ნინო ნარიმანიშვილი, თბილისი
კონფლიქტის ტრანსფორმაციის საერთაშორისო გამოცდილება აჩვენებს, რომ გახლეჩილ საზოგადოებებს შორის ნდობის აღდგენის პროცესში სავაჭრო-ეკონომიკურ ურთიერთობებს მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანა შეუძლია. საქართველოს ასეთი ტიპის გამოცდილება უკვე აქვს ე.წ. ერგნეთის ბაზრობის სახით, მიუხედავად, ამ ბაზრობის პრობლემური მხარეებისა.
რა იყო და როგორ გაჩნდა ერგნეთის ბაზრობა? რა იყო მისი უარყოფითი მხარე? რას ცვლიდა ამ ბაზრობის არსებობა კონფლიქტით გახლეჩილი ადამიანების ურთიერთობებში? რა შეიძლება იყოს მისი ალტერნატივა და რატომ არის ეკონომიკური თანამშრომლობა მნიშვნელოვანი კონფლიქტის მოგვარებისთვის?
როგორ გაჩნდა ერგნეთის ბაზრობა
სოფელი ერგნეთი გორის მუნიციპალიტეტში მდებარეობს, ცხინვალიდან რვა კილომეტრში. 1990-იანი წლების ქართულ-ოსური კონფლიქტის შემდეგ ეს სოფელი სპონტანურად იქცა ადგილად, სადაც კონფლიქტით გახლეჩილ ქართველებსა და ოსებს შორის ნდობაზე დამყარებული ეკონომიკური ურთიერთობები ჩამოყალიბდა.
ქართულ-ოსური კონფლიქტის თანამედროვე ისტორია საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ, 80-იანი წლების ბოლოს დაიწყო. ცხინვალს სურდა დამოუკიდებლობა, საქართველომ კი საპასუხოდ საერთოდ გააუქმა ავტონომიური ოლქის სტატუსი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთი შიდა ქართლის რეგიონში შეიყვანა.
პირველი შეიარაღებული წინააღმდეგობა და პირველი მსხვერპლი დაფიქსირდა ნოემბერ-დეკემბერში 1989 წელს. აქტიური საომარი მოქმედებები კი მიმდინარეობდა 1991-1992 წლებში და დასრულდა 1992 წელს დაგომისის შეთანხმების ხელმოწერით, რაც მხარეებს ცეცხლის შეწყვეტას და შეიარაღებული ფორმირებების კონფლიქტის ზონიდან გაყვანას ავალდებულებდა. სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიიდან თავისი სამხედრო ნაწილების გაყვანა რუსეთსაც დაევალა. შეიარაღებული დაპირისპირების დროს, სხვადასხვა მონაცემებით, გარდაიცვალა 10 ათასამდე ადამიანი ყველა მხრიდან, ხოლო 100 ათასამდე ადამიანმა საკუთარი საცხოვრებელი დატოვა როგორც დევნილმა და იძულებით გადაადგილებულმა პირმა.
საქართველოსა და სამხრეთ ოსეთის კონფლიქტი 2008 წლის აგვისტომდე განიხილებოდა, როგორც “გაყინული” კონფლიქტი. 2008 წლის რუსეთსა და საქართველოს შორის 5 დღიანი ომის შემდეგ რუსეთმა სამხრეთ ოსეთი დამოუკიდებელ ქვეყნად აღიარა. დიპლომატიური ურთიერთობები მოსკოვსა და თბილისს შორის კი შეწყდა.
სამხრეთ ოსეთი აგრძელებს ცხოვრებას როგორც დამოუკიდებელი რესპუბლიკა, რომელიც მხოლოდ რუსეთმა და კიდევ რამდენიმე ქვეყანამ აღიარა. საერთაშორისო საზოგადოების დიდი ნაწილი კი მას აღიარებს, როგორც რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონს.
ერგნეთის ბაზრობა, როგორც ასეთი, ბაზრად არ გახსნილა. ქართველებსა და ოსებს შორის ურთიერთობის დაძაბვამდე, სოფელი ცხინვალს უკავშირდებოდა და აქ ვაჭრობა მოსახერხებელი იყო.
„ერთ დღეს ერთმა ერგნეთელმა ბებომ ორი კალათით რძე, ყველი და კვერცხი წაიღო და სოფლის ბოლოს, ცხინვალთან დადგა. მეორე დღეს, ვიღაცამ ვაშლის კალათი მიუდგა. მოვიდა გამვლელი ოსი, იყიდა, რაც სჭირდებოდა და ხვალაც მოვალო, დაიბარა. მერე იმ ორ გამყიდველს კიდევ ორი დაემატა, მერე კიდევ ორი, მერე ნელ-ნელა ჯერ დახლები გაჩნდა, შემდეგ ჯიხურები და ასე გაჩნდა ერგნეთის ბაზრობა“, – ყვებიან სოფელ ერგნეთში.
