კახეთში ჟურნალისტები საკუთარ ნივთებში ნარკოტიკებს პოულობენ
გუშინ, ჟურნალისტმა გელა მთივლიშვილმა ხელჩანთაში, ცელოფნის პარკში გახვეული ნარკოტიკული საშუალების მსგავსი ფხვნილი იპოვა. ჟურნალისტის თქმით, ამგვარი რამ მის თავს უკვე მეორედ ხდება. პირველად მთივლიშვილმა საკუთარ ხელჩანთაში ასეთივე ფხვნილი გასული წლის ოქტომბერშიც ნახა და ორივე შემთხვევაში გაანადგურა. აღსანიშნავია, რომ ცოტა ხნის წინ, ნარკოტიკული საშუალების მსგავსი ფხვნილი, ხელჩანთაში, კახეთში მომუშავე ჟურნალისტმა მადონა ბატიაშვილმაც იპოვა.
გელა მთივლიშვილი მომხდარს სამსახურებრივ საქმიანობას უკავშირებს. მისი თქმით, დაშინების მიზნით, მის მიმართ ადრეც არაერთხელ ყოფილა ზეწოლის ფაქტები.
„მომხდართან დაკავშირებით პოლიციისთვის არ მიმიმართავს, რადგან აზრი არ აქვს. სისხლის სამართლის საქმეები, რომელიც ჩემზე თავდასხმის, საცხოვრებელ სახლში ორჯერ ხელყუმბარის აფეთქებისა და მკვლელობის მცდელობის ფაქტებზე აღიძრა, შს კახეთის მთავარი სამხარეო სამმართველოს მიერ დღემდე გამოუძიებელია. უფრო მეტიც, 2005 წელს, როცა კახეთის რეგიონული გაზეთის რედაქციის ის ოთახი დაარბიეს, სადაც მე ვმუშაობდი, პოლიციის თანამშრომლებმა იმ მიზეზით, რომ ჩემი სამუშაო ოთახის კარზე ჩემი ხელის ანაბეჭდები აღმოჩნდა, ადგილობრივი მედიასაშუალებების კორესპონდენტების დახმარებით გაავრცელეს ინფორმაცია, თითქოს ოფისი თვითონ დავარბიე. აქედან გამომდინარე, ამ შემთხვევაში რომ პოლიციისთვის მიმემართა, არ გამოვრიცხავ ეთქვათ, რომ ნარკოტიკების მომხმარებელი ვარ. იშვიათი გამონაკლისის გარდა, ამ პოლიციის გამოძიებული ჟურნალისტებზე ზეწოლის ფაქტებთან დაკავშირებით არაფერი მინახავს და რაღა ამ ფაქტს გამოიძიებდნენ ობიექტურად?“, - კითხულობს მთივლიშვილი.
უნდა აღინიშნოს, რომ რამდენიმე დღის წინ, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში, ჟურნალისტ გელა მთივლიშვილს, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს და დაცვის წარმომადგენლების მეშვეობით, შენობიდან გააძევეს. გამგეობის თანამშრომელმა ფიქრია ჯოხარიძემ ჟურნალისტს განუცხადა, რომ საჭიროების შემთხვევაში კორესპონდენტებთან ამგვარად მოქცევის შესახებ მითითება, გამგებლის მეშვეობით, კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციიდან მიიღეს. ჟურნალისტისთვის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტზე საინფორმაციო საშუალებებით ინფორმაცია გავრცელდა, თუმცა მომხდარზე სისხლის სამართლის საქმე მანამ არ აღიძრა, სანამ პოლიციას თავად შეურაცხყოფილმა ჟურნალისტმა არ მიმართა. გამოძიებას მთივლიშვილი ამ დრომდე არ დაუკითხავს.
ცოტა ხნის წინ, ხელჩანთაში ნარკოტიკული საშუალების მსგავსი ფხვნილი იპოვა სიღნაღის რაიონში მომუშავე ერთ-ერთმა დამოუკიდებელმა ჟურნალისტმა მადონა ბატიაშვილმა, რომელიც აქტიურად ავრცელებს კრიტიკულ ინფორმაციებს ადგილობრივი ხელისუფლების საქმიანობის შესახებ. მანამდე, ცეცხლსასროლი იარაღის ვარგისი ტყვია ჩაუდეს ჩანთაში კახეთის რეგიონული გაზეთის `იმედის~ კორესპონდენტს მარინა გოგოლაძეს, რომელიც ლაგოდეხის რაიონში საპროტესტო აქციის გასაშუქებლად იმყოფებოდა.
როგორც მადონა ბატიაშვილი აღნიშნავს, მისთვის უცნობია საიდან მოხვდა მის ხელჩანთაში გაურკვეველი ფხვნილი. „არც ნათესავი მყავს ვინმე ნარკოტიკების მომხმარებელი და არც ასეთ ადამიანთან ვმეგობრობ. ვერ გეტყვით, ეს ფხვნილი ჩემს ხელჩანთაში საიდან მოხვდა, მაგრამ ვფიქრობ, რომ ამით ჩემს დაშინებას შეეცადნენ“, - დასძენს მადონა ბატიაშვილი.
