გადამხდელთა უფლებები საქართველოში დაუცველია
„ცხოვრებაში არსებობს ორი გარდაუვალი რამ - სიკვდილი და გადასახადები“, - ამ სიტყვების ავტორი ამერიკის დემოკრატიის ერთერთი მამამთავარი ბენჟამინ ფრანკლინია. „მე ვიცი, რომ უნდა გადავიხადო გადასახადები. ვიხდი კიდეც, მაგრამ ვწუხვარ, რომ მხოლოდ ეს საკმარისი არ არის და ჩემი, როგორც გადმხდელის უფლებები ამ ქვეყანაში დაუცველია“, - ეს სიტყვები კი, ერთ-ერთ ქართველ მეწარმეს ეკუთვნის.
ბოლო დროს საქართველოში განვითარებულმა მოვლენებმა აჩვენა, რომ მეწარმეები (გადამხდელები) საკუთარი უფლებების დაუცველობაზე ხშირად ჩივიან. ამას სხვადასხვა ორგანიზაციების მიერ ჩატარებული სოციოლოგიური გამოკითხვებიც ადასტურებს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ქუთაისის ბიუროს შეკითხვაზე - სად, რომელ სფეროში ირღვევა ყველაზე ხშირად ადამიანის უფლებები? - რესპონდენტები პასუხობენ, რომ სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში, ჯანდაცვასა და ბიზნესში. მოქალაქეები მიუთითებენ, რომ საქართველოში ხშირია მეწარმეთა დაშინების ფაქტები, რომ არ არსებობს მექანიზმი, რომლის მეშვეობითაც მესაკუთრის, გადამხდელის დაცვაა შესაძლებელი.
„დღეს გადასახადის გადამხდელს ერთადერთი უფლება აქვს - გადაიხადოს გადასახადები. სხვა უფლება მას პრაქტიკულად არ გააჩნია. წინა კოდექსით საგადასახო ინსპექციას არ ჰქონდა უფლება, შესულიყო გადამხდელის ტერიტორიაზე და მისი სალაროდან ნაღდი ფულადი სახსრები ამოეღო. ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე მას უნდა მოეპოვებინა სასამართლოს ნებართვა. ამის შემდეგ მომხდარიყო შესაბამისი ტერიტორიის დალუქვა და შემდეგ აღსრულება. დღეს კი, ყოველგვარი ცერემონიის გარეშე შედის საგადასახო ორგანო და სასამართლოს გადაწყვეტილება არც ჭირდება, გადამხდელისგან  ფულად სახსრებს იღებს. ეს არის კონსტიტუციის დარღვევა. არავის აქვს უფლება შევიდეს პირის საცხოვრებელ ან სხვა, მის საკუთრებაში არსებულ ტერიტორიაზე“, - აცხადებს ეკონომიკის ექსპერტი ირაკლი შავიშვილი.
„საქართველოს ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის'' ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარის კახა გვანცელაძის აზრით: „სასამართლო, რომელიც ჩვენ გვაქვს, ვერ ახერხებს გადამხდელის უფლებების დაცვას. კარგი იქნებოდა, კერძო არბიტრაჟი გვყოლოდა. იგი მიუკერძოებლად გაარკვევდა მეწარმის დავებს სახელმწიფოსთან ურთიერთობაში. თავის დროზე ბენდუქიძემ დაიწყო ამაზე ლაპარაკი, მაგრამ საქმე ბოლომდე ვერ მიიყვანა. შეიძლება ითქვას, რომ ეს მომენტი საგადასახადო რეფორმის ერთ-ერთი სერიოზული მინუსია. თუმცა, თუ დავაკვირდებით, მივხვდებით, რომ ამას თავისი ახსნა აქვს. ამ ყველაფრის გათვალისწინებით, ხელისუფლების მხრიდან სამეწარმეო სფერო გაცილებით ადვილი საკონტროლებელია. ბუნებრივია, ჩვენი ხელისუფლება ცდილობს არ დანერგოს ასეთი ტიპის სეგმენტი მეწარმესა და საგადასახადოსთან ურთიერთობაში“.
გადამხდელთა უფლებების დარღვევის ფაქტების მომრავლებაზე საუბრობს არასამთავრობო ორგანიზაცია „თანასწორობის ინსტიტუტის“ ქუთაისის ფილიალის თავმჯდომარე გოჩა ბაძგარაძე. მისი განმარტებით, ორგანიზაციას ხშირად მიმართავენ დაზარალებული ადამიანები, რომლებიც ხელისუფლების წარმომადგენელთა მხრიდან განხორციელებულ სხვადასხვა ტიპის ზეწოლაზე ჩივიან. „რა გადამხდელთა უფლებები, რის გადამხდელთა უფლებები? არსებობს კი, საერთოდ ასეთი რამ? მე არ ვიცი, დღეში რამდენი ადამიანი უჩივის უსამართლობას ამ კუთხით. სასამართლო არ არსებობს და გადამხდელთა უფლებები ვინ უნდა დაიცვას? არის კიდეც დაუცველი და კაცმა არ იცის, კიდევ რამდენ ხანს იქნება ეს მდგომარეობა“, - აცხადებს გოჩა ბაძგარაძე.
