სააკაშვილი პარლამენტში შევარდნაძის კადრებს აბრუნებს
საარჩევნო ოლქებში მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატების წარდგენის ბოლო ვადა 21 აპრილია. მანამდე რამდენიმე დღე დარჩა, მაგრამ კახეთში, ხელისუფლების კანდიდატების ვინაობა უკვე ცნობილია. 2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებში რეგიონიდან კენჭს ბიზნესმენებთან და "მოქალაქეთა კავშირის" კადრებთან ერთად, უშიშროებისა თუ  პროკურატურის ყოფილი და ამჟამინდელი მაღალჩინოსნებიც იყრიან.
პარლამენტის დეპუტატის მანდატის მოსაპოვებლად საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი პეტრე ცისკარიშვილი ახმეტის მუნიციპალიტეტში, ხოლო თელავში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან" შევარდნაძის მთავრობის სახელმწიფო მინისტრი გია არსენიშვილი იბრძოლებენ. ოფიციალური ინფორმაციით, ლაგოდეხში მმართველი პარტიის სახელით, დეპუტატობისთვის კენჭისყრას, პარლამენტის წევრი გურამ კაკალაშვილი აპირებს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში თბილისის პროკურორი გიორგი ღვინიაშვილი, ყვარლის რაიონში უშიშროების კახეთის რეგიონული სამმართველოს ყოფილი უფროსი ზაზა გელაშვილი, საგარეჯოში მეფრინველეობის ფაბრიკის დირექტორი ზაზა გულიკაშვილი, დედოფლისწყაროში - რაიონის ყოფილი გამგებელი ავთანდილ ლეკაშვილი. ამ დრომდე არ არის გადაწყვეტილი ვინ იქნება "ნაციონალური მოძრაობის" კანდიდატი სიღნაღის მუნიციპალიტეტში. კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის – გუბერნატორის მოადგილის, გიორგი ბოტკოველის თქმით, აქტიურად განიხილება კომპანია "აირზენა – საქართველოს ავიახაზების" პრეზიდენტის თამაზ გაიაშვილის კანდიდატურა.
გამინისტრებამდე პეტრე ცისკარიშვილი პრეზიდენტის რწმუნებული იყო კახეთის რეგიონში. მისი გუბერნატორად მუშაობის დროს, რეგიონში უკიდურეს ზეწოლას განიცდიდნენ ბიზნესმენები. არასამთავრობო ორგანიზაციების ცნობით, სწორედ ცისკარიშვილის და იმდროინდელი გენერალური პროკურორის სახელს უკავშირდება, 2004 წელს, კახეთში "ავტოგაზის" ქსელის მესაკუთრეების დაკავება. გავრცელებული ინფორმაციით, ბიზნესმენი და მისი შვილები პატიმრობიდან მხოლოდ მას შემდეგ გაათავისუფლეს, რაც მესაკუთრემ ბიზნესის 50% პეტრე ცისკარიშვილის ნდობით აღჭურვილ პირს გადაუფორმა. ცისკარიშვილი რომ კახეთში ავტოგაზის ბიზნესით იყო დაინტერესებული, ამას გურჯაანის რაიონის სოფელ ახაშენში, ოლიმპიური ჩემპიონის, ზურაბ ზვიადაურის სახელით აშენებული ავტოგაზგასამართი სადგურიც ადასტურებს.
2005–2007 წლებში, რეგიონული პრესა კახეთის ყოფილ გუბერნატორს აზერბაიჯანიდან საქართველოში დიდი რაოდენობით კონტრაბანდული საწვავის გადმოტანაშიც ადანაშაულებდა. ჟურნალისტებს დღესაც კარგად ახსოვთ, როგორ შეეწირა მათი რესპონდენტის სიცოცხლე, ცისკარიშვილის კონტრაბანდის შესახებ, გაზეთში წერილის გამოქვეყნებას. ლაგოდეხის მკვიდრმა ფრიდონ ბუიძემ, რომელიც კონტრაბანდული საწვავის გადმოტანის ფაქტის თვითმხილველი გახდა, ფინანსური პოლიციის კახეთის სამმართველოდან გაგზავნილ პოლიციელთა მუქარებს ვერ გაუძლო და გარდაიცვალა.
