ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განმეორებით მიმართა იუსტიციის საბჭოს, განიხილოს მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის მიერ საპროცესო ვადების დარღვევა
20 ივლისი, 2023
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატას, მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის თავმჯდომარეობით, მოსარჩელისთვის მეცხრე თვეა, გადაწყვეტილება არ ჩაუბარებია. 2022 წლის 20 ოქტომბერს მიღებული სასამართლოს გადაწყვეტილება ეხება ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის ადმინისტრაციულ სარჩელს ქალაქ თბილისის მერიისა და წყლის გამანაწილებელი კომპანია GWP-ს წინააღმდეგ.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა განცხადებით მიმართა იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, განიხილოს მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის მხრიდან საპროცესო ვადების დარღვევა. კერძოდ, სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის, 257-ე მუხლის თანახმად, გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადებიდან 14 დღის ვადაში სასამართლო ამზადებს დასაბუთებულ გადაწყვეტილებას მხარეთათვის გადასაცემად.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის ალეკო ცქიტიშვილის ადმინისტრაციული სარჩელის განხილვა საერთო სასამართლოებში 2017 წლიდან მიმდინარეობს. საბოლოო გადაწყვეტილება 6 წლის თავზეც არ არის გამოტანილი, რაც გამოწვეულია სასამართლოებში საქმეების განხილვის გაჭიანურებით და მოსამართლეთა მხრიდან საპროცესო კოდექსის დადგენილი ვადების დარღვევით.
ადმინისტრაციული სარჩელი ეხება თბილისის ზღვაზე, ე. წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე ახალგაზრდების დახრჩობის ფაქტებს. გარდაცვლილ მოზარდებს შორის არის ალეკო ცქიტიშვილის 15 წლის ვაჟი, ცოტნე ცქიტიშვილი.
2022 წლის 20 ოქტომბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ, მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის თავმჯდომარეობით, არ დააკმაყოფილა  აპელანტ ალეკო ცქიტიშვილის ადმინისტრაციული საჩივარი, გააუქმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის გადაწყვეტილება, რომლითაც ქალაქ თბილისის მერიას ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე დაევალა გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება, ასევე - ჩანჩქერის არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა, რათა მასზე გადასვლა ვერავინ შეძლოს. პალატის განმარტებით, ვინაიდან ადგილზე GWP-ს მიერ უკვე შემოსაზღვრულია ტერიტორია და გამაფრთხილებელი ბანერები განთავსებულია, აღარ არსებობს დავის საგანი მოპასუხე მერიის მიმართ.
ალეკო ცქიტიშვილი სააპელაციო სასამართლოში მოპასუხე მხარისგან ასევე ითხოვდა კომპენსაციის სახით 50 000 ლარის გადახდას, რომლითაც იგი სამომავლოდ თბილისში გეგმავს ცოტნე ცქიტიშვილის სახელობის პარკურის პარკის მოწყობას. სააპელაციო სასამართლომ აპელანტის ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა.
გადაწყვეტილების მიღებიდან გასულია 9 თვე. მიუხედავად არაერთი მიმართვისა დღემდე არ ჩაბარებია მხარეს დასაბუთებული გადაწყვეტილება. რითაც ილახება მოსარჩელე მხარის კანონიერი ინტერესი.
ბოლო დროს არაერთ საქმეზე ირღვევა დასაბუთებული გადაწყვეტილების  მხარისათვის გადაცემის ვადები, რაც მხარეების  კანონიერ ინტერესს და სწრაფ მართლმსაჯულებას აზიანებს. საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო სასამართლო სისტემის მაკოორდინირებელ, ხარისხიანი და ეფექტური მართლმსაჯულების ხელშეწყობისათვის შექმნილ დამოუკიდებელ ორგანოს წარმოადგენს და არის სასამართლოს დამოუკიდებლობის გარანტი. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, საქართველოს იუსტიციის საბჭომ შეისწავლოს გადაწყვეტილების კანონით გათვალისწინებული ვადებში ჩაუბარებლობის მიზეზები და ხელი შეუწყოს პრობლემის გამოსწორებას.
