პარლამენტმა აზარტული თამაშების შესახებ საკანონმდებლო ცვლილებები არ მიიღო
„ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილების კანონპროექტმა კვორუმისთვის საჭირო 59 ხმა ვერ მოაგროვა. 46 მომხრე და 44 წინააღმდეგი - ასეთი  შედეგით დასრულდა  კენჭისყრა 1 მაისის საპარლამენტო სესიაზე. საკანონმდებლო ცვლილებების განსახილველად დებატები  ერთ საათზე მეტ ხანს გაგრძელდა და მას მხარი საპარლამენტო უმცირესობასთან ერთად, უმრავლესობის ნაწილმაც არ დაუჭირა.
ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პარალელურად, კანონპროექტის მხარდაჭერაზე უარი განაცხადეს შემდეგმა ფრაქციებმა: „ქართული ოცნება -თავისუფალი დემოკრატები“ და „ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები“.
როგორც კანონპროექტის ინიციატორმა და ავტორმა, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა კობა დავითაშვილმა  განმარტა, პარლამენტს მეორე მოსმენისთვის წარედგინა ჩასწორებული პროექტი, „მთავრობის შენიშვნები ტექნიკური ხასიათის იყო და გასწორდა, ასევე დაზუსტდა „ეკონომიკური აგენტის“ მცნება და „დამრღვევი“-ს ფორმით განისაზღვრა და კანონის დარღვევის შემთხვევაში დაზუსტდა ჯარიმის ოდენობა 10 ათასი ლარით, რაც მანამდე 5-დან 10 ათას ლარამდე ოდენობას მოიცავდა“.
საპარლამენტო უმცირესობის წევრი გოგა ხაჩიძე კანონპროექტის შეჩერების ინიციატივით გამოვიდა. მისი აზრით, მიუღებელია კანონპროექტის მიღება და ამოქმედება წლის ამ პერიოდში, რადგან იგი მნიშვნელოვნად დააზარალებს მედიასაშუალებებს და სარეკლამო ბიზნესით დაკავებულ კომპანიებს.
კანონპროექტს არაეფექტური უწოდა უმცირესობის კიდევ ერთმა წარმომადგენელმა ზურაბ ჯაფარიძემ. ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრის აზრით, კანონის მიღების შემთხვევაში შეუძლებელი იქნება მისი ადმინისტრირება, რადგან სახელმწიფოს არ გააჩნია შესაბამისი ბერკეტები ინტერნეტსივრცე აკონტროლოს, ამასთან იგი ეკონომიკურ სტაგნაციას გამოიწვევს. „კანონი ვერ იმუშავებს, მხარს არ ვუჭერთ რამდენიმე მიზეზით, მათ შორის ერთ-ერთია ეკონომიკური, რადგან იქნება დანაკარგები ამ სფეროში“.
სფეროს მოწესრიგებას და ლიბერალურ კანონპროექტის შემუშავებას მოითხოვს ფრაქცია „ქართულო ოცნება- თავისუფალი დემოკრატების“ თავმჯდომარე ირაკლი ჩიქოვანი. საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი ამბობს: „კანონპროექტი ბევრ დეტალს ვერ არეგულირებს, რის გამოც ჩვენ მხარს ვერ დავუჭერთ“.
პარლამენტს წინადადებით მიმართა ფრაქცია „ქართული ოცნება-რესპუბლიკელების“ თავმჯდომარის მოადგილემ, თინათინ ხიდაშელმა. დეპუტატის განცხადებით, პარლამენტმა უნდა იმსჯელოს აზარტული თამაშების შესახებ მიდგომაზე, აპირებენ თუ არა ამ სფეროს წახალისებას, ან აკრძალვას: „კანონპროექტის ავტორებმა კონცეპტუალურად უნდა წარმოადგინონ ხედვა, რეკლამის აკრძალვის კეთილშობილური შედეგის შესახებ, მით უმეტეს მაშინ როცა დიდია რისკები მეორე მხარეს“.
საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლის ზაქარია ქუცნაშვილისთვის მისაღები აღმოჩნდა კანონპროექტის განხილვის გაგრძელება ჩასწორებებით, თუ იგი ძალაში შევიდოდა  2014 წლის 1 იანვრიდან,  და ამ დროისთვის კომპანიებს მიეცემოდათ  საშუალება დაეგეგმათ თავიანთი საბიუჯეტო წელი.
