საფლავის ქვების გადაადგილების მცდელობას სკანდალი მოჰყვა
წმინდა ნორაშენის ეკლესიის გამო, რომელიც თბილისში, ლესელიძის  ქუჩაზე მდებარეობს ვითარება კიდევ ერთხელ დაიძაბა. ამ ტერიტორიაზე ერთ ეზოში ორი ეკლესიაა, წმინდა ნორაშენის და მართლმადიდებული ჯვრის მამის.  16 ნოემბერს  ჯვრის მამის მღვდელმა მამა ტარიელმა (სიკინჭელაშვილი) დააპირა ეზოში მდებარე ორი  სომეხი მეცენატის საფლავის ქვები გადაეადგილებინა, რასაც საერთო აჟიოტაჟი მოჰყვა.
საქართველოში არსებულმა სომეხთა სამოციქულო, წმინდა ეკლესიის ეპარქიამ ამ საკითხთან დაკავშირებით პრეს-რელიზი გაავრცელა. მასში ვკითხულობთ, რომ  წმინდა ნორაშენის სახელობის ტაძარი მე-15 საუკუნეში აიგო და დაარსების დღიდან სომეხთა ეპარქიის შემადგენლობაში შედიოდა. მეოცე საუკუნის 30-იან წლებში ეკლესიამ დაკარგა თავისი დანიშნულება და მას წიგნების საცავად იყინებდნენ. სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის აღდგენის შემდეგ საქართველოს ხელისუფლებას  წმინდა ნორაშენის ეკლესია სომხური სამოციქულო ეკლესიისთვის არ დაუბრუნებია.
humanrights.ge ესაუბრა საპატრიარქოს პრესსამსახურის უფროსს მამა დავით შარაშენიძეს. მას ეკლესიის დაარსებასთან დაკავშირებით სხვა ვერსია არ გამოუთქვამს. თუმცა აღნიშნა, იმ საკითხზე თუ ვის ეკუთვნის ტაძარი ისტორიკოსებმა უნდა იმსჯელონ.
პრობლემის თავი ისაა, რომ  წმინდა ნორაშენისა და  ჯვრის მამის ეკლესიები ერთ ეზოში მდებარეობს. აქედან მოქმედი მხოლოდ ჯვრის მამაა. ყველა ის ღონისძება, რომელიც საერთო ეზოში ან მიმდებარე ტერიტორიაზე ხორციელდება მამა ტარიელ სიკინჭელაშვილის ინიციატივით ხდება.
მიხეილ ავაგიანი, საქართველოში სომხური სამოციქულო ეკლესიის ეპარქიასთან არსებული კულტურის, ახალგაზრდობის და განათლების განყოფილების ხელმძღვანელი: ,,ტარიელ სიკინჭილაშვილმა ეკლესიის არქიტექტორულ იერსახეში, რაც ამ ეკლესიის სომხურ წარმოშობას ადასტურებდა, გარკვეული ცვლილებების შეტანა ჯერ კიდევ 1995 წლიდან დაიწყო. მან ეკლესიიდან ემბაზი და სხვა საკურთხევლის  ატრიბუტები გაიტანა.
2005 წელს ტარიელ სიკინჭილაშვილმა წმინდა ნორაშენის ეზოში უცნობი ადგილიდან საფლავის ქვები მოიტანა და უშუალოდ ეკლესიის კედლებთან დააწყო. ტექსტი, რომელიც ამ ქვებზე არის დაწერილი, იწყება სიტყვებით „აქ განისვენებს...“. გამოდის, რომ ამ ქვების ქვეშ თავად საფლავიც არის. თუმცა არსებობს უამრავი მოწმე, რომელსაც იმის დადასტურება შეუძლია, რომ ქვები ეზოში მხოლოდ რამდენიმე წლის წინ მოათავსეს.
