„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აფხაზებს ახალ წელს ულოცავს
11 იანვარს „ადამიანის უფლებათ ცენტრმა“ აფხაზ მოსახლეობას ახალ წელი მიულოცა. ამაში ცენტრს საზოგადოებრივი მოღვაწეები დაეხმარნენ, რომლებმაც მისალოცი ბარათები და საჩუქრები მოამზადეს. ბარათები და საჩუქრები უახლოეს დღეებში აფხაზეთში გაიგზავნება.
აქცია ტარდება ,,ბოდიშის კამპანიის“ ფარგლებში, რომელიც ცენტრმა რამდენიმე თვის წინ წამოიწყო. ,,ბოდიში, რომ ვერ შევაჩერეთ ომი“, - ეს არის ამ კამპანიის ძირითადი გზავნილი. ,,ბოდიშის კამპანია“ არის პირველი ნაბიჯი იმისათვის, რომ ორ ხალხს შორის ურთიერთობა უფრო ადამიანური გახდეს.
უჩა ნანუაშვილი: „ჩვენ გადავწყვიტეთ ორიგინალური ფორმით მიგველოცა ახალი წელი. ერთ დროს აფხაზი ხალხი ჩვენი ნაწილი იყო. ომის შემდეგ 15 წელიწადზე მეტი გავიდა, მათთან კავშირი გაწყვეტილი გვაქვს. რამდენიმე ცნობილ ადამიანს დავუკავშირდით, ძირითადად კულტურის მოღვაწეებს. ეს იდეა მათაც მოეწონათ. გვინდა აფხაზ ხალს მესიჯი გავუგზავნოთ, რომ ის გვიყვარს და გვახსოვს. გვინდა, რომ მათაც ისევე მივულოცოთ ახალი წელი, როგორც ვულოცავთ ახლობლებს და მეგობრებს და მშვიდობა ვუსურვოთ“.
საახალწლო ნაძვის ხე  გლდანის ბავშვთა რეაბილიტაციის ცენტრში დაიდგა. ცენტრის თანამშრომლებმა და ბავშვთა სახლის აღსაზრდელებმა საახალწლო ნაძვის ხე საზოგადოებრივი მოღვაწეების მისალოცი ბარათებით და საჩუქრებით მორთეს.
საახალწლო ბარათები განსხვავებული შინაარსის იყო, თუმცა ყველას საერთო მიზანი ჰქონდა, გააგებინოს აფხაზ ხალხს, რომ ისინი აქ უყვართ და ენატრებათ.
,,ძვირფასო მეგობრებო, გილოცავთ დამდეგ ახალ,  2008 წელს.
კეთილი სურვილებით ანსამბლ ,,ერისიონის“ ხელმძღვანელი ჯემალ ჭკუასელი“.
,,ჩემო აფხაზო დებო და ძმებო,  ბევრი რამ გადავიტანეთ და ეს დაპირისპირება უნდა დამთავრდეს! ცხოვრება მეტად ხანმოკლეა და ღმერთი ყველას დასჯის, ვინც  დამნაშავეა და ვინც უცოდველია მისკენ ხელს გაიწვდის. 1993 წელს ჩვენ ,,თეთრი მანდილის“ ქალბატონებმა ხელი გამოგიწოდეთ. სხვამ სხვაგვარად წაიყვანა ჩვენი ცხოვრება.  დავამთავროთ ეს დაპირისპირება. გილოცავთ ახალ წელს, იმედით მოვნახოთ ერთმანეთი! "
ქეთი დოლიძე, რეჟისორი.
,,გილოცავთ ახალ წელს!!! იმედი მაქვს, რომ 2009 წელს ერთად შევხვდებით.
აჩიკო გულედანი, მუსიკოსი“.
,,აფხაზ ბავშვებს ვულოცავ ახალ წელს და ვუსურვებ ბედნიერებას!
ვახუშტი კოტეტიშვილი, მწერალი“.