არადემოკრატიულ პროცესს უწოდებს სასესიო დარბაზში განვითარებულ მოვლენებს თავად საკანონმდებლო ინიციატივისა და კანონპროექტის ავტორი კობა დავითაშვილი. მისივე განცხადებით, დეპუტატების შენიშვნები არაადეკვატური იყო და პირველი მოსმენისთვის უნდა დასახელებულიყო: „არ ვიცი რა მოხდა  პირველი მოსმენიდან მეორე მოსმენამდე, რატომ შეიცვალა კონცეფციისადმი დამოკიდებულება“. მისივე განცხადებით, მომავალი კვირიდან ხელმოწერების შეგროვებას დაიწყებს.  რომ „ლატარიების, აზარტული და მომგებიანი თამაშების მოწყობის შესახებ" მის საკანონმდებლო ინიციატივაზე რეფერენდუმი ჩატარდეს.
„პარლამენტი ჩემს კანონპროექტს არ ითვალისწინებს. სწორედ, ამიტომ მომავალი კვირიდან ვიწყებ ხელმოწერების შეგროვებას. როგორც ვიცი, 200 000 ხელმოწერაა საჭირო იმისთვის, რომ რეფერენდუმი ჩატარდეს და საპრეზიდენტო არჩევნებთან ერთად მოსახლეობამ ამ კითხვაზეც გასცეს პასუხი: უნდა აიკრძლოს თუ არა აზარტული თამაშები საქართველოში?! მჯერა, რომ მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა აკრძალვის მომხრე იქნება", - აღნიშნა კობა დავითაშვილმა.

Parliament Did Not Pass Amendments to the Gambling Law
Draft-amendments to the Gambling Law of Georgia could not receive 59 votes – necessary for quorum. 46 supporters vs 44 votes – it was results of the ballot at the parliamentary session of May 1. The debates on the draft-amendments lasted more than 1 hour and part of parliamentary majority also did not support it together with parliamentary minority members.
In parallel to the fraction United National Movement, the following fractions refused to support the bill: Georgian Dream- Free Democrats and Georgian Dream – Republicans.
As the initiator and author of the draft law, majority MP Koba Davitashvili clarified the draft law has been submitted to Parliament for discussion at second hearing.  “Government had technical notes with regard to the bill and we corrected them;  also the notions of “economic agent” and “violator” were clarified and estimated amount of fine is 10 000 lari instead of previous 5-10 thousand lari.
Parliamentary minority MP Goga Khachidze requested suspension of the draft law, as, according to him, it would be inadmissible to adopt the given draft law during the given period of year as it would significantly damage media outlets and companies operating in advertisement business.
Another minority MP Zurab Japaridze described the draft law as ineffective.  Member of the United National Movement faction believes that it would be impossible to administer adopted law as the State does not have levers to control Internet space; in addition, it would create economic stagnation.  “This law will not be effective; we do not support it due to several reasons including economic reasons as it will cause losses in the given field.”
Chairman of the Fraction “Georgian Dream – Free Democrats” Irakli Chikovani requested to regulate the field and develop a liberal draft law.  Representative of the Parliamentary majority says that “the draft law does not regulate many details so we cannot support it.”
Deputy Chairman of the Fraction “Georgian Dream – Republicans” Tinatin Khidasheli proposed to the Parliament to discuss their approach to gambling games: are they going to liberate or restrict it:  “Authors of the draft law must conceptually present their vision about positive outcome from restricted advertisements on gambling business; particularly when here is high risk on the other hand.”
MP Zakaria Kutsnashvili from majority found it acceptable to continue discussion of the draft law with corrections if it comes into force from 1 January 2014 in order to allow companies to plan next budgetary year.
Author of the legislative initiative and of the draft law Koba Davitashvili described the situation about the bill as nondemocratic process.  He said MPs had made inadequate remarks and they should have made them during the first hearing:  “I do not know what happened between the first and second hearings; why the approach to the concept changed.”  He said that he will start gathering signatures starting next week to hold referendum on his legislative initiative.
“Parliament does not accept my draft law. That is why I will start gathering signatures next week.  As far as I know 200 000 signatures are necessary to hold referendum so population will be able to answer the question on the Presidential elections:  Shall gambling games be prohibited in Georgia or not?!  I am sure absolute majority of population will vote for prohibition,” Koba Davitashvili noted.