კობა დავითაშვილის საჩივარი სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გაიგზავნა
„ხალხის პარტიის“ ლიდერის, კობა დავითაშვილის საჩივარი სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გაიგზავნა. როგორც „პირველს“ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტიდან“ აცნობეს, საქმე ეხება 2007 წლის 7 ნოემბრის მშვიდობიანი მანიფესტაციის დარბევის შემდეგ ე.წ. ელიავას ბაზრობის ტერიტორიიდან კობა დავითაშვილის გატაცების ფაქტს.  გამტაცებლებმა დავითაშვილს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს, ძალის გამოყენებით ჩასვეს მანქანაში და გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს. მოგვიანებით კობა დავითაშვილი გორის სამხედრო ჰოსპიტალში სხეულის მრავლობითი დაზიანებებით აღმოჩნდა.
როგორც ადვოკატები ლია მუხაშავრია და ნიკა კვარაცხელია აცხადებენ, სტრასბურგში გაგზავნილი საჩივრის თანახმად, კობა დავითაშვილის მიმართ ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის რამდენიმე მუხლია დარღვეული, კერძოდ, მე-2, მე-3, მე-5, მე-8, მე-10, მე-11, მე-13 და  მე-14 მუხლები.
კობა დავითაშვილის ინფორმაციით, აღნიშნულ ფაქტებზე სისხლის სამართლის საქმე მაშინვე აღიძრა. მიუხედავად იმისა, რომ საქმის ობიექტურად გამოსაძიებლად და გასახსნელად უამრავი მოწმე და მტკიცებულება არსებობდა, გამოძიების შედეგები ორი წლის შემდეგაც უცნობია.
„ვითხოვ, ევროპის სასამართლომ დაადგინოს, რომ ჩემს მიმართ დარღვეულია ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციის ზემოთჩამოთვლილი მუხლები, რაც შემდგომში საფუძვლად უნდა დაედოს ჩადენილი დანაშაულის საქმის ხელახალ, სრულ და მიუკერძოებელ გამოძიებას“,- აცხადებს დავითაშვილი.
დავითაშვილის ინტერესებს სტრასბურგის სასამართლოში არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტი“ დაიცავს.

Koba Davitashvili’s Suit to Human Rights Court in Strasbourg
Suit of the leader of People’s Party Koba Davitashvili was sent to the Human Rights Court of Strasbourg. Non-governmental organization Human Rights Priority reported to the Pirveli that the suit is about dispersal of the peaceful demonstration on November 7, 2007 and kidnapping of Koba Davitashvili from the territory of so-called Eliava market in Tbilisi. Kidnappers physically assaulted Davitashvili, pushed him into the car and drove him in the unidentified direction. Later, Koba Davitashvili was placed in Gori military hospital for numerous injuries on his body.
Lawyers Lia Mukhashavria and Nika Kvaratskhelia stated that in accordance to the suit, several articles of the Human Rights European Convention were breached in regard with Davitashvili; more precisely, articles 2, 3, 5, 8, 10, 11, 13 and 14.
According to Koba Davitashvili, criminal prosecution on this fact was launched immediately. Although there were a lot of witnesses and proofs to investigate the case impartially, the results of the investigation are not known even two years later.
“I kindly request the European Court to confirm that abovementioned articles of the European Convention of Human Rights and Basic Freedoms were breached in regard with me. Later, it shall become basis for repeated, complete and unbiased investigation on the crime,” said Davitashvili.