ასე გაჩნდა 1996 წელს ე.წ. ერგნეთის ბაზრობა. დაახლოებით 50 ჰექტარ ტერიტორიაზე გადაჭიმული ერთგვარი თავისუფალი ეკონომიკური ზონა, რომელიც კონტროლს არ ექვემდებარებოდა.
ბაზრობაზე ძირითადად რუსეთიდან შემოტანილი უაქციზო ბენზინით, შაქრით, სიგარეტით, ფქვილითა და ხორბლით ვაჭრობდნენ. ბაზრობაზე იყიდებოდა ასევე სხვა სახის, დიდწილად კონტრაბანდული პროდუქტები: ხილი, ბურღულეული, ბოსტნეული და სხვა.
„მაშინ საქართველო ძალიან ღარიბი, უქონელი ქვეყანა იყო, ბევრი პრობლემა ჰქონდა. ცხინვალს ჰქონდა რუსეთთან მჭიდრო მიმოსვლა როკის გვირაბით და ამ გზით დაიწყო სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი პროდუქტების შემოტანა, რაც საქართველოსთვის მნიშვნელოვანი იყო“, – გვიამბობს კოალიცია „დევნილთა უფლებებისთვის“ ხელმძღვანელი ზურაბ ბენდიანიშვილი.
მისი მონაყოლით, თავდაპირველად, პროდუქტი შემოჰქონდათ ოსებს, რუსეთიდან. ლიახვის ხეობის ქართული მოსახლეობა ამ პროდუქტს ინახავდა და ყიდდა. მერე, დროთა განმავლობაში ამ ადგილას სავაჭროდ უკვე საქართველოს სხვა რეგიონებიდანაც დაიწყეს ჩასვლა:
„ფაქტობრივად, ეს გახდა საქართველოს პროდუქტების მომარაგებით არტერია. საერთოდ ყველანაირი პროდუქცია, რაც რუსეთში იწარმოებოდა, შემოდიოდა, ჩამოდიოდნენ, ბათუმიდან, სხვა ქალაქებიდან და ყველას მიჰქონდა პროდუქტი ერგნეთის ბაზრობიდან“, – ამბობს ზურაბ ბენდიანიშვილი.
რატომ იყო ერგნეთის ბაზრობა პრობლემური და ამავდროულად, რა როლი ჰქონდა ურთიერთობების დალაგებაში
ამ სპონტანურ ბაზრობას ჰქონდა ბევრი შავი ხვრელი. ერგნეთის არაკონტროლირებად ბაზრობაზე ძალიან დიდი იყო კონტრაბანდის მასშტაბები. იყიდებოდა კონტრაბანდული სიგარეტი, ფქვილი, ბენზინი. ხდებოდა იარაღითა და ნარკოტიკებით ვაჭრობაც კი.
ნაშრომში, „კონტრაბანდის პრობლემა საქართველოში: აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი“, რომელიც გამოცემულია ტრანსნაციონალური დანაშაულისა და კორუფციის კვლევითი ცენტრის საქართველოს ოფისის მიერ 2004 წელს, ვკითხულობთ, რომ ერგნეთის ბაზრის გავლით რუსეთიდან საქართველოში ძირითადად ხდებოდა ხორბლის, სიგარეტის, საწვავის და პირველადი მოხმარების სხვა საქონლის (ძირითადად საკვების) კონტრაბანდა:
„საგანგებო ლეგიონის მონაცემებით, ერგნეთის ბაზრიდან თბილისში ყოველდღიურად დაახლოებით 150 მსუბუქი ავტომობილი მოძრაობს, რომლებსაც 500 000 ლარზე მეტი ღირებულების კონტრაბანდული საქონელი შემოაქვს (მათ შორის რუსეთში წარმოებული თამბაქოს ნაწარმი). ერგნეთის „ოფშორიდან“ თბილისში კონტრაბანდული საქონლის წლიური ღირებულება დაახლოებით 200 მილიონი ლარია (დაახლოებით 100 მილიონი აშშ დოლარი). თუმცა, ავზებით საქართველოს სხვა რეგიონებში გადაზიდული ბენზინი და დიზელი არ შედის აღნიშნულ ფიგურაში. ამ შემთხვევაში, ცხინვალის რეგიონში, ერგნეთის ბაზარზე კონტრაბანდულ საქონელზე დახარჯული ნაღდი ფული საქართველოდან გადინებულ კაპიტალში უნდა ჩაითვალოს“
მაგრამ, საზოგადოების ნაწილის აზრით, ერგნეთის ბაზრობას ჰქონდა პოზიტიური გავლენა ქართულ-ოსურ ურთიერთობებზე.
ლია ჩლაჩიძე სოფელ ერგნეთში ცხოვრობს. 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, ეს სოფელი საქართველოს ხელისუფლების მიერ კონტროლირებადი ბოლო დასახლებული პუნქტია. ლიას სახლი გამყოფი ხაზიდან ორას მეტრშია. ის ამ ზონაში, ქართული მხარის კონტროლირებად ტერიტორიაზე მცხოვრები ბოლო მოსახლეა.
