ირლანდიის მოქალაქეს სიღნაღში ქონება ჩამოართვეს
სიღნაღში კერძო საკუთრების ხელყოფის ფაქტებზე არაერთხელ დაწერილა, მათ შორის humanrights.ge-ზეც. ისტორია, რომელსაც ახლა გიამბობთ, სხვა შემთხვევებისგან იმით განსხვავდება, რომ ამჯერად დაზარალებული ირლანდიის მოქალაქეა - სალივან ქიარა როზმარი. მას სიღნაღში შეძენილი სახლი ისე ჩამოართვეს, არც გაუფრთხილებიათ.
2007 წლის 1 მარტს ეკონომიკის სამინისტრომ სიღნაში კოსტავას ქუჩაზე მდებარე შენობა-ნაგებობის აუქციონის ფორმით გაყიდვაზე ტენდერი გამოაცხადა. ეს ის დროა, როცა ხელისუფლება სიღნაღის რეკონსტრუქციის პროექტს იწყებს და მედიასაშუალებებითაც ინვესტორების მოსაზიდად აქტიური პროპაგანდაა გაჩაღებული.
ტენდერში სოლიდარულმა მყიდველებმა - ვანო ცაბუტაშვილმა და გოჩა ღვინეფაძემ გაიმარჯვეს. აუქციონის წესით გაყიდული შენობის ახალ მფლობელებზე საკუთრების დამადასტურებელი მოწმობაც გაიცა. ნასყიდობის ხელშეკრულების მიხედვით, მყიდველს უნდა შეესრულებინა შემდეგი პირობები: შედეგების დამტკიცებიდან 30 დღის ვადაში უნდა გადაეხადა საპრივატიზაციო თანხა; აღნიშნულ შენობა-ნაგებობაში მოეწყო ლუდის ბარი; მოეპირკეთებინა ფასადი და განეხორციელებინა 100 000 ლარის ინვესტიცია.
ზემოჩამოთვლილი პირობები მყიდველებმა მალევე შეასრულეს. ამას ადასტურებს ეკონომიკის სამინისტროს ორი წარმომადგენლის მიერ ობიექტის ადგილზე დათვალიერების ოქმი, სადაც გარკვევით წერია, რომ პირობისამებრ, მოპირკეთებულია შენობის ფასადი და ფუნქციონირებს ლუდის ბარი. ეკონომიკის სამინისტრო ასევე ოფიციალურად ადასტურებს, რომ ხელშეკრულებით გათვალისწინებული 100 000 ლარის ინვესტიციაც დროულად განხორციელდა და საპრივატიზაციო თანხაც დაიფარა. შესაბამისად, 2007 წლის 28 მაისს გოჩა ღვინეფაძესა და ვანო ცაბუტაშვილის სახელზე გაიცა საკუთრების დამადასტურებელი მოწმობა.
მალევე, სოლიდარულმა მყიდველებმა - ღვინეფაძემ და ცაბუტაშვილმა გამიჯვნის შესახებ ხელშეკრულება დადეს და ქონებაც ერთმანეთისგან გამიჯნეს - პირველი სართული ღვინეფაძის, მეორე კი ვანო ცაბუტაშვილის მფლობელობაში გადავიდა. 2008 წელს ვანო ცაბუტაშვილმა თავისი კუთვნილ ქონება – შენობის მეორე სართული მიჰყიდა თავის ძმის ცოლს, ირლანდიისა და საქართველოს მოქალაქეს - სალივან ქიარა როზმარის.
სალივან ქიარა როზმარის ადვოკატის, მალხაზ პატარაიას თქმით, იმის მიუხედავად, რომ მყიდველმა ეკონომიკის სამინისტროსთან დადებული ნასყიდობის ხელშეკრულებაში მოცემული პირობები ბოლომდე შეასრულა, მას შენობა მაინც ჩამოართვეს. ამავე დროს, სალივან ქიარა როზმარის ეკონომიკის სამინისტრო დღემდე არ უსახელებს ქონების ჩამორთმევის მიზეზს.
