ინტერვიუ კაუპო კანდთან - სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ადგილობრივი ოფისის ხელმძღვანელთან საქართველოში
18 აგვისტო, 2022
8 აგვისტოს, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომიდან 14 წელი გავიდა. აგვისტოს ომის დროს რუსეთის ფედერაციის მიერ ჩადენილი ომისა და კაცობრიობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები დღემდე დაუსჯელია. 14 წელია, რაც აგვისტოს ომის დროს ჩადენილი საერთაშორისო დანაშაულები სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საგამოძიებო ორგანოების ყურადღების საგანს წარმოადგენს. 2008-2015 წლებში მიმდინარეობდა წინასწარი მოკვლევა (preliminary examination) პროკურორის ოფისის (OTP) მიერ, 2016 წლიდან დღემდე კი - ოფიციალური გამოძიება. გამოძიების პირველი ხელშესახები შედეგი ახლახანს დადგა - 2022 წლის მარტში, პროკურორმა კარიმ ხანმა მიმართა წინასასამართლო პალატას და მოითხოვა დაკავების განჩინებების გამოცემა სამი პირის მიმართ (მიხაილ მინძაევი, გამლეტ გუჩმაზოვი და დავიდ სანაკოევი), რომლებსაც ეკავათ თანამდებობები სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ადმინისტრაციაში აგვისტოს ომის მოვლენების დროს. პროკურორის მიმართვა შეეხება 2008 წლის აგვისტოს ომის ერთ კონკრეტულ ეპიზოდს - 171 ეთნიკური ქართველი (ან ასეთად აღქმული) სამოქალაქო პირისათვის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვას ცხინვალის წინასწარი დაკავების იზოლატორში მოთავსების გზით და მათ მიმართ ჩადენილ ომის შემდეგ დანაშაულებს: თავისუფლების უკანონოდ შეზღუდვა, წამება, არაადამიანური მოპყრობა და ღირსების შელახვა, მძევლად აყვანა და იძულებით გადაცემა. წინასასამართლო პალატამ 2022 წლის ივნისში პროკურორის მოთხოვნა დააკმაყოფილა და დაკავების განჩინებები გამოსცა ზემოაღნიშნული სამი პირის მიმართ.
Humanrights.ge ესაუბრა სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს ადგილობრივი ოფისის ხელმძღვანელს საქართველოში, კაუპო კანდს, გამოძიებასთან დაკავშირებული სიახლის, შემდგომი პროცესებისა და დაზარალებულების უფლებების შესახებ. საუბარი შეეხო ასევე სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს დაზარალებულთა ნდობის ფონდის მიერ დაგეგმილ პროექტებს საქართველოში დაზარალებულთა მხარდაჭერის მიზნით, კორონავირუსით გამოწვეული შეზღუდვების ზეგავლენას სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსა და ადგილობრივი ოფისის საქმიანობაზე, ადგილობრივი ოფისის მიერ ბოლო წლებში განხორციელებულ საქმიანობასა და სამომავლო გეგმებს.
1) რა გავლენა იქონია კორონავირუსის პანდემიამ და მასთან დაკავშირებულმა შეზღუდვებმა ICC-ის ადგილობრივი წარმომადგენლობის მუშაობაზე საქართველოში და მიმდინარე გამოძიებაზე 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომთან დაკავშირებით?
საქართველოში ICC-ის წარმომადგენლობას შეეხო კოვიდ-19-ის პანდემია ისევე, როგორც სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებს, ინსტიტუტებსა და მისიებს. პანდემიის დროს,  სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლო ძირითადად ონლაინ მუშაობდა. მგზავრობის შეზღუდვების გამო, შედარებით ნაკლები მისია განხორციელდა, მათ შორის, ისეთი სიტუაციის ქვეყნებში, როგორიც საქართველოა. თუმცა, პანდემიას არ შეუშლია ხელი ICC- სთვის, რათა მას განეგრძო მუშაობა ყველა სიტუაციის კონტექსტში. მაგალითად, საქართველოს სიტუაციასთან დაკავშირებით 2022 წლის მარტში ახალმა პროკურორმა იშუამდგომლა წინასასამართლო პალატის მიმართ, რომ 58-ე მუხლის შესაბამისად გაცემულიყო დაკავების განჩინებები სამი პირის მიმართ (ბატონი მინძაევი, ბატონი გუჩმაზოვი და ბატონი სანაკოევი).