ლია ჩლაჩიძეს კარგად ახსოვს, როგორ იქცა ეს სოფელი დიდი თავშეყრის საკვანძო ადგილად. ახსოვს, როგორ ეძინათ მის სახლში, ერთ ოთახში, ქართველ, ოს, აფხაზ და სომეხ მოვაჭრეებს, როგორ საუზმობდნენ დილით ერთად მოხარშული კვერცხით და როგორ ანდობდნენ ერთმანეთს ასობით ათას ლარს. ეს ხალხი, ვინც მაშინ ლია ჩლაჩიძის სასტუმროდ გადაკეთებულ სახლში ათევდა ღამეებს, ორ ლარად, ერგნეთის ბაზრობის მოვაჭრეები იყვნენ:
„აი, ამ ოთახში მოხვედრილა ქართველიც, ოსიც, რუსიც, სომეხი და აზერბაიჯანელიც. მახსოვს ისეთი შემთხვევებიც, როცა ერთად, ერთ ოთახში ეძინათ ყველას, ერთად ჭამდნენ. იმის შიში არ ჰქონდათ, რომ თავს დაესხმებოდათ ვინმე და ფულს წაართმევდა, გამოსძალავდა. ერთმანეთს უტოვებდნენ დიდი ოდენობით ფულად თანხას, რომ სანამ წავიდოდა მანქანით და მობრუნდებოდა, მეორე მანქანა დატვირთული დახვედროდა“, – იხსენებს იგი.
„ერგნეთის ბაზრობა იყო ძაბრის ყელი, სადაც რუსეთის ეკონომიკური რესურსები ჩამოდიოდა, აქ თავს იყრიდა და მთელი სამხრეთ კავკასია აქედან ყიდულობდა რუსულ პროდუქტებს. ამაში იყო ძალიან სერიოზული საბაზრო ურთიერთობები, რასაც შეიძლება ვერ აუვიდოდა ძალიან სერიოზული ბაზრობაც კი, და აქ ერთი ბაზრობა ახორციელებდა ამას, ნახევრად ლეგალურ და ნახევრად გამჭვირვალე პირობებში. ძალიან დიდი ფული ტრიალებდა და ამ დიდი ფულის გამკონტროლებელი იყო ოსური საზოგადოება“, – ამბობს კონფლიქტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი.
მისი თქმით, მაშინ, ამ ბაზრობის წყალობით, მიუხედავად მისი შავი ხვრელებისა, ოსური საზოგადოება ეკონომიკურად ქართულ მხარეს დაუკავშირდა, ქართულ ეკონომიკასა და სავაჭრო სივრცეზე დამოკიდებული გახდა.
იგი ამბობს, რომ მაშინ, ოსურ საზოგადოებას საკმაოდ მაღალი შემოსავალი ჰქონდა და ცდილობდა, ეს შემოსავალი რუსული გავლენისგან დაეცვა. ამიტომ, ისინი ამ ფულს თბილისში, საქართველოს ბანკებში აბანდებდნენ. ოსურ მხარეს ერჩია ვაჭრობა ლარში ყოფილიყო და არა რუბლში. ამავე დროს, ისინი არ ენდობოდნენ რუსულ, კრიმინალურ, ნახევრად მაფიოზურ სისტემას და მეტად ენდობოდნენ საქართველოს, სადაც ასევე იყო კორუფცია, მაგრამ უფრო ცივილური და არ იყო კრიმინალი:
„მათ ერჩიათ ქართულ მხარესთან ნდობით შექმნილი ურთიერთობები. ეს ხელს უწყობდა ქართულ-ოსურ შერიგებას. პრაქტიკულად, ერგნეთის ბაზრობა რომ გაგრძელებულიყო და არ დახურულიყო, დღეს კონფლიქტი მოგვარებული იქნებოდა“.
ლია ჩლაჩიძისთვის ის პერიოდი კარგად აჩვენებს, რომ შერიგების რესურსი ამოწურული არ იყო: „ხალხმა შერიგება დაიწყო, შერიგდა ფაქტობრივად, ერთობლივი საწარმოები გააკეთეს“.
იგივეს ამბობს ზურაბ ბენდიანაშვილიც:„ქართულ სოფლებში ისევ დაბრუნდნენ ოსები. ოჯახებში თუ მიხვიდოდი დღეობებზე, სუფრაზე აუცილებლად იყვნენ ოსებიც, ნათელ-მირნობა აღდგა. და ბევრია კიდევ, შეუმჩნეველი, რაც ზედაპირზე არ ჩანს, მაგრამ არსებობდა. ყველაზე მთავარი, იქ იყო რამდენიმე ასეულ ათასობით ლარსა და დოლარზე საუბარი, რომელსაც ერთმანეთს ანდობდნენ. ეს იყო ყველაზე დიდი ხარისხის ნდობა, რაც შეიძლება არსებობდეს“.