გადამხდელთა უფლებების დარღვევებზე საუბრობენ ადვოკატებიც. საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი ესმა ნორაკია განმარტავს, რომ „ბიზნესის განვითარებაზე საქართველოში საუბარიც კი არასერიოზულია და სასაცილო. ყოველ ფეხის ნაბიჯზე ამ კუთხით დარღვევებია. მეწარმეები სასამართლოს აღარ მიმართავენ, იმიტომ, რომ წინასწარ იციან, ამას აზრი არა აქვს. ერთი შეხედვით, მთავრობამ გადასახადები შეამცირა. სინამდვილეში კი, მეწარმეებს, ვინ იცის, რა ოდენობით ხარჯის გაცემა უხდებათ იმისთვის, რომ ბიზნესი შეინარჩუნონ. ამ ყველაფრიდან გამომდინარე, არ იქნება გადაჭარბება, თუ ვიტყვი, რომ ამ ქვეყანაში საკუთრების დაცვასა და ბიზნესის განვითარებაზე ნამდვილად არავინ ფიქრობს.“
არსებობს ცნობილი გამოთქმა - „მომეცით სასამართლო და როგორიც გსურთ, ისეთი საგადასახო გექნებათ“. ექსპერტთა აზრით, იმისთვის, რომ მესაკუთრის, გადასახადის გადამხდელის უფლებები დაცული იყოს, საჭიროა საზოგადოების თავისუფლება. „ამ უფლებების დამცავი მექანიზმის შემუშევება ძალიან მარტივია. უბრალოდ, ამას სჭირდება ადამიანების ნება და სასამართლო. როცა ამჯერად არსებული საგადასახადო კოდექსის პროექტი მუშავდებოდა, მასში საბოლოოდ ჩაიდო კერძო არბიტრაჟის მიერ საგადასახადო დავების გარჩევის შესაძლებლობა. ამასთან ერთად, პროექტში იყო ჩადებული დებულებები საგადასახადო ომბუდსმენის ინსტიტუტის შესახებ. სამწუხაროდ, ეს თავი მოგვიანებით ამოიღეს პროექტიდან იმიტომ, რომ არბიტრაჟი დარჩა. ანუ, მეწარმეს უთხრეს: რაღად გინდა ეს საგადასახადო ომბუდსმენი, არბიტრაჟი ხომ რჩებაო. კოდექსის ამოქმედებიდან სამ თვეში არბიტრაჟიც გაუქმდა. შემდეგ ეს საკითხი, რატომღაც, არავის გახსენებია.მე ვფიქრობ, ძალიან მნიშვნელოვანი ინსტიტუტი შეიძლება გახდეს ომბუდსმენი. თუმცა, ვერც მთლად მასზე დავამყარებთ დიდ იმედებს. გამოსავალი იმაშია, რომ საზოგადოებამ უნდა შეავიწროვოს ხელისუფლება ყველა მხრივ, როგორც შეუძლია, ისე. იგი მუდმივად უნდა ეცადოს, როგორმე დაიცვას თავისი უფლებები“, - ამბობს ირაკლი შავიშვილი.
მიუხედავად იმისა, რომ დღეს ქართველი საზოგადოება გაცილებით თავისუფალია, ვიდრე 10-15 წლის წინ, საკუთარი უფლებების დაცვას ის მაინც ვერ ახერხებს. მეწარმე (გადამხდელი) ხშირად „ჩათრევას ჩაყოლას ამჯობინებს“ და მერე დუმილს ირჩევს. შესაბამისად, საფრთხეშია ბიზნესი ქართულ რეალობაში. მეტნაკლებად მსხვილი ზომის ბიზნესი კი, ხელისუფლების წევრთა ხელშია. ისინი ან ბიზნესის მეპატრონეებად გვევლინებიან, ან, სხვა შემთხვევაში, მასზე კონტროლს ახორციელებენ. ისე რომ, გასაკვირი არაა, როცა დღეს საქართველოში ბიზნესის თავისუფლებაზე მხოლოდ ხელისუფლების წარმომადგენლები გვესაუბრებიან. უფლებაშელახული გადამხდელები კი, სხვადასხვა მიზეზთა გამო, ამ საკითხზე  დუმილს ირჩევენ.