არსებული შეზღუდვების გამო ICC-ის ადგილობრივმა წარმომადგენლობამ ვერ შეძლო პირისპირ შეხვედროდა კონფლიქტის შედეგად ცხოვრებაგართულებულ მოსახლეობას, მათ შორის, დაზარალებულებს, თუმცა ვეცადეთ, რომ ეს შეხვედრები შემდგარიყო მას შემდეგ, რაც კოვიდ-19-ის მხრივ არსებული მდგომარეობა და შეზღუდვები ამის საშუალებას მოგვცემდა. მაგალითად, ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტთან და ლევან ალექსიძის ფონდთან ერთად გასულ ზაფხულს გავმართეთ შეხვედრები საზოგადოებასთან თბილისში მართლმსაჯულების საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად. ღონისძიებებს შორის იყო ასევე მცირე ფოტო-გამოფენა "სიცოცხლე კონფლიქტის შემდეგ" National Geographic-ის ჯილდოს მფლობელი ფოტოგრაფის, პიტ მიულერის ნამუშევრებით, რომელიც საქართველოში მოგზაურობდა, რათა დოკუმენტურად აესახა და მოეყოლა ვიზუალური ამბავი კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის გამოცდილების, გაჯანსაღებისა და გაძლიერების შესახებ.  ფოტოებმა დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა დამთვალიერებელზე. ისინი იყვნენ შეძრულნი ამ სურათების მიღმა არსებული ისტორიებით.  გამოფენა "ცხოვრება კონფლიქტის შემდეგ"  ხელმისაწვდომია ინტერნეტით და წარმოადგენს მნიშვნელოვან საშუალებას, რათა მთელ მსოფლიოს გავაგებინოთ კონფლიქტით დაზარებული მოსახლეობის ამბავი.
ასევე მოხარული ვართ, რომ როდესაც კოვიდ-19-ის შეზღუდვებმა ამის საშუალება მოგვცა, შევძელით, გასული წლის ნოემბერში მოგვეწყო პირდაპირი სემინარები ჩვენს საკონტაქტო ქსელთან ადგილზე.  აღნიშნულმა ღონისძიებამ შეკრიბა თემის ლიდერები, არასამთავრობო ორგანიზაციები, დევნილები და ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლები  დევნილთა სხვადასხვა დასახლებებიდან და ადმინისტრაციული გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებიდან. მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა, გასაუბრებოდნენ დაზარალებულთა ნდობის ფონდის წარმომადგენელს და დაესვათ მისთვის კითხვები ფონდის სამომავლო დახმარების პროგრამის შესახებ საქართველოში.
პირისპირ შეხვედრების გარდა, ICC- ის ადგილობრივი წარმომადგენლობა კვლავ განაგრძობდა პანდემიის განმავლობაში სხვადასხვა ონლაინ შეხვედრებს, მათ შორის, სამეცნიერო საზოგადოებასთან, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, არასამთავრო ორგანიზაციებთან და სხვა ჩართულ პირებთან.
2) 2022 წლის მარტში, პროკურორმა კარიმ ხანმა მიმართა წინასასამართლო პალატას შუამადგომლობით, დაკავების განჩინებები გამოეცა სამი პირის მიმართ,  რომლებსაც ეკავათ თანამდებობები სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ადმინისტრაციაში აგვისტოს ომის მოვლენების დროს. წინასასამართლო პალატამ ახლახანს დააკმაყოფილა ICC-ის პროკურორის მოთხოვნა და გასცა დაკავების განჩინებები სამივე მათგანის მიმართ (მიხაილ მინძაევი, გამლეტ გუჩმაზოვი და დავიდ სანაკოევი). განჩინებები ეხება ეთნიკურად ქართველი სამოქალაქო პირების უკანონო დაკავების, წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის, ასევე მძევლად აყვანისა და უკანონო გადაცემის სავარაუდო დანაშაულებს.
თუ შეიძლება გვიამბეთ, რა პროცესები შეიძლება მოჰყვეს წინასასამართლო პალატის გადაწყვეტილებას ზემოაღნიშნული სამი პირის მიმართ დაკავების განჩინებების გაცემის შესახებ. რა როლს ასრულებს ICC-ის წარმომადგენლობა ამ პროცესში და რა უფლებები აქვთ დაზარალებულებს?