ტარიელ სიკინჭილაშვილმა მაისიდან ეკლესიის გარშემო ქართული ატრიბუტიკით მორთული ღობის მშენებლობაც დაიწო. ამ ღობის დემონტაჟთან დაკავშირებით თბილისის მერიამ საპატრიარქოსთან ერთად  გადაწყვეტილება უკვე მიიღო, მაგრამ მშენებლობა დღესაც გრძელდება. მერიაში აცხადებენ, რომ გადაწყვეტილების რეალიზებას მამა ტარიელ სიკინჭელაშვილი ეწინააღმდეგება. მეტიც, ეკლესიის შესასვლელი კარიც აიჭედა“.
ამ მოვლენებმა საპასუხო რეაქცია სომხეთშიც გამოიწვია. სომეხთა ეპარქიამ მორიგ გეგმაზომიერ მისაკუთრების ფაქტთან დაკავშირებით აღშფოთება გამოხატა და დაახასიათა იგი, როგორც ქართული მხარის მიერ შეთანხმების დარღვევა.
სააგენტო „კავკას პრესის“ ინფორმაციით, 21 ნოემბერს ერევანში გამართულ პრესკონფერენციაზე სომხური სამოციქულო ეკლესიის პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა ვაგრამ მელიქიანმა განაცხადა, რომ ვანდალიზმის აქტები საქართველოში ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიის დაუდევრობით ხდება. კონკრეტულ შედეგს არც სრულიად სომხეთის კათოლიკოსის გარეგინ მეორესა და საქართველოს პატრიარქს შორის პირდაპირი მოლაპარაკებები იძლევა.
„საქართველო თურქეთის გზას მიჰყვება და ეჩმიაძინს კომისიის შექმნას სთავაზობს, რომელიც შეისწავლის, რომელი ეკლესიაა თბილისში სომხური და რომელი - ქართული. ეს ჩვენთვის მიუღებელია, რადგან გაგვაჩნია უტყუარი მტკიცებულებები იმისა, რომ ე.წ. სადაო ეკლესიები სომხურია”, - განაცხადა ვაგრამ მელიქიანმა.
ამავე სააგენტოს ინფორმაციით, რამდენიმე დღის წინ წმინდა ნორაშენის ეკლესიასთან დაკავშირებით უმაღლეს პოლიტიკურ დონეზეც ისაუბრეს. სომხეთის პარლამენტის სპიკერი ოვიკ აბრამიანი დარწმუნებულია, რომ საქართველოს ხელისუფლება დამნაშავეებს  დასჯის. ამ საკითხზე ის  სომხეთში საქართველოს ელჩსაც ესაუბრა. რევაზ გაჩეჩილაძემ განაცხადა, რომ შეხვდა როგორც სომხურ სასულიერო პირებს და ასევე საქართველოს მთავრობასაც. ის დარწმუნებულია, რომ საქართველოს ხელისუფლება გააკეთებს ყველაფერს იმისთვის, რომ დამნაშავეები დაისაჯონ.
მეორეს მხრივ, მამა  დავითი (შარაშენიძე) უარყოფს ვანდალიზმის ფაქტებს და აცხადებს, რომ რეალურად ყველაფერი სხვაგვარადაა. მისი აზრით, ეს არის თითიდან გამოწოვილი პრობლემა, რომელსაც სინამდვილესთან არავითარი კავშრი აქვს.
მამა დავითი (შარაშენიძე): „ადრე იქ ნაგავსაყრელი და მაწანწალების თავშესაფარი იყო. დღეს ეს ადგილი გალამაზებულია დ არცერთი საფლავის ქვა არ გადაადგილებულა.
ღობის შიგნით ქართული ტაძარიც არის. ეს ღობე ჯვრის მამასაც ეკუთვნის, რომელიც გაცილებით უფრო ადრინდელია. სომხური ტაძრის ირგვლივ რომ ავლებდნენ ღობეს, ბუნებრივია, საქართველოში ვართ და ქართული ჯვარი იქნება გამოსახული. ათასი გარყვნილობა ხდებოდა ამ ეკლესიის ეზოში, მაგრამ რატომღაც სომხურ მხარეს პრეტენზია არ გამოუთქვამს. მას შემდეგ კი, რაც იქ სკვერი მოეწყო, ხეები დაირგო და ქვეფენილის დაგება დაიგეგმა, აჟიოტაჟი ატყდა. თუ გადაეცემა ეს ეკლესია სომხურ მხარეს, გალამაზებული ეზო ექნება“.
