პატიმრებს ხმა არ მიაცემინეს
ქუთაისის №2 საპყრობილეში ხმის მიცემის პროცესი სერიოზული დარღვევების ფონზე ჩატარდა. ამ განცხადებას „ახალი მემარჯვენეების’’ ქუთაისის ორგანიზაციის წარმომადგენლები აკეთებენ.
„№2 საპყრობილეში ადმინისტრაციამ პატიმრების უფლებები დაარღვია, რაც იმაში გამოიხატა, რომ 274 გაუსამართლებელი პატიმრიდან ხმა მხოლოდ 22-მა მისცა. ეს ის ადამიანები იყვნენ, რომლებიც პრეზიდენტობის კანდიდატ მიხეილ სააკაშვილს უჭერდა მხარს. დანარჩენი კი, ვინც სავარაუდოდ მის წინააღმდეგ მისცემდა ხმას, სიაში არ შეიყვანეს. მიზეზად კი, პირადობის დამადასტურებელი მოწმობის არქონა დაასახელეს,“ - აცხადებს ქუთაისის 59-ე საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრი „ახლებიდან“ -  ვანო კაპანაძე.
მისი განმარტებით, ციხის საარჩევნო უბანზე თავიდან სურდათ, უახლოესი საარჩევნო უბნიდან მიეტანათ გადასატანი ყუთი, რასაც კომისიის ოპოზიციური ნაწილი არ დაეთანხმა. „ამით პატიმრები ხმის მიცემის პროცესში სერიოზულ ზეწოლას გადაურჩნენ. გადასატანი ყუთის შემთხვევაში რაც ხდება, მოგეხსენებათ. თუმცა, პრობლემა მაინც გაჩნდა. პატიმართა უმრავლესობამ საერთოდ ვერ უყარა კენჭი, საარჩევნი კომისიის ოპოზიციონერი წევრები კი, ამ ფაქტის გახმაურების გამო ლამის ციხეში დატოვეს“, - აცხადებს კაპანაძე.
პატიმართა უფლებების შელახვაზე საუბრობს ადვოკატი ანა ჩაფიძეც, რომლის  განმარტებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პატიმრები უკმაყოფილებას გამოთქვამენ 5 იანვრის არჩევნებთან დაკავშირებით. „თავიდან იყო საუბარი, რომ არჩევნები საპყრობილეებში ყოველგვარი დარღვევების და გაუგებრობების გარეშე ჩატარდებოდა. სამწუხაროდ, ასე არ მოხდა. ძალიან ბევრი პატიმრის ხმა საერთოდ დაიკარგა. მიზეზად კი, როგორც გაირკვა, პირადობის მოწმობების არქონა დასახელდა,“- აცხადებს ანა ჩაფიძე.
ქუთაისის №2 საპყრობილის ადმინისტრაციაში მომხდარ ფაქტზე კომენტარს არ აკეთებენ. რაც შეეხება „ახლების“ საჩივარს, ქუთაისის 59-ე საოლქო საარჩევნო კომისიამ იგი განიხილა და საბოლოო დასკვნისთვის ცესკო-ს გადასცა. აღნისნულ საკითხზე ცესკო-ში საჩივრის შეტანას სხვა ოპოზიციური პარტიების წარმომადგენლებიც აპირებენ.
ქუთაისის №2 საპყრობილეში პატიმართა გარდა სასურველ კანდიდატს ხმა ადმინისტრაციის თანამშრომლებმაც მისცეს. საარჩევნო ურნაში ჩაყრილი ხმები კი შემდეგნაირად გადანაწილდა.

Prisoners Were Not Allowed to Vote
Presidential Elections were carried out with serious violations at the Kutaisi Detention Establishment # 2 as it was reported by the representatives of the “New Rights” Kutaisi office.
“Administration breached the rights of the prisoners: only twenty-two out of total 274 suspects could vote and they were those who supported Mikheil Saakashvili. The others, who could have voted for any opposition candidate, were not inserted on the list. The reason for refusal was lack of IDs,” said Vano Kapanadze, commission member of the Kutaisi PEC # 59.
Kapanadze defined that they wanted to bring movable box from the neighboring polling station to the prison but opposition members of the commission did not agree about it. “Thus our prisoners survived from serious suppression during counting of the votes. You definitely know what is going on while transporting the box. Most prisoners could not vote at all. Commission members from the opposition parties hardly escaped imprisonment because of making the violations public,” said Kapanadze.
Ana Chafidze, the lawyer, speaks about the violation of the prisoners’ rights. She stated that the prisoners complained about elections. “Initially they spoke that the elections would be held without any violations but in vain. Many prisoners were deprived from their rights to vote. The officially stated reason for lack of IDs,” said Ana Chafidze.
Officials from the prison administration do not comment on the facts that happened in the Kutaisi Detention Establishment # 2. As for the appeal of the New Rights, the Kutaisi PEC # 59 discussed it and submitted to the CEC for final conclusion. Other opposition parties also plan to appeal to the CEC on the issue.
Employees of the prison administration also voted at the detention establishment. The final results were the following: