2024 წლის 20 ნოემბერს უზენაესმა სასამართლომ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის საკასაციო საჩივარი და ქალაქ თბილისის მერიას თბილისის ზღვის ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე ბარიერებისა და გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟების ვალდებულება დააკისრა. მერიას, ასევე, დაეკისრა მორალური ზიანისთვის კომპენსაციის სახით 25 000 ლარის გადახდა.
ალეკო ცქიტიშვილი ადმინისტრაციული სარჩელით 2017 წლიდან მოითხოვდა სასამართლოსგან, განესაზღვრა ქალაქ თბილისის მერიის პასუხისმგებლობა თბილისის ზღვის ტერიტორიაზე, სადაც 2017 წელს მისი შვილი დაიხრჩო. ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით, ცქიტიშვილმა ქალაქ თბილისის მერიისა და წყლის გამანაწილებელი კომპანიის - GWP-ს წინააღმდეგ ადმინისტრაციული სარჩელი თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2017 წლის ბოლოს შეიტანა. თბილისის ზღვაზე, ე. წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე არსებული საფრთხეებიდან გამომდინარე, ალეკო ცქიტიშვილი ქალაქ თბილისის მერიისგან მოითხოვდა ისეთი აუცილებელი პრევენციული ზომების გატარებას, როგორიცაა ბანაობის ამკრძალავი და გამაფრთხილებელი ბანერების განთავსება, ასევე - კაპიტალური ბარიერების მოწყობა.
თითქმის ორწლიანი განხილვის შემდეგ, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ნათია ბუსკაძის გადაწყვეტილებით, ქალაქ თბილისის მერიას ე.წ. ჩანჩქერის ტერიტორიაზე დაევალა გამაფრთხილებელი ბანერების დამონტაჟება, ასევე - ჩანჩქერის არხის ზოლზე 2.5 მეტრის სიმაღლის კედლის მოწყობა. სასამართლომ არ დააკმაყოფილა დაზარალებული ოჯახის მოთხოვნა - მერიას დაკისრებოდა მორალური ზიანის ანაზღაურება 50 000 ლარის ოდენობით. ამიტომ სასამართლოს გადაწყვეტილების ეს ნაწილი თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრდა. თავის მხრივ, სააპელაციო სასამართლოს ქალაქ თბილისის მერიამაც მიმართა და უარი განაცხადა სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულებაზე იმ მოტივით, რომ იგი არ არის ქალაქში მსგავსი უბედური შემთხვევების პრევენციაზე პასუხისმგებელი.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოში გაჭიანურებულ სასამართლო პროცესზე ერთ-ერთი მოპასუხე მხარის - GWP-ს წარმომადგენელმა განმარტა, რომ ქალაქ თბილისის მერიის „თხოვნით“, ჩანჩქერთან არსებული სახიფათო ტერიტორია მათ უკვე შემოღობეს, დაამონტაჟეს გამაფრთხილებელი ბანერები და ვიდეოკამერები. მოსარჩელის მოთხოვნით, GWP-მ სასამართლოს შესაბამისი მასალებიც წარუდგინა, რითაც გაირკვა, რომ თბილისის მერიამ ნამდვილად მიმართა მსგავსი წერილით GWP-ს და ამის შემდეგ ფაქტობრივად, GWP-მ შეასრულა ის სამუშაოები, რაც თბილისის საქალაქო სასამართლომ მერიას დაავალა. ასეთი ხრიკით თბილისის მერიამ თავიდან აირიდა პასუხისმგებლობა და არ შეასრულა სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომელსაც პრეცედენტული ძალა ჰქონდა და ფაქტობრივად ეხებოდა სამომავლოდ დაზარალებულთა მსგავს დავებს თბილისის მერიის წინააღმდეგ.
2022 წლის 27ოქტომბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ, მოსამართლე ლეილა მამულაშვილის თავმჯდომარეობით, არ დააკმაყოფილა ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორის, ალეკო ცქიტიშვილის ადმინისტრაციული სარჩელი, რითაც იგი ქალაქ თბილისის მერიისგან და წყლის გამანაწილებელი კომპანია GWP-სგან მორალური ზიანის ანაზღაურებას ითხოვდა. ამავე დროს, სასამართლომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება იმ ნაწილშიც გააუქმა, რითაც დაკმაყოფილებული იყო მოსარჩელის მოთხოვნა, სახიფათო ადგილზე მყარი ბარიერების და გამაფრთხილებელი ბანერების მოწყობის თაობაზე. სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციული პალატის განმარტებით, ვინაიდან ადგილზე GWP-მ შემოსაზღვრა ტერიტორია და ბანერებიც განათავსა, აღარ არსებობს დავის საგანი მოპასუხე მერიის მიმართ. რაც შეეხება მოპასუხეებისთვის მორალური ზიანის დაკისრების საკითხს, სასამართლოს განმარტებით, არ არსებობს მიზეზ-შედეგობრივი კავშირი უსაფრთხოების ნორმების დაუცველობასა და დამდგარ შედეგს შორის.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, 2022 წლის 27 ოქტომბრის გადაწყვეტილებით, თბილისის სააპელაციო სასამართლომ სრულიად დაუსაბუთებელი არგუმენტებით გააუქმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება. შესაბამისად, ორგანიზაციამ მოამზადა საკასაციო საჩივარი, რომლითაც ალეკო ცქიტიშვილმა საქართველოს უზენაეს სასამართლოს მიმართა და მოითხოვა სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილების გაუქმება. საკასაციო საჩივარში აღნიშნული იყო რომ სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციული პალატის გადაწყვეტილება იყო სრულიად დაუსაბუთებელი და სამარცხვინო. ამ გადაწყვეტილების იურიდიულ ძალაში შესვლა გამოიწვევდა წყლის ობიექტებზე არაერთ უკუშედეგს ადამიანის სიცოცხლისა და უსაფრთხოების დაცვის კუთხით.