ცისკარიშვილი განსაკუთრებით აგრესიული იყო დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ სამთაწყაროში მცხოვრები ინგილოების მიმართ, რომლებიც გუბერნატორის უკანონო ბიზნეს-ინტერესებზე ხმამაღლა საუბრობდნენ. მოსახლეობისა და გუბერნატორის დაპირისპირება, ცისკარიშვილის დავალებით, სპეცრაზმის მიერ, 2005 წლის 31 დეკემბერს, საქართველო-აზერბაიჯანის დამაკავშირებელი ხიდის ჩაკეტვით დასრულდა. მომხდარის შემდეგ ინგილოები რეგიონული ხელისუფლების მხრიდან მუდმივ ტერორში იმყოფებოდნენ. ჰერების ნებისმიერი მცდელობა, გუბერნატორის ქმედებების თაობაზე, მშვიდობიანი აქციით ხმა მიეწვდინათ ცენტრალური ხელისუფლებისათვის, აქციის მონაწილეთა დარბევით სრულდებოდა. ცისკარიშვილის გუბერნატორობის პერიოდს უკავშირდება, კახეთში დამოუკიდებელი მედიის შევიწროვების, ჟურნალისტებზე თავდასხმისა და მკვლელობის მცდელობის ფაქტები.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარ დეპუტატად, სოფლის მეურნეობის ამჟამინდელი მინისტრის კანდიდატურის წამოყენებას ადგილობრივები სიხარულით არ შეხვედრიან. როგორც ახმეტის მკვიდრმა ირაკლი მარგოშვილმა გვითხრა, კახეთის გუბერნატორის ლევან ბეჟაშვილის მიერ ცისკარიშვილის დეპუტატობის კანდიდატად წარდგენას, მხოლოდ სპეციალურად მიწვეული მოქალაქეები დაასწრეს. "ცისკარიშვილს თუ ჰგონია, არ ვიცით რატომ იყო ახალგაზრდა ქალთან ერთად, რამდენიმე წლის წინ, ახმეტაში გატაცებული, ძალიან ცდება. ხეობაში ნარკოტიკების მომხმარებელთა რიცხვი შედარებით შემცირდა. რა გარანტია გვაქვს, რომ ისეთი მომგებიანი საქმე, როგორიც ნარკობიზნესია, ცისკარიშვილის გადეპუტატების შემთხვევაში ისევ არ აღორძინდება?", - კითხულობს რესპონდენტი.
ამომრჩევლებს კითხვები გურამ კაკალაშვილთანაც აქვთ. მოსახლეობას აინტერესებს, შევარდნაძის მმართველობის დროს, ლაგოდეხის პურკომბინატის მაშინდელმა დირექტორმა გურამ კაკალაშვილმა, სასწრაფოდ როგორ გააკოტრა ძვირადღირებული საწარმო თავისი 10 ობიექტით, რის შემდეგაც "ნაციონალური მოძრაობის" ლაგოდეხის რაიონული ორგანიზაციის ლიდერი გახდა. ვარდების რევოლუციამდე, როცა საწარმოს გაკოტრების საქმით პროკურატურა დაინტერესდა, კაკალაშვილმა სამართალდამცავების ინტერესებს პოლიტიკური განცხადებებით უპასუხა და აღნიშნა, რომ პოლიტიკური ნიშნით დევნიდნენ. 2004 – 2007 წლებში პარლამენტის წევრის სტატუსით, იგი ხშირად უხეშად ერეოდა ადგილობრივი მმართველობის საქმიანობაში. ფაქტობრივად, მთლიანად კაკალაშვილი კურირებდა საკადრო საკითხებს, ასევე საჯარო სკოლებში დირექტორთა დანიშვნასაც.
