დევნილებს სასმელი წყალი გადაუკეტეს
გასულ კვირას ქუთაისში სასტუმრო `ქუთაისის" დემონტაჟი დაიწყო. შენობის ყველა სართულზე ჩამოხსნილი კარ-ფანჯრების მიუხედავად, იქ 9 ოჯახი მაინც ცხოვრობს. დევნილები აცხადებენ, რომ წასასვლელი არსად აქვთ. 4500 დოლარით კი, რომელსაც ინვესტორი სთავაზობთ, ქუთაისში არათუ ბინას, სარდაფსაც ვერ შეიძენენ.
სასტუმრო "ქუთაისი" 2005 წელს საკონკურსო წესით, ძალიან იაფად,  355 ათას დოლარად გაიყიდა. მისი მფლობელი კი, შპს "ინტერინვესტ" გახდა. ხელშეკრულებაში, რომელიც მაშინ ეკონომიკის სამინისტროსა და ინვესტორს შორის დაიდო, აღნიშნულია, რომ ქონების მფლობელმა, თუკი ის სასტუმროს რეკონსტრუქციას გადაწყვიტავს, საცხოვრებელი ფართით უნდა უზრუნველყოს იქ მცხოვრები დევნილები, ან გადაუხადოს მათ საკომპენსაციო თანხა.
დაპირება დაპირებად დარჩა. რამდენიმე ოჯახმა უკვე დატოვა სასტუმრო. დღეისათვის იქ მხოლოდ მოხუცები ცხოვრობენ. ისინი აცხადებენ, რომ წასასვლელი არსად აქვთ. მათ დახმარებისთვის "ადამიანის უფლებათა ცენტრის" ქუთაისის ბიუროს მიმართეს.
"თავიდან რომ ვერ მოგვიშორეს, სასმელი წყალი გადაგვიკეტეს. 4 აგვისტოს მერე წყალი არ მოგვეწოდება და ამ აუტანელ სიცხეში წყურვილით ვიხრჩობით. ასე ფაშისტებიც არ იქცეოდნენ. ესენი კი, წამების უმაღლეს ფორმას მიმართავენ და აღარ გვინდობენ", - აცხადებს სასტუმროში მცხოვრები ლამარა მიქიაშვილი.
იგი ოჯახთან ართად სასტუმრო "ქუთაისს" დღეს დატოვებს და როგორც თავად აცხადებს, საკომპენსაციო თანხაზეც უარს იტყვის. დევნილთა განცხადებით, მიქიაშვილის ოჯახის "ნებით გასახლება" საპროტესტო აქციის ფონზე მოხდება.

Water Supply Is Cut Off for IDPs
Last week, the deconstruction of the hotel “Kutaisi” started in Kutaisi. Although all window and door frames are removed in the hotel, nine families still live there. IDPs say that they have nowhere to go. They cannot purchase even a cellar in Kutaisi with 4 500 USD, that was offered by the investor.
In 2005 Hotel “Kutaisi” was sold for a low price of 355 000 USD via competition. “Interinvest Ltd” became the owner of the hotel. The contract, drawn up between the Ministry of Economics and investor, states that the owner of the property must provide the IDPs residing in the hotel with alternative accommodations or pay compensation to them if owner decides the reconstruction of the hotel.
Nobody kept the promise. Several families have already left the building. Only old people remained in the hotel. They state that they have nowhere to go. They applied to the Human Rights Center's Kutaisi office for help.
“Initially they cut off water supply because they could not get rid of us without that. The water has not been supplied to the hotel since August 4. Even fascists did not treat people like that. As for these people they use all extreme methods of torture and do not mercy us at all,” said Lamara Mikiashvili, a resident of the hotel.
Lamara Mikiashvili is going to leave the hotel with her family today and as she has stated they are not going to accept the compensation. IDPs said that “willful eviction” of the Mikiashvilis will be accompanied by protest demonstration.