ირაკლი ოქრუაშვილი საფრანგეთს გადასცეს
საქართველოს თავდაცვის ყოფილი მინისტრი ირაკლი ოქრუაშვილი გერმანიიდან პარიზში გადაიყვანეს. როგორც “მედიანიუსს” ოქრუაშვილის ადვოკატმა ეკა ბესელიამ განუცხადა, იგი ხვალ გაემგზავრება საფრანგეთში და პირადად გაეცნობა იქაურ კანონმდებლობას.
ბესელიას განმარტებით, თავდაცვის ყოფილი მინისტრის პროცესი ამიერიდან უკვე საფრანგეთში გაიმართება და შესაბამისად, გადაწყვეტილებაც აღნიშნულ ქვეყანაში გამოცხადდება.
ირაკლი ოქრუაშვილი ნოემბრის ბოლოს ბერლინში დააკავეს.
აღსანიშნავია, რომ ირაკლი ოქრუაშვილმა თავშესაფარი საფრანგეთში ითხოვა. გასულ კვირას გერმანიის ხელისუფლებამ მიიღო გადაწყვეტილება, რომ იგი საფრანგეთისთვის გადაეცა, როგორც ითვალისწინებს ამას ევროკავშირის კანონმდებლობა, რადგან ყოფილ თავდაცვის მინისტრს საფრანგეთის მიერ გაცემული ვიზა ჰქონდა.
ოქრუაშვილის ადვოკატი ეკა ბესელია იმედოვნებს, რომ თავდაცვის ყოფილი მინისტრის თხოვნას, პოლიტიკურ თავშესაფართან დაკავშირებით, საფრანგეთი მალე დააკმაყოფილებს.
თავდაცვის ყოფილი მინისტრი სამართალდამცავებმა 27 სექტემბერს დააკავეს. მას ბრალი თანამდებობის ბოროტად გამოყენებაში, სამსახურებრივ გულგრილობასა და გამოძალვაში დაედო. იგი 8 ოქტომბერს გირაოს  გადახდის სანაცვლოდ გაათავისუფლეს, რის შემდეგაც, 1 ნოემბერს მან საქართველო დატოვა და თავი გერმანიას შეაფარა. 14 ნოემბერს სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება მისი ხელმეორდ დაპატიმრების თაობაზე. ირაკლი ოქრუაშვილი გერმანელმა სამართალდამცავებმა ქართული მხარის თხოვნით, 27 ნოემბერს, ბერლინში დააკავეს.

Former Georgian Defense Minister, Irakli Okruashvili, was transported to Paris from Germany. Attorney Eka Beselia reported to the Medianews about her departure to France where she would be able to get acquainted with French legislation.
Beselia defined that court hearings on the former Defense Minister would be held in France and consequently the verdict would be passed there too.
Irakli Okruashvili was arrested in Berlin late in November.
It is noteworthy that Irakli Okruashvili requested political shelter from French government. Last week German government decided to transfer Okruashvili to France that is envisaged by the European legislation. French government had already issued visa on the former Defense Minister.
Eka Beselia supposes that French government will soon satisfy the request of the Irakli Okruashvili on political shelter.
Law enforcers arrested former Defense Minister on September 27. He was accused for misusing his power, extortion, money laundering and negligence. On October 8 he was released under bail and on November 1 he left Georgia for Germany. On November 14 the Georgian court made decision on his detention. German law enforcers satisfied the request of Georgian colleagues and arrested Irakli Okruashvili in Berlin on November 27.