,,ჩემო საყვარელო ძმებო და დებო, ჩემი დიდი სიყვარული თქვენდამი,  ის წლები, რომელიც ჩვენ ერთად გავატარეთ ჭირსა თუ ლხინში მაძლევს იმის უფლებას, რომ ახალი წელი მთელი გულით მოგილოცოთ.  გისურვებთ, ბედნიერებას, ჯანმრთელობას, სიმშვიდეს! იმედი მაქვს, რომ მალე ვნახავთ ერთმანეთს. მახსოვხართ, მიყვარხართ და მენატრებით.
თქვენი ბასა ფოცხიშვილი, რეჟისორი“...
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის ხელმძღვანელი, თეა თოფურია აღნიშნავს, რომ დღეს აფხაზები ქართველებში მხოლოდ მტრებს ხედავენ და ვერც წარმოუდგენიათ, რომ ქართველი შეიძლება იყოს მშვიდობის მოსურნე,  რომ ქართველს შეიძლება არ უნდოდეს შურისძიება.
“ხალხი, რომელიც ენგურს გაღმა დარჩა, ჩვენ უბრალოდ აღარ გვიცნობს, შესაბამისად, მათ ჩვენი ნდობაც არა აქვთ.  ამ ნდობის აღდგენის მიზნით ყველანაირად უნდა ვეცადოთ, მივაწვდინოთ მათ ხმა, დავარწმუნოთ, რომ ჩვენ მათთან არაფერი გვაქვს გასაყოფი, რომ ჩვენთვის აფხაზეთი მხოლოდ ტერიტორია კი არა აფხაზი ხალხიცაა, რომლებსაც უნდა შევეჩვიოთ და უნდა შეგვეჩვიონ“.
ბავშვთა რეაბილიტაციის ცენტრის ხელმძღვანელს, ქეთინო კობალაძეს მიაჩნია, რომ ასეთი ღონისძიებები მნიშვნელოვანია: „ასეთი აქციები თუ ხშირად გაიმართება, ძალიან კარგი იქნება. ამ აქციის შესახებ სრულიად შემთხვევით გავიგე, შევთავაზე ჩვენი დარბაზი. მართალია, აქ ბავშვებმა არ იციან აფხაზეთის ომის შესახებ, მაგრამ მათ ძალიან უხარიათ სტუმრების მოსვლა. თუ ერთი აფხაზი ან იქ მცხოვრები ქართველი მაინც გაიგებს, რომ მათთან გასაყოფი არაფერი გვაქვს, ძალიან გვიყვარს და გვენატრება იქაურობა, ამაზე კარგი საახალწლოდ არაფერი იქნება“.
აფხაზებს ახალ წელს ასევე მამუკა ლომაშვილის სტუდიის „სახლი თეატრში“ ბავშვებიც ულოცავდნენ. სტუმრებისთვის მცირე სპექტაკლიც დადგეს.
სტუდია „სახლი თეატრში“ ხელმძღვანელის, მამუკა ლომაშვილის  აზრით, კარგია, რომ აფხაზ ბავშვებს ახალ წელს სწორედ ბავშვთა რეაბილიტაციის ცენტრიდან ულოცავენ. „ეს უფრო ამაღელვებელია. ვფიქრობ, ძალიან მნიშვნელოვანია ასეთ ცენტრებთან ურთიერთობა, ასევე იმ ბავშვებთან ურთიერთობა, რომლებიც აფხაზეთში არიან. ჩვენი სტუდია „სახლი თეატრში“ ყოველთვის ვმეგობრობთ ასეთ ცენტრებთან და ერთობლივ პროექტებსაც ვაკეთებთ“.
იმედია, ასეთი ტიპის აქციებს  სხვა სამთავრობო თუ არასამთავრობო ორგანიზაციებიც ჩაატარებენ. ის ფაქტი, რომ ერთი აფხაზი მაინც გაიგებს, რომ საქართველოში კეთილის მოსურნე ადამიანები ცხოვრობენ, უკვე წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება. აფხაზეთის დაბრუნება კი სწორედ ასეთი ნაბიჯებით იქნება შესაძლებელი.