როგორც თელავის მუნიციპალიტეტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა გია არსენიშვილმა ჟურნალისტებთან საუბარში აღნიშნა, დეპუტატობაზე წინადადება რამდენიმე პოლიტიკოსისგან მიიღო. "მაჟორიტარობის კანდიდატი იმ ქალაქიდან ვარ, სადაც დავიბადე და გავიზარდე. პირველად პარლამენტის სპიკერმა მიხეილ მაჭავარიანმა მკითხა, მაჟორიტარად კენჭს ხომ არ იყრიო. იგივე წინადადება საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა და პარლამენტის თავმჯდომარე ნინო ბურჯანაძემაც მომცეს. მითხრეს, თელავის რაიონში გამოკითხვა ჩატარდა, ვის ისურვებდნენ მაჟორიტარ დეპუტატად და თქვენ დაგასახელესო. ეს კახეთის გუბერნატორმა ლევან ბეჟაშვილმაც მითხრა. არადა კენჭისყრას არ ვაპირებდი. მინდოდა რამდენიმე ადამიანს დავხმარებოდი", - განაცხადა არსენიშვილმა და იქვე დასძინა: "თანამდებობებზე ვიყავი, მაგრამ ვერსად ნახავთ ჩემს ბიზნესწილს და არც ქონება დამიგროვებია იმ დროს".
რომელი გამოკითხვების მიხედვით შეარჩიეს მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატები, ამ კითხვით მივმართეთ კახეთის გუბერნატორის მოადგილეს გიორგი ბოტკოველს. "გამოკითხვა ჩვენ არ ჩაგვიტარებია. როგორც ჩანს, საზოგადოებრივი აზრი პარტიამ გამოიკვლია".
- ბატონო გიორგი, რა პრიორიტეტებით შეირჩნენ ეს კადრები?
- ეს ადამიანები არიან პროფესიონალები, რომლებიც ძალიან კარგად გაუძღვებიან ამ საქმეს და შეასრულებენ იმ მოვალეობებს, რაც დაეკისრებათ დეპუტატად არჩევის შემთხვევაში.
- მაგრამ ბევრი მათგანი ხომ წინა ხელისუფლების დროს მოღვაწეობდა საპასუხისმგებლო თანამდებობებზე და "ნაციონალური მოძრაობა" მათ კორუმპირებულებად მოიხსენიებდა.
- შეიძლება, თუმცა როგორც უკვე აღვნიშნე, ისინი დაკისრებულ მოვალეობებს თავს კარგად გაართმევენ, - გვითხრა გუბერნატორის მოადგილემ.
ხელისუფლების ოპონენტების თქმით, მმართველმა პარტიამ დედაქალაქის მსგავსად, რეგიონებშიც მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატებად მატერიალურად შეძლებული ადამიანები შეარჩია. საგარეჯოს და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტების მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატები მოქმედი ბიზნესმენები არიან. სამაგიეროდ მათ გავლენით არ ჩამორჩებიან ახმეტის, ყვარლის, გურჯაანის და სხვა რაიონებში წარდგენილი კანდიდატები, რომელთა წინასაარჩევნო კამპანიის დაფინანსება, სანდო წყაროების ცნობით, გამგეობებთან ერთად, ადგილობრივ ბიზნესმენებს დაეკისრათ.

Saakashvili Invites Shevardnadze’s Supporters Back to the Parliament
April 21 is the deadline for the introduction of majority candidates for various election precincts. In spite that several days remain till this candidate is official those from the Kakheti already knows who will be candidate for the leading party in their region. Alongside of businesspersons and people from former leading party “Citizen’s Union” current high-ranking officials from the Security Service Departments and Prosecutor’s Offices also take part in the Parliamentary Elections on May 21 2008.
Petre Tsiskarishvili, Georgian Minister of Agriculture, will fight for a seat in Georgian Parliament in Akhmeta District and Gia Arsenishvili, former State Minister during Shevardnadze’s governance will fight in Telavi in under the banner of the United National Movement, which is currently the leading party. Reportedly, MP Guram Kakalashvili, will take part in the balloting in Lagodekhi District; Giorgi Ghviniashvili, Tbilisi Prosecutor, will stand in the Gurjaani District; Zaza Gelashvili, former head of Kakheti region’s Security Service Department-in Kvareli District; Zaza Gulikashvili, who is the director of a chicken farm in the Sagarejo District; Avtandil Lekashvili, former district governor-in Dedoplistskaro district. Nobody is appointed as a candidate of the leading party in Sighnaghi district. Giorgi Botkoveli, Deputy Regional Governor, stated that Tamaz Gaiashvili, the President of the “Airzena-Georgian Airlines” is more likely to be the candidate from Sighnaghi district.