სარჩელის ისტორია, მოკლედ:
ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორია არის „სიკვდილის ზონა“ თბილისის ზღვაზე, სადაც ბანაობა განსაკუთრებით საშიშია და აკრძალულია, მაგრამ ამის შესახებ მოქალაქეები წლების განმავლობაში არც ინფორმირებული იყვნენ და წინ არც გადაულახავი ბარიერი ეღობებოდათ. 2017 წელს სწორედ ამ ადგილას დაიღუპა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის 15 წლის ვაჟი, ცოტნე ცქიტიშვილი. ორმა დაზარალებულმა ოჯახმა 2017 წლის დეკემბერში ადმინისტრაციული სარჩელით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ქალაქ თბილისის მერიისა და წყლის გამანაწილებელი კომპანიის - GWP-ს წინააღმდეგ. თითქმის ორწლიანი განხილვის შემდეგ, მოსამართლე ნათია ბუსკაძის გადაწყვეტილებით, ქალაქ თბილისის მერიას ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე დაევალა გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება, ასევე - ჩანჩქერის არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა, რათა მასზე გადასვლა ვერავინ შეძლოს.
თბილისის მერიამ უარი განაცხადა ქალაქ თბილისის სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე, რადგან თვლის, რომ იგი არ არის ქალაქში მსგავსი სასიკვდილო შემთხვევების პრევენციაზე პასუხისმგებელი. მან გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა. თავის მხრივ, ალეკო ცქიტიშვილმა სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების ის ნაწილი, რითაც მას უარი ეთქვა მოპასუხე მხარის მიერ კომპენსაციის გადახდაზე.
ამავე დროს, საინტერესოა, რომ თბილისის სააპელაციო სასამართლოში მიმდინარე პროცესის პარალელურად, მოპასუხე მხარემ, ფაქტობრივად, დააკმაყოფილა  პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების მოთხოვნა - ადგილი შემოზღუდა მყარი ბეტონის და რკინის მესერით, რომელზეც გააკრა ბანაობის ამკრძალავი და გამაფრთხილებელი ბანერები. თუმცა, პროცესზე მოპასუხე მხარის წარმომადგენლები - ქალაქ თბილისის მერიიდან და GWP-დან ვერ ასახელებდნენ, ვინ განახორციელა ადგილზე ეს სამუშაოები. ერთ-ერთ სხდომაზე კი GWP-ს წარმომადგენელმა განმარტა, რომ ქალაქ თბილისის მერიის „თხოვნით“, ტერიტორია მათ შემოღობეს. მოსარჩელის მოთხოვნით, GWP-მ სასამართლოს შესაბამისი მასალებიც წარუდგინა.
მიუხედავად ამისა, ქალაქ თბილისის მერია სარჩელის განხილვისას არ აღიარებდა, რომ სწორედ ის იყო ვალდებული, დაეცვა მოქალაქეთა სიცოცხლე და „სიკვდილის ზონა“ შემოესაზღვრა ბარიერებით და გაეკეთებინა გამაფრთხილებელი ბანერები. მოსარჩელე და მისი ინტერესების დამცველი ორგანიზაცია - ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიიჩნევენ, რომ უკანონოა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს პალატის განმარტება, თითქოსდა ვინაიდან ადგილზე GWP-ს მიერ უკვე შემოსაზღვრულია ტერიტორია და გამაფრთხილებელი ბანერები განთავსებულია, აღარ არსებობს დავის საგანი მოპასუხე მერიის მიმართ. შესამისად, გადაწყვეტილების ჩაბარების შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ცენტრი მას უზენაეს სასამართლოში გაასაჩივრებს.

Human Rights Center Re-Applied to the Council of Justice to Consider the Violation of Procedural Terms by Judge Leila Mamulashvili
July 20, 2023
The Chamber of Administrative Cases at the Tbilisi Appellate Court, with presiding Judge Leila Mamulashvili, has not handed the judgment over to the plaintiff for nine months now. The court judgment rendered on October 20, 2022 refers to the administrative appeal of Aleko Tskitishvili, Executive Director of HRC against the Tbilisi City Hall and water supply company GWP.