The Human Rights Center Congratulates with the New Year
On January 11, the Human Rights Center congratulated Abkhaz people with the New Year. Celebrities supported the event of the Center and prepared greeting cards and presents, which will soon be sent to Abkhazia.
The event was arranged within the framework of the “Sorry Campaign,” which was initiated by the Center several months ago. “Sorry for not preventing the war,” is the main message of the campaign. The “Sorry Campaign” is the first step towards making the relationship between two nations more humane.
Ucha Nanuashvili, the executive director of the Human Rights Center: “We decided to congratulate Abkhaz people with New Year in an original way. Once they were part of us. Over fifteen years have passed since the war and we have parted with them. We got in touch with several celebrities and they appreciated our idea for the event. We want to send a message to Abkhaz people saying that we love and remember them; we want to congratulate them with the New Year like we do with our relatives and friends; we want to wish them peace.”
The event was arranged in the Gldani Children Rehabilitation Centre. Representatives of the Human Rights Centre and beneficiaries of the Rehabilitation Center decorated the New Year Tree with greeting cards and presents offered by the celebrities.
The greeting cards contained various messages; though all of them wanted to explain Abkhaz people that they are loved and missed.
“Dear friends, happy New Year. Best wishes, Jemal Chkuaseli, choreographer of the Dance Ensemble “Erisioni.”
“My Abkhaz sisters and brothers, we have endured many problems and controversy together. It must be finished! Life is too short and God will punish everybody who is guilty and support those who are innocent. In 1993, we, the women from “White Shawl”, held out our hands to you. The third party took advantage of our misunderstandings and altered our lives. Let us put an end to our troubles. Happy New Year; we hope to meet each other this year!” Keti Dolidze, film-director.
“Happy New Year!! I hope we will meet each other in 2009.” Achiko Guledani, musician.
“Happy New Year to Abkhaz children; I wish them all the happiness!” Vakhushti Kotetishvili, writer.
“My dear sisters and brothers, my deep love to you. The years we have passed together in happiness and disaster encourage me to congratulate you with the New Year. I wish you happiness, health and peace! I hope we will soon meet each other. I remember love and miss you… yours Basa Botskhishvili, film-director.”
Tea Tofuria, PR Manager of the Human Rights Center stated that Abkhaz people only consider Georgian people to be their enemies and they cannot imagine that we wish peace for them. They only expect revenge from us.
“People on the other side of the Enguri River do no longer know us. Consequently, they do not trust us. We should try our best to restore the trust between each other; we must reach and assure them that we do not have anything to argue about; they should know that Abkhazia is not only a territory for us; Abkhaz people are also precious for us and we must get on with each other.”
Ketino Kobaladze, the director of the Children Rehabilitation Center, considers that these kinds of activities are important. “Similar events should be organized more often. I learned about the idea by chance and offered our center to the organizers. Although children do not know anything about the Abkhazian war, they are very happy to see guests. If at least one Abkhaz or Georgian person who lives in Sokhumi learns that we are not going to fight with them, and we love and miss Abkhazia, it will be the best message for the New Year!”
Children from the studio “A House in a Theatre”, with Mamuka Lomashvili as a director, congratulated Abkhaz people with the New Year; they staged a small performance for the guests.
Mamuka Lomashvili stated that it is very good that Abkhaz children will receive greetings from the Children Rehabilitation Center. “It is more sensitive. I think it is important to cooperate with similar centers and children who live in Abkhazia. Our center has close relationships with centers in Abkhazia and we have joint projects.”
We hope that similar events will be organized by governmental and non-governmental organizations. The fact that at least one Abkhaz will hear our messages and will learn that there are kind people living in Georgia will be a step towards to reconciliation. We will regain Abkhazia through such activities.