პოლიტიკური ნიშნით თელავის უნივერსიტეტიდან ლექტორები გაანთავისუფლეს
2008 წლის 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნების მეორე დღესვე თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან, გაერთიანებული ოპოზიციის მხარდამჭერი ლექტორები გაანთავისუფლეს. უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის ჰამლეტ რაზმაძის განცხადებით, ასოცირებული პროფესორი და ამავე დროს რექტორის აპარატის უფროსი ნელი ცქიტიშვილი, ასევე იურიდიული სპეციალობის კოორდინატორი არჩილ ჯორჯაძე პირადი განცხადებების საფუძველზე განთავისუფლდნენ.
წინასაარჩევნოდ, სამსახურიდან განთავისუფლების თაობაზე განცხადებები მუქარებისა და იძულების გამო რომ დაწერეს, ამის შესახებ ლექტორებმა ჯერ კიდევ არჩევნებამდე საჯაროდ განაცხადეს. პოლიტიკური ნიშნით დევნის გამო არჩილ ჯორჯაძემ თელავში პრესკონფერენციაც გამართა, რომელიც ცენტრალური ტელეკომპანიების წარმომადგენლებმაც გადაიღეს, მაგრამ სიუჟეტი სატელევიზო ეთერში არ გასულა.
"არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე თელავის უნივერსიტეტის შენობის დარბაზში გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერები ლევან გაჩეჩილაძე, სალომე ზურაბიშვილი, კობა დავითაშვილი, ფიქრია ჩიხრაძე და სხვები უნივერსიტეტის პროფესორ – მასწავლებლებს და სტუდენტებს შეგვხვდნენ. შეხვედრის დროს დარბაზში "ნაციონალური მოძრაობის" აქტივისტები ფარნა მაყაშვილი, იმედა კევლიშვილი, დავით თუშიშვილი და სხვები შემოვარდნენ და შეხვედრის ჩაშლა სცადეს. ისინი ხმამაღლა იმუქრებოდნენ, რომ გაერთიანებული ოპოზიციის ლიდერებს ვინც ვხვდებოდით, ყველას გადაგვიღებდნენ და პრობლემები შეგვექმნებოდა.
იმ დღის შემდეგ მმართველი პარტიის თელავის საარჩევნო შტაბის უფროსი და ამავე დროს ნაციონალური მოძრაობის რეგიონული ორგანიზაციის ერთ-ერთი ხელმძღვანელი გია პაპუნაშვილი გვდევნიდა. არაერთხელ პირდაპირ შემომითვალა, რომ განცხადება დამეწერა და უნივერსიტეტიდან წავსულიყავი, რაზეც უარს ვამბობდი. შემდეგ დამემუქრნენ, რომ თუ თვითონ არ წავიდოდი, ძალით გამაგდებდნენ, სპეციალობას გააუქმებდნენ და ჩემთან ერთად სხვა პედაგოგებიც სამსახურის გარეშე დარჩებოდნენ. იყო სხვა ზეწოლებიც, მათ შორის დაპატიმრების, რის გამოც იძულებული გავხდი და 13 მაისს უნივერსიტეტიდან გათავისუფლების შესახებ განცხადება დავწერე", - ამბობს არჩილ ჯორჯაძე.
"უნივერსიტეტში მოღვაწეობასთან ერთად, პარალელურად გაერთიანებულ ოპოზიციასთან ვთანამშრომლობ და თელავში ამ პოლიტიკური ძალის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ფიქრია ჩიხრაძის საარჩევნო შტაბის იურისტი ვარ. აქედან გამომდინარე, ჩემზე ხორციელდება მძიმე ფსიქოლოგიური ზეწოლა, შანტაჟი. ყოველივე ამის გამო, გთხოვთ, გამანთავისუფლოთ იურიდიული სპეციალობის კოორდინატორის თანამდებობიდან, რათა ჩემი უნივერსიტეტში ყოფნით საფრთხე არ შეექმნას უნივერსიტეტს და მის ხელმძღვანელობას", - აღნიშნულია ჯორჯაძის განცხადებაში.
ნელი  ცქიტიშვილი
უნივერსიტეტიდან წასვლის თაობაზე განცხადება არჩევნებამდე დაწერა ასოცირებულმა პროფესორმა, რექტორის აპარატისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ნელი ცქიტიშვილმაც. პროფესორი არ მალავს, რომ ეს გადაწყვეტილება ზეწოლის გამო მიიღო, რაზედაც 2008 წლის 8 მაისით დათარიღებულ განცხადებაშიც ხაზგასმით მიუთითებს: "მე, როგორც ოპოზიციური პარტიის მხარდამჭერი და მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ფიქრია ჩიხრაძის საარჩევნო შტაბის აქტიური წევრი, ვგრძნობ, რომ საფრთხეს ვუქმნი უნივერსიტეტს და მის ხელმძღვანელობას, რადგან ქვეყანაში ისეთი მმართველი რეჟიმია, რომლისთვისაც მიუღებელია განსხვავებული აზრი, თავისუფალი სიტყვა და სამართლიანი არჩევნები. ვითავისებ რა პასუხისმგებლობას უნივერსიტეტის წინაშე, გთხოვთ, გამათავისუფლოთ საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და რექტორის აპარატის უფროსის თანამდებობიდან".
