ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა რამდენიმე სისტემური ხასიათის დარღვევა დააფიქსირა
მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის მე-12 საარჩევნო უბანზე (სოფელი საბირკენდი) ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა რამდენიმე სისტემური ხასიათის დარღვევა დააფიქსირა.
• ამომრჩეველი უბანზე გამოცხადდა სხვისი პირადობის მოწმობით;
• სხვა მოქალაქის პირადობის მოწმობა გატეხილი იყო ორ ნაწილად და ამ მხრივაც იწვევდა ეჭვს, რომ ამომრჩეველს არ ეკუთვნოდა;
• კომისიის წევრი, საბინა ბაირამოვა დამკვირვებელს უმტკიცებდა, რომ ეს მამაკაცი მისი კლასელი იყო და პირადობის მოწმობა მას ეკუთვნოდა;
• თავმჯდომარესთან ფაქტის შეტყობინების და დამკვირვებლების პროტესტის გამო, ამომრჩეველი უბნიდან უჩუმრად გაიპარა;
• რამდენიმე საათის შემდეგ, ეს ამომრჩეველი უბანზე პასპორტით გამოცხადდა, კომისიის წევრებმა მას მაინც მისცეს უფლება, ხმა მიეცა.
• დამკვირვებელს არ მიეცა საშუალება, დაენახა, სწორად მოხდა თუ არა რეგისტრატორთან ამ ამომრჩევლის იდენტიფიცირება;
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელის ინფორმაციით,  მარნეულის 22-ე საარჩევნო ოლქის მე-12 საარჩევნო უბანზე ნაკადის მომწესრიგებელი მარკირების შემოწმების ფუნქციას ასრულებდა არაჯეროვნად. დღის განმავლობაში, დროის გარკვეულ მონაკეთებში, იგი ადგილზე საერთოდ არ იმყოფებოდა, რის გამოც მოქალაქეები უბანზე ისე შედიოდნენ, რომ მათ არც უმოწმდებოდათ მარკირება. ერთ-ერთი ასეთი შემთხვევის დროს, დამკვირვებელი უბანზე შემოსულ მოქალაქესთან მივიდა, რათა ეკითხა ჰქონდა თუ არა მას ხმა უკვე მიცემული. ამ დროს შენიშნა, რომ მას ხელში ეჭირა პირადობის ორ ნაწილად გატეხილი მოწმობა, რომელზეც იყო სხვა ადამიანის ფოტო. დამკვირვებელმა კომისიის ერთ-ერთ წევრს აცნობა, რომ ამომრჩეველს არც მარკირება შეუმოწმეს და ასევე, სხვა ადამიანის პირადობით აპირებდა ხმის მიცემას. კომისიის წევრმა დამკვირვებელს განუცხადა, რომ ამომრჩეველი მისი კლასელი იყო, იცნობდა და ნამდვილად ის იყო პირადობის მოწმობაზე. დამკვირვებელმა ეს ფაქტი შეატყობინა კომისიის თავმჯდომარეს, რის შემდეგაც აღნიშნულმა პირმა უბანი დატოვა. თუმცა, გარკვეული დროის შემდეგ იგი უბანზე დაბრუნდა პასპორტით და გაიარა ვერიფიკაცია. სამწუხაროდ, მაგიდების განლაგების გათვალისწინებით, ობიექტური დამკვირვებლებისთვის შეუძლებელი იყო დანახვა, თუ რამდენად იყო ეს მისი საკუთარი პასპორტი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, 2024 წლის 26 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების კენჭისყრის პროცესზე გავლენა მოახდინა მთელ რიგ საარჩევნო უბნებზე მომხდარმა ძალადობრივმა ინციდენტებმა და დარღვევებმა, რაც ორგანიზაციის დამკვირვებლებმა კენჭისყრის მიმდინარეობისას გამოავლინეს: https://www.facebook.com/watch/?v=1229727348246520&rdid=LkOrjvCwt53j6Wiy

During the October 26 Parliamentary Elections, Human Rights Center’s election monitor observed several violations of systemic character in the Polling Station No 12 in Marneuli Election District No 22, Sabirkendi village.
• A voter arrived at the PS with the ID card of another person;
• The ID card was broken in two parts and it was already suspicious that it did not belong to the voter;
• The member of the election commission in the PS Sabina Bayramova claimed in front of the observer that this man was her classmate and the ID card really belonged to him;
• After the commission chairperson was informed about the incident and the protest of the observer, the voter left the PS in secret;
• Few hours later, the same voter returned to the PS with the Georgian citizen’s passport; and the commission members allowed him to vote.
• The observer could not see whether his identity was properly checked by the registrar or not.
According to the information provided by the HRC observer, the regulator of the voters’ flow in the PS No 12 in the Marneuli Election District No 22 implemented his duties improperly. Throughout the day, periodically, he was not present in the PS at all for what voters were entering the PS without being checked whether they had been marked or not. In one of similar incidents, the observer approached a citizen, who had entered the PS, and asked whether he had already voted. At that time, the observer noticed that he was holding broken ID with the photo of another person. The observer informed the PS commission member that the voter had not been checked whether he was marked or not and also he was trying to use the ID of another person to vote. The commission member tried to explain to the observer that the voter was her classmate, knew him well and the ID belonged to him. The observer informed the commission chairperson about this fact, after what the person left the PS. However, after a while, he returned with the passport and underwent verification. Unfortunately, because of location of the registration tables, the observer could not see whether the presented passport belonged to him or not.
In accordance with the assessment of Human Rights Center, violent incidents and violations, which were observed by HRC monitors in some polling stations during the polling process or were reported by various public sources, influenced the polling process during the October 26, 2024 Parliamentary Elections.