დაგვიანებული მატარებელი
გახსოვთ ალბათ პრეზიდენტს სააკაშვილის ცნობილი სიტყვები:  ,,ვისაც არ უნდა ჩვენი მატარებლით წამოსვლა, ჩავიდესო… ასე შეუთვალა ქვეყნის უმაღლესმა პირმა ხელისუფლებაში მოსვლის მერე ოპოზიციონერებს.  ,,ნაციონალური მოძრაობის” მატარებელი 4 წელია მიჰქრის, გორის რაიონის მოსახლეობა კი მატარებლით გორიდან თბილისში ვერ ჩასულა..
უკვე  50 წელია, რაც ცხინვალის რეგიონში ელექტრომატარებელი თბილისიდან მოძრაობს. ერთლიანდაგიან სარკინიგზო ხაზს დღემდე რესტავრაცია არ ჩატარებია. უფრო მეტიც, 2004 წელს პრემიერი ზურაბ ჟვანიაც კი ჩავიდა ცხინვალში და რკინიგზის აღდგენაზე დაიწყო საუბარი. სოფელ ნიქოზთან სარესტავრაციო სამუშაოები დაიწყო კიდეც. თუმცა რამდენიმე დღეში რკინიგზის რესტავრატორების თავზე ყუმბარებმა დაიწყო ცვენა და ინფრასტურქტურის აღდგენას ორივე მხარემ თავი მიანება.
ამ ხნის განმავლობაში თითქმის ნახევარ საუკუნოვან მატარებელს, რომელსაც დღემდე ,,სტალინელს” უწოდებენ, ფუნქციონირება არ შეუწყვეტია. ქალაქ ცხინვალს კომუნისტების დროს ,,სტალინელი” ერქვა. სწორედ აქედან მომდინარეობს ამ მატარებლის სახელწოდებაც, რომელიც დღეს თბილისი-ნიქოზის რეისს ასრულებს. ეს ერთადერთი მატარებელია, რომელიც ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას ემსახურება როგორც გადაზიდვის, ასევე მგზავრობის თვალსაზრისით…
გზა ზემო მხარედან ქვემო მხარეში…
დილის ხუთ საათზე ,,სტალინელი”-ს შეკივლება იმის მაუწყებელია, რომ ის სოფელ ნიქოზიდან დაიძრა. რკინიგზის ერთადერთ ხაზზე ჩამწკრივებულ ვიწრო ბაქნებისკენ ,,ზემო მხრის” სოფლებიდან ურმებით, მინიტრაქტორებით, ხელის  ურიკებით მოსახლეობა  ბალს, ალუბალს, მარწყვს ეზიდება, უკვე პომიდორიც გამოჩნდა. ვისაც „კეხურა“ ვაშლი აქვს შემორჩენილი, ისიც მოაქვს. დაახლოებით 50 კმ მანძილის გავლას ,,სტალინელი” გორამდე 2 საათს უნდება. საერთოდ მოძველებულ ლიანდაგზე მატარებელი 20-30 კმ სიჩქარით მოძრაობს.
გორის სადგურზე ბარგით გავსებული მატარებელი ჭრიალით შედის. აქ ორი იმდენი მგზავრი ხვდება, ვიდრე მოდის. ვისაც დედაქალაქამდე წასვლა ეზარება, გორის სადგურზევე ცლის ბარგს.  მატარებელი ისევ ივსება და 5 წუთში სადგურს ტოვებს.
აი, აქედან უკვე ჯოჯოხეთი იწყება.
გორიდან თბილისამდე 5 ვაგონიანი ,,სტალინელი” 13 ბაქანზე და 3 სადგურზე ჩერდება. გორში გავსებულ მატარებელში გზადშემხვედრ ბაქნებზე მკვირცხლი მგზავრები ჩატეხილი ფანჯრებიდან ცდილობენ ვაგონში შეღწევას, ისიც უმეტესად საბარგო ვაგონში ხერხდება, დანარჩენ ვაგონებში შესვლა წარმოუდგენელია.
ვაგონებში მგზავრებზე მეტად ხილით სავსე ყუთები ალაგია.
,,- ნელა კაცო, სად მოდიხარ, მალინა არ ჩამიჭყლიტო…”
,, - სად მოვდივარ რა, შენს ბაღში კი არ მოვდივარ! მატარებელი სამგზავროა, საბარგო კი არა…” - არ უთმობენ ერთმანეთს მგზავრები საყვედურებს.
,, - ხომ დაინახეთ რომ მატარებელში არ არის ადგილი, რას ამოხვალთ ხოლმე, მაგ „იაშიკზე“ რო დაჯექი, არ ჩაიმტვრევა?”