ამ განცხადებების შინაარსის მიუხედავად, 2008 წლის 22 მაისს თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა ჰამლეტ რაზმაძემ გამოსცა ბრძანებები #171 და 172, რომლითაც ცქიტიშვილიც და ჯორჯაძეც დაკავებული თანამდებობებიდან გათავისუფლდნენ.
- ბატონო ჰამლეტ, ჯორჯაძე და ცქიტიშვილი განცხადებებში პირდაპირ მიუთითებენ, რომ ისინი ზეწოლას განიცდიდნენ. ამასთან ერთად, ცქიტიშვილი გაერთიანებული ოპოზიციის პარტიული სიით დეპუტატობის კანდიდატი გახლდათ.
- ნელი ცქიტიშვილმა უნივერსიტეტის რექტორს განცხადებით 8 მაისს მიმართა, ხოლო არჩილ ჯორჯაძემ 13 მაისს. არჩევნებამდე, ანუ 21 მაისამდე მათ ჰქონდათ დრო, რომ საკუთარი განცხადებები გაეთხოვათ, რაც არ გაუკეთებიათ.
- არ დაინტერესდით მაინც, მუქარის რა ფაქტებზე საუბრობდნენ თქვენი კოლეგები?
- მათთვის ამ საკითხების გასარკვევად არ მიგვიმართავს. უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობისთვის არავის დაუვალებია ლექტორების სამსახურიდან გათავისუფლება.
ნელი ცქიტიშვილმა და არჩილ ჯორჯაძემ დახმარებისათვის საქართველოს სახალხო დამცველსაც მიმართეს. ომბუდსმენის აპარატის წარმომადგენლებმა ზეწოლის ფაქტებზე მოკვლევა დაიწყეს.

Lecturers Fired from Telavi University as Political Payback
On the next day of the Parliamentary Elections on 21 May 2008 lecturers supporting the opposition parties were fired from the Telavi University. Hamlet Razmadze, the head of the University Administration, stated that Neli Tskitishvili, associated professor and head of the Rector’s Office, Archil Jorjadze, and the coordinator of the Legal Faculty resigned at their own initiative.
Before the elections the lecturers publicly stated that they had written resignation letters because of being threatened and politically repressed. Archil Jorjadze later gave a press conference in Telavi where he shared his personal account of political persecution. Although leading TV Companies recorded the press-conference, the event was not aired on TV, which may be politically motivated.
“Several days before the elections Levan Gachechiladze, Salome Zurabishvili, Koba Davitashvili, Pikria Chikhradze and other leaders of the united opposition met lecturers and students of the university in the hall of the Telavi University. Parna Makashvili, Imeda Kevlishvili, Davit Tushishvili and other activists of the National Movement rushed into the hall during the meeting and tried to obstruct with the event. They were threatening people attending the meeting and telling how they would make problems for them in the future.
Gia Papunashvili, the head of the Telavi Election HQ of the ruling party and the director of the regional organization of the National Movement oppressed us.  He ordered me through a third person to write a resignation letter and go from the university but I refused. Then they threatened me with expulsion unless I resigned on my own accord; they even said that they would abolish the faculty at the university and that other lecturers will find themselves unemployed along with me. However, it did not end here, as there were some other methods of harassment. I was then threatened with the possibility of imprisonment, so I had little choice but to resign; and on May 13 I tendered my letter of resignation,” said Archil Jorjadze.
“I had cooperated with the United Opposition in parallel with my activities at the University; I am a lawyer for the election HQs of Pikria Chikhradze, the single mandate candidate from the United Opposition in Telavi. Consequently, I faced both psychological repression and blackmailedl and based on the situation I am applying to you with the request to discharge me from the position that I hold as the coordinator of the Legal Faculty. My presence in the University should not interfere with its activities,” states the resignation letter of Jorjadze.
Neli Tskitishvili wrote the resignation letter before the elections. She does not
Neli  Cqitishvili
deny that her decision resulted from political repression and she mentioned this fact in her letter of resignation that she wrote on May 8 2008. “I am a supporter of the opposition party and an active member of Pikria Chikhradze’s election HQ, and feel that I have been threatened by the university and its administration, as the current authority of my country cannot accept opposition opinions and free and fair elections. Feeling responsible to the university I am applying to you with the request to discharge me from the position as the head of the Rector’s Office and Public Relation Department of the University.”
Despite the context of the resignation letters, on May 22 2008 Hamlet Razmadze issued the resolutions # 171 and 172 according to which Tskitishvili and Jorjadze were discharged from their positions.
-Mr. Hamlet Jorjadze and Tskitishvili outlined repression in their letters. In addition, Tskitishvili was the MP candidate on the list of the United Opposition.
-Neli Tskitishvili submitted a letter to the university rector on May 8 2008, and Archil Jorjadze sent a letter on May 13. Before elections, May 21, they had the opportunity to withdraw their letters but they chose not to do so.
-Did not you become interested in the kind of repression they were speaking about?
-We have not asked them to explain the situation. Nobody ordered the board of the university to fire those lectures.
Neli Tskitishvili and Archil Jorjadze applied to the Georgian Public Defender for help. The Ombudsman’s office started to investigate the alleged facts of repression.