„2010 წელს - ე.ი. მაშინ, როცა ქონება უკვე სალივან ქიარა როზმარის საკუთრებაშია, ეკონომიკის სამინიტროში დაიწყო ადმინისტრაციული წარმოება ვანო ცაბუტაშვილს, გოჩა ღვინეფაძესა და ეკონომიკის სამინიტროს შორის დადებული ნასყიდობის ხელშეკრულების გაუქმების თაობაზე - იმ მოტივით, რომ ცაბუტაშვილმა დაარღვია ხელშეკრულების პირობები. 16 მარტს გამოვიდა ბრძანება ხელშეკრულების მოშლის თაობაზე და ეკონომიკის სამინისტრომ კახეთის სამხარეო სამმართველოს ქონების ჩამორთმევისა და კვლავ სახელმწიფო საკუთრებაში დაბრუნების უზრუნველყოფა დაავალა. სამხარეო სამმართველომ,  თავის მხრივ, საჯარო რეესტრს გადააბარა ქონების ჩამორთმევა. ამ უკანასკნელმა კი აღნიშნული შენობა-ნაგებობა კვლავ სახელმწიფოს საკუთრებაში პირდაპირ დაარეგისტრირა“, - ამბობს მალხაზ პატარაია.
ადვოკატის თქმით, ცაბუტაშვილისა და სალივან ქიარა როზმარის მხარისთვის დღემდე უცნობია, ხელშეკრულების რომელი პუნქტის დარღვევაში ედავება მათ ეკონომიკის სამინისტრო და რატომ მოხდა ჯერ ხელშეკრულების მოშლა, შემდეგ კი ქონების ჩამორთმევა.
საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლის მიხედვით, მოქალაქისთვის ქონების ჩამორთმევა დაუშვებელია, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა არსებობს განსაკუთრებულად აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროება. სხვა შემთხვევაში, ქონების ჩამორთმევა სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე უნდა მოხდეს. ამ კონკრეტული საქმიდან ქონების ჩამორთმევის „განსაკუთრებული საზოგადოებრივი საჭიროება“ არსად იკვეთება. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფომ სალივან ქიარა როზმარის ქონება თვითნებურად, ყოველგვარი სასამართლო გადაწყვეტილების გარეშე ჩამოართვა.
„კანონმდებლობის მიხედვით, ეკონიმიკის სამინისტროსა და კახეთის სამხარეო სამმართველოს არა საჯარო რეესტრისთვის, არამედ სასამართლოსთვის უნდა მიემართა ქონების ჩამორთმევის მოთხოვნით და სწორედ სასამართლოს უნდა მიეღო ქონების ჩამორთმევა-არჩამორთმევის გადაწყვეტილება“, - აცხადებს ადვოკატი მალხაზ პატარაია.
თუკი სალივან ქიარა როზმარისა და ვანო ცაბუტაშვილის მიერ მართლაც მოხდა ხელშეკრულების რომელიმე პუნქტის დარღვევა, მის მოშლამდე და ქონების ჩამორთმევამდე, ეკონომიკის სამინისტრო ვალდებული იყო, მყიდველები წერილობით გაეფრთხილებინა და მიეთითებინა დარღვევის გამოსწორების ვადა, ასევე - პირგასამტეხლოს ოდენობა.
ადვოკატ მალხაზ პატარაიას თქმით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფს ქონება ყოველგვარი წინასწარი გაფრთხილების გარეშე ჩამოართვეს. არადა, სამინისტროს ამგვარი შინაარსის წერილის გაგზავნას ნასყიდობის ხელშეკრულების პირობები ავალდებულებდა.