რაც შეხეება საფლავის ქვებს, რომლებიც მიხეილ ავაგიანის თქმით, ეკლესიის ეზოში რამდენიმე წლის წინ გადმოიტანეს, დავით შარაშენიზე უარყოფს ამ ფაქტს და ამბობს, რომ ეს ქვები ყოველთვის ამ ეკლესიის ეზოში მდებარეობდა და მათ ქვეშ საფლავებია.
ეკლესიის კარი კი პატრიარქის პრესსამასახურის ხელმძღვანელის თქმით, სახელმწიფოს მიერ აიჭედა.
მამა დავითი (შარაშენიძე): „ეს სადაო ტაძარია. იქ ქართული საეკლესიო ნაშთებიც არის. სანამ საბოლოოდ არ გაირკვევა, ვის ეკუთვნის ეკლესია, ასე იქნება. ეს არის ისტორიკოსების გასარჩევი. რამდენადაც ჩემთვის არის ცნობილი, გარკვეული მოლაპარაკება საპატრიარქოსა და სომხურ წარმომადგენლობას შორის უკვე იყო. სომხეთში არის რიგი ტაძრებისა, რომლებიც ქართულ მართლმადიდებელ ეკლესიას ეკუთვნის. რა პრეტენზიებიც აქვს სომხებს საქართველოში დაახლოები ისეთივე პრეტენზიები აქვთ ქართველებს სომხეთის ტერიტორიაზე განლაგებულ ტაძრებთან მიმართებაშიც. იქ იყო ტაძრები, რომელიც ხელყოფილი და გადაკეთებული იყო სომეხი კათოლიკეების მიერ. ქართულმა მხარემ  პრეტენზიები წამოაყენა მაგრამ სომხეთიდან არავინ გამოგვხმაურებია. შემდეგ კი ნორაშენის ირგვლივ ატყდა აჟიოტაჟი“.
ექსპერტ ნუგზარ პაპუაშვილი ამბობს, რომ დაძაბულობა ორ ეკლესიას შორის შეიძლება სახელმწიფოთაშორის კონფლიქტში გადაიზარდოს.
ნუგზარ პაპუაშვილი: „ამ ეტაპზე ასეთი ქმედებები სხვა არაფერია თუ არა პროვოკაცია. არ ვიცი, ამ ქმედებების ინიციატორებს გააზრებული აქვთ თუ არა, რასაც აკეთებენ, მაგრამ შედეგი შეიძლება ძალიან სავალალო იყოს. გარდა ამისა, ამ ინიციატივას სამართლებრივი საფუძველი არა აქვს. შენობა სახელმწიფოს და არა ეკლესიებს ეკუთვნის, მაგრამ მისი ისტორიული ფესვები სომხურ სამოციქულო ეკლესიასთან არის დაკავშირებული. ამბობენ, რომ სულ ადრე მართლმადიდებლური  ეკლესია იყოო. ეს გამოსაკვლევია, არ არის გამორიცხული. მაგრამ ფაქტია, გასაბჭოების დროს, როდესაც ეკლესიების დახურვა დაიწყეს, მაშინ სომხურ ეკლესიას ეკუთვნოდა. თან სომხური ეკლესიის სტილშიც არის აშენებული.
ლოგიკა ასეთია: ვინაიდან ნორაშენის ეკლესია ჯვრის მამის ეკლესიის ეზოშია, ხოლო მართლმადიდებელი ეკლესიის ეზოში არ შეიძლება სხვა ეკლესია იყოს, ამიტომ ეს ეკლესია ჩვენ უნდა გვეკუთვნოდეს. მართალია, საპატრიარქო ამ პროცესს აკავებს, მაგრამ ის, რომ ინიციატორი, ტარიელ სიკინჭელაშვილი, მღვდელია, საპატრიარქოს გარკვეულ პასუხსმგებლობას მაინც აკისრებს. ეს ამბები, ფაქტობრივად, 9 აპრილის შემდეგ დაიწყო, როდესაც იმ ეკლესიებში შევიდნენ, რომლებიც გასაბჭოებამდე სხვადასხვა კონფესიის ეკლესიებს ეკუთვნოდათ.