HRC petitioned the Council of Justice to consider the violation of procedural terms by Judge Leila Mamulashvili. In particular, in accordance with the Article 257 of the Civil Procedure Code of Georgia, the court shall within 14 days following the announcement of the resolution part of the judgment prepare the grounded decision to be handed over to the parties.
The administrative lawsuit of HRC Executive Director Aleko Tskitishvili had been heard in the common courts of Georgia since 2017.  The final judgement has not yet been rendered 6 years later, which is due to the procrastination of the hearings in the courts and violation of procedural terms by judges.
The administrative appeal concerns the incidents, when young people drowned in the Tbilisi Sea near the so called waterfalls.  Among the deceased teenagers is Aleko Tskitishvili's 15-year-old son, Tsotne Tskitishvili.
On October 20, 2022, the Chamber of Administrative Cases at the Tbilisi Appellate Court with presiding judge Leila Mamulashvili rejected the appeal of Aleko Tskitishvili and upheld the judgment of Administrative Panel of the Tbilisi City Court instructing the Tbilisi City Hall to install warning banners and to erect 2.5 meter high fence along the channel of the waterfall so that nobody could get over the fence. According to the Chamber, since the GWP had already fenced the area and installed warning banners, the subject matter of the dispute no longer existed against the respondent Tbilisi City Hall.
Aleko Tskitishvili also claimed GEL 50 000 to be paid by the respondent through which he intends to build a parkour park after Tsotne Tskitishvili in the future.  The Appellate Court rejected the claim by the appellant.
9 months have gone since the judgment was rendered. Despite many petitions, no grounded decision was handed over to the party. This is a violation of the claimant's interests.
In recent practice, the timeframes for serving the parties with grounded decisions are violated prejudicing the lawful interests of the parties and prompt justice. The High Council of Justice of Georgia is an independent body created for coordinating the judiciary system and promoting quality and effective justice serving as a guarantor of the independence of the court. HRC requests the Council of Justice of Georgia to study the reasons of the failure to hand over the judgements to the parties within the timeframes established by the law and facilitate the correction of the problem.
The background of the claim in short:
The so-called waterfall is the “death zone” at the Tbilisi Sea where swimming is particularly dangerous and prohibited, however, for many years, there was no warmings made for the public and no insurmountable fence was installed. This was the place where Tsotne Tskitishvili, 15 year old son of HRC Executive Director Aleko Tskitishvili died in 2017. The two affected families lodged administrative appeals with the Tbilisi City Court against the Tbilisi City Hall and the water supply company GWP. After almost two years of hearings, Judge Natia Buskadze ordered the City Hall to install warning banners near the waterfalls and to erect a 2.5 m high fence along the waterfall channel so that nobody could overcome the fence.
The Tbilisi City Hall refused to implement the order of the court as it believed that the City Hall was not responsible for preventing such fatal cases in the city. Consequently, the City Hall appealed the decision in the Court of Appeals. In his turn, Aleko Tskitishvili appealed the judgement of the Tbilisi City Court in the Tbilisi Appellate Court in the part where he was denied to be paid compensations by the respondent.
At the same time, in parallel with the hearings in the Tbilisi Appellate Court the respondent satisfied the claim - erecting a firm fence of concrete and iron around the area and placing banners forbidding swimming.  However, the representatives of the respondents - the Tbilisi City Hall and the GWP - could not name the agent who carried out these works on the site. At one of the hearings, the GWP representative stated that the area was fenced by them “at the request” of the Tbilisi City Hall. At the request of the plaintiff, GWP presented relevant documents to the court.
Nevertheless, the City Hall refused to admit during the hearings that it was the responsible body to protect the lives in the area and fence the death zone and install warning banners. The claimant and the organization protecting his legal interests HRC believe that the interpretation of the situation by the Appellate Court as if the subject of the dispute against the City Hall no longer exists because the GWP has already fenced the area and installed warning banners is wrong. Therefore, HRC shall appeal the judgment after it is handed over in the Supreme Court of Georgia.