სახელოვნებო სკოლების დირექტორი უხელფასოდ დარჩენილ პედაგოგებს სამსახურიდან გაყრით ემუქრება
სიღნაღის რაიონის სოფელ ტიბაანის სამუსიკო სკოლის პედაგოგებს მეოთხე თვეა ხელფასი არ მიუღიათ. ამის მიზეზად სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სახელოვნებო და სპორტსკოლის დირექტორი თამილა ძმანაშვილი, რომელიც რაიონის სამუსიკო სკოლებს ხელმძღვანელობს, საკმარისი თანხების არარსებობას ასახელებს. ტიბაანის სკოლა სიღნაღის სხვა სამუსიკო სკოლებისგან იმითაც გამოირჩევა, რომ მრავალშვილიანი ოჯახების და ობოლ ბავშვებს, ოფიციალური დოკუმენტით დადგენილი მოთხოვნის მიუხედავად, სკოლაში უფასოდ სწავლების საშუალებას არ აძლევენ. სახელოვნებო სკოლების გაერთიანების ხელმძღვანელი თამილა ძმანაშვილი, პედაგოგებს, შესაბამის ორგანოებში საჩივრის შეტანის შემთხვევაში, სკოლიდან გაყრით ემუქრება.
ტიბაანის სამუსიკო სკოლაში მოსწავლეები სიღნაღის მუნიციპალიტეტის ექვსი სოფლიდან სწავლობენ. სკოლის შენობის არასახარბიელო მდგომარეობისა და 2008 წლის იანვრიდან სწავლების გაზრდილი საფასურის მიუხედავად, ადგილობრივები სკოლას დიდ მნიშვნელობას ანიჭებენ. მათი თქმით, სამუსიკო სკოლის გარდა ქალაქიდან დიდი მანძილით დაშორებულ სოფლებში სხვა დაწესებულება არ ფუნქციონირებს, სადაც ბავშვები დამატებით განათლებას მიიღებდნენ.
სოფლის მცხოვრებთა ცნობით, ტიბაანში არსებული პრობლემებით `ნაციონალური მოძრაობის~ რაიონული ორგანიზაციისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები განსაკუთრებით 2008 წლის მაისში დაინტერესდნენ. 21 მაისის საპარლამენტო არჩევნებისთვის, სიღნაღის მუნიციპალიტეტიდან, საქართველოს პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატად, `რესპუბლიკური პარტიიდან~ კენჭს იურისტი ზაზა ხატიაშვილი იყრიდა, რომელიც სოფელ ტიბაანშია დაბადებული. ადგილობრივების თქმით, მოსახლეობის დიდი ნაწილი სწორედ ზაზა ხატიაშვილს უჭერდა მხარს. იმის გამო, რომ ხატიაშვილის მხარდამჭერები გადაებირებინათ, მმართველი პარტიის წარმომადგენლები ტიბაანელებს არაერთი პრობლემის მოგვარებას, მათ შორის სამუსიკო სკოლის მასწავლებლებს ხელფასების 115 ლარამდე გაზრდას და სასწავლებლად სხვა აუცილებელი პირობების შექმნას დაპირდნენ.
არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე, ტიბაანის სამუსიკო სკოლის პედაგოგებმა, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სახელოვნებო და სასპორტოს სკოლის დირექტორის, თამილა ძმანაშვილის 1 მაისით დათარიღებული ბრძანება მიიღეს. დოკუმენტი მოსწავლეთა გადასახადებზე შეღავათების დაწესებას ეხება. `ვბრძანებ, მრავალშვილიანი (ოთხი და მეტი) და ობოლი ბავშვები გათავისუფლდნენ გადასახადების გადახდისაგან~, - აღნიშნულია ბრძანებაში, რომლის ქსეროასლიც, გასაცნობად, წინასაარჩევნოდ სოფლის თითქმის ყველა მცხოვრებს გადასცეს.
ამ ბრძანების საფუძველზე, რომელიც ოფიციალურად ისევ ძალაშია და არ შეცვლილა, არც რაიმე შესწორებაა შესული, სოფელ ტიბაანში მცხოვრები ხუთი შვილის დედა ეთერ გურაშვილი უკვე მეორე თვეა უფროსი ბავშვების მუსიკალურ სკოლაში ჩარიცხვას ითხოვს, მაგრამ უშედეგოდ.
"როგორც მუსიკალური სკოლის დირექტორს, ასევე მის ხელმძღვანელს თამილა ძმანაშვილს არაერთხელ მივმართე თხოვნით, რომ ჩემი შვილებისთვის სამუსიკო სკოლაში უფასო სწავლების უფლება მიეცათ, მაგრამ ყურადღებას არავინ მაქცევს. მითხრეს, რომ ბიუჯეტში თანხები არ აქვთ, საიდანაც მრავალშვილიანი ოჯახების და ობოლი ბავშვების სწავლებას დააფინანსებენ", - ამბობს ეთერ გურაშვილი.
