მოწმეებს სიმართლის თქმის ეშინიათ
ქობულეთის მკვიდრის პაატა კაიკაციშვილის დაკავებასთან დაკავშირებით მოწმეები არსებობენ, მაგრამ მათ სიმართლის თქმის ეშინიათ.
კაიკაციშვილი, რომელიც ზურაბ ნოღაიდელის ნათესავია 27 ნოემბერს დააკავეს. დასკვნის თანახმად, „მას მარჯვენა ფეხის წინდაში 0,255 გრამი ჰეროინი აღმოაჩნდა“. თავად დაკავებული აცხადებს, რომ მას ნარკოტიკი ჩაუდეს.  იგივეს აცხადებენ თვითმხილველები. უშუალოდ სასამართლოზე კი მხოლოდ ოთხი მოწმე დაიკითხა. ოთხივე  კაიკაციშვილის დაკავების ოპერაციის მონაწილე პოლიცილეები იყვნენ.
,,ადამიანის უფლებათა ცენტრი” ქობულეთის ბაზრის რამდენიმე მოვაჭრეს გაესაუბრა, რომლებიც პაატა კაიკაციშვილის დაკავების ფაქტს შეესწრნენ, თუმცა მოთხოვნა მათი მოწმის სახით დაკითხვაზე პირველი ინსტაციის სასამართლომ არ დააკმაყოფილა. უფრო მეტიც, განსასჯელის დამცველს მათი წარდგენისთვის კანონით გათვალისწინებული ვადაც კი არ მიეცა.
მოვაჭრეები საუბარს ერთმანეთის მსგავსი სიტყვებით იწყებენ:
„ძალიან კი მეცოდება, მაგრამ ისიც მეშინია, ჩემი ნათქვამის გამო ვინმემ ჩემს ბიჭებს დაუშავოს რამე“.
„ერთი კილო კარტოფილი უნდა გავყიდო, რომ სახლში პურის ფული მივიტანო. სიმართლე უნდა ვთქვათ, რაც დავინახეთ და გავიგონეთ, მაგრამ მაინც მეშინია, მათია ეს ქვეყანა და მეფობენ...“.
ქობულეთის რაიონის ბაზარი დახურულ შენობაში არაა, მოვაჭრეები ღია დახლებთან დგანან. დარიკო ამაღლობელი და ეთერ ანანიძე ქობულეთის რაიონის ბაზარში მოვაჭრეები არიან. კაიკაციშვილის დაკავების ფაქტი მათგან რამდენიმე მეტრში მოხდა.
ეთერ ანანიძე: „ჩემს სამუშაო დახლთან ვიდექი. დავინახე, რომ სადღაც ათ მეტრში  მანქანა გაჩერდა, ქალი და ახალგაზრდა ბიჭი გადმოვიდნენ. ბიჭი კარებს რომ  კეტავდა იმ დროს ბაზარში პოლიციელები შემოვიდნენ და მასთან მივიდნენ.მესმოდა ყვირილი, ეს ბიჭი ყვიროდა, წამალს ნუ მიდებთო. როგორც შემდეგ გავიგე, დაკავებული გვარად კაიკაციშვილი იყო. ამ ყველაფრის შემყურე ცუდად გავხდი, ისედაც ავადმყოფი ქალი ვარ“.
დარიკო ამაღლობელი: „დაიჭირეს ბიჭი, შებოჭეს და მანქანაში ჩასვეს. დაახლეობით 10 წუთი ჰყავდათ. რომ გადმოიყვანეს, შემდეგ დაუწყეს ჩხრეკა. ბიჭი ყვიროდა, მომეხმარეთ, არაფერი მაქვს და არ ჩამიდოთო... ძალიან შემეცოდა. პოლიციელები ახლოს მისვლას გვიშლიდნენ და ჩვენც მოვშორდით. შორიდან კი ვერაფერს ვეღარ ვხედავდით, პოლიციელებით იყო გარშემორტყმული“.
ქობულეთის ბაზრის სხვა მოვაჭრეებიც ამბობენ, რომ ყველაფერი დაინახეს, მაგრამ ხმამაღლა გაცხადებისა მაინც ეშინიათ.

Witnesses Are Afraid of Telling the Truth
The detention of Paata Kaikatsishvili has witnesses but they are afraid to come out and tell the truth. Paata is the relative of Zurab Noghaideli, who is the former Georgian Prime Minister. Kaikatsishvili was detained on December 27, 2008. Based on official investigation materials “the police discovered 0,255 grams of heroine in Kaikatsishvili’s right sock.” The detained says that drugs were planted to him. The witnesses of arrest operation say the same thing. However, only 4 witnesses were interrogated during the trial and all of them happened to be the police officers who were involved in arresting Kaikatsishvili.
The Human Rights Center Batumi Office representatives spoke with several merchants of of Kobuleti bazaar who witnessed the detention of Paata Kaikatsishvili. However, it is clear that the lower court of first instance did not satisfy the motion of Kaikatsishvili’s attorney to have them legally questioned. Moreover, the attorney was not given the term prescribed by law to present the witnesses before the court.
The merchants all say the same:
“I feel very sorry for him but I am afraid. Maybe someone will hurt my son if I come out and testify in his favor.”
“Purchase is my only source of income. I know that I must say the truth but I am afraid. They are the rulers of the country and they can harm me if they want to…”
The Kobuleti District bazaar is not situated in a building. It is functioning as an open air market. Dariko Amaghlobeli and Eter Ananidze are the Kobuleti bazaar merchants. They saw the police detaining Kaikatsishvili.
Eter Ananidze: “I was standing at my counter when I saw a car stopping in ten meters. A woman and a young man came out of the car. When the young man was closing the door the police officers came to him. I heard the young man shouting; do not plant drugs on me. Later I leaned that the young man’s last name was Kaikatsishvili. I did not feel well after witnessing the ordeal.”
Darike Amaghlobeli: “A boy was caught and put into the car. He was kept in the car for 10 minutes. The police started searching him after having taken him out of the car. The boy was shouting, help me, I have nothing; do not plant anything to me… I felt very sorry for him. The police prevented us from coming closer to the place. We followed the police instructions and left the place. We could see nothing from distance. He was surrounded by the police.”
Other merchants from Kobuleti bazaar say that they saw everything but they are afraid to say anything out loud.