Prior to becoming a minister, Tsiskarishvili served as a regional governor of the Kakheti region. During the time that he held this post he was known for suppressing businesspersons in the region. Non-governmental organizations reported that Tsiskarishvili and that time Regional Prosecutor were connected with the detention of the owners of the network “Avtogaz” in Kakheti in 2004. Reportedly, the businessperson and his children were released after he assigned 50 % of his business to a person who was close to Tsiskarishvili. The fact that the former regional governor was very much interested in auto-gas business became evident when Zurab Zviadauri, Olympic Champion, built an Auto-Gas Service Station in the village of Akhasheni in Gurjaani district.
In 2005-2007 regional printed media blamed the regional governor for importing a large amount of smuggled oil from Azerbaijan. Journalists still remember how their respondent was sacrificed because of article that opened a public debate on Tsiskarishvili’s smuggling activities. Fridon Buidze, a resident of Lagodekhi District, who witnessed how smuggling oil was being imported, could not physically stand up to the threats from the officials of the Kakheti Financial Police Department and died.
Tsiskarishvili was particularly strict with Ingilos, residing in the village of Samtatskaro in Dedoflistskaro District. These people loudly spoke about business-interests of the governor. The controversy between the local population and the regional governor ended on December 31 2005 when Tsiskarishvili ordered to block the bridge linking Georgia and Azerbaijan. Ever since then regional authorities have continued to harass ethnic Ingilos. Each attempt of the locals to inform the central government about their problems ended with the dispersal of the demonstrations. Independent media was particularly harassed during the time when Tsiskarishvili served as the governor. Journalists were attacked and even murdered
Population of the Akhmeta District is not very happy for the Minister of Agriculture and former regional governor, who is supposed to be candidate of choice for their region. Irakli Margoshvili, a resident of Akhmeta, said only specially invited people attended the event when current regional governor Levan Bezhashvili introduced Tsiskarishvili as the candidate from the leading party. “If Tsiskarishvili hopes that we do not know why he was kidnapped in Akhmeta with a young woman several years ago, then he is mistaken. The number of drug-addicts has been substantially reduced in the valley. One respondent asks, “how should we be guaranteed that after Tsiskarishvili becomes MP that such a profitable business like drug-business would not flourish again?!”
Voters have several questions with Guram Kakalashvili too. The population is curious how Kakalashvili, being a director of the Lagodekhi Flour Mill rapidly bankrupted his huge enterprise with all its ten branches and afterwards became the leader of Lagodekhi Regional Organization of the United National Movement. Before the Rose Revolution Prosecutor’s Office became interested in the bankruptcy of the enterprise but Kakalashvili replied to their interests with political statements and stated he was harassed for political reasons. In 2004-2007 being an MP he blatantly interfered in the activities of the local government. In fact, Kakalashvili was running the human recourses; he even appointed directors at public schools.
Gia Arsenishvili, majority deputy of the Telavi District, stated in his interview with journalists that he was offered to take part in the elections by several politicians. “I represent the town in the elections where I was born and grew up. Initially, Mikheil Machavariani, the Vice-Speaker of the Georgian Parliament, asked me whether I wished to take part in the election. President Mikheil Saakashvili and Nino Burjanadze, the chairperson of the Georgian Parliament, soon repeated the same offer. They told me according to the survey in Telavi, locals wished me to be their representative to the parliament over all others. Levan Bezhashvili repeated the same request. However, I never intended to stand in the elections. I wanted to support several people,” said Arsenishvili and added: “I have occupied several high positions but you will never find any shares of mine in any business; it has never been my objective in life to collect much property.”
We asked Giorgi Botkoveli, based on which survey they selected candidates in districts. “We have not implemented any kind survey but we know that the leading party is more likely to carry out such kinds of activities.”
-Based on which priorities were the candidates selected?
-They are professionals who will assume their duties and responsibilities very well.
-Many of them were in government during the previous president. National Movement blamed them for being engaged in corruption.
-Maybe you are right but as I have already said they will fulfill their responsibilities very well,” said the deputy governor.
Opponents of the government claim the leading party selected rich people as their candidates for the parliamentary elections in districts in the same manner as they did it in the capital. Candidates from Sagarejo and Dedoplistskaro districts are all running businesses. However, candidates from other districts do not have less influence than those other two. Based on reliable sources, local businesspersons are ordered to come up with the financial resources to fund their pre-election campaigns in the districts.