იმ დროს, როდესაც ოფიციალური ცნობით, სიღნაღის მუნიციპალიტეტში მოქმედ ყველა სამუსიკო სკოლის პედაგოგებს სექტემბრის ჩათვლით ხელფასები მიღებული აქვთ, ტიბაანის სამუსიკო სკოლის მასწავლებლებს მეოთხე თვეა ხელფასი არ მიუღიათ.
"ბავშვების მიერ გადახდილ გადასახადებს დირექცია სახელოვნებო და სასპორტო სკოლის საბანკო ანგარიშზე რიცხავს. დავალიანება არ გვაქვს, მაგრამ მეოთხე თვეა ხელფასი არავის მოუცია, არადა ისედაც მიზერული ანაზღაურება გვაქვს, 25 ლარიდან 80 ლარამდე მერყეობს", - აღნიშნავს ტიბაანის სამუსიკო სკოლის პედაგოგი ეთერ მოსაშვილი.
პედაგოგების უმრავლესობა ამას თამილა ძმანაშვილის მხრიდან ანგარიშსწორებად მიიჩნევს. "რადგან ზაზა ხატიაშვილი ჩვენი სკოლის მოსწავლე იყო, კარგად ვიცნობთ და გავრცელდა ინფორმაცია როგორც წინასაარჩევნოდ, ასევე არჩევნების შემდეგ, რომ მხარი მას დავუჭირეთ, ამიტომ პოლიტიკურად არასაიმედო მასწავლებლებად მიგვიჩნიეს და გვსჯიან", - აცხადებენ მასწავლებლები.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სახელოვნებო და სასპორტო სკოლის დირექტორი თამილა ძმანაშვილი კი ირწმუნება, რომ პოლიტიკური ნიშნით არავის დევნის. "იმდენად ბევრი საქმე გვაქვს, რომ ტიბაანის სამუსიკო სკოლის პედაგოგებისთვის ხელფასების გაცემა ვეღარ მოვასწარით. თან თანხების პრობლემაც გვქონდა, მაგრამ გარწმუნებთ, რომ ისინი შრომით ანაზღაურებას უახლოეს დღეებში მიიღებენ", - განაცხადა ძმანაშვილმა და იქვე აშკარა უკმაყოფილება გამოთქვა ჩვენი ამ ფაქტებით დაინტერესების და იმის გამო, რომ პედაგოგები პრობლემების შესახებ გვესაუბრნენ. საუბრის დამთავრების შემდეგ კი, რაც სიღნაღი დავტოვეთ, თამილა ძმანაშვილი ტიბაანის სამუსიკო სკოლის მასწავლებლებს შეხვდა და დაემუქრა, რომ თუ ისინი მიუღებელი ხელფასების და სკოლაში მრავალშვლიანი ოჯახების და ობოლი ბავშვების ჩარიცხვასთან დაკავშირებული საკითხების შესახებ პრეტენზიების გამოთქმას არ შეწყვეტენ, მომჩივან პედაგოგებს სამსახურიდან გაათავისუფლებს.
"მოვარდა და გვიყვირა, პრობლემების თაობაზე ინფორმაციებს რატომ ავრცელებთო. სიტყვიერი შეურაცხყოფა მოგვაყენა ჩვენც და იმ ბავშვების მშობლებსაც, რომლებიც სამუსიკო სკოლაში შვილების უფასოდ სწავლას ითხოვენ. ბოლოს დაგვემუქრა, როცა საჭიროდ ჩავთვლი ხელფასებს მაშინ მოგცემთ და მანამდე თუ ხმაურს არ შეწყვეტთ, სამსახურიდან გაგათავისუფლებთო", - გვითხრეს პედაგოგებმა.
ჩვენთან სატელეფონო საუბარში ძმანაშვილმა ამ საკითხზე კომენტარის გაკეთება არ ისურვა. მომხდარით არც სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგებელი ზაზა ზედელაშვილი დაინტერესდა. როგორც გვითხრეს, თამილა ძმანაშვილს პარლამენტის წევრი, "ნაციონალური მოძრაობის" სიღნაღის რაიონული ორგანიზაციის ხელმძღვანელი ნუგზარ აბულაშვილი მფარველობს. აღსანიშნავია, რომ ძმანაშვილს სამუშაო ოთახის კედელზე აბულაშვილის არაერთი გადიდებული სურათი აქვს გაკრული, სხვადასხვა პროფილით.
ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სახელოვნებო და სასპორტო სკოლის ხელმძღვანელობას ტიბაანის სამუსიკო სკოლის არცერთ პედაგოგთან შრომითი ხელშეკრულება არ აქვს გაფორმებული.