საქართველოში  საზოგადოების გარკვეულ ნაწილში არის ასეთი განწყობა: ყველა, ვინც არ არის მართლმადიდებელი, ეროვნული ინტერესების მტერია“.
მამა დავითი (შარაშენიძე) კი აცხადებს, რომ ქართულ და სომხურ ეკლესიებს შორის დაძაბულობა არ არსებობს. პირიქით, ერთმანეთის მიმართ კეთილგანწყობილები არიან.
მამა დავითი (შარაშენიძე): „სომხეთის კათოლიკოსი გარეგინი ბრძანდებოდა საქართველოში, რასაც პატრიარქის სომხეთში ვიზიტი მოჰყვა. ამგვრმა საკითხებმა ურთიერთობებზე არ უნდა იმოქმედოს“.
წმინდა  ნორაშენი არ არის ერთადერთი სადაო ეკლესია. თბილისში ასეთი კიდევ ხუთია. საკითხის გადასაწვეტად შექმნილი კომისია დღემდე უფუნქციოდაა. ხოლო პრობლემა შესაბამისი დაინტერესების და აქტიური მუშაობის, როგორც ერთი, ასევე მეორე მხრიდან, ცხადია, ვერ გადაწყდება.

Attempts to remove gravestones ends with scandal and recriminations
The situation became tensed about the Church of St. Norashen located in Leselidze str. in Tbilisi. There are two churches in one yard – Church of St. Norashen and Orthodox Church of Cross Father. On November 16, father Tariel (Sikinchelashvili), the clergyman of the Orthodox Church intended to remove the gravestones of two Armenian Patrons in the yard that resulted in a great uproar.
Georgia based Eparchy of Armenian Apostolic Church spread press release which states that Church of St. Norashen was built in the XV century and it belonged to the Armenian Eparchy since it foundation.  However, the church lost its function in the 1930s and was used as storage for books. After Georgia gained independence from the Soviet Union, the Georgian government decided not to return the Church of St. Norashen to the Armenian Apostolic Church.
Humanrights.ge interviewed Father Davit Sharashenidze, the head of the Press Center of the Georgian Patriarchate. He did not say anything new about the foundation of the church. However, he pointed out that historians should discuss who are the actual owners of the church.
The source of the problem is that two churches are located in one yard and only the Orthodox Church functions. All activities carried out in the common yard have been initiated by Father Tariel Sikinchelashvili.
Mikheil Avagian, head of the Department for Culture, Youth and Education within the Eparchy of Armenian Apostolic Church in Georgia: “Father Tariel Sikinchelashvili started to change the architectural face of the Armenian Church since 1995; he changed those features that proved that the church was Armenian.  He withdrew religious inscriptions and removed items from the altar.
In 2005, Tariel Sikinchelashvili brought gravestones to the yard of the St. Norashen church from a strange place and put them at the walls of the church. The text on the gravestones starts with the following words: “Here lies…” That means, there must be graves under those stones. However, there are many witnesses who can confirm that these stones were only brought here several years ago.”
“Tariel Sikinchelashvili started surrounding the yard with the fence and decorated it with the attributes of Georgian Orthodox Church. Tbilisi City Hall and Patriarchate decided to dismantle this fence but it is still being constructed. Officials from the City Hall state that Tariel Sikinchelashvili stands in the way of  carrying out their decision. Moreover, he has boarded up the door of the Armenian Church.”
Naturally, the situation was not well received by both local Armenians – not to mention the reaction in Armenia. Armenian Eparchy expressed its concern regarding another fact of planned appropriation of the religious property and described the fact as violation of the agreement from Georgian side.
According to the “Kavkaspress” news agency, on November 21 Vagram Melikian, the head of the Press Center of the Armenian Apostolic Church, stated at the press conference in Yerevan that vandalism acts occur in Georgia because of carelessness of Georgian Orthodox Church. Neither the negotiations between Garegin II, Catholicos of All Armenians and Ilia II, Catholicos-Patriarch of All Georgia have had any results.