პატარაიას თქმით, რეალურად, სალივან ქიარა როზმარიმ დღემდე არ იცის, რატომ ჩამოერთვა ქონება და ხელშეკრულების რომელი კონკრეტული პუნქტის დარღვევაში ედავებიან. ამის გაგებას როზმარი და მისი ადვოკატი დიდი ხანია, ცდილობენ. თუმცა, ეს საკითხი ეკონომიკის სამინისტროს მიერ გაცემულ არც ერთ ოფიციალურ წერილობით დოკუმენტში არაა განმარტებული.
მალხაზ პატარაია, ადვოკატი: „ეკონომიკის სამინისტროს წარმომადგენელმა - შანიძემ ჩემთან საუბარში აღიარა, რომ პრაქტიკულად შეცდომა მოხდა. მე ვუთხარი, დაეწყოთ ადმინისტრაციული წარმოება და თავადვე გაეუქმებინათ შეცდომით გამოშვებული ბრძნება, რომლის მიხედვითაც გაუქმდა ნასყიდობის ხელშეკრულება, შემდეგ კი სალივან ქიარა როზმარის ქონება ჩამოერთვა. ამ თხოვნაზე უარი მივიღე, იმ მოტივით, რომ ქონება მფლობელს არა ეკონომიკის სამინისტრომ, არამედ საჯარო რეესტრმა ჩამოართვა. ერთი სიტყვით, საქმე გვაქვს სახელმწიფო სტრუქტურებში მომუშავეთა უპრეცედენტო არაპროფესიონალიზმთან. შემიძლია, ვივარაუდო ისიც, რომ ამ შენობას, უბრალოდ, ვიღაცამ დაადგა თვალი. ამგვარი ქმედებები  სიღნაღშიც და სხვაგანაც ხელისუფლებას „გაუვიდა“, როცა საქმე საქართველოს მოქალაქეებს ეხებოდა. ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფი, სალივან ქიარა როზმარი კი უკან დახევას არ აპირებს და ასე ადვილად არ დათმობს თავის ქონებას. ჩვენ უკვე მივმართეთ სასამართლოს ჩვენი უფლებების დასაცავად. ამჟამად სასამართლო  პროცესი მიმდინარეობს“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორის, უჩა ნანუაშვილის შეფასებით, კერძო საკუთრების ხელყოფის ეს ფაქტი საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკის  გაგრძელებაა: „ხელისუფლებას წინა წლებში საერთაშორისო დახმარებების სახით მიღებული თანხები შემოაკლდა, შეექმნა სერიოზული ფინანსური პრობლემები და ახლა ამგვარი მეთოდებით ცდილობს ბიუჯეტის შევსებას. თანაც, ეს მის მიერ კერძო საკუთრების ამ ფორმით  ჩამორთმევის  პირველი ფაქტი არაა და სამწუხაროდ, ალბათ, არც უკანასკნელი იქნება“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სალივან ქიარა როზმარისთვის ქონების ჩამორთმევის ფაქტთან დაკავშირებით უახლოეს დღეებში პრესკონფერენციას გამართავს. უჩა ნანუაშვილის თქმით, ცენტრი უცხოურ საერთაშორისო ორგანიზაციებსაც მიაწვდის ინფორმაციას და ჩართავს ამ საქმეში.

Property Seized from the Citizen of Ireland in Sighnaghi
Much was written about deprivation of private properties in Sighnaghi by media sources and by humanrights.ge too. This story differs from other cases because the victim is the citizen of Ireland Ciara Rosemarie O'Sullivan. The property was seized from her without being warned.
On March 1, 2007 the Ministry of Economic Development announced competition to sell the building in Kostava Street in Sighnaghi at the auction. It was time, when the government launched the reconstruction process in Sighnaghi and the media-sources led active propaganda to attract foreign investors.
Solid purchasers – Vano Tsabutashvili and Gocha Ghvinepadze won the competitions. According to the auction, the property certificate was issued on the new owners of the building. According to the purchase agreement, the purchaser had to execute the following requirements: they had to pay the privatization sum within 30 days; to open a pub in the building, to renovate the façade and invest 100 000 GEL in it.