Principal of Several Art Schools Threaten Teachers with Dismissal over Salary Arrears
Music School teachers in the village of Tibaani (Sighnaghi District) have not received any salary for the fourth month now and the arrears are steadily adding up.  Tamila Dzmanashvili, Sighnaghi Municipality Art and Sports School principal who is the head of Sighnaghi District music schools states that the Municipality is unable to pay to the Tibaani Music School teachers because they do not have available funds in the budget. This is not the only problem in Tibaani Musich School but other schools as well. Teachers and parents of large and impoverished families are unable to study without fees at  school in spite of governmental policy otherwise.  Tamila Dzmanashvili, head of Union of Art Schools threatened if the Tibaani Music School teachers complained to state bodies about not receiving their salaries and that she would have to dismiss them their employment at school.
The children from six villages of Sighnaghi district attend the Tibaani Music School. Even though the school building is far from perfection, the parents have not paid much attention to the shorcomings. The school is rather important for them and their children and they did not hestitate from havng their children attend this school even when the education fee was increased in January 2008.  They say that there is no other education institution with the exception of the Tibaani Music School where the children from Sighnaghi City remote villages are able to receive some additional education.
The Tibaani villagers inform that the National Movement Sighnaghi District Organization representatives as well as the local government have expressed their concern as to the villagers’ problems as far back as May of 2008. This keen interest had its roots: The Republic Party, Georgian oppositional party nominated Zaza Khatiashvili, a lawyer, born in Tibaani village for the Sighnaghi District single mandate MP in the Parliament of Georgia from the snap parliamentary elections of May 21, 2008. Those who call themselves Tibaanians state that the most of the villagers had been planning to vote for Zaza Khatiashvili. The representatives of ruling party made many promises to Tibaanians in order to win their sympathies and to convince them to vote in the election. One among the numerous promises was a promise to increase the salaries for Music School teachers upwards of 115 GEL and to create conditions to achieve an essential education at the Tibaani Musical School.
Several days prior to the election, teachers of Tibaani Music School received an order of Tamila Dzamanashvili dating May 1st, 2008. The document was on giving benefits to several pupils. “I order that the children from large families (with four or more children) and orphans shall not have to pay educational fees,” the copy of this order was distributed to almost every inhabitant living in the village.
Eter Gurashvili, a mother of 5 has been demanding for the second month that her elder child be accepted to Tibaani Music School based on Tamila Dzmanashvili’s order that is technically still in force, the order has neither been changed nor amendments have been introduced to the otherwise valid document. However, Gurashvili’s attempt has been useless thus far.
“I have even addressed the principal of Tibaani Music School as well as Tamila Dzmanashvili, her boss numerous times with the request that my child be allowed to study in the Music School free-of-charge. However, my request remains unanswered. I was told that they do not have enough money in the budget to fund the education of orphans and the children from large families,” states Eter Gurashvili.
Officially, the teachers of all Sighnaghi Municipality music schools have received salaries up to October but the teachers of Tibaani Music School have been waiting for their salaries for the last fourth month.
“The education fees are transferred to the bank account of Sighnaghi Municipality Art and Sports School. The children in our school have paid their fees and they have no debts for their education. However, we have not received salaries for the fourth month. This is not understandable as our salaries are very low and averages from 25-80 GEL,” states Eter Mosashvili, one of the teachers working at the Tibaani Musci School.
Most of Tibaani School teachers consider that Tamila Dzmanashvili is taking out some sort of revenge against the teachers. “Zaza Khatiashvili studied in our school and we know him rather well. There were rumors in pre-election period as well as after the elections that we voted for him on May 21st, 2008. Therefore we are considered as politically unreliable people and are being punished,” state the teachers.
Tamila Dzmanashvili, principal of the Sighnaghi Municipality Art and Sports School states that she does not persecute anyone their political beliefs.
“We were so overloaded with work that we did not have time for distributing salaries to the teachers from the Tibaani Music School. Besides we had some problems with allocating the money but I can assure you that they will receive the salaries in the nearest furute,” stated Dzmanashvili. In the meantime she expressed her discontent because we became interested in the problem teachers experienced and that they had spoken to us about their concerns. After having finished the conversation and leaving Sighnaghi Tamila Dzmanashvili met with Tibaani Music School teachers and threatened that she would dismiss those teachers who had expressed their outrage over  salary arrears and that not allowing orphans and the children from large families to study without paying.
“She then came to us and started screaming, why are you spreading the information about the problems? She verbally assaulted us and the parents who demanded that their children be able to study without fees. She told us in the end that she would give us the salary when it was the right time. She threatened that if we did not making noise up to that “right time” she would even dismiss us from our jobs,” said the teachers.
We called Dzmanashvili to confirm this information. However, she refused to make any comments. Zaza Zedelashvili, head of Sighnaghi District did not express any interest in the case as well. We were told that Tamila Dzmanashvili is patronized by Nugzar Abulashvili, Georgian Parliament MP and the head of National Movement Sighnaghi District Organization. It is noteworthy that Dzmanashvili has many photos of Abulashvili from various prospectives in her teacher chamber.
It is also noteworthy that the head of Sighnaghi Municipality Art and Sports School has not signed a labor contract with any of Tibaani Music School teachers thus far.