ადამიანის უფლებათა ცენტრი საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურს ორ საარჩევნო ოლქში აკვირდება
ადამიანის უფლებათა ცენტრი 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურს ორ საარჩევნო ოლქში აკვირდება. დამკვირვებელთა მობილური ჯგუფი შიდა ქართლში - ხაშური-ქარელის და ქვემო ქართლში - რუსთავი-გარდაბანის საარჩევნო ოლქის საარჩევნო უბნებზე გადაადგილდება და კენჭისყრის პროცესს აკვირდება.
მონიტორები საარჩევნო პროცესს უბნის გახსნიდან ხმების დათვლის პროცედურების დასრულებამდე და საბოლოო ოქმის შევსებამდე დააკვირდებიან. დარღვევების თაობაზე საჩივრები მომზადდება საოლქო და ცენტრალური საარჩევნო კომისიებისთვის, საჭიროების შემთხვევაში - სასამართლოსთვის. დამკვირვებლები ბოლომდე მიჰყვებიან ყველა პროცესს საბოლოო შედეგის მიღებამდე.
საარჩევნო პროექტების მიზნებიდან გამომდინარე, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მონიტორინგის გზით, შეაფასებს საქართველოს საარჩევნო პროცესის შესაბამისობას საერთაშორისო და ადგილობრივ სტანდარტებთან, ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლებას რეგიონებში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე და შერჩეულ საარჩევნო უბნებში უზრუნველყოფს საარჩევნო პროცესის გამჭვირვალობას.
საარჩევნო დღის განმავლობაში დამკვირვებელთა მიერ მოწოდებული ინფორმაცია აღმოჩენილი დარღვევების შესახებ ოპერატიულად გამოქვეყნდება ორგანიზაციის ინტერნეტ-გაზეთში - www.humanrights.ge, ქართულ და ინგლისურ ენებზე და მიეწოდება სხვადასხვა მედიასაშუალებებს.
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მეორე ტურს ქვემო ქართლისა და შიდა ქართლის რეგიონებში ადამიანის უფლებათა ცენტრი საქართველოს ღია საზოგადოების ფონდის მხარდაჭერით აკვირდება.

HRC monitors the second round of the 2020 Parliamentary Elections in two regions of Georgia
HRC monitors the second round of the 2020 Parliamentary Elections in two regions of Georgia. The mobile group of the HRC monitors will monitor the polling process in Shida Kartli – Khashuri and Kareli municipalities and in Kvemo Kartli region – Rustavi and Gardabani municipalities.
HRC monitors shall attend the election process from the moment of opening the polling stations up to the end of the counting procedures and the completion of final protocols. HRC shall lodge the complaints regarding the violations of the election procedures to the district election commissions and to the Central Election Commission and where necessary to the courts.  HRC observers shall follow all the proceeding with regard to the complaints up to the end of obtaining final results.
The information provided by the observers during the Election Day about the identified cases of violations shall be promptly published at www.humanrights.ge which is the online newspaper of HRC in Georgian and English languages and shall be further provided to various media outlets.
Human Rights Center monitors the second round of the 2020 Parliamentary Elections in Kvemo Kartli and Shida Kartli regions with the support of the Open Society Georgia Foundation.