,, - ხო გაიძახდით მიშა, მიშაო, ეხლაც იძახეთ მიშა, მიშა, იქნება გაიგოს და მოგხედოთ” - უკვე ხუმრობაზე გადავიდნენ სოფელ გრაკალში ამოსული რკინიგზის მუშები, რომლებმაც გარგარით სავსე ყუთებს გადაფარებული თავშალი გადააცალეს და თითო-თითოდ გაუსინჯეს გემო ხილს.
,,რამდენსა ჭამთ, თქვე ოხრებო, თბილისში რაღა ჩავიტანო, ნაკლულ ყუთს აღარავინ იყიდის”, - შუა ვაგონიდან ყუთის პატრონი ქალბატონის ყვირილი ისმის, რომელიც გადატენილ ვაგონში თან ფეხზე დგას და თან შორი მანძილიდან ათვალიერებს თავის ყუთებს.
ამას აშკარად ეტყობა, რომ ვაჭარია. გორის სადგურზე საბითუმოდ რამდენიმე ყუთი სხვა და სხვა სახეობის ხილი აიღო გლეხებისგან იაფად და შემდეგ თვითონ თბილისში ჩააქვს და იქ სამმაგ და ოთხმაგ ფასად ჰყიდის.
,,ჩქარა წყალი, ქალი ცუდად არის… ფანჯარასთან მიიყვანეთ დასვით!” - ესღა აკლდა ვაგონს. სწრაფად წამოიშალნენ ფანჯარასთან მსხდომი მამაკაცები და ქალი დასვეს. მოკლედ სანამ ვინმე ცუდად არ ხდება, ერთმანეთს ადგილს არ უთმობენ. ყველაზე მძიმე დღეში დერეფანში გაჭედილი მგზავრები არიან. ვერც წინ მიდიან, ვერც უკან. წინ ვედროები ალაგია, უკან ყუთები.
,,აბა, გადავიხადოთ…!” - დიდის გაჭირვებით და თან ომახიანად შემოდის მოლარე, თან ორი პოლიციელი მოსდევს, თუ ვინე თანხას არ გადაიხდის, ჩააგდებენ უკან.
,,გადაიხადე, ქალო, შენ გელაპარაკებიან!” - დიდგულზეა პოლიციელი, რომელსაც ფორმაზე აწერია: ,,დაცვა”, ისე რომ ვერ გაიგებს კაცი, თუ ვისი დაცვა ავალია, ადამიანის უფლებების თუ მოლარის?
,,რა, ჯანდაბა გადავიხადო, რაც მომაქვს ყველაფერი დამიჭყლიტეს, რა უნდა გავყიდო, რომ ფული ავიღო!” - ჩივის ერთი მოხუცებული ქალი, რომელსაც ხელში მარწყვით სავსე ერთი პატარა ვედრო უჭირავს, რადგან ჯერ ერთი, დასადგმელი ადგილი აღარ არის, მეორეც ეშინია, რომ არავინ გაუჭყლიტოს.
,,თუ არა გაქვს ფული რას დადიხარ, მოიტა ეგ მარწყვი მაინც მაჭამე” - და პოლიციელი პატარა ვედროსკენ წაიღებს ხელს.
,,ხელები გასწი შე ოჯახქორო, თუ გინდა იყიდე ან კიდევ აგერ, ის ბალი ჭამე, მარწყვს თავი დაანებე”, - ხელს აფარებს მოხუცი მარწყვის ვედროს. მატარებლის მოლარე კი რკინიგზის მუშებს ეჩხუბება, რომლებიც მგზავრობის საფასურს არ იხდიან, რკინიგზის თანამშრომლები ვართ, რატომ უნდა გადავიხადოთ თანხაო.
,,რკინიგზელების” ჩხუბი ასე იოლად არ მთავრდება. მოლარე წყობილებიდან გამოდის და შეტევაზე გადადის: - ,,რაში მჭირდება თქვენი რკინიგზელის საბუთები? ეხლა რომ რევიზია მომდევდეს, ხომ მომხსნის სამსახურიდან! თქვე კაი ხალხო, აიღეთ ტალონები და იმ ტალონებით იარეთ!” - უყვირის მოლარე რკინიგზელებს, რომლებსაც რკინიგზის ბილეთები აუფრიალებიათ, რომელზეც არც ბილეთის მფლობელის სურათია და არც წარწერა  ჩანს ნორმალურად.
,,ყოველდღე სად გვცალია ტალონებზე ვირბინოთ? ხან უფროსი არ არის კაბინეტში, ხან გასულია. ჩვენ კი სამუშაოს რომ ვამთავრებთ საღამოს, მაშინვე დეპოსკენ გავრბივართ, მატარებელმა არ გაგვასწროს. ყოველდღიური ტალონი გაგიგიათ, ხალხო?!” - პასუხობენ მუშები და საბოლოო ჯამში გამარჯვებულებიც რჩებიან.
