სოზარ სუბარმა ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ ახალი სამხილი წარმოადგინა
თბილისი.06.06.06.  მედიანიუსი. სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი 27 მარტს ციხეში მომხდარი ბუნტის ორგანიზებაში სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს ბაჩო ახალაიას ადანაშაულებს. ომბუდსმენმა დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე პატიმრების შეურაცხყოფის ამსახველი ვიდეომასალა გაავრცელა და ჟურნალისტებს ე.წ. კანონიერი ქურდის პლატონ მამარდაშვილის აღიარებითი ახსნა-განმარტება გააცნო.
პატიმარი მამარდაშვილი ერთ-ერთია იმ სამიდან, რომელიც 27 მარტს მომხდარი ბუნტის შემდეგ შსს-ის მიერ გავრცელებულ სატელეფონო საუბრებში მონაწილეობდა. ეს ჩანაწერები წარმოადგენდა ერთ-ერთ მთავარ მტკიცებულებას, რომ 27 მარტის ამბოხი წინასწარ იყო დაგეგმილი და ორგანიზებული. ამ ფაქტზე შვიდი პირია ბრალდებული.
სოზარ სუბარი აცხადებს, რომ სატელეფონო საუბრების ჩაწერის დროს პლატონ მამარდაშვილი ციხის ადმინისტრაციასთან თანამშრომლობდა. „გუშინ ჩვენ 27 მარტის ბუნტთან დაკავშირებით მოვიპოვეთ ოპერატიული ინფორმაცია. ეს ეხება 25 მარტის ჩანაწერს, სადაც კანონიერი ქურდები ზედელაშვილი და მამარდაშვილი ერთ-ერთ პატიმარს ზურაბ ვიბლიანს თვითდაზიანებების მიყენებას და შემდეგ ციხის ადმინისტრაციისათვის დაბრალებას სთხოვდნენ. გუშინ პატიმარმა მამარდაშვილმა მოგვცა აღიარებითი ახსნა-განმარტება, სადაც ის ამბობს, რომ მან ეს გააკეთა უშუალოდ სასჯელაღსრულებითი დეპარტამენტის ადმინისტრაციის დავალებით. პლატონ მამარდაშვილი ამბობს, რომ ის თებერვლის თვეში რამდენჯერმე იმყოფებოდა ბაჩო ახალაიას კაბინეტში, სადაც მას აღნიშნული ჩანაწერების ორგანიზება დაავალეს. პატიმარი დეტალურად აღწერს ბაჩო ახალაიას კაბინეტს. მისი თქმით, ამ შეხვედრებში მონაწილეობდნენ ბაჩო ახალაია, მისი მოადგილე ნუკრი ხუხუა, მეშვიდე საპყრობილის მაშინდელი ხელმძღვანელი მეგის ქარდავა, კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარატამენტის ორი თანამშრომელი და მისთვის უცნობი ორი პიროვნება. მამარდაშვილის თქმით, წინასწარ დაგეგმილი სცენარი მაშინ შეიცვალა, როდესაც ბაჩო ახალაიამ ერთ-ერთ პატიმარს გიორგი ვიბლიანს ხელი გაარტყა და მისგანაც საპასუხო დარტყმა მიიღო. ამის შემდეგ სპეცრაზმმა კონტროლი დაკარგა და ციხის სამკურნალო დაწესებულებებიდან ხმაურმა მეხუთე საპყრობილეში გადაინაცვლა. მამარდაშვილის აღიარების სიმართლეში ისიც გვარწმუნებს, რომ იგი პატიმარ ზედელაშვილთან ერთად სხვებისაგან იზოლირებული იყო და ციხის ადმინისტრაციის გარდა მათთან მესამე მსჯავრდებულს, ვიბლიანს ვერავინ შეიყვანდა“, - განაცხადა სოზარ სუბარმა პრესკონფერენციაზე.
ომბუდსმენის ინფორმაციით, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ადმინისტრაცია პლატონ მამარდაშვილს თანამშრომლობის სანაცვლოდ თავისუფლებას დაჰპირდა. თუმცა რადგან მოვლენები სხვა სცენარით განვითარდა _ პატიმარს თავისუფლების ნაცვლად ახალი ბრალდება ამბოხის ორგანიზება წაუყენეს. სწორედ ამის გამო გადაწყვიტა მამარდაშვილმა სიმართლის აღიარება.
სახალხო დამცველმა მის ხელთ არსებული ოპერატიული მასალა გენერალურ პროკურატურას გადაუგზავნა და პროკურატურის თანამშრომლებს სიმართლის დადგენისაკენ მოუწოდა.

Tbilisi, 06.06.06, ‘Media News’ – The Ombudsman Sozar Subari accuses the head of Penitentiary Department Bacho Akhalaia of provoking the prison riot which took place on the 27th of March. At a press conference, held in the Ombudsman’s office today, Subari presented video material of Akhalaia assaulting prisoners and the confession of inmate Platon Mamardashvili to journalists.
Inmate Mamardashvili is one of three prisoners who were involved in phone calls, published by the Ministry of Internal Affairs after the prison riot. The phone conversation was one of the most important pieces of evidence, proving that the riot was pre-planned.
Subari declares that Platon Mamardashvili was cooperating with the prison administration while recording the conversation:
“We found operative information concerning the prison riot yesterday. It is connected with the phone recording, made on the 25th of March, two days before the riot. According to the conversation, inmates Mamardashvili and Zedelashvili demanded prisoner Zurab Vibliani hurt himself and then say that the prison authorities did it.
Yesterday Mamardashvili confessed that he made the call under pressure from the prison authorities themselves. According to Mamardashvili, he met Bacho Akhalaia several times in February, when they planned how to record the conversation. Mamardashvili described Akhalaia’s room in every detail. According to Mamardashvili, Bacho Akhalaia, his Deputy Nukri Khukhua, the former Head of Prison #7 Megis Kardava and two representatives of the Constitutional Security Department, along with two unknown people participated in the meetings.
The planned scenario was changed after Bacho Akhalaia physically assaulted inmate Giorgi Vibliani, who also started a fight with the head of Penitentiary Department. After that, Special Forces lost control and the chaos in the prison hospital moved to the Prison #7. Mamardashvili and Zedelashvili’s cell was isolated from other inmates, thus no one, but the prison administration would be able to take the other inmate, Vibliani, to their cell to discuss the plot. It makes Mamardashvili’s confession quite reliable”, said Sozar Subari.
According to the Ombudsman, the prison administration promised to release Mamardashvili, if he helped them. However, as the plan did not work out, Mamardashvili was accused of organizing the riot and they left him in the prison. That is why Mamardashvili decided to speak the truth.
The Ombudsnman also sent the materials to the General Prosecutor’s Office and demanded a fair investigation.