ხურჩის ინციდენტთან დაკავშირებით გაჩენილი კითხვები
დამკვირვებლები: ივარ დალე, ოგე ბორჩგრევინკი; ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი/“ ადამიანის უფლებათა ცენტრი“
2008 წლის 21 მაისს, საპარლამენტო არჩევნების დღეს, რუსმა მშვიდობის მყოფელებმა, დაახლოებით 14:00 საათზე გაავრცელეს ინფორმაცია, რომ სოფელ ხურჩაში, რომელიც ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის ზონის დემილიტარიზებულ ტერიტორიაზე მდებარეობს, სროლა ისმოდა. ქართული ტელევიზიების განცხადებით, ავტობუსები, რომლებითაც ქართველი ამომრჩევლები დე-ფაქტო აფხაზური ტერიტორიიდან ხურჩაში ხმის მისაცემად მიყავდათ, ააფეთქეს და ცეცხლი გაუხსნეს. ტელევიზიით აჩვენეს დრამატული კადრები თუ როგორ იწვოდა ავტობუსები და დაპანიკებული ხალხი გარბოდა. იმავე დღეს, მოგვიანებით, პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ზუგდიდში ჩავიდა და სროლების შედეგად დაჭრილი ადგილობრივი ქალბატონი საავადმყოფოში მოინახულა. როგორც ქართულმა, ასევე უცხოურმა ტელევიზიებმა ეს უბედური შემთხვევა ფართოდ გააშუქეს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გაავრცელა განცხადება, სადაც აღნიშნულ აფეთქებაში აფხაზურ მხარეს ადანაშაულებდნენ, რომელსაც, აფეთქების მოწყობაში რუსეთიც უჭერდა მხარს.
დამკვირვებლები ხურჩაში 22 მაისს, არჩევნების მეორე დღეს, დილის 11:00 საათზე ჩავიდნენ. ისინი გაესაუბრნენ ადგილობრივ მაცხოვრებლებს, ოფიციალურ პირებს და საერთაშორისო სამხედრო ექსპერტებს და შემდეგი ინფორმაცია მიიღეს:
ავტობუსებს აფხაზების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან ნამდვილად გადმოჰყავდა ამომრჩევლები. თუმცა ისინი არ წასულან საარჩევნო უბნების მიმართულებით; ამომრჩევლები ავტობუსით სპორტულ მოედანზე მიიყვანეს, რომელიც დე-ფაქტო საზღვართან ახლოს მდებარეობს. სტადიონზე ჟურნალისტებისა და ტელე-რეპორტიორების დიდი ნაწილი იყო მობილიზებული. მათ აფხაზების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან გადმოსული ქართველები უნდა  გადაეღოთ. თვითმხილველები აცხადებენ, რომ სროლა ატყდა და ხალხი მიწაზე დაწვა; შემდეგ სამი თუ ოთხი ყუმბარა ესროლეს ავტობუსებს. ამას ისევ მოყვა სროლა; ქართველი ჯარისკაცები და უშიშროების სამსახურის ოფიცრები აფხაზეთის კონტროლირებადი ტერიტორიის მიმართულებით ისროდნენ.
დამკვირვებლებმა აფეთქების ადგილი საქართველოში გაეროს სადამკვირვებლო მისიის სამხედრო ექსპერტ ანდრეს ტენბორგთან ერთად დაათვალიერეს. ექსპერტის განცხადებით, ორი ავტობუსიდან უფრო მცირე ზომისას სავარაუდოდ ესროლეს  UGL  ტიპის ნაღმმტყორცნიდან, რომელსაც საკმაოდ მცირე ზომის მოქმედების არეალი გააჩნია და საჭიროებს მსროლელის განსაკუთრებულ სიზუსტეს. უფრო დიდი ზომის ავტობუსი სავარაუდოდ RPG ტიპის ყუმბარმტყორცნიდან ააფეთქეს და ის უფრო სერიოზულად იყო დაზიანებული. ერთ-ერთი ყუმბარა სროლისას მიზანს ასცდა და ის დაახლოებით 30 მეტრის მოშორებით მიწას მოხვდა, რომლის მიხედვით შესაძლებელია ყუმბარმტყორცნის მიმართულების დადგენა. დაკვირვების საფუძველზე შესაძლებელია ვივარაუდოთ, რომ ყუმბარები ისროლეს სტადიონის შორეული კუთხიდან, ავტობუსებიდან დაახლოებით ასი მეტრის მოშორებით. იმ ადგილზე, საიდანაც, სავარაუდოდ, ყუმბარები ისროლეს აღმოჩენილია სამი სხვადასხვა სახეობის საბჭოთა წარმოების ვაზნები - AKM, AK74 და PKM. ამ კალიბრის ვაზნებს იყენებდა როგორც აფხაზური, ისევე ქართული მხარე. სოფელ ხურჩის გამგებელმა უარი განაცხადა კომენტარის გაკეთებაზე, მაგრამ ის კი გვითხრა, რომ ქართველების ენგურის გაღმა ტერიტორიიდან ტრანსპორტირება მისი ორგანიზებული არ იყო. გაუგებარია, ვინ იყო ამომრჩეველთა გადმოყვანის ორგანიზატორი, თუმცა როგორც სოფლის გამგებელი ამტკიცებს, მასში არც ადგილობრივ საჯარო მოხელეებს და არც საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს არ მიუღიათ მონაწილეობა.