ერგნეთის ბაზრობის გაუქმება და გაწყვეტილი კავშირები
ერგნეთის ბაზრობა 2004 წელს დაიხურა. იმდროინდელი ხელისუფლება ამას ორი არგუმენტით ხსნიდა: ერთი ის, რომ ეს ბაზრობა ქართული ეკონომიკის დიდი შავი ხვრელი იყო და დიდ ზარალს აყენებდა ქვეყანას.
და მეორე, ერგნეთის ბაზრობის დახურვის ერთ-ერთ მიზეზს განაპირობებდა ის, რომ „სამხრეთ ოსეთის“ დე ფაქტო მეთაური, ედუარდ კოკოითი, თავის ეკონომიკურ ძლიერებას სწორედ ერგნეთის ბაზრობაზე ამყარებდა, ხოლო ერგნეთის ბაზრობის დახურვით ქართული მხარე შეეცადა კოკოითის პოზიციების შესუსტებას და კონფლიქტის ზონაში მცხოვრები მოსახლეობის ლოიალობის მოპოვებას.
„ბაზრობის დახურვა იყო დანაშაულის ტოლფასი. ახალმა ხელისუფლებამ, რომელიც მაშინ ჯერ კიდევ ეიფორიაში იყო, უაზრო გადაწყვეტილება მიიღო. მას ეგონა, რომ ის ფინანსური ნაკადები რაც მოძრაობდა, არც მთლად კანონის ფარგლებში, გახდებოდა ლეგიტიმური და საქართველოს ბიუჯეტი მიიღებდა შემოსავალს. ლოგიკა გასაგებია, მაგრამ, უნდა განესაზღვრათ რომ დახურვით ის გაქრა, აორთქლდა. „ნაციონალურ მოძრაობას“ უნდოდა ეს ბაზრობა გამხდარიყო გამჭვირვალე, კანონიერი და სულ დაკარგეს გამჭვირვალეობაც, კანონიერებაც, ფულიც და ოსებთან შერიგების საშუალებაც“, – ამბობს პაატა ზაქარეიშვილი
ზურაბ ბენდიანაშვილი ამბობს, რომ მიუღებელი იყო ის ფორმაც, რა ფორმითაც ეს ბაზარი დაიხურა, – მყისიერად, ძალადობით:
„ეს მოხდა ყოველგვარი გაფრთხილებისა და გარკვეული სამუშაოების გარეშე. საკმაოდ დიდი პროდუქცია ან გამოტანილი იყო ქართული მხარის მიერ, ან შემოტანილი ოსური მხარის მიერ და ერთ დღეში მოისპო ის, რაც ამდენი წელი არსებობდა. შეუსრულებელი ვალდებულებები დარჩა ბევრი, დეფიციტი შეიქმნა, გაქრა მაღაზიებისთვის პროდუქტების მიწოდების საშუალება, რაც ეტაპობრივად უნდა აღმოფხვრილიყო. ანუ ეს მოულოდნელობის ეფექტი იყო ძალიან ცუდი, რამაც ძალიან ბევრი რამ დააზიანა“.
ერგნეთის ბაზრობის დახურვის შემდეგ გამყოფი ხაზის მიღმა მცხოვრებ მოსახლეობასთან ეკონომიკური ურთიერთობები შესუსტდა. ამის შემდეგ ერთადერთი საშუალება რჩებოდა – ტრანსპორტი, რომელსაც კონფლიქტის ტერიტორიიდან საქართველოს დანარჩენი ტერიტორიის მიმართულებით გადაჰყავდა მოსახლეობა. ასე მათ შეეძლოთ, თავიანთი სოფლის მეურნეობის პროდუქტი გაეყიდათ საქართველოს დანარჩენ ტერიტორიაზე და არა ჩრდილოეთ კავკასიაში, რომელიც ტერიტორიულად უფრო დიდ მანძილზე იყო დაშორებული.
2008 წლის ომის შემდეგ კი ეს ეკონომიკური ურთიერთობაც შეწყდა. აგვისტოს ომის შემდეგ, კონფლიქტის ზონაში მიმოსვლა ნაწილობრივ რუსულმა მხარემ, ხოლო ნაწილობრივ ქართულმა მხარემ ჩაკეტა. ამან სრული დისტანცირება გამოიწვია და შეაჩერა სავაჭრო ურთიერთობები. შესაბამისად, კონფლიქტის ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობის დამოკიდებულება ქართულ ეკონომიკურ სივრცეზე, ფაქტობრივად, გაქრა.