პროკურორის შუამდგომლობის საფუძველზე, წინასასამართლო პალატამ გასცა დაკავების განჩინებები სამ პირზე 2022 წლის 24 ივნისს. დაკავების განჩინებების საჯარო რედაქტირებული ვერსია გამოქვეყნდა 2022 წლის 30 ივნისს. წინასასამართლო პალატამ დაადგინა, რომ არსებობს საფუძვლიანი ეჭვი, ვირწმუნოთ, რომ ხსენებული სამი ეჭვმიტანილი პასუხისმგებელია ICC-ის განსჯადობას მიკუთვნებულ დანაშაულებზე, საქართველოს სიტუაციის გამოძიების ფარგლებში.
ვინაიდან სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს არ აქვს აღსრულების მექანიზმი, იგი დაეყრდნობა წევრ და/ან სხვა სახელმწიფოებს, რათა აღსრულდეს დაკავების განჩინებები უმოკლეს ვადაში. როგორც პალატამ თავის გადაწყვეტილებაში მიუთითა, კანცელარია პროკურატურასთან შეთანხმებით მოამზადებს და გადაუგზავნის თანამშრომლობის თხოვნას სახელმწიფოებს, რათა აღნიშნული ეჭვმიტანილები იქნენ დაპატიმრებული და გადმოცემული.
მას შემდეგ რაც ეჭვმიტანილი დაპატიმრებული იქნება, დამკავებელი სახელმწიფო აცნობებს კანცელარიას, თუ როდის იქნება შესაძლებელი ეჭვმიტანილის გადმოცემა.  მას შემდეგ, რაც მას გადმოსცემენ სასამართლოს, მოსამართლეები განსაზღვრავენ მისი სასამართლოს წინაშე წარდგომის თარიღს.
რომის სტატუტის შესაბამისად, დაზარალებულებს უფლება აქვთ, მონაწილეობა მიიღონ სამართალწარმოების პროცესში სხვადასხვა ეტაპზე. ICC-ის სასამართლო პროცესებში მათ, როგორც წესი, წარმოადგენენ დაზარალებულთა იურიდიული წარმომადგენლები, რომლებიც მოსამართლეებს მოახსენებენ დაზარებულთა მოსაზრებებსა და წუხილებს. სამართალწარმოებაში მონაწილეობით დაინტერსებულმა დაზარალებულმა უნდა შეავსოს განაცხადის ფორმა წერილობით, რათა მან შეძლოს მონაწილეობის მიღება პროცესში. სწორედ მოსამართლეები წყვეტენ საკითხს, თუ ვის, როდის და რა ფორმით შეუძლია მონაწილეობა, როგორც დაზარალებულს სისხლის სამართლის საქმის წარმოებაში. გადაწყვეტილების მიღებისას, მოსამართლეები ითვალისწინებენ დაზარალებულის პირად ინტერესებს და ასევე ეჭვმიტანილისა თუ ბრალდებულის უფლებებს.
მას შემდეგ რაც ბრალდებულს დასდებენ მსჯავრს, პალატა აცხადებს რეპარაციის ფაზას, რომლის განმავლობაში დაზარალებულებსაც შეუძლიათ, სთხოვონ სასამართლოს რეპარაციების მიღება და სასამართლოს უფლება აქვს, დაავალოს მსჯავრდებულ პირს, გადაუხადოს რეპარაცია დაზარებულებს ან თავისი წვლილი შეიტანოს რეპარაციის ბრძანების აღსრულებაში დაზარებულების მიმართ. რეპარაციის ბრძანება გაიცემა მხოლოდ იმ დანაშაულებთან დაკავშირებით, რომლებზეც ბრალდებულ პირს მსჯავრი დაედო.  ICC- ის მოსამართლეებმა შეიძლება მიმართონ ნდობის ფონდს, რათა მან თავისი შეზღუდული ფინანსური რესურსებიდან გამოყოს თანხა რეპარაციის ბრძანების აღსრულების მიზნით.
ICC-ის ადგილობრივი წარმომადგენლობა ეხმარება სასმართლოს სხვადასხვა განყოფილებას პროცესის ყოველ ეტაპზე იმით, რომ იგი მხარს უჭერს მისიებს და ადგილზე საჭირო აქტივობებს.