ინციდენტის შემდეგ გაჩენილი კითხვები
ადგილობრივი თვითმხილველების ახსნა-განმარტებით, სამოქალაქო ტანსაცმელში ჩაცმული უშიშროების თანამშრომლები სროლის დაწყების დროს უკვე ადგილზე იმყოფებოდნენ; ან -  ძალიან მალე მოვიდნენ და საპასუხო ცეცხლი გახსნეს. უმოკლეს ხანში მათ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები შეუერთდნენ. სოფელი ხურჩა მდებარეობს დემილიტარიზებულ ზონაში, რაც იმას ნიშნავს, რომ ქართული სამხედრო განაყოფები იქ არ არიან განლაგებულები. უახლოესი სამხედრო ბაზა აფეთქების ადგილიდან 15 წუთის სავალზეა. გარდა იმისა, რომ ინფორმაციის გადაცემასაც გარკვეული დრო სჭირდება.
იშვიათი და დრამატული ფაქტი მაშინ მოხდა, როცა ადგილზე იმყოფებოდნენ დიდი რაოდენობით ტელე-ჟურნალისტები, რომლებსაც წინასწარ დადგმული მედია შოუ უნდა გადაეღოთ. აღნიშნული გეგმის მიზანი იყო ტელევიზიებისა და მოსახლეობის ყურადღება საქართველოს მასშტაბით მოქმედ საარჩევნო უბნებზე დაფიქსირებული დარღვევებიდან ტრაგიკულ ფაქტზე გადაეტანათ.
ყველა ადგილობრივი თვითმხილველი აცხადებს, რომ აფეთქება ქართული მხარიდან იყო ორგანიზებული.  იმასაც აღნიშნავენ, რომ მათდა გასაოცრად, ენგურს გაღმიდან გადმოყვანილი ამომრჩევლები საარჩევნო უბანზე კი არ წაიყვანეს, არამედ სტადიონზე, სადაც უამრავი ჟურნალისტი იმყოფებოდა; მათ არც ის იციან ვინ იყო ამ ხალხის ავტობუსებით გადმოყვანის ორგანიზატორი. საოცარია ისიც, რომ აფეთქების ადგილზე უმოკლეს დროში გაჩნდნენ ქართველი საჯარისო განაყოფები.
ყუმბარები ქართველების მიერ კონტროლირებადი ტერიტორიიდან იყო ნასროლი უმოკლესი მანძილიდან.
საოცარია, რომ აფეთქება მოხდა წინასწარ დადგმული მედია შოუს დროს, რომელიც ემსახურებოდა საქართველოს მთავრობის მიერ აფხაზეთის კონფლიქტთან დაკავშირებულ მოქმედებებს.  ამ ყველაფერთან დაკავშირებით არჩევნების დღეს სააკაშვილმა კვლავ გააკეთა სატელევიზიო განცხადებები.
საოცარია ისიც, რომ ენგურს გაღმიდან ამომრჩევლების გადმოყვანა არ იყო ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ორგანიზებული.
საქართველოს ხელისუფლებამ უნდა დაიწყოს სერიოზული, დამოუკიდებელი გამოძიება აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით  და დაადგინოს აფეთქებაში მონაწილე ადამიანები. თუ ეს ყველაფერი ნამდვილად საქართველოს მთავრობის მიერ არის მოწყობილი, მაშინ აღნიშნული უბედური შემთხვევა ცინიზმის მორიგი მაგალითია, რომელიც თამაშობს აფხაზური კონფლიქტის მსხვერპლთა ბედ-იღბალზე; რისკავს თავისი მოქალაქეების სიცოცხლეს პოლიტიკური ქულების დასაწერად.