რა შეიძლებოდა გაკეთებულიყო ერგნეთის ბაზრობის დახურვის ნაცვლად. რა შეიძლება გაკეთდეს დღეს
პაატა ზაქარეიშვილი ფიქრობს, რომ 2004 წელს მაშინდელ ხელისუფლებას სიტუაციის გაჩერების ნაცვლად [რაც ბაზრობის გაუქმებით გამოიხატა], სიტუაციის გამოსწორებაზე უნდა ეფიქრა:
„საჭირო იყო, რა თქმა უნდა, ნელ-ნელა, მსუბუქად დალაპარაკება, რომ არ გვინდა ნარკოტიკები, კონტრაბანდა, არ უნდა იყიდებოდეს იარაღი და ასე შემდეგ და მოდი, ამით დავიწყოთ. ანუ, ნელ-ნელა სეგმენტები უნდა გაეუქმებინათ და ეგრძნობინებინათ ოსებისთვის, რომ ჩვენ შეიძლება ბაზრობა დავხუროთ, ეს არავის არ აწყობს, არც ჩვენ გვაწყობს, ამიტომ, მოდი კონტროლს დავუქვემდებაროთ, თქვენც იხეიროთ და ჩვენც. მათ ეს არ გააკეთეს, მათ ამოქოლეს ყველაფერი, ეს ძალიან დიდი განსხვავებაა“.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი ალექსანდრე კუხიანიძე ფიქრობს, რომ კონტრაბანდის პრობლემის მოგვარება მაშინ ორი გზით შეიძლებოდა:
„ერთი გზა იყო ლეგალიზაცია, მოლაპარაკება, რომ (კოკოითი იყო მაშინ დე ფაქტო პრეზიდენტი) ყველამ გადაიხადოს საბაჟო გადასახადი. მაგრამ, საქართველოს ხელისუფლებისთვის ეს მიუღებელი იყო, ვინაიდან, თვლიდნენ, რომ ეს ნიშნავდა დე ფაქტო მთავრობის აღიარებას. მეორე გზა იყო ეკონომიკური მეთოდებით, – შეიძლებოდა, რომ შეექმნათ ალტერნატიული ბაზრობები, მაგალითად, გორში, თბილისში და იგივე ფასებით გაეყიდათ პროდუქტი. კონტრაბანდის პრობლემა მოგვარდებოდა და ეს ბაზრობა გადავიდოდა საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. იყო მაშინ ამის შესაძლებლობა“.
კითხვაზე, რა შეიძლება დღეს იყო ერგნეთის ბაზრობის ალტერნატივა, ლია ჩლაჩიძე ამბობს, რომ იქ შეიძლება გაკეთდეს თავისუფალი ეკონომიკური ზონა:
„როგორც ვიცი, არსებობს კიდეც პროექტი, ცივილიზებულ დონეზე, ბანკები გახსნილიყო და ა.შ. ზონები იქნებოდა, ტერმინალი, ძალიან კარგი იქნებოდა და უამრავი ადამიანი დასაქმდებოდა, იმიტომ რომ ომის შემდეგ აქ ხალხს არაფერი აღარ გააჩნია და ოსებიც მიხვდნენ რომ იზოლაციაში ყოფნა არ შეიძლება“.
საუბრები, თავისუფალ ეკონომიკურ ზონაზე, ან, ერგნეთის ბაზრობის რაღაც ფორმით აღდგენაზე, როგორც ქართულ, ისე ოსურ საზოგადოებაში, პერიოდულად აქტიურდებოდა კიდეც.
რას ფიქრობს ამ საკითხზე ხელისუფლება დღეს, არ ვიცით. JAMnews ეცადა მიეღო კითხვებზე პასუხი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისგან, მაგრამ, უშედეგოდ.
ალექსანდრე კუხიანიძე საუბრობს იმ პრობლემებზე, რის გამოც დღეს რაიმე ალტერნატიული სივრცის მოწყობა ვერ ხერხდება:
„ვინაიდან, საუბარია არამხოლოდ ტვირთების გადაზიდვაზე, ამავე დროს ადამიანებზე, ვისაც მოაქვს ან მიაქვს ეს ტვირთი, რაც საპასპორტო კონტროლის გარეშე რთულია. თუ ტვირთის მოძრაობაა, ხალხის კონტროლიცაა საჭირო. და ამიტომ, პრობლემაა ის, სად იქნება საბაჟო სამსახური და სად იქნება სასაზღვრო კონტროლი. სად იქნება საბაჟო? სახელმწიფო საზღვარზე? თუ იქ, სადაც ადმინისტრაციული საზღვარია. თუ ქართველი მესაზღვრეები განლაგდებიან სახელმწიფო საზღვარზე, ეს ნიშნავს, რომ დე ფაქტო მთავრობა უთმობს და თანხმდება, რომ ისინი არიან სახელმწიფოს ნაწილი. თუ არის საუბარი ადმინისტრაციულ საზღვარზე, მაშინ გამოდის, რომ საქართველოს მთავრობა აღიარებს მათ. ეს არის ყველაზე დიდი პრობლემა. ამაზე არ არსებობს შეთანხმება“.