,,სულ პატარა ბიჭები მოიყვანეს რკინიგზაში, აზრზე არ არიან ვაგონი რა არი და რისგან შედგება. მოდიან და მერე ზემოდან გიყურებენ? დიდი სამამულო ომის მერე რკინიგზაში ვმუშაობ, ეგენი მასწავლიან რა არის რკინიგზა? მე ამდენი წელი ვემსახურე დეპოს, მე უნდა გადავიხადო და გუშინდელმა მოსულმა ფული აკრიფოს და ჯიბე გაისქელოს?” - ამბობს დეპოს მუშა.
,,ჩვენი მკლავი და მარჯვენა ვის რაღათ უნდა? ხომ ხედავ ნიქოზის მატარებელი (სტალინელი) შუადღეზე ჩადის თბილისში. სამუშაოზე გვაგვიანდება, უფროსი საყვედურს გვეტყვის და გაგვანთავისუფლებს. პირდაპირ რომ ვერ გვყრიან, ასეთი მეთოდებით ცდილობენ ჩვენს გაყრას სამსახურებიდან. ერთ ახალ უფროსს უთქვამს, სოფლელი მუშები აღარ დავინახო, მაგათ სოფელში მიწას მიხედონო. ჩვენს ბედ-იღბალსაც ეგეთი პირი უჩანს”, - სიტუაციაში გვარკვევს მეორე რკინიგზელი.
კასპს რომ გასცდება მატარებელი, ქსანთან  ნახევარი საათით ჩერდება, ეს მაშინ თუკი ,,სტალინელს” უკან ნავთობით დატვირთული მატარებელი წამოეწევა და გასწრებაა საჭირო. ასეთ შემთხვევაში, ,,სტალინელი” ჩერდება და ნავთობით დატვირთულ მატარებელს ატარებენ. დაახლოებით 20 წუთი ამ პროცესს სჭირდება.
ქსნიდან 40 წუთში მატარებელი თბილისის ქვაბულს უახლოვდება, სიცხე თანდათან მატულობს. მზეც უკვე დიდი ხანია ამოვიდა და ვაგონში სუნთქვა შეუძლებელია.  ჰაერს სიგარეტის კვამლი ახშობს. რამდენიმე ფანჯარას მინა ჩამტვრეული აქვს, ყველა მწეველი „პაპიროსს“ აბოლებს, თან არ გეგონოთ ,,ვინსტონს” ან ,,კენტს” ეწეოდნენ, სად აქვთ ძვირადღირებული სიგარეტის ფული ღარიბ მუშებს და გლეხებს? უფილტრო ,,პრიმას” და ,,ასტრას” კვამლით არის გაჟღენთილი ვაგონის კედლები.
გორიდან 1 სთ-სა 40 წუთში მატარებელი ,,სტალინელი” დიდუბის სადგურში შედის. მგზავრების ნაწილი აქ ჩადის, ნაწილი კი მატარებელს ბორჯომის ვაგზალზე მისდევს.
,,რამდენი ხანია მოვდივართ, რაღა უნდა გავაკეთოთ ქალაქში დაღამდა უკვე…” - ყველას დააგვიანდა სამუშაოზე: მუშას სამასხურში; ექთანს -  საავადმყოფოში, უნივერსიტეტში -  სტუდენტს, გლეხს ბაზარში... მტვერსა და სიბინძურეში ამოსვრილ შარვლებს და ფეხსაცმელებს მგზავრები წყლის შადრევანთან ისუფთავებენ. აქაც რიგები გაჩნდა - ზოგს წყალი სწყურია, ზოგს კი ხელ-პირის დაბანა გადაუწყვეტია.

The trains have been running from Tbilisi to Tskhinvali region for fifty years. The railway line has not been repaired since that time. Moreover, in 2004 Zurab Zhvania, late Prime-Minister of Georgia, arrived in Tskhinvali and stated the railway must be repaired. The works started near the village of Nikozi but several days later grenades exploded close to workers and both sides gave up the efforts to carry out the necessary repairs.
Anyway, the fifty-year-old train, with the nickname “Stalineli”, did not stop functioning. During communist regime Tskhinvali was called “Stalineli” and the nickname of the train originated from there; it was the only train that served the locals of the Tskhinvali district.
A way from upper zone to lower zone…
The signal of Stalineli at 5:00 AM means that the train started from the village of Nikozi. Villagers from the upper zone are carrying cherries, strawberries and even tomatoes by carts, mini-tractors, and hand-carts to the platform. Some of them are also carrying apples; it takes almost 2 hours to travel the distance 50 kilometers. Generally, the train moves at the speed of 20-30 kilometers per hour on the old railway tracks.