3) 2020 წლის ნოემბერში ICC-ის დაზარალებულთა ნდობის ფონდმა (TFV) დაამტკიცა დახმარების პროგრამა დაზარალებულთა მხარდაჭერის მიზნით საქართველოში. ეს გადაწყვეტილება ეფუძნებოდა 2019-2020 წლებში TFV-ის მიერ განხორციელებულ შეფასებას დაზარალებულთათვის მიყენებული ზიანისა და მათი საჭიროებების შესახებ. TFV-ის გადაწყვეტილების თანახმად, საქართველოში დაზარალებულთა მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით უნდა განხორციელდეს  დახმარების პროექტები.
თუ შეიძლება გვიამბეთ, როგორ განვითარდა მოვლენები აღნიშნული გადაწყვეტილების შემდგომ? საქართველოში დახმარების პროგრამის განხორცილებისათვის რა სახის საქმიანობა წარიმართა TFV-ის მიერ? რა ეტაპზე არის პროცესი ახლა და რა სახის დახმარების პროექტების განხორციელება იგეგმება საქართველოში დაზარალებულთა მხარდაჭერის მიზნით? რა იყო ICC-ის როლი ამ პროცესებში?
TFV-ის დირექტორთა საბჭოს გადაწყვეტილების შემდგომ, TFV-მა რამდენიმე ნაბიჯი გადადგა, რომელიც მხარდაჭერილია ICC-ის ადგილობრივი წარმომადგენლობისა და სასამართლოს სხვა შესაბამისი ორგანოების მიერ. TFV-იმ განახორციელა სატენდერო პროცედურები, რათა შეერჩია პარტნიორები, რომლებიც წაუძღვებოდნენ დახმარების პროგრამით გათვალისწინებულ საქმიანობას საქართველოში.  ადგილობრივი წარმომადგენლობა დაეხმარა TFV-ს ტენდერის გამოცხადებისა  და პოტენციური პარტნიორებისგან სატენდერო შეთავაზებების მოძიების საქმეში. TFV-მ შეაფასა რამდენიმე საპროექტო წინადადება და შეარჩია საუკეთესო პარტნიორები დახმარების პროექტის აქტივობების განსახორციელებლად. 2022 წლის 29 აპრილს TFV-ის დირექტორთა საბჭომ ასევე აცნობა I წინასასამართლო პალატას (PTCI) საქართველოში კონკრეტული სამოქმედო  გეგმის შესახებ. 2022 წლის 16 ივნისს PTCI-მა შეატყობინა TFV-ს, რომ შემოთავაზებული აქტივობები წინასწარ არ განსაზღვრავს რაიმე საკითხს, რომლის გადაწყვეტა პალატის პრეროგატივაა. მიღებული შემოთავაზების შესაბამისად, TFV უზრუნველყოფს ფიზიკურ და ფსიქოლოგიურ რეაბილიტაციას 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულებისა და მათი ოჯახებისთვის. ამ ეტაპზე TFV-ის მიერ კონტრაქტების გაფორმება სრულდება და მალე ისინი გადაეგზავნება შესაბამის განმახორციელებელ პარტნიორებს. TFV ასევე გეგმავს აიყვანოს რამდენიმე თანამშრომელი საქართველოში, რათა ამგვარად მოხდეს ზედამხედველობა აღნიშნული დახმარების პროექტების განხორციელებაზე. ადგილობრივი ოფისი TFV-სთან მჭიდრო თანამშრომლობისა და კოორდინაციის რეჟიმში დაეხმარება TFV-ს, განახორციელოს საზოგადოებრივი ურთიერთობების შესაბამისი ღონისძიებები, რომლებიც უკავშირდება TFV-ის მომავალ დახმარების პროგრამას.
4) თითქმის 14 წელი გავიდა 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს აგვისტოს ომიდან. ICC-ის პროკურორის ახლახანს გაკეთებული შუამდგომლობა წინასასამართლო პალატისადმი წინგადადგმული ნაბიჯია გამოძიების პროცესში. თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ მნიშვნელოვანი დრო არის გასული, სამოქალაქო საზოგადოების ბევრი წარმომადგენელი შიშობს, რომ მართლმსაჯულების განხორციელება გაუმართლებლად დაყოვნდა  დაზარალებულებისთვის. ამ კრიტიკული მოსაზრების თანახმად, თუკი მართლმსაჯულება განხორციელდებოდა უფრო სწრაფად რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის დროს ჩადენილ დანაშაულებთან დაკავშირებით, ამას ექნებოდა პრევენციული ეფექტი მსგავსი დანაშაულების წინააღმდეგ, რომელსაც რუსეთის ფედერაცია ამჟამად ჩადის უკრაინაში. რას უპასუხებდით ICC-ის მიმართ არსებულ ამ კრიტიკას?