რეაგირების თხოვნით სამართალდამცავებისთვის არც მას მიუმართავს.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ვარაუდობენ, რომ დამოუკიდებელი ჟურნალისტების მიმართ რეგიონში ზეწოლა კიდევ უფრო გაძლიერდება. „ფაქტობრივად რეგიონში არსებულ პრობლემებს, ადამიანის უფლებების დარღვევის და სხვა ფაქტებს, რომლის გახმაურებაც ხელისუფლებას ხელს არ აძლევს, რეგიონული ჟურნალისტები აშუქებთ, ადგილობრივი თუ რამდენიმე ცენტრალური საინფორმაციო საშუალების მეშვეობით. კარგად ვიცი, რა პრობლემებს აწყდებით მასალის მომზადებისას, მაგრამ მიუხედავად ამისა, ცდილობთ მაქსიმალური მოახერხოთ. ისიც აღსანიშნავია, რომ საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ჟურნალისტები სამუშაოდ სხვადასხვა დაწესებულებების პრეს-ცენტრებში გადავიდნენ. შეთავაზებებზე უარი მხოლოდ რამდენიმემ თქვა, რამდენიმესთან კი ახლაც მიმდინარეობს მოლაპარაკებები. ერთი სიტყვით, პროცესები, რომელიც თბილისში განვითარდა, რეგიონებში ინაცვლებს თავისუფალი ინფორმაციის საბოლოოდ ჩასახშობად და ვფიქრობ, რომ ვითარება კიდევ უფრო გამწვავდება“, - აცხადებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი ლია ხუროშვილი.

Journalists Find Narcotics Planted in their Bags in Kakheti
Yesterday, journalist Gela Mtivlishvili discovered a powder that looks like narcotics in his bag. He stated that this is not the first time and a similar incident previously occurred.  Mtivlishvili found powder in his bag in October of 2007 for the first time. It must be noted that short time ago, Kakheti based journalist Madona Batiashvili also found the same powder in her bag.
Gela Mtivlishvili assigns the incident to his activities as a journalist. He has been frequently oppressed before and such actions are intended to threaten journalists.
“I have not appealed to the police about the incident as it would be useless. Kakheti regional main department of the Internal Ministry has not investigated the criminal case over my assault, the discovery of a hand grenade, and an explosion in the yard of my house, which happened two times. This is attempted murder of my person. . Furthermore, in 2005 when the office of the regional newspaper where I worked was raided police accused me for having raided my own office because they discovered my finger-prints on the door of the room. Thus, if I had applied to the police regarding the recent incident they might have blamed me for being a drug addict. With the exception of some particular cases, I have not seen any cases of journalist being assault that was actually investigated to the end by the police. Consequently I could not be sure that they would like to assist me or not,” said Mtivlishvili.
Several days ago local governmental officials insulted and proceeded to assault Gela Mtivlishvili at the Sighnaghi Municipality Board. The security guard kicked the journalist out of the building. Fikria Jokharidze, an employee of the board, stated to the journalist that they were ordered to treat him so from the Kakheti Regional Administration. News programs distributed the information about the incident where local governmental officials were being blamed of having prevented the journalist from being engaged in his professional activities. However, law enforcers had not launched any investigation on the incident until the abused journalist applied to the police personally. Anyway, the investigation has not interrogated Mtivlishvili as of yet.
Short time ago, Madona Batiashvili, one of the independent journalists working in Sighnaghi district, also found a powder looking like narcotics in her bag. She spreads critical information about the activities of the local authority. Before that Marina Gogoladze, correspondent of the regional newspaper “Imedi”, was planted a valid bullet in her bag. The journalist was observing protest demonstration in Lagodekhi district.
Madona Batiashvili stated that she can not understand how the substance got into her bag. “I don’t have a relative or a friend who is addicted to narcotics. I cannot say how the powder came to be in my bag. Regardless, I think they wanted to threaten me with that,” said the journalist.
Batiashvili has not appealed to law enforcers for help either.
Representatives of the non-governmental organizations suppose that suppression of independent journalists would further be increased in their region. “In fact, regional journalists are revealing all problems, human rights violations and other facts that happen in the region and the local authority does not appreciate their activities. I have learned from news programs of local or central TV Companies the kinds of problems that you encounter when preparing materials. However, despite all things considered, you somehow manage to accomplish the maximum. Besides that, after the parliamentary elections journalists have found employment at the press-centers of various governmental agencies. With few exceptions of those who refused such offers, some employment opportunities are still being offered. Actually, recent cases of harassments of TV Companies have now started to occur in the regions as well. Such action aims to suppress all free information and I think the situation will be further complicated in the future than it is now,” said Lia Khuroshvili, lawyer for the non-governmental organization “Human Rights Center.