კონფლიქტოლოგები და ის ადამიანები, ვინც წლებია იკვლევენ და აკვირდებიან საქართველოს კონფლიქტებისა და მხარეების ურთიერთობების დინამიკას, ფიქრობენ, რომ გამოსავალი სამთავრობო დონეზე მოლაპარაკებებია და ისევ და ისევ, მკაფიოდ გამოხატული პოლიტიკური ნების არსებობა.
პაატა ზაქარეიშვილს მიაჩნია, რომ საქართველოს ამჟამინდელ ხელისუფლებას ასეთი ნება და სტრატეგია არ აქვს.
„თუ ჩვენ გვინდა რაღაც მოხდეს, სულ ცოტა, უნდა გაიხსნას გზა ჩვენი მხრიდან, ცხინვალის მიმართულებით. უნდა დაიწყოს ამ მიმართულებით მანქანებმა მოძრაობა. როცა დიდი თოვლია, ჯვრის უღელტეხილზე მანქანები ჩერდებიან, კვირებით ვერ მოძრაობენ ლარსის უღელტეხილზე. რატომ არ შეიძლება რომ პარალელურად გაიხსნას ცხინვალის მიმართულებით? მაშინ რატომ გაიხსნა ბაზარი? – იმიტომ, რომ ტვირთები მოძრაობდა. როცა ტვირთები მოძრაობს, იქ გაჩერება ხდება, დაფასოება, საგზაო ტურიზმია, ურთიერთობები იწყება, სადაც ტვირთები არ მოძრაობს, იქ ვერავითარი ბაზრობა ვერ იმოქმედებს, იქ გადაკეტილია გზები“.
ალექსანდრე კუხიანიძე კი ამბობს, რომ გამოსავალი, ისევ და ისევ, არის მოლაპარაკებები:
„საქმის გაფუჭება ძალიან ადვილია, შეიარაღებული კონფლიქტი ძალიან სწრაფად ხდება, საქმის გამოსწორებას კი ბევრი წელი სჭირდება. ვხედავთ, რამდენი წელი გავიდა და ისევ ვერ მოგვარდა. იმიტომ, რომ ეს რთულია, ბევრი ფაქტორია – ქვეყნის გარეთაც, შიგნითაც და არ არსებობს გამზადებული რეცეპტი, მე არ მაქვს, არავის აქვს. უბრალოდ, არსებობს გამოცდილებები, რომლებიც შეიძლება გაითვალისწინო და ეს უნდა გინდოდეს. პოლიტიკური ნება გვჭირდება, რომ შეთანხმებებზე და თავისუფალ ეკონომიკურ ზონებზე ვილაპარაკოთ. მაგრამ ეს შეთანხმებები დღემდე მხოლოდ თეორიაა, არ არსებობს, რთულია“.
პაატა ზაქარეიშვილის შეფასებით, ასეთი მოლაპარაკებები დღეს რთულია იმიტომ, რომ დღეს არ არსებობს ნდობა ქართულ და ოსურ პოლიტიკურ მხარეებს შორის:
„არც აქეთ და არც იქით, პოლიტიკაში, არ არსებობენ ადამიანები, ვინც ერთმანეთს ენდობიან. დიდი გაუცხოებაა. ერთმანეთს ელაპარაკებიან ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის საშუალებით. სასაცილოა, როცა ყველას, მეც მათ შორის, მქონდა საშუალება პირდაპირ ამეღო ტელეფონი და დამერეკა ვინმე თანამდებობის პირისთვის ცხინვალში, ან სოხუმში. დღეს ეს წარმოუდგენელია“.

Nino Narimanishvili. Tbilisi
International experience in conflict transformation shows that trade and economic relations can significantly contribute to restoring trust between divided societies. Georgia also has such an example. Or rather, had one. This refers to the somewhat legendary Ergneti Market.
How did the Ergneti market come about and what did it represent? What were its drawbacks? How did the existence of this market affect relations between people divided by the Georgian-Ossetian conflict? What could be an alternative to it and why is economic cooperation so important for conflict resolution?
How did the Ergneti market emerge?
The Georgian village of Ergneti is located in the zone affected by the Georgian-Ossetian conflict, eight kilometers from Tskhinvali (the capital of South Ossetia). In the 1990s, this village became a place where Georgians and Ossetians, divided by the conflict, spontaneously established trusting economic relations.
The modern history of the Georgian-Ossetian conflict began in the late 1980s during the dissolution of the Soviet Union. South Ossetia, previously an autonomous region of Georgia, sought independence. In response, Georgia abolished its autonomous status and incorporated it into another region.
The first armed resistance and casualties were recorded in November-December 1989. Active combat took place from 1991 to 1992 and concluded with the signing of the Dagomys Agreement, which obligated the parties (including Russia) to cease fire and withdraw armed formations from the conflict zone. According to various reports, up to 10,000 people lost their lives, and up to 100,000 people were displaced, becoming refugees.