უმაღლესი საერთაშორისო სამართლებრივი სტანდარტების, საქმის სირთულისა და სხვადასხვა გამოწვევის გამო, საერთაშორისო სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების პროცესი, იქნება ეს დროებითი სასამართლო ტრიბუნალი, თუ მუდმივმოქმედი სასამართლო, როგორიც არის ICC, უფრო მეტ დროს მოითხოვს, ვიდრე ეროვნული სასამართლო წარმოება. როგორც ზემოთ აღინიშნა, წინასასამართლო პალატამ გადაწყვიტა, გაეცა დაკავების განჩინებები სამი პირის მიმართ 2022 წლის ივნისის ბოლოს. რომის სტატუტის სისტემის არსებობა და მისი უნივერსალობა არის საუკეთესო პრევენციული ზომა,  რათა დასრულდეს დაუსჯელობა და სამართლიანობა აღსრულდეს ამ სახის დანაშაულების მსხვერპლთათვის  მთელ მსოფლიოში.
5) რა საქმიანობას ეწევა ICC-ის ადგილობრივი წარმომადგენლობა ამჟამად და რა საქმიანობა არის მოსალოდნელი უახლოეს მომავალში?
გარდა იმისა, რომ ის ეხმარება სასამართლოს საქართველოს სიტუაციის ყველა ასპექტში, ადგილობრივი წარმომადგენლობა აგრძელებს ცნობიერების ამაღლების კამპანიას ICC-ისა და მისი საქმიანობის შესახებ, მათ შორის, დაზარებულთა ნდობის ფონდის დახმარების პროგრამის შესახებ. საზოგადოებასთან ურთიერთობის ჩვენი ერთ-ერთი ბოლო ღონისძიება ამა წლის ივლისში შედგა, როდესაც  მონაწილეობა მივიღეთ  კონფერენციაში თბილისში, სახელწოდებით „საერთაშორისო სამართალი ომის პირისპირ“. კონფერენციაზე წარმოვადგინეთ მოხსენება ამ სფეროში მოღვაწე როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო მონაწილეების წინაშე, თუ რა მანდატი აქვს სასამართლოს საქართველოში, რაზე მუშაობს და რა საქმიანობა ეწევა იგი.  ჩვენ მიზანია ზუსტი ინფორმაციის მიწოდება დაზარალებული მოსახლეობისთვის, სამოქალაქო საზოგადოებისთვის, სამეცნიერო წრეებისთვის, მედიისთვის და სხვა დაინტერესებული მხარეებისთვის, რათა ადგილი არ ჰქონდეს არასწორ ინფორმირებას და მცდარი წარმოდგენების შექმნას. ვაპირებთ, განვაგრძოთ შეხვედრები მოსახლეობასთან ადგილობრივ  დონეზე, დევნილთა დასახლებებსა და სოფლებში, სადაც დაზარებულები ცხოვრობენ და დავაკვალიანოთ მათი მოლოდინები. ვაგრძელებთ ასევე ინფორმაციის გაცვლის შეხვედრებს შესაბამის არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან, განსაკუთრებით ICC კოალიციასთან, რომლებიც მუშაობენ დაზარალებულ მოსახლეობასთან, რათა მათ მივაწოდოთ ზუსტი ინფორმაცია, გავცვალოთ ჩვენი ინფორმაცია და მივიღოთ უკუკავშირი. კვლავაც ვინარჩუნებთ კონტაქტებს და ვაწვდით ინფორმაციას შესაბამის სახელმწიფო ინსტიტუტებს, დიპლომატებს, ჟურნალისტებსა და სამართლის სპეციალისტებს საქართველოში.
6) საქართველოში დაზარალებულ თემებთან  ურთიერთობაზე დაყრდნობით, თუ შეგიძლიათ გვითხრათ, რა არის დაზარალებულთა უმთავრესი წუხილის საგანი  ICC-ის მიმდინარე გამოძიებასთან დაკავშირებით? ასევე, რა არის მათი მთავარი კითხვები და ინტერესის საგანი? რა არის საზოგადოების სხვა სეგმენტების წარმომადგენელთა ძირითადი კითხვები და ინტერესის საგანი?