2024 წლის 20 ნოემბერს უზენაესმა სასამართლომ დააკმაყოფილა საკასაციო საჩივარი, შემდეგი მოსამართლეების შემადგენლობით: თავმჯდომარე - თამარ ოქროპირიძე, მოსამართლეები - ქეთევან ცინცაძე და გენადი მაკარიძე. სასამართლომ ქალაქ თბილისის მერიას დაავალა ქმედების განხორციელება - ბარიერების და ბანერების მოწყობა ე. წ. ჩანჩქერთან და დააკისრა მორალური ზიანის ანაზღაურება - 25 000 ლარის ოდენობით.
უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილება არის პრეცედენტული, რაც ნიშნავს, რომ სამომავლოდ მსგავსი საქმეების განხილვისას საერთო სასამართლოები საქართველოში სწორედ ამ გადაწყვეტილებით იხელმძღვანელებენ.

Supreme Court of Georgia Ordered the Tbilisi City Hall to Close a “Death Zone” on the Tbilisi Sea and Compensate Moral Harm to the Applicant
November 27, 2024
On November 20, 2024, the Supreme Court of Georgia granted the cassation lawsuit of the executive director of Human Rights Center Aleko Tskitishvili and ordered the Tbilisi City Hall to install barriers and warning banners in the territory of the so-called waterfall on the Tbilisi City Hall. The City Hall shall also compensate moral harm to the applicant in the amount of 25 000 GEL.
Since 2017, Aleko Tskitishvili had administrative dispute in the court, where he requested to determine the responsibility of the Tbilisi City Hall over the territory where his son drowned in 2017. With the legal aid of Human Rights Center, Tskitishvili appealed the Tbilisi City Court against the Tbilisi City Court and the Water Distribution Company GWP in the end of 2017. Due to threats nearby the so-called waterfall on the Tbilisi Sea, Aleko Tskitishvili requested the Tbilisi City Hall to take preventive measures like installing warning banners forbidding the swimming near the most dangerous site on the Tbilisi Sea and to erect a firm fence around the area.
After almost two years of court dispute, based on the ruling of Judge Natia Buskadze, the Tbilisi City Hall was ordered to install warning banners in the waterfall area and to erect a wall of 2.5 m height along the line of waterfall channel which would be impossible to overmount. The Court did not satisfy the claim of the family to get reimbursement for the moral harm from the Tbilisi City Hall in the amount of 50 000 GEL. Therefore, this part of the court ruling was appealed in the Tbilisi Appellate Court. On its turn, the Tbilisi City Hall also appealed the judgment of the Tbilisi City Court in the Appellate Court and refused to enforce the judgment claiming that the City Hall is not responsible for the prevention of similar tragedies in the city.
During the dragged-out proceedings in the Court of Appeals, representative of one of the respondent parties - the GWP - stated that the area was fenced and firm fence of concrete and iron around the area was erected by them “at the request” of Tbilisi City Hall. Following the request of the plaintiff, GWP presented relevant documents to the court. It made clear that the Tbilisi City Hall had really sent the abovementioned request to the GWP and it proved that the respondent practically satisfied the claim which was already ruled so by the first instance court. With this, the Tbilisi City Hall avoided responsibility and did not implement the court ruling that had precedential power and could affect all similar future disputes against the Tbilisi City Hall.
On October 27, 2022, the Chamber of Administrative Cases at the Tbilisi Appellate Court with presiding judge Leila Mamulashvili rejected the appeal of HRC Executive Director Aleko Tskitishvili, where he claimed the reimbursement of the moral damage from the Tbilisi City Hall and the water distribution company GWP. At the same time, the Appellate Court annulled another part of the judgment of Administrative Panel of the Tbilisi City Court, in which it instructed the Tbilisi City Hall to install warning banners and to erect fence along the dangerous site. According to the Administrative Chamber of the Appellate Court, since the GWP had already fenced the area and installed warning banners, the subject matter of the dispute no longer existed against the respondent Tbilisi City Hall. As for the reimbursement of the moral damage, the Appellate Court clarified that there is no connection between the absence of safety measures in the area and the tragedy.
Human Rights Center believes that with the October 27, 2022 judgment the Tbilisi Appellate Court groundlessly annulled the decision of the Tbilisi City Court. The organization prepared the cassation lawsuit, with which Aleko Tskitishvili appealed the Supreme Court to annul the judgment of the Appellate Court. The cassation lawsuit stated that the decision of the Chamber of Administrative Cases at the Tbilisi Appellate Court was ungrounded and shameful. If this judgment went into force, it would cause multiple tragedies on water bodies.
On November 20, 2024, the following composition of judges at the Supreme Court of Georgia granted the cassation lawsuit of Aleko Tskitishvili: Chair - Tamar Okropiridze; Judges – Ketevan Tsintsadze and Genadi Makaridze. The Court ordered the Tbilisi City Hall to conduct the action – to arrange barriers and banners near the so-called waterfall and pay 25 000 GEL to the applicant to compensate the moral harm.
The judgment of the Supreme Court is precedential, and in future, judges at common courts of Georgia will refer to this judgment as a case law when examining similar cases in the country.