The purchasers executed the abovementioned requirements soon. The examination protocols of the two officials of the Ministry of Economic Development prove the fact. The protocols state that as it was required, the façade of the building was renovated and the pub was opened in the building. The Ministry officially confirmed that the investment of the requested 100 000 GEL was done and the privatization sum was paid on time. Consequently, on May 28, 2007 property certificates were issued on Gocha Ghvipenadze and Vano Tsabutashvili.
Soon, the purchasers – Ghvinpeadze and Tsabutashvili, signed the dissociation agreement and marked off their properties – the ground floor was assigned to Ghvinpadze and the second floor - to Tsabutashvili. In 2008, Vano Tsabutashvili sold his property – the second floor of the building to his sister-in-law, citizen of Ireland and Georgia Ciara Rosemarie O'Sullivan.
Attorney of Ciara Rosemarie O'Sullivan Malkhaz Pataraia said that although the purchaser completely executed the requirements of the purchase agreement with the ministry of economic development, the building was seized from the owner. In addition, the Ministry has not explained the reason of seizure to Rosemary yet.
“In 2010, when the property already belonged to Rosemary, the Ministry of Economic Development started administrative process on abolishment of the purchase agreement with Vano Tsabutashvili and Gocha Ghvinepadze. The reason was – Tsabutashvili breached the requirements of the agreement. On March 16, the ministry issued a decree on abolishment of the agreement and the property was assigned back to the state. The regional department ordered the Public Registry to seize the property. The latter registered the property on the state again,” said Malkhaz Pataraia.
In accordance to the Article 21 of the Constitution of Georgia a property can be deprived from the owner in the case of the urgent necessity. In other cases, the property shall be deprived based on the court decision. In this particular case, there was no urgent necessity to deprive the property. Despite that, the state seized the property of Rosemary selfishly without any court decisions.
“According to the law, the Ministry of Economic Development and their Kakheti regional office should not have referred to the Public Registry for the deprivation of the property but to the court which had to decide whether to seize the property or not,” said the attorney Malkhaz Pataraia.
If Ciara Rosemarie O'Sullivan and Vano Tsabutashvili really breached any requirement of the agreement, the Ministry had to inform the purchasers about it before abolishment of the agreement in written form or gave them some time for the improvement of the mistake as well estimate the fine for breaching the agreement.
The attorney said that property was seized from his client without any preliminary warning. However, the Ministry was obliged to send the letter to her in accordance to the purchase agreement.
Pataraia added that in fact, Ciara Rosemarie O'Sullivan does not know yet why the property was seized from her and which concrete requirement was breached by her. Rosemary and her attorney have been trying to estimate the truth for a long time. However, the official documents issued by the Ministry do not clarify the reason at all.
Malkhaz Pataraia, the attorney: “The representative of the Ministry of Economic Development Shanidze confessed in the conversation with us that it was a mistake. I told him to start administrative process and annul the incorrectly issued decree on the abolishment of the purchase agreement. But he refused saying the Public Registry seized the property from the owner and not the ministry of economic development. All in all, we have faced the unprecedented unprofessionalism of the officials working for the governmental institutions. I can assume that somebody liked the building and wants to get hold of it. The government has successfully “arranged” similar affairs in Sighnaghi and in many other places too when the properties belonged to the citizens of Georgia. But my client Ciara Rosemarie O'Sullivan is not going to surrender and give up her property. We have already appealed to the court and it is discussing our suit.”
The executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili said it is continuation of the policy of the Georgian government against property rights. “The government has already spent funds received as grants of various international organizations; now they have faced serious financial problems and try to fill in the budget through similar methods.  Besides, it is not first fact of seizing the property from owners and unfortunately, it will not be the last one either.”
The Human Rights Center intends to hold a special press-conference about deprivation of the property from Ciara Rosemarie O'Sullivan in near future. Ucha Nanuashvili said the Center will inform the international community about the situation and request their support in it.