გორის ხმაურიანი არჩევნები ავისმომასწავებელი ,,სიმშვიდის ფონზე“
დილის 7 საათიდანვე გორის ცენტრი საარჩევნო ხმაურმა მოიცვა. 8-ის ნახევარზე გორის უნივერსიტეტში ორგანიზაცია ,,ახალგაზრდა რესპუბლიკელის“ წარმომადგენელს ლექსო ვალიაურს დიდი ,,რესპუბლიკელობა“ დასწამეს ცილად და უბანზე არ შეუშვეს - ორი ,,რესპუბლიკელი“ არ შეიძლება უბანზეო. ,,ნაციონალები“ უბნებზე ოპოზიციური პარტიების და დამკვირვებლების შეუთანხმებლობაზე უკვე ქილიკობენ. რამდენიმე უბანზე სხვათა შორის, დამკვირვებელთა საჩივრებს ზოგიერთი ოპოზიციონერი არ ეთანხმება.
გორის რაიონის სოფელ კვარხეთიდან „გაერთიანებული ოპოზიციის“ წარმომადგენელი უბნიდან დაითხოვეს. ამავე უბანზე ,,ლეიბორისტის“ დაწერილ საჩივარს კი არ იციან რა უქნან. ,,დაწერა საჩივარი, დადო მაგიდაზე და წავიდაო“ - ამბობენ საოლქო საარჩევნო კომისიაში.
,,არბოში, დიცში, კვარხეთში მძიმე მდგომარეობაა. მასიურად ყრიან 3-3 და 4-4 ბიულეტენს ერთად“,  - აცხადებს გაერთიანებული ოპოზიციის შტაბის უფროსი სოსო ბორცვაძე.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენლის ინფორმაციით, გორის რაიონის სოფელ დიცში კომისიის თავმჯდომარე ლევან მინდიაშვილი მოხსნეს. მას საჩივარი ,,ახალი თაობა - ახალმა ინიციატივამ“ დაუწერა, რომელსაც უბანზე მყოფი ყველა დამკვირვებელი დაემოწმა. მანამდე კომისიის თავმჯდომარე ლევან მინდიაშვილი გაერთიანებული ოპოზიციის წარმომადგენლის მოხსნასაც ითხოვდა. როგორც გავარკვიეთ, კომისიის თავმჯდომარის მიმართ საჩივარს გაერთიანებული ოპოზიციაც ცალკე წერდა.  თავმჯდომარის გაღიზიანების მიზეზი სწორედ ოპოზიციის საჩივარი გახდა. ,,ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლების განცხადებით, „გაერთიანებული ოპოზიციის“ წარმომადგენელმა არ იცოდა თავისი ვინაობა, თუ საიდან იყო.
დიცში ოპოზიციის საჩივარი არასამთავრობოების საჩივრისგან მკვეთრად განსხვავდება. მოგვიანებით ოპოზიციის წარმომადგენელმა დაწერა საჩივარი, თითქოს იქ ისეთი სიტუაცია არ იყო, როგორსაც ,,ახალი თაობა- ახალი ინიციატივა“ ხატავს. გორში აცხადებენ, რომ მათი წარმომადგენელი დააშინეს.
დილის 11 საათისთვის სოფელ მეღვრეკისში ვითარება დაიძაბა. სამართლიანი არჩევნების წარმომადგენელს საჩივრის დაწერის საშუალებას არ აძლევდნენ. აქაც საჩივრის მიზეზი რამდენიმე ბიულეტენის ერთდროულად ჩაყრის მცდელობა გახდა. საბოლოოდ, რეგისტრატორს მიეცა გაფრთხილება, რომ ამომრჩეველს ზედმეტი ბიულეტენები აღარ მისცეს.
გორის რაიონის სოფელ ქვახვრელში 12 საათისათვის ვერ ათანხმებდნენ, თუ რამდენი მისული ამომრჩეველი დაეფიქსირებინათ  სადემონსტრაციო ფურცელზე. კომისიის თავმჯდომარე აცხადებდა, რომ უბანზე 311 ამომრჩეველი იყო მისული, ხოლო დამკვირვებლებს დათვლილი ჰქონდათ, რომ ყუთში 237 ბიულეტენია ჩაყრილი.
გორის მე-3 უბანზე ,,რესპუბლიკური“ პარტიის მაჟორიტარი კანდიდატის დავით რაზმაძის წარმომადგენლებმა დააფიქსირეს ფაქტი, რომ საკრებულოს წევრი ეწეოდა აგიტაციას. რაზმაძის განცხადებით, ეს არის საარჩევნო კოდექსის 73-ე მუხლის უხეში დარღვევა.

Noisy Election in Gori on a Maliciously Peaceful Background
From  7:00 AM, noise filled Gori. 7:30 at the university of Gori,  Lexo Vilauri, representative of the “Young Republicans” , was slandered to be great republican and was not allowed to enter the poll station; attendance of two republicans is prohibited at one polling station. Members of the United National Movement joke about the discontent between opposition parties and observers. It’s noteworthy that at some poll stations, several opposition representatives do not agree with the complaints of observers.
Representative of the united opposition was dismissed from the polling station in the village of Kvarkheti iin Gori District. At the same station, election commission don’t know what to do with the Labour party complaint. Election Commission declared  ”He wrote complaint, put it on the table and went away.”
“There is a horrible situation in Arbo, Ditzi, and Kvarkheti. 3 and for ballots are massively thrown in election boxes”, announced Soso Borcvadze, the head of the local HQ of the united opposition.
As the representative of the Human Rights Centre stated, head of commission, Levan Mindiashvili in Ditzi village was withdrawn. Complaint about him was written by the organization “New Generation – New Initiative”, and all other observers confirmed them.
Before that, head of Commission Levan Mindiashvili was demanding to fire representative of the united opposition from the PS. According to our information, united opposition was also writing a complaint on Levan Mindiashvili and it  irritated him.   Representatives of the National Movement reported, an observer from the “United Oppositions”  did not know where he was from.
In Ditsi village, complaint of opposition and NGOs sharply differ. Later, opposition representatives filed a complaint stating the New Generation – New Initiative was discribing real situation incorrectly. Local people state those people were threatened.
By 11:00 AM, situation worsened at the polling station in the village of Megvrekisi. Representative of Fair Elections was not given the possibility to file a complaint. Reason of complaint here was throwing of several ballots together. At last, registrator was warned, not to give more than one ballot to the voter.
In the village of Kvakhvreli, at about 12:00 PM, commission couldn’t agree how many voters to register on the demonstration paper. The commission chairperson was declaring that 311 voters had voted at the poll station so far, but observers counted 237 ballots thrown in the ballor box.
At Gori polling station # 3, majority candidate from the Republic Party observed that Assembly member was making speech in favor of the ruling party, which contradcts Article 73 of the Georgian Election Code.