დაზარალებულთა უმეტესი ნაწილი, რომლებსაც შევხვდით საქართველოში დევნილთა დასახლებებსა და სოფლებში ადმინისტრაციული გამყოფი ხაზის სიახლოვეს, უფრო მეტად ღელავს ეკონომიკურ მდგომარეობაზე, სამუშაო ადგილებზე, შემოსავლებზე, უსაფრთხოებასა და კეთილდღეობაზე. თითქმის ყველა მათგანმა გამოთქვა მყარი სურვილი, დაბრუნდნენ საკუთარ სახლებში. ამავე დროს გეტყვით, რომ უმრავლესობამ საკმაოდ რეალისტური მოლოდინები გამოხატა ICC-სა და მისი საქმიანობის მიმართ. გამოთქმული იყო ასევე უკმაყოფილება პროცესის ხანგრძლივობასთან დაკავშირებით. მოსახლეობასთან ჩვენი შეხვედრების დროს ისმებოდა ბევრი კითხვა ICC-ის მიმდინარე გამოძიების პროგრესის შესახებ, თუმცა უფრო მეტად კითხვები ეხებოდა TFV-ის დახმარების მანდატს საქართველოში. სამოქალაქო საზოგადოება, არასამთავრობო ორგანიზაციები და სამეცნიერო წრეები დაინტერესებული არიან უფრო კონკრეტული და დეტალური ინფორმაციით ICC-ისა და TFV-ის საქმიანობისა და აქტივობების შესახებ საქართველოში, მათ შორის არის კადრებისა და საბიუჯეტო საკითხები, მანდატის ფარგლები, ვადები და სხვა. ადგილობრივი მედია კი დაინტერესებულია გამოძიებასთან დაკავშირებული ნებისმიერი სიახლით.

Interview with Kaupo Kand – Chief of ICC Country Office in Georgia
Kaupo Kand: “As the ICC doesn’t have enforcement powers, it will now rely on its State parties and/or other States to execute the arrest warrants at the earliest opportunity”
August 8 marked 14 years since the 2008 Russia-Georgia armed conflict. The war crimes and crimes against humanity committed by the Russian Federation during the war are still unpunished. These crimes have been under the examination of investigative organs of International Criminal Court (ICC) for 14 years: the ICC Office of Prosecutor (OTP) carried out preliminary examination during 2008-2015 and the official investigation has been ongoing since 2016 to date. The first tangible result from the investigation came just recently. In March 2022, the Prosecutor Karim Khan applied to the Pre-Trial Chamber with the request to issue arrest warrants against three persons who were holding positions in the de facto administration of South Ossetia during the events of the 2008 August War. The Prosecutor's application concerns one particular episode of the 2008 August War, namely, the unlawful deprivation of liberty of 171 ethnic Georgian (or those perceived as Georgians) civilians and their placement in the preliminary detention facility in Tskhinvali where following crimes were committed against them allegedly: unlawful confinement, torture and inhuman treatment, hostage taking and unlawful transfer. In June 2022, the Pre-Trial Chamber satisfied the request of the Prosecutor and issued arrest warrants against the aforementioned three persons.
Humanrights.ge spoke with Kaupo Kand, the Chief of ICC Country Office in Georgia, regarding the developments in relation to the investigation, subsequent processes and rights of victims. The interview touched upon the projects planned by the ICC Trust Fund for Victims in support of victims in Georgia as well, the impact of the pandemic associated restrictions on the work of the Court and the Country Office, the activities carried out by the Country Office in the recent years and its future plans.
1) Could you please tell us how the coronavirus pandemic and the accompanying restrictions affected the work of the ICC Country Office in Georgia and ICC's ongoing investigation in relation to the 2008 Russia-Georgia August War?
The ICC Country Office in Georgia was impacted by the Covid-19 pandemic similarly to other international organizations, institutions, and missions. The entire ICC worked mostly on-line during the pandemic, and because of travel restrictions fewer missions were carried out, including to situation countries like Georgia. However, the pandemic did not prevent the ICC from continuing its work in the context of all situations. As you can see, for example, in the Georgia situation, new Prosecutor submitted, in March 2022, an application under art. 58 for the issuance of arrest warrants against three individuals (Mr Mindzaev, Mr Guchmazov and Mr Sanakoev).