“Georgia follows the way of Turkey and suggests Echmiadzin to establish commission that will investigate which church is Georgian or Armenian in Tbilisi. It is unacceptable for us because we have valid proofs that so-called disputable churches are actually Armenian,” said Vagram Melikian.
According to the same news agency several days ago the issue of the Church of St.Norashen was discussed on a high political level. Ovik Abramian, speaker of the Armenian Parliament, is sure that Georgian authority will punish the perpetrators. He discussed the problem with Georgian Ambassador to Armenia. Revaz Gachechiladze, the Ambassador, stated that he met Armenian clergymen and authorities from the Georgian government. He is sure that Georgian authorities will take all appropriate measures to punish the perpetrators.
On the other side, Father Davit (Sharashenidze) denies that facts of vandalism occurred and states that in fact the situation is completely different. He thinks this is an artificially created problem that has nothing to do with reality.
Father Davit (Sharashenidze): “In the past it was rubbish damp and a shelter for tramps. Today, this place is clean and by the way, no stone was removed from there.”
“There is Georgian church also lies within the yard. This fence belongs to the Orthodox Church and it is natural that there are Georgian crosses on the fence because we are in Georgia. Thousands of lawless events have happened in the yard but Armenian side has never complained about such deeds. Since Georgian side started to arrange a square there and planted trees and paved the streets, they started to complain. If this church will be transferred to the Armenian Church it will be decorated at least.”
Davit Sharashenidze denies the claiming of Avagian who said that gravestones were brought to the yard several years ago. Sharashenidze said that these stones have always been there and there are graves under them.
As for the door of the church, it was nailed shut by the government.
Father Davit (Sharashenidze): “This is disputable church. There are remains of Georgian religious symbols there as well. Until we can finally decide which side this church belong to, the current situation will not change. Historians must settle this matter. As far as I know, Georgian patriarchate and Armenian delegation have had some negotiations. There are several churches in Armenia that belong to the Georgian Orthodox Church. We have almost the same kind of complaints with Armenian Church as they have with us. There are Georgian churches in Armenia that were changed and transformed by Armenian Catholics. Georgian side complained about it but nobody paid attention to their complaints from Armenian side. Then they started argument about Norashen.”
Expert Nugzar Papuashvili stated that the controversy between two churches might turn into the conflict between the countries.
Nugzar Papuashvili: “At this stage similar activities are nothing more but provocation. I do not know whether the initiators of the activities are aware what they are in fact doing.  Anyway, the result might turn out extremely bad. In addition, there is no legal basis for this initiative. The church building belongs to the state and not to any church. However, historical links of this church belong to Armenians. They say it was Orthodox Church in the past. It should be investigated because nothing is excluded. However, it is fact that when Georgia was occupied by Soviet Union and they started to close down churches, this particular church belonged to the Armenian Church. In addition, it is constructed in an Armenian style.
The logic is the following: since Norashen Church is in the yard of Georgian Orthodox Church and it is claimed that no other church should be in the yard of the Orthodox Church, Norashen Church should also belong to us. Although the Georgian Patriarchate hinders the process, Tariel Sikinchelashvili, the initiator, is a clergyman and consequently under his charge. In the end, it is the Patriarchate that is responsible for his activities. This situation in fact started since April 9 1989 (day of National Movement in Georgia when about 20 young demonstrators were killed by Soviet troops in Tbilisi). Georgian authority then occupied churches that previously belonged to various religious affirmations in Georgia.
There is similar stigma facing many in Georgian society: Who is not Orthodox is considered an enemy of national interests.”
Father Davit (Sharashenidze) states that there is no tension between Georgian and Armenian churches. Just the opposite they have perfect relationships.
Father Davit: “Armenian Catholicos Garegin visited Georgia and after that Georgian Patriarch visited Armenia too. Such kinds of problems should not impact relations between the two religious confessions.”
St. Norashen is not the only disputable church in Tbilisi. There are other five churches in the Georgian capital that do not have a clear owner as of yet. The commission that was reportedly set up to resolve this problem is not yet functioning. While the problem cannot be resolved  without active work by all sides and it is necessary to carefully consider the interests of both parties to the existing controversy.