The conflict between Georgia and South Ossetia was considered “frozen” until August 2008, when a five-day war broke out between Russia and Georgia. Following this, Russia recognized South Ossetia’s independence, leading to the severance of diplomatic relations between Moscow and Tbilisi.
Today, South Ossetia continues to exist as an independent republic recognized only by Russia and a few other countries. For much of the international community, it remains a region of Georgia occupied by Russia.
Before tensions escalated, Ergneti village, due to its proximity to Tskhinvali, was a convenient trading place between Georgians and Ossetians. The market emerged spontaneously and never held an official status.
“Once, an elderly woman from Ergneti stood on the outskirts with two baskets of milk, cheese, and eggs, not far from Tskhinvali. The next day, someone brought a basket of apples there. A passing Ossetian bought what he needed and suggested the seller return the next day. Later, two more traders joined them, then more, gradually setting up stalls and kiosks, thus the Ergneti market came into being,” residents of Ergneti recall.
Essentially, spanning about 50 hectares, the Ergneti market operated as a sort of free economic zone. The market also sold duty-free gasoline, sugar, cigarettes, flour, and wheat imported from Russia, as well as various other types of predominantly smuggled goods such as fruits, grains, vegetables, and more.
“At that time, Georgia was a very poor country with many problems. South Ossetia had close ties with Russia through the Roki Tunnel and imported vital products from there,” says Zurab Bendianishvili, head of the Coalition for the Rights of Internally Displaced Persons.
Over time, not only local residents but also people from other regions of Georgia became involved in trade at this market.
Pros and cons
Certainly, the Ergneti market was far from idyllic. Due to the lack of control, the trade in contraband goods reached a massive scale. Not only contraband cigarettes, flour, and gasoline were sold here, but also weapons and drugs.
In the 2004 report “The Problem of Smuggling in Georgia: Abkhazia, Tskhinvali Region” published by the Georgian office of the Transnational Crime and Corruption Research Center, it is stated that wheat, cigarettes, fuel, and other basic goods (mostly food) were smuggled from Russia into Georgia through this market:
“Every day, about 150 cars leave the Ergneti market for Tbilisi, carrying contraband goods worth more than 500,000 lari (including Russian-made tobacco products). The annual value of contraband goods entering Tbilisi from the ‘offshore’ Ergneti market is about 200 million lari (around 100 million USD). However, this figure does not include gasoline and diesel fuel transported in tanks to other regions of Georgia. In such a case, the funds spent on smuggling at the Ergneti market in the Tskhinvali region should be included in the capital outflow from Georgia.”
However, according to some in society, the Ergneti market had a positive impact on Georgian-Ossetian relations.
Lia Chlachidze lives in the village of Ergneti. After the August 2008 war, this village became the last populated area under Georgian control, with the dividing line just beyond it. Lia’s house is 200 meters from this line.
Previously, she rented out rooms in her home and recalls vividly how this village was a hub of interaction for people of different nationalities. Georgian, Ossetian, Abkhaz, and Armenian traders slept under one roof, shared breakfast of boiled eggs in the morning, and trusted each other with hundreds of thousands of lari.
“Look, in this room, Georgians, Ossetians, Russians, Armenians, and Azerbaijanis slept together. They ate together. They were not afraid of being attacked or having their money stolen, and even entrusted each other with large sums so that while they were away and returned in one car, another car was already loaded with goods,” Lia reminisces.
Georgian conflictologist Paata Zakareishvili describes the Ergneti market as a funnel where Russia’s economic resources flowed, concentrated in Georgia, and from which the entire South Caucasus bought Russian products.
“There were very serious market relations, all happening under semi-legal and semi-transparent conditions. Large sums of money were in circulation, controlled by Ossetians,” says Zakareishvili.
According to him, at that time, despite all its drawbacks, the Ossetian community was economically tied to the Georgian economy and trade space, thanks to this market.
The conflictologist explains that during that period, the Ossetian community had relatively high incomes and sought to protect them from Russian influence. Therefore, they deposited their money in Georgian banks in Tbilisi and preferred to trade in lari rather than rubles. They also distrusted the Russian system, which they saw as criminal and semi-mafia-like, and had more confidence in Georgia, which, although corrupt, was perceived as more “civilized” and less crime-ridden.
“They preferred relations based on trust with the Georgian side. This facilitated Georgian-Ossetian reconciliation. Perhaps if the Ergneti market had not been closed and had continued to operate, the Georgian-Ossetian conflict might have been resolved by now,” believes Paata Zakareishvili.
For Lia Chlachidze, the market’s “golden age” is proof that the resources for reconciliation were not exhausted:
“People began to reconcile, effectively reconciled, and created joint ventures.”
Zurab Bendianashvili echoes this sentiment:
“Ossetians returned to Georgian villages. If you attended family gatherings with Georgians, you would invariably find Ossetians at the table. Peace was being restored. Not to mention the hundreds of thousands of lari and dollars they entrusted to each other. It was the highest degree of trust that could exist.”