Because of various restrictions, the ICC Country Office in Georgia didn’t manage to carry out all planned face-to-face meetings with conflict affected communities, including victims, but we tried to have these outreach meetings when the Covid-19 situation and restrictions allowed it. For example, together with the Georgian-American University and the Levan Aleksidze Foundation (LAF) we organized a public outreach event last summer marking the International Criminal Justice Day in Tbilisi. This included also a small photo exhibition “Life after Conflict” by the National Geographic award-winning photographer Pete Muller, who travelled to Georgia to document and tell visual stories of the experiences, healing, and empowerment of conflict affected communities. Many participants were very impressed by these photos and moved by the stories behind them. The “Life after Conflict” exhibition remains available online, and is a valuable tool to share stories of the conflict affected communities around the world.
We are also very happy that when the Covid-19 restrictions allowed, we manage to organize a face-to-face workshop with our outreach network on the ground in November last year. This event brought together community leaders, NGOs, IDPs, and local municipality representatives from various IDP settlements and villages near the Administrative Boundary Line (ABL) area. Participants had a chance to interact with a representative of the Trust Fund for Victims, and ask questions about the TFV’s upcoming assistance mandate program in Georgia.
In addition to face-to-face meetings, the ICC Country Office continued to have various online meetings during the pandemic period, including with academia, representatives of the civil society, NGOs, and other interlocutors.
2) In March 2022, ICC Prosecutor, Karim Khan addressed the Pre-Trial Chamber and requested issuance of arrest warrants against 3 persons who held positions in the de facto administration of Georgia's breakaway region, South Ossetia during the 2008 August War (Mikhael Mindzaev, Gamlet Guchmazov and David Sanakoev). The Pre-Trial Chamber recently satisfied the request of ICC Prosecutor and issued arrest warrants for these three individuals. The arrest warrants concern the alleged crimes of unlawful confinement, torture and inhuman treatment of ethnic Georgian civilians, as well as the crime of hostage taking and unlawful transfer.
Could you please tell us what the possible subsequent ICC processes are, following the Pre-Trial Chamber’s decision on the issuance of arrest warrants? What is the role of the ICC Country Office and what are the rights of victims in these processes?
Based on the Prosecutor’s application, Pre-Trial Chamber I (PTCI) issued arrest warrants for these three individuals on 24 June, 2022. The public redacted version of these arrest warrants were issued on 30 June 2022. PTCI decided that there are reasonable grounds to believe that these three suspects are responsible for crimes under the jurisdiction of the ICC and within the scope of the Georgia situation.
As the ICC doesn’t have enforcement powers, it will now rely on its States parties and/or other States to execute the arrest warrants at the earliest opportunity. As directed by PTCI, the Registry will prepare and transmit, in consultation with the Office of the Prosecutor, requests for cooperation to States seeking the arrest and surrender of these suspects.
When a suspect has been arrested, the State who conducted the arrest will inform the Registry when the suspect is ready for surrender. Once transferred to the seat of the Court, a first appearance will be scheduled by the Judges.
In line with the Rome Statute the victims of a case have the right to participate at the different stages of proceedings. In the ICC Courtroom, they are generally represented by a legal representative of victims who presents their views and concerns to the Judges. Victims interested to participate must apply in writing by completing an application form for participation in the proceedings. The Judges are the ones who decide who, when and how victims may participate in criminal proceedings, by taking into account the victims’ personal interests and the rights of the suspect/accused.
After an accused is convicted, the Chamber will initiate the reparations phase during which the victims can also ask the Court for reparations and may decide to order that person to pay for or contribute to a reparation order to victims. Reparations will only be ordered in relation to crimes for which an accused is convicted. The ICC judges may ask the Trust Fund to use its limited financial resources to contribute to orders of reparations against a convicted person.
The ICC Country Office assists the various sections of the Court during each stage of the process by amongst others supporting missions and the activities on the ground.
3) In November 2020, the ICC Trust Fund for Victims (TFV) approved assistance program for victims in Georgia. The TFV Board's decision was informed by the assessment of victims' harms and needs conducted in 2019-2020. According to the TFV’s decision, range of assistance projects should be initiated for the benefit of the victims in Georgia.
