პატიმარს, შესაძლოა, ციხეში კომპიუტერი შეატანინონ
19 სექტემბერს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ მსჯავრდებულ გია ფაცურიას სარჩელი წარმოებაში მიიღო  თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ ნინო ონიანმა.
მსჯავრდებულმა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს მიმდინარე წლის აგვისტოში მიმართა განცხადებით და მოითხოვა  ნებართვა რუსთავის  #1 დაწესებულებაში კომპიუტერისა და პრინტერის შეტანის თაობაზე (ინტერნეტში ჩართვის გარეშე).
გია ფაცურია პროფესიით ჟურნალისტია და ციხის პირობებშიც ეწევა აქტიურ საქმიანობას,  წერს პუბლიცისტურ წერილებს.  2004 წლიდან მის საქმეს იხილავს   ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო (ევროკონვენციის მე-5 და მე-6 მუხლების დარღვევის გამო).
პატიმრობის კანონი პატიმარს უფლებას აძლევს ისარგებლოს საბეჭდი საშუალებით და ეწეოდეს ინდივიდუალურ საქმიანობას. ფაცურიას ინტერესებს სასამართლოში იცავს ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” გამგეობის თავმჯდომარე, ადვოკატი მანანა კობახიძე. ადვოკატის განცხადებით, “ფაცურიას მოთხოვნა პატიმრობის კანონის იმ ნორმას ეფუძნებოდა, რომლის საფუძველზეც მას უფლება აქვს საკანში კომპიუტერი იქონიოს, მაგრამ  სასჯელაღსრულებითი დეპარტამენტისგან მაან მიიღო უარი შესაბამისი  აღმჭურველი  ადმინისტრაციული აქტის  გამოცემაზე. დეპარტამენტმა  არ დაასაბუთა თუ  კონკრეტულად რა საფუძვლით ეთქვა პატიმარს უარი კომპიუტერით  სარგებლობაზე. სწორედ ეს უარი გასაჩივრდა სასამართლოში და  სარჩელი დასაშვებად იქნა ცნობილი. მთავარი სხდომა დანიშნულია ა.წ 15 ოქტომბერს 14 საათზე.”

Prisoner Might Be Allowed to Take a Computer into the Cell
On September 19, Nino Oniani, judge for the Administrative Collegiums within the Tbilisi Civil Court, accepted the suit of the accused Gia Fatsuria against Bacho Akhalaia, the chairman of the Penitentiary Department.
In August of 2007 the accused applied to Bacho Akhalaia and asked permission to take a computer and printer (without internet) in Rustavi Jail # 1.
Gia Fatsuria is a journalist and continues his activities in the prison. He is writing articles there. Since 2004 Human Rights European Court has been discussing his case (envisaged under the European Convention Articles V and VI).
The law on imprisonment enables prisoner to use printer in the custody and carry out professional activities. Lawyer Manana Kakabadze, chairwoman of the organization “Constitution Article 42”, protects Fatsuria’s interest in the court. She said that “Fatsuria’s demand was based on the Law on Imprisonment according to which he has right to have a computer in the cell. However, Penitentiary Department refused him to give the right and could not give concrete reasons for the refusal. The accused appealed against the refusal and the court accepted his suit. The hearing is earmarked on October 15 2007 at 2:00 PM.