The closure of the market and the severance of ties
The closure of the Ergneti market in 2004 was explained by the Georgian government for two main reasons. Firstly, the market was seen as a significant black hole in the Georgian economy, causing substantial damage to the country. Secondly, it was believed that the economic power of the de facto President of South Ossetia at the time, Eduard Kokoity, relied heavily on the Ergneti market. By shutting down the market, the Georgian side aimed to weaken his position and win the loyalty of the population living in the conflict zone.
“Closing the market was equivalent to a crime. The new government [Mikheil Saakashvili’s government, which came to power in 2003 — JAMnews] was still euphoric at the time and made a senseless decision. They thought that by doing so, illegal financial flows would turn legitimate and flow into Georgia’s budget. But in the end, after the market closure, they lost both money and a means of reconciliation with the Ossetians,” says Paata Zakareishvili.
According to Zurab Bendianashvili, the manner in which the market was liquidated was also unacceptable — abrupt and forceful:
“It happened without any warning and without any prior work. Overnight, what had existed for many years was gone. There were numerous unfulfilled obligations, deficits emerged, and the means for delivering goods to stores disappeared… Overall, this suddenness had a very damaging effect.“
After the closure of the Ergneti market, economic ties with the Ossetian population living across the dividing line weakened. Only transportation remained, bringing people from the conflict zone so they could sell their agricultural products in Georgia rather than in the North Caucasus, which was much farther away.
Possible alternatives
Paata Zakareishvili believes that in 2004, instead of simply closing the Ergneti market, the government should have considered how to rectify the situation prevailing there:
“They should have made it clear that authorities would not tolerate smuggling, weapons, or drugs at this market. Gradually eliminate these specific segments and convince Ossetians that market control should be joint, Georgian-Ossetian. Otherwise, it would be closed. But the authorities did not do this; they simply destroyed the market.”
Professor Alexander Kukhanidze from Tbilisi State University also believes that the problem of smuggling could have been addressed in two ways:
“One way was legalization: reaching an agreement with the de facto government of Kokoyty for them to pay something akin to customs duties. However, for the Georgian authorities, this was unacceptable as it could be perceived as recognition of the Ossetian government.
The second way was economic: alternative markets could have been created in other parts of Georgia where goods could be sold at similar prices. This would have naturally solved the smuggling issue, and this market would have shifted to territory fully controlled by Georgia. At that time, such a possibility existed.”
Regarding what could be an alternative to the Ergneti market today, Lia Chlachidze suggests the creation of a free economic zone:
“As far as I know, there is even a project to open banks and so on. This would be very good, and many people would be employed because after the war, people here have nothing, and Ossetians also understand that they cannot be isolated.”
Indeed, discussions periodically resume in both Georgian and Ossetian societies about creating a free economic zone or restoring the Ergneti market in some form or another.
As for the current thoughts of the Georgian government on this matter, we do not know. JAMnews attempted to obtain answers to its questions from the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality but was unsuccessful.
Alexander Kukhanidze explains that one of the main problems preventing the establishment of an alternative trading space to the Ergneti market today is the inability to implement passport and customs control. Ossetians consider the dividing line in the conflict zone as their state border, while Georgians view it as administrative. Setting up a Georgian checkpoint or customs post there would effectively mean that the Georgian government recognizes the sovereignty of South Ossetia.
Conflictologists and other experts who have studied and observed the dynamics of the Georgian-Ossetian and Georgian-Abkhaz conflicts and relations between the parties for years believe that the solution lies in governmental-level negotiations and a clearly expressed political will.
However, according to Paata Zakareishvili, the current Georgian government lacks such will and strategy:
“If we want something to happen, we need to at least open the road towards Tskhinvali. Cars should start moving in that direction. Right now, when there’s a lot of snowfall, cars get stuck on the passes, and movement stops for many days.”
Alexander Kukhanidze, on the other hand, argues that the solution can only be found through negotiations:
“It’s very easy to spoil relations; armed conflict happens very quickly, but it takes many years to rectify the situation. We see how many years have passed, and the problem is still not resolved. Because it’s complex, there are many factors both inside and outside the country, and there’s no ready recipe for it, neither from me nor from anyone else. There’s just experience that can be taken into account if there’s a desire to do so. We need political will to talk about agreements and free economic zones. But these agreements are currently only a theory; they don’t exist, and it’s very difficult.”
According to Paata Zakareishvili, at the moment, such negotiations are hindered because there is no trust between Georgian and Ossetian political forces:
“Neither we nor they have politicians who trust each other. It’s a great alienation. They communicate with each other through the EU Monitoring Mission. It’s strange to remember that once everyone, including myself, had the opportunity to pick up the phone and call an official in Tskhinvali or Sukhumi directly. Today, that’s unthinkable.”