Could you please tell us what have been the developments since the aforementioned decision? What kind of activities have been carried out by the TFV for the implementation of the assistance program in Georgia? At what stage is the process now and what kind of assistance projects are expected to be implemented for benefit of the victims in Georgia? What has been the role of the ICC Country Office in these processes?
After this TFV Board’s decision several steps were taken by the TFV, supported by the ICC Country Office and other relevant units of the Court. The TFV conducted a tender process in order to select partner(s) to implement its assistance mandate activities in Georgia. The Country Office helped the TFV in promoting the call for Expression of Interest (EoI) and a Request for Proposal (RfP) among potential implementing partners. The TFV evaluated several project proposals and selected the best qualified implementing partners for its upcoming assistance activities in Georgia. On 29 April 2022, the Board of Directors of the TFV also notified PTCI of its plan of specific activities in Georgia. On 16 June 2022, PTCI informed the TFV that the proposed activities do not pre-determine any issues to be determined by the Chamber. In line with its proposal the TFV will provide physical and psychological rehabilitation for the benefit of victims and their families of the 2008 August armed conflict. At the moment the TFV’s contracts are being finalized and should be sent to relevant implementing partners soon. The TFV is also intending to hire a few staff members in Georgia, in order to oversee the implementation of these assistance projects. The Country Office, in close cooperation and coordination with the TFV will assist the TFV to carry out relevant outreach activities in Georgia related to the upcoming TFV’s assistance programme.
4) Almost 14 years have passed since the 2008 Russia-Georgia August War. ICC Prosecutor’s recent application to the Pre-Trial Chamber, mentioned above, is a step forward in the process of investigation. However, considering the length of the time passed, many civil society actors fear that the justice has been unduly delayed for the victims. According to this criticism, if justice was served in more prompt manner for the crimes committed during the 2008 Russia-Georgia August War, it may have prevented commission of similar crimes by the Russian Federation in Ukraine. What can you tell us in response to this criticism regarding the ICC?
Because of the highest international legal standards, complexities, and various challenges, the international criminal justice processes, be it in ad hoc tribunals, or permanent court like the ICC, takes usually longer than national judiciary processes. As it was pointed out above, the Pre-Trial Chamber decided to issue arrest warrants for three individuals at the end of June, 2022. The existence and universality of the Rome Statute system are the best preventive measures to end impunity and bring justice to victims of these types of crimes around the world.
5) Could you please tell us what activities is the ICC Country Office implementing currently and what activities are expected to be implemented in near future?
In addition to supporting all parts of the Court vis-à-vis the Georgia situation, the Country Office continues to raise awareness about the ICC and its activities in Georgia, including the Trust Fund for Victims (TFV) assistance programme. One of our latest outreach activities took place in July this year, when we participated in the international conference “International law in the face of war” in Tbilisi and explained to both local and international participants working in this field the mandate, work, and activities of the Court in Georgia. We aim at providing accurate information to affected communities, civil society, academia, media, and other stakeholders, in order to avoid misinformation and misconceptions. We intend to continue with grass-root level outreach activities in IDP settlements and villages with affected population and manage their expectations. We are continuing with our Information Sharing Meetings (ISM) with relevant NGOs and civil society representatives, especially the ICC Coalition, who are working with affected communities, in order to provide accurate information, exchange information, and receive feedback. We are continuing our contacts and providing information to relevant state institutions, diplomats, journalists, and legal professionals, in Georgia.
6) Based on your interaction with the victims and affected communities in Georgia, could you please tell us what are the main concerns of the victims in relation to the ICC's ongoing investigation into the situation of Georgia? Also, what are their main questions and issues of interest? What are the main questions and issues of interest of other segments of society?
The majority of victims and affected communities we have been meeting over the years in IDP settlements and villages near the ABL area in Georgia are mostly concerned about difficult economic situation, jobs, income, security, and well-being. Nearly all of them have expressed their strong wish and will to return to their homes. At the same time I would say that the majority have expressed quite realistic expectations towards the ICC and its work, despite some expression of dissatisfaction on the time the process takes. During our outreach meetings there have always been many questions regarding the current state of play of the ICC’s investigations, but also increasingly about the upcoming TFV’s assistance mandate activities in Georgia. The civil society, NGOs, and academia are interested in more specific and detailed information about the work and activities of the ICC and the TFV in Georgia, including personnel and budgetary issues, mandate modalities, timelines, etc. The local media is mostly interested in any new developments related to the investigations.