Questions Raised by the Khurcha Incident
On election day, 21st May 2008, Russian peacekeepers in the village of Khurcha, inside the de-militarized zone on the Georgian-Abkhaz conflict line, reported of shootings at around 14:00. Georgian TV reported that buses carrying voters travelling from the Abkhaz side of the Inguri river to Khurcha had been hit by grenades and gunfire, and Georgian television showed dramatic images of exchange of fire, burning buses and people running in panic. Later the same day, President Mikheil Saakashvili traveled to Zugdidi and met with one of the wounded at the local hospital. The incident was widely televised in Georgia and abroad. The Georgian Ministry of Foreign Affairs issued a statement blaming the Abkhaz side, with Russian support, for the incident.
The team reached Khurcha at 11:00 the following day, 22nd May 2008. Speaking to locals, officials and international military personnel, the observers learned the following:
Cartridges left over from the shooting.
The buses did travel from the Abkhaz side of the Inguri to Khurcha, carrying voters. The buses did not, however, go directly to the polling station in the village, but instead drove the voters to a soccer field nearby, situated close to the border between Georgian and Abkhaz controlled territory. A large group of journalists and TV-reporters had been brought there, to interview and film the voters from the Abkhaz side. Eye-witnesses report that shooting broke out and that people threw themselves to the ground. There were then three or four grenades fired at the buses, hitting both buses direct. Following this, heavy gunfire broke out, as Georgian soldiers and security services personnel started firing towards the Abkhaz side of the border.
The observers examined the site assisted by UNOMIG Military Expert Anders Tegnborg, who noted that the smaller of the two buses had been hit with what is likely to be an Under-slung grenade launcher. This weapon has a very short range, and requires special training to use with precision. The larger of the two buses was probably also hit with an RPG, as it was damaged more extensively. One of the grenades missed and hit the ground some thirty meters from the buses, indicating the direction from which the grenades were fired. The grenades were in all likelihood fired from the far side of the soccer field, in a direct arch towards the buses, at a distance of about 100 meters. At the spot where the grenades were fired from, large amounts of cartridges of three different kinds were found. The cartridges are from AKM, AK74 and PKM (more unlikely, SVD) of Soviet make, calibers used by both the Abkhaz and the Georgian side.
The governor of Khurcha declined to comment on the incident, but said that he did not organize the transportation of the voters. It is unclear who organized the bussing of the voters, but according to the governor, local officials and the local DECs were not involved.
Questions raised by the incident:
The spot from which the grenades were
launched, approx 100 meters from the buses.
Local eye-witnesses explained that security forces in civilian clothing were either already present when the shooting started, or present shortly after, and returned fire. They were joined very quickly by Georgian Interior Ministry personnel. Khurcha lies inside the de-militarized zone, which means that Georgian military is not present there. The closest Georgian military post lies some 15 minutes driving on very bad roads away from the where the incident took place, not allowing for the time it would take to react to the sound of gunfire.
The rare and dramatic event occurred at the very moment when numerous TV-reporters had been brought to the village for a pre-arranged media show, effectively taking media interest away from numerous reports of electoral irregularities and violent incidents coming in from all parts of the country.
Local eye-witnesses all stated that they believe this incident was staged by the Georgian (that is, their own) side, noting in particular the fact that the passengers were brought not to the voting station in the center of town, but to the soccer field, that so many journalists had been brought there in advance, that it was unclear who organized the busing, and the rapidness with which Georgian military arrived at the scene.
That the grenades were fired from within the Georgian side of the conflict zone, at a very short distance.
That the incident took place during a staged media-show, playing into the recent focus of the Georgian government on the Abkhaz c nflict, and that it involved further screen time for president Saakashvili on Election Day.
The fact that the buses were not organized by local officials tasked with arraying the electoral procedures.
Georgian authorities should launch a serious, independent investigation of the incident to find out the circumstances of the attack and to identity persons responsible for what is a criminal act. If indeed staged by Georgian authorities themselves, the incident is a disturbing example of cynicism, playing on the tragedy that befell the victims of the Abkhaz conflict, risking the lives and health of innocent civilians for political gain.