შესახებ www.humanrights.ge უკვე წერდა.
პროკურატურის მიერ მათი დაკითხვა მხოლოდ მოწმეთა სტატუსით მოხდა. თუმცა მათი ადვოკატის, ბესო ღვინიაშვილი თქმით, ვახტანგ ინასარიძის და ნიკა დიდიშვილის დაკითხვა დაზარალებულების სტატუსითაც უნდა განხორციელდეს.
ბესო ღვინიაშვილი: „ამ ადამიანების საავადმყოფოში მოხვედრის დღიდან უკვე 50 დღე გავიდა. ინასარიძე, დიდიშვილი და მესამე დაზარალებული თევდორაშვილი მხოლოდ მას შემდეგ დაკითხეს, რაც სამართალდამცავ ორგანოებს ეს მკაცრად მოვთხოვეთ. პროკურატურამ ისინი დაჭრიდან 20 დღეში მოწმის სტატუსით დაკითხა. ეს არ არის დარღვევა. მაგრამ პროკურატურა ვალდებული იყო მიყენებული ზიანის გამო აღნიშნული პირები არა მხოლოდ მოწმის სტატუსით, არამედ დაზარალებულის სტატუსითაც დაეკითხა.
ჩვენ ალტერნატიული სასამართლოს სამედიცინო ექსპერტიზას მივმართეთ თხოვნით, ჩატარდეს კომისიური ექსპერტიზა. ეს მნიშვნელოვანია იმის გასარკვევად, თუ რა ხარისხის ზიანი აქვთ და შემდგომში რა ტიპის დახმარება ესაჭიროებათ აღნიშნულ პირებს. პროკურატურა ვალდებულია თავად ჩაატაროს ექსპერტიზა. თუმცა აქამდე მისი მხრიდან არავითარი დასკვნა არ მიგვიღია. ჩვენ დავაფიქსირეთ, რომ დაზარალებულების ავადმყოფების ისტორიები სამედიცინო დაწესებულებიდან პროკურატურას გამოთხოვილი აქვს. ამ ადამიანებს უნდა გააცნონ ექსპერტიზის დასკვნა.
თუ დასკვნამ მოგვცა უმაღლესი ხარისხის დაზიანება, რაც სიცოცხლისთვის სახიფათოა, ეს იმას ნიშნავს, რომ სისხლის სამართლის საქმე უნდა აღიძრას სისხლის სამართლის კოდექსის 117-ე მუხლით მათ წინააღმდეგ, ვინც ამ ადამიანებს ესროლა.
ფაქტია, გამოძიება არ არის დაინტერესებული, რომ 7 ნოემბერს დაზარალებულების საქმე ბოლომდე მიიყვანოს“.
ექსპერტები გაეცნენ დაზარალებულების ავადმყოფობის ისტორიებს, თუმცა ამ ეტაპზე კომენტარისაგან თავს იკავებენ. ალტერნატიული ექსპერტიზის პასუხი უახლეს მომავალში მზად იქნება.

“Law Enforcers Are not Interested to Investigate Criminal Cases on the Accidents of November 7”
Victims, Nika Didishvili and Vakhtang Inasaridze, have been in hospital since November 7. www.humanrights.ge has already published article about their situation.
The prosecutor’s office interrogated them only as witnesses. However, Beso Ghviniahsvili, their attorney, stated that Inasaridze and Didishvili should be interrogated as victims too.
Beso Ghviniashvili: “Fifty days have passed since these people were placed in hospital. Inasaridze, Didishvili and the third victim, Tevdorashvili, were interrogated only after opposition categorically demanded the law enforcers to start investigation. Twenty days later the representatives of the  Prosecutor’s Office interrogated them as witnesses. It is not a violation of the law but the investigator was obliged to question them not only as witnesses because these people were badly injured.”
“We have applied to the alternative court medical expertise and requested them to set up a commission to carry out expertise of my clients. It is important to find out the degree of damage and estimate what kind of assistance they would need in future. The prosecutor’s office is obliged to carry out similar expertise but we have not received any conclusion from them yet. We know that law enforcers have withdrawn medical recordings on the patients from the hospital. Inasaridze and Didishvili should be introduced with the expertise conclusion.
If the conclusion proves the serious damage, the criminal case must be launched under the Article 117 of the Criminal Code on those people who shot them. It is evident that law enforcers are not interested to finish the investigation on the incidents of November 7.”
Experts have read the medical records on the patients; however they did not make comments on it. The results of the alternative expertise will be ready in the nearest future.