The Rights of Taxpayers Violated in Georgia
“Two things in life a person can’t escape – death and taxes,”- the author of these words is one of the founding fathers of American democracy, Benjamin Franklin.  “I know that I must pay taxes and I pay, but unfortunately, it is not enough and that as a taxpayer my rights are not protected in this country,” these words belong to a Georgian businessperson.
Recently developed events in Georgia showed that the businesspersons (taxpayers) often complain that their rights are not being protected. The opinion polls conducted by various organizations confirm such an allegation. Human Rights Center Kutaisi Bureau put one question to people: in which sphere do you see the most instances of human rights being violation? The answers of the respondents were as follows: in penitentiary institutions, the healthcare system and in business.  Citizens indicate that instances of businesspersons being intimidated are rather frequent. They claim there is no mechanism that would protect proprietors and taxpayers from having to face such situations.
“Today taxpayers have only one inherent right: to pay taxes. They are practically deprived of other rights. The previous Tax Code was prohibiting the tax inspection entering the property of a taxpayer and take cash from his/her cash box. The inspection had to go through some procedures: first tax inspection was obliged to apply to a court for a search warrant and prove that there were legally obligated arrears to be paid.  The appeal had to be based on a tip, informed information. However, even based the best knowledge, it was first necessary to obtain a warrant, which permitted the inspection to seal the territory and carry out an inspection of the place. The situation is different now: the tax inspection enters the territory of a businessperson and easily takes money from the taxpayer. The inspection does not need a court order any more, which constitutes an infringement of the Georgian Constitution. No one has the right to enter the private property of a person without permission,” states Irakli Shavishvili, an expert in the field of economics.
Kakha Gvantseladze, head of Georgian Young Economists Association Kutaisi Organization thinks that “the court that we currently have is incapable of safeguarding the rights of a taxpayer. It would be wonderful if we had a system of private arbitrage, which would be a forum to adjudicate disputes between a businessperson and the state in an unbiased way. Kakha Bendukidze, former special minister, started talking about it once but the suggestion was not followed-up.  It is clear that now that this problem represents a serious defect under tax reform. However, one thing after the introduction of so-called tax reforms, it is now much easier for the government to control business and collect taxes.
It is natural that our government does not want to establish a new body (private arbitrage) that would control relationships between a businessperson and the tax inspection, as this would not be in the interests of the government.
Gocha Badzgaradze, head of the Institute of Equality Kutaisi Branch-an NGO says that the facts of infringing the rights of taxpayers has become more frequent. He states that his organization is often visited by the victims of different kinds of harassment from the side of government representatives. “The rights of taxpayers, and do they actually exist? I do not have an answer for this question.
Every day several people come in our office and complain about this – there is no tax court and who is in the position to protect taxpayer rights? The rights of taxpayers are being violated, and this is the reality we face.  Nobody can be certain as how long this situation will continue,” states Gocha Badzgaradze.
The attorneys also talk about the violations of taxpayers’ rights. Esma Norakia, a member of the Georgian Lawyer’s Association explains, “it is not serious to talk about the development of business in Georgia.  The facts of infringements in this regard are at every step of the process.  The businesspersons do not waste their time in addressing the court system as they know this would just be a waste of time and energy.  One might say that the government reduced taxes, but who knows how much money the businesspersons spend on preserving their businesses. Hence, it will not be exaggerated when I say that in this country nobody is thinking about the protection of property and development of business.”
There is a famous expression- “give me a court and you will have that kind of tax collecting body that you want to have”. The experts think that the rights of a proprietor and a taxpayer are safeguarded only when Georgia is a free society. “It is very easy to elaborate the mechanism that will protect such inherent rights. Only people’s will and a court are required for the started objective.  When the project of present tax code was being worked out the private arbitrage that would adjudicate tax disputes was anticipated in it. The project was also saying that there would be a tax ombudsman. Unfortunately, the chapter about the tax ombudsman was taken out of the draft because the system of arbitrage remained. This means that the businesspersons were told: you do not need this tax ombudsman, as you still have access to arbitrage. However, after 3 months of Tax Code going into force, the arbitrage was abolished. For some reason nobody remembered this fact for some time. I think that the office of tax ombudsman can become a very important institution for Georgian business. However, we cannot rely only on this institution.  The way out of this situation is that the society must struggle with the government from every angle, as hard as possible. The society must always try to safeguard its rights,” says Irakli Shavishvili.
Though, Georgian society is much more free than it used to be 10-15 years ago it is still unable to protect various rights. Businessperson (taxpayer) would rather give in to the demands of the government then to raise their voices. Consequently, the business in Georgian faces real danger. Some the relatively major business organizations are now in the hands of governmental representatives. Some of them are the real owners of the organizations and some have both influence and direct control over them. It is not surprising that the only people who talk about the freedom of business in Georgia are the representatives of the government themselves. The taxpayers whose rights were violated prefer for various reasons keep silent and pay up.