The loaded train enters Gori station making cracking sounds. Already the new passengers are waiting on the platform for station. Those, who are lazy to go to Tbilisi sells their fruit at the Gori station. Anyway, the train some is overcrowded and departs the station within five minutes.
Then all hell starts:
The “Stalineli” with five carriages stops at 13 small platforms and 3 large stations between Gori and Tbilisi. Active passengers jump into the train through broken windows at various platforms. People can get on the train through that way only in load carriage. Nobody can enter into other train cars.
The boxes with fruit take up more space than do the people on the train.
“-Watch out! Do not smash my berries…”
“-I am not going across your yard! The train is for passengers and not for luggage,” people complain about each other.
“-Have not you seen that there is no place in the train; why have you got on? Do not sit on that box, you will break it.”
“-You were shouting Misha, Misha during demonstrations. And start shouting now too. Maybe he will hear and assist you,” workers of the railway department started joking; they joined passengers in the village of Grakali in Kaspi district; they stole some fruit from boxes and ate it.
“-How much should you eat? What shall I take to Tbilisi? Nobody will buy the box if it is not full to the top,” the woman, owner of the box, started shouting from the middle of the carriage. She is hardly standing on her feet but cannot take her eyes from the boxes.
She must be a merchant. She bought several boxes of various fruit at wholesale at the Gori Station and now she is taking them to Tbilisi to sell at three and four times the wholesale price.
-“Bring water, quickly, a woman has fainted…lead her to the window to breath air,” the men sitting next to the window got up and let her sit down. If somebody does not faint, nobody will let other passenger to rest on the seats. The passengers stuck in the corridor are in the worst situation. They cannot move forwards or back. The buckets are in front of them and boxes are behind. “Get ready to pay fees…!” money collector enters the carriage with much difficulty; two policemen are accompanying him. If somebody does not pay the fee, the policemen will force him/her out of the carriage.
“Hei, lady pay the fee; I am talking with you!” the policemen is shouting. “Security” is written on his uniform; however it is difficult to realize whose rights he is protecting-passengers’ or the cashier's?
“Why the hell should I pay? People smashed all my fruit, what shall I sell now?” an old woman is complaining who is holding a small bucket with strawberry. There is no place to put the bucket on and besides that the woman is afraid people will squash it.
“If you do not have money why are you traveling by train? At least let me eat your strawberries,” the police officer held out to take the fruit from her.
“Keep your hands away. If you want to eat it, pay the money. Or eat those cherries,” protects the old woman her bucket with hands. The money collector is arguing with railway workers who generally are not willing to pay the fees.
The argument with railway workers does not finish easily. The cashier loses his temper and attacks them. “Why should I need your documents? If controllers were following me now, they would have fired me by all means. Just take traveling tickets and show them instead of payment,” the cashier is shouting at railway workers who are showing their cards that have neither photo nor any signature on them.
“We do not have time to apply for tickets everyday. Sometimes our director is not in his office; we finish our work in the evening and rush to the station to catch the train. How can we queue for the ticket everyday?” The workers replied and finally they are the winners.
“They were employed as cashiers at very early age and cannot differ a carriage from the train. But now they disregard other people. I have been working at the railway department since the Great Patriotic War. The freshmen make me pay for traveling and extorts as much money as possible from us,” said the worker.
“Who respects our work? The train can reach Tbilisi only at midday and we are always late for work. The boss will rebuke and then fire us; they cannot dismiss us directly but will use some tricky methods to get rid of us. The new boss of railway department stated he would not like workers from villages in his department. He said we should cultivate land. And based on the current situation I think it will really happen,” said another worker.
The train stops for half an hour at Ksani station if a train loaded with petrol is following it. The former one should wait for the latter and let it pass; the delay lasts for nearly 20 minutes.
Forty minutes later the train reaches the surrounding area of Tbilisi where it is always hot. The sun has risen long before and it is impossible to breath in the carriage. The smoke makes the air more thick to breath. Several windows do not have any glass; every smoker smokes here; but do not think that they smoke expensive cigarettes (that have lighter smell); poor workers and peasants smoke only non-filter cigarettes.
One hour and forty minutes later Stalineli enters the Didube Station in Tbilisi. Part of passengers gets off here and another part travels up to Borjomi Station.
“We have been traveling for so long time that now it is very late to do anything in the capital,” and now everybody is going to be late for work. Nurses are late for the shift at hospitals, students are late for their lectures, and peasants are late for the market. The passengers clean their dirty trousers and shoes at the water-fountains. Now they have to stand in the queue here too; some people are thirsty others want to